Prestiż

Okładka książki Prestiż Christopher Priest
Okładka książki Prestiż
Christopher Priest Wydawnictwo: Rebis Ekranizacje: Prestiż (2007) Seria: Salamandra fantasy, science fiction
Salamandra
Krzysztof Mazurek
Ekranizacje:
Prestiż (2007)
fantastyka World Fantasy Award 1996

Dość sporo różnic między książką a filmem - czytało się ją rewelacyjnie, historia najpierw z punktu widzenia jednego, później drugiego - wielokrotnie łapałem się na tym, że po przeczytaniu wersji wydarzeń z drugiego punktu widzenia - wracałem do opisów z pierwszej części książki.
Zakończenie - dużo ciekawsze od filmowego

Zakończenie - dużo ciekawsze od filmowego

Wciągająca. Historia, która niesie się jak po dobrze wyfroterowanej podłodze. Mroczna, jak zakamarki wiktoriańskiej posiadłości, skryte ciężkimi storami.

Im dalej w konflikt bohaterów, tym lepiej. Warto czytać uważnie wydarzenia i daty. Dokładnie przyglądać się toczącej zawierusze w życiu postaci, bo będzie okazja oglądać ją z różnych perspektyw. A to duża siła Prestiżu - hasła, które też ujawnia dwa lub więcej znaczeń. Ogólnie moja pozycja obowiązkowa.

Fascynująca rywalizacja wybitnych iluzjonistów przybierająca z czasem postać obsesji. Gdy któryś z nich w chwili refleksji jest już gotów odpuścić ten drugi nakręca się jeszcze bardziej. Plus kulisy pracy magików no i wdpaniały film, choć odbiegający nieco od fabuły książki ❤️

Świetna książka rozrywkowa. Jak ktoś widział film, to może się trochę nudzić, gdyż całość jest przewidywala, ale mimo wszystko - po średnim początku - książka jest naprawdę bardzo dobra. Ukazanie różnych perspektyw to najmocniejsza strona "Prestiżu". A zabawa z czytelnikiem w chowanego dostarcza dużo dobrej zabawy. Po raz kolejny Priest dowiózł.

Świetna książka, magia miesza się z rzeczywistością i elementami fantastycznymi. Historia dwóch rodów, poznaje się ją z fascynacją.

Kolejna książka, która mnie zachwyciła.
Autor napięcie buduje stopniowo, do samego końca.
Pełna tajemnic, iluzji, rywalizacji i oczekiwania lektura, a nawet odrobinę przerażająca.
Dwa punkty widzenia, tak różne od siebie, rozpisane wręcz idealne. Część Ruperta Agiera była fantastyczna a zakończenie szokujące.
Mogę się tak zachwycać długo, zamiast tego powiem po prostu: Polecam!!

Kolejna książka, która mnie zachwyciła.
Autor napięcie buduje stopniowo, do samego końca.
Mogę się tak zachwycać długo, zamiast tego powiem po prostu:...

Ciężko porównywać z filmem, bo mimo, że film był bardzo dobry, to jednak bardziej płaski i mniej "magiczny" niż książka. A książka rewelacyjna. Jedno, co strasznie kłuło w uszy podczas słuchania audiobooka była wymowa nazwiska Ruperta jako "Endżira" przez lektora. Powinien chociaż obejrzeć film, żeby wiedzieć jak je poprawnie wymawiać. Poza tym rewelacja!

Nie ma to jak zacząć rok od wspaniałej książki. Film Nolana oglądałem i to nawet dwukrotnie, ale dopiero lektura powieści pozwoliła mi w pełni zrozumieć to dzieło. Wygląda na to, że iluzja została skutecznie rzucona na polskich czytelników, którzy albo nie znają tej książki albo jej nie rozumieją. Szkoda nawet tracić czasu i to komentować, niech sobie dalej czytają Mroza. W każdym razie niesamowita struktura powieści i narracja, która bardzo przypominała mi "Drakulę". Można znaleźć podobny sposób tworzenia napięcia i zapisy z pamiętników dwóch wielkich scenicznych rywali, od których rywalizacji do obecnych wydarzeń upłynął prawie wiek. Jednak wydarzenia z przeszłości miały mieć swoje odbicie i skutki w teraźniejszości. Więcej tu nie będę zdradzał, niech to będzie hołd dla nieujawniania przez magików swoich tajemnic. Wspaniała i oryginalna fabuła, niezwykła wyobraźnia pisarza, przyprawiająca o ciarki końcówka. Wszystko się tu zgadzało i nie mam wątpliwości, że "Prestiż" jest powieścią wybitną.

Nietuzinkowa,niebanalna,a przy tym ogromnie zakręcona książka, co tylko dodaje jej pikanterii bo człowiek nie ma pojęcia jak opisywana historia się zakończy. " Prestiż " opowiada o doprowadzonej wręcz do chorobliwego zaślepienia rywalizacji dwóch czołowych brytyjskich iluzjonistów działających na przełomie XIX I XX wieku. Ich wybujałe ambicje,doprowadzony wprost do absurdu antagonizm, chęć udowodnienia jeden drugiemu, że jest się lepszym,bardziej pomysłowym i zręczniejszym w trudnej sztuce czarowania ślepych, doprowadzi ich do miejsca,z którego praktycznie nie będzie już odwrotu.Fajny klimat powieści, plus rąbek tajemnic,które częściowo odsłania autor,do tego ciekawi i barwni bohaterowie, powinny sprawić, że powieść spodoba się osobom,które lubią w książkach pewną aurę tajemnicy,obcowanie z czymś na pierwszy rzut oka niepojętym, szczyptę "magii" ,którą ta powieść jest przesiąknięta. Polecam.

początek był ciężki i trochę nudny opis sztuczek magicznych mnie męczył, może po części dlatego, że nie lubię "magicznych" sztuczek, więc stwierdziłam, że film dużo lepszy... jednakże później wszystko odszczekałam. Różnica między filmem a książką to na oko 75% procent, więc znałam już ogólny zarys, ale to co zaprezentowała sobą książka... CUDO... jak by się czytało całkiem inną historię, mimo że praktycznie znałam zakończenie to nie mogłam się doczekać jak to wszystko będzie wyglądało, jak się rozwinie... a było na co czekać. Książka nawet po obejrzanym filmie, trzyma w napięciu i zachwyca swoją fabułą. Naprawdę polecam !

• Audiobooki