Barcelona: w poszukiwaniu przeklętego skarbu

corbeau corbeau
27.10.2016
Okładka książki Krwawy pierścień Gerd Ruebenstrunk Logo Patronat

Dla czternastolatka niewiele jest tragedii bardziej dotkliwych, niż przeprowadzka do nowego miasta, a co dopiero do obcego kraju! Dlatego Daniel nie podziela zachwytu rodziców, kiedy przychodzi mu przeprowadzić się z Niemiec do Hiszpanii. Nowa szkoła w Barcelonie, brak dawnych kolegów, nieznane miejsca – wszystko to sprawia, że najbliższą osobą wydaje się chłopcu mijany codziennie żebrak. To od niego właśnie  zaczyna się niesamowita przygoda pełna tajemnic, mrocznych legend, pościgów i ucieczek, przestępców i niebezpieczeństw. Czy Danielowi i jego nowym przyjaciołom uda mu się odnaleźć tajemniczy pierścień, zanim wpadnie w ręce ich prześladowców?

„Krwawy Pierścień” to kolejna skierowana do młodzieży powieść niemieckiego pisarza Gerda Ruebenstrunka, znanego w Polce z cyklu o przygodach nastoletniego Artura. Książka, reklamowana jako młodzieżowy „Kod Leonarda Da Vinci”, rzeczywiście ma w sobie klimat powieści Dana Browna: każda rozwiązana zagadka prowadzi do kolejnej, tajemnica goni tajemnicę, wskazówki pojawiają się w najróżniejszych miejscach, a w dodatku aż do końca nie wiadomo, komu można zaufać. Widać też pewne nawiązania do „Władcy Pierścieni”, jednak przede wszystkim jest to przygodowa powieść detektywistyczna dla młodego czytelnika, przy której wartkiej akcji nie sposób się nudzić.

Niewątpliwą zaletą książki są wplecione w akcję ciekawostki na temat historii, architektury i kultury hiszpańskiej, katalońskiej, a także romskiej. Czytelnik ma szansę wraz z bohaterami przemierzać uliczki Barcelony przy rytmach flamenco i niemal poczuć smak hiszpańskich tapas. „Krwawy Pierścień” dotyka również problemu uprzedzeń i stereotypów. Młodzi bohaterowie mają szansę przekonać się, że „odmienne” nie znaczy wcale „gorsze”, a Internet poza grami może również – o dziwo! – służyć do zdobywania użytecznych informacji. Powieść składnia do myślenia i do działania, otwiera na świat i ludzi. Idealna dla ciekawych świata młodych czytelników.

Agnieszka Kruk