Po prostu zabijałem

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
literatura faktu

Książka Artura Górskiego – autora bestsellerowej serii "Masa o polskiej mafii" – pokazuje, jak łatwo wkroczyć na drogę zbrodni i przyzwyczaić się do tego, co teoretycznie niewyobrażalne dla większości z nas: do zabijania. Ta spowiedź seryjnego mordercy nie jest listą jego ofiar. Nie jest też podręcznikiem zabijania – bohater tej wstrząsającej książki niechętnie wchodzi w szczegóły swoich...

Ta spowiedź seryjnego mordercy nie jest listą jego ofiar. Nie jest też podręcznikiem zabijania – bohater tej wstrząsającej książki niechętnie wchodzi w szczegóły swoich zbrodni. Zresztą ktoś, kto pozbawił życia kilkadziesiąt osób nie jest w stanie odtworzyć, jak likwidował kolejne cele. Zabijał – jak twierdzi – by przetrwać, a nie po to, by czerpać chorą satysfakcję z zadawania cierpienia i zabijania. Niczym w grze komputerowej, eliminował przeszkodę i przechodził na następny poziom gry.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

maciejzawadzki | 2019-06-07

Dobra i ciekawa książka, szybko i z zainteresowaniem się czyta, polecam!

amarantowa | 2018-10-03
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 03 października 2018

Zawiodłam się. Być może tylko dlatego, że wiązałam z tą książką spore nadzieje. A może dlatego, że po prostu to nie jest najlepsza książka.

Autor już na samym początku uprzedza, że w swojej książce mieszać będzie prawdziwe wydarzenia i opowieści z fikcją literacką. W sumie okej, ale jeśli ostatecznie czytelnik ma wrażenie, że przeczytał nie do końca dobrze napisaną bajkę dla dorosłych, to jednak wcale nie jest okej.

Momentami wydaje się, że bohater urodził się pod szczęśliwą gwiazdą i wszystkie jego złe uczynki poprzedzone są cudownymi zrządzeniami losu, ułatwiającymi mu "mordowanie".

No właśnie, "mordowanie"...bo o ile zapowiada się historię seryjnego mordercy to o tyle samych morderstw nie ma za dużo. Ogrom jest za to zapewnień, że "trupy były, ale nikt ich nie znalazł".
Same opisy scen zabójstwa- porażka. Czyta się kilka stron historii aby zakończyć ją jednym zdaniem, które można by skrócić wręcz do "no i ją zabiłem". Wstyd.

O chronologii autor zapomniał zupełnie. O...

Paulita | 2018-09-06
Przeczytana: kwiecień 2018

Dobrze napisana książka, czyta się szybko i bezboleśnie :) Do polecenia

Spodziewałam się studium przypadku, psychologicznego portretu mordercy. A dostałam zgrabną historyjkę, którą przeczytałam szybko i bez żadnego głębszego zastanowienia nad treścią. Wbrew swojej tematyce książka okazała się łatwym i w sumie lekkim czytadłem, które nie zostanie mi na dłużej w pamięci.

Ania | 2018-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2018

" Zabijałem, żeby żyć. A inaczej żyć nie umiałem. Bo nikt mnie nie nauczył".

Nie wiem jak opisać tę książkę. Trudno uwierzyć, że opisane sytuacje miały miejsce w prawdziwym życiu. Jak brak miłości w dzieciństwie może wpłynąć na nasz świat wartości, naszą moralność i sposób życia.

Mówiąc szczerze, chciałabym poznać tego człowieka, porozmawiać, posłuchać.

Agnieszka | 2018-06-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Wciąga od pierwszej strony.

step_books | 2018-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Zachęcający tytuł. Intrygująca okładka. Ciekawy opis.

Jako absolwentka resocjalizacji, nie mogłam przejść obojętnie obok tej książki.

Na dodatek we wstępie do „Po prostu zabijałem” autor wspomina o słynnym reportażu literackim Trumana Capote’ „Z zimną krwią”, którym byłam zachwycona.

Obecnie czytam także – trochę z doskoku – „Polskie morderczynie” Katarzyny Bondy.

Dlatego byłam baaardzo ciekawa tej lektury.

Niestety rozczarowałam się.

Obiecujący wstęp autora, w którym wspominał, że nie jest do typowa literatura faktu, dał mi złudne wyobrażenie lektury. Już zacierałam ręce, że oto leży przede mną literacki reportaż w stylu „Z zimą krwią”. Jednak w tym przypadku połączenie literatury z dziennikarstwem podziałało na niekorzyść książki.

Miałam nieodparte wrażenie, że to co czytam, to czysta fikcja. Zwyczajne przechwałki człowieka z niskim ego, który co prawda odsiaduje wyrok za kilka „głów”, ale tak bardzo koloryzuje swoją historię, jak tylko jest to możliwe. Bardzo...

Ami | 2018-04-08
Na półkach: Przeczytane, Kryminalne

W tej opowieści, wszystko dzieje się "na początku lat 90tych". Więc albo "początek lat 90tych" trwał kosmicznie długo – albo bohater tej historii, żył jak torpeda. Pewne jest tylko, że jak na torpedę, miał wybitną pamięć. Żeby mając na karku cyt. "kilkadziesiąt głów" zapamiętać, że trzeciej ofierze z kolei wyrwał z kieszeni kanapkę z serem? Zapamiętał. Cóż, to po prostu widać, kiedy autor książki, wtrąca własną interpretację. Książkę pochłonęłam w jeden dosłowny wieczór (bo cienka) ale w głowie została mi na dłużej (bo ciekawa). Jest to doskonałe studium przypadku człowieka, całkowicie pozbawionego uczuciowości wyższej i to przemawia za tym, że jednak więcej tam prawdy niż dodatków specjalnych. Tylko bezlitosny morderca, może tak lekko opowiadać o śmierci... a opowiada z taką lekkością, że Boże wybacz, gdyby nie powaga sytuacji, miejscami można by było się uśmiechnąć. Polecam każdemu, kto chciałby się przekonać, skąd się bierze zło, jak rośnie razem z człowiekiem, który bez...

bartek_braniewo | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

nie wiem jak zaczac ksiazke czyta sie na pewno lekko i przyjemnie natomiast nie zostanie ona z pewnosci na dluzej w pamieci chyba zadnemu czytelnikowi... ot historia troche opowiedziana troche "dokoloryzowana" przez autora... ksiazka jedyne co wnosi zakladajac ze chociaz polowa jest prawdziwa bo trzeba pamietac ze glowny "bohater" rozniez nie musi mowic prawdy wracajac do sedna jedyne co mozna wywnioskowac czy moze bardziej potwierdzic to wniosek ze za pieniadze ludzie sie zabijali dawno temu robia to dzis i beda na pewno robic
finalizujac bo mysle ze ksiazka nie jest na tyle warta zeby sie nad nad nia rozpisywac do przeczytania natomiast bez jakiegos podniecenia czy wytezania umyslu a nastepnie do odlozenia na polce
jak dla mnie ten sam autor co znanej serii i w sumie taki sam efekt odbebnic i odlozyc

dzazz | 2017-12-11
Przeczytana: 05 grudnia 2017

"Po prostu zabijałem" opisywana jako spowiedź seryjnego mordercy jest tak naprawdę opisem tego, jak łatwo można przyzwyczaić się do zabijania. Niektórzy nie umieją sobie tego wyobrazić, a dla innych, jak dla bohatera tej książki, to zwykła codzienność. Nie ma tu jakiś szczegółowych opisów tego, co oprawca robił swoim ofiarom. Ale to co mnie najbardziej powaliło, to takie wyprane z emocji mówienie o tym, kogo się zabiło. Najczęściej bez powodu. Zabójca mówi, że zabijał, aby przeżyć. Dla mnie to nie jest rozwiązanie ani tłumaczenie. Ja mam chyba jakiś inny system wartości i inne sposoby na rozwiązywanie problemów. Przeczytałam to wszystko szybko, ale już wiem, że nie wrócę do tej historii.