Po prostu zabijałem

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
literatura faktu

Książka Artura Górskiego – autora bestsellerowej serii "Masa o polskiej mafii" – pokazuje, jak łatwo wkroczyć na drogę zbrodni i przyzwyczaić się do tego, co teoretycznie niewyobrażalne dla większości z nas: do zabijania. Ta spowiedź seryjnego mordercy nie jest listą jego ofiar. Nie jest też podręcznikiem zabijania – bohater tej wstrząsającej książki niechętnie wchodzi w szczegóły swoich...

Ta spowiedź seryjnego mordercy nie jest listą jego ofiar. Nie jest też podręcznikiem zabijania – bohater tej wstrząsającej książki niechętnie wchodzi w szczegóły swoich zbrodni. Zresztą ktoś, kto pozbawił życia kilkadziesiąt osób nie jest w stanie odtworzyć, jak likwidował kolejne cele. Zabijał – jak twierdzi – by przetrwać, a nie po to, by czerpać chorą satysfakcję z zadawania cierpienia i zabijania. Niczym w grze komputerowej, eliminował przeszkodę i przechodził na następny poziom gry.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

EratoCzyta | 2017-01-14
Na półkach: Przeczytane 2016
Przeczytana: grudzień 2016

Gdy tylko zobaczyłam tę książkę na rynku to od razu chciałam ją przeczytać. Tytuł przykuł moją uwagę, a opis tylko podsycił ciekawość, tak więc postanowiłam ją kupić i bez zwłoki wziąć się za lekturę.
Czy mój początkowy zachwyt i entuzjazm pozostał tak samo żarliwy gdy już przeczytałam książkę?
Niestety nie.

Gdy do Artura Górskiego odezwał się pewien więzień i przybliżył mu swoją historię, zainspirowany autor postanowił napisać książkę i właśnie tak powstała opowieść o życiu seryjnego mordercy. Opowiada nam jak wyglądało jego dzieciństwo i opisuje w jaki sposób (w jego przekonaniu) matka i ojczym zrujnowali mu całe życie. Jak popełnił pierwsze morderstwo (za które obwiniał swoją ofiarę) oraz jak wyglądała jego tułaczka po całej Polsce (i nie tylko) pociągami, podczas której kradł i zabijał kolejne osoby.

Zacznijmy od tego, że "Po prostu zabijałem" jest mieszanką dziennikarstwa śledczego z literaturą- nie jest to dokładny zapis wspomnień mordercy. Autor pozwolił sobie na własną...

Justyna_78 | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Szkoda, że w niektórych miejscach autor pozwolił sobie na własną interpretację i można się zastanawiać czy dane zdarzenie jest zdarzeniem prawdziwym czy tylko własną interpretacją autora.
Pan Artur Górski często ostatnio pisze kolejną książkę po sukcesie książki o Masie, niestety oba te fakty a mianowicie to że autor dodawał od siebie oraz fakt, że płynie na fali popularności powodował, że czasami się zastanawiałam czy niektóre fragmenty nie są pod publiczkę.
Niemniej jednak chętnie sięgam po tego rodzaju literaturę bo jednak mam nadzieję że z życia wzięte też jest sporo a refleksja po tego rodzaju literaturze faktu z pewnością ma miejsce fragment wstępu od autora "Ale najważniejsze jest to, że wcale nie musiał stać się tym kim się stał. Jeśli w końcu zamienił się w potwora, to również za sprawą okoliczności, które go przerosły. Za sprawą ludzi, których w jego życiu zabrakło. Nie usprawiedliwiam go - pokazuję jedynie, jak łatwo dojść do miejsca, z którego nie ma dobrego wyjścia....

Trzcionka | 2017-07-12
Na półkach: Zakupione
Przeczytana: 11 lipca 2017

Nie można Górskiemu odmówić sprawnego pióra. Od początku do końca czytało się bardzo przyjemnie i szybko. Pod względem warsztatu nie można tej pozycji nic zarzucić. Problem leży gdzie indziej. Historia zawarta w tej książce jest najzwyczajniej w świecie nudna. Nie ma w niej nic wyjątkowego, nic zaskakującego. Ot historia jakich wiele. Początek był bardzo zachęcający, liczyłam na interesujący rozwój wypadków, którego niestety nie było. Biorąc pod uwagę formę tej książki, nie wiem czy autor miał wpływ na to by zagłębić się w kwestie, które mogły zainteresować czytelnika. Niemniej bardzo pomogło by tej książce rozwiniecie kwestii psychiki i przemyśleń bohatera, pochylenie się nad konkretnymi zabójstwami. Zamiast tego mamy zbyt powierzchowny, jak na mój gust, opis życia bohatera.

Kyou | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2016

"Nie byłem żadnym seryjnym mordercą, który czerpie radość z widoku konającej ofiary. Nie fundowałem mu umoralniających kazań, nie znęcałem się nad nim ponad miarę. Po prostu go zabiłem - szybko, niemal bezboleśnie."

Sama się zastanawiam co sprawiło, że chwyciłam za Po prostu zabijałem. Chociaż nie da się ukryć, że już na pierwszy rzut oka wydaje się ona być ciekawą publikacją, to jednak nie jest to gatunek, za który zbyt często chwytam. Przeczytany jednak przeze mnie fragment tak mnie zaintrygował, że nie mogłam przejść obojętnie obok. Zdziwiła mnie objętość tej książki. Spodziewałam się czegoś grubszego niż te dwieście stron - sporą czcionką i z dodatkiem zdjęć - które otrzymałam. Wzruszyłam jednak ramionami i szybko zabrałam się za lekturę. Cienka książka ma swoje zalety - można ją ze sobą zabrać na uczelnię.

Pomiatany w domu przez ojczyma, ignorowany przez matkę, prześladowany w szkole... Główny bohater tej książki nie miał łatwego życia. Po raz pierwszy zabił będąc...

monweg | 2017-01-13
Na półkach: 2017

Artur Górski jest dziennikarzem śledczym i autorem wielu powieści sensacyjnych oraz książek non-fiction. Jego seria Masa o polskiej mafii stała się bestsellerem. Specjalizuje się w tematyce międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. W magazynie Fokus Śledczy ukazywały się jego liczne reportaże, będące pokłosiem spotkań z przestępcami osadzonymi w polskich zakładach karnych. Powieść Po prostu zabijałem powstała po licznych rozmowach autora z jednym z osadzonych.

Jeżeli sądzicie, że jest to książka stworzona dla was, to muszę wam wylać na głowę wiadro wody. Nie chciałabym abyście się nastawili na nią tak jak ja. Miałam wiele oczekiwań, choć żadnej z książek Górskiego nie czytałam. Dopisek na okładce: oparta na autentycznych wydarzeniach historia polskiego seryjnego mordercy, zachęcał do sięgnięcia po tę książkę; okładka również okazała się interesująca.

Bohater, ów seryjny morderca, niechętnie dzieli się szczegółami zbrodni, które popełnił. Nie jest to dziwne, bo i chwalić nie...

Badboy95 | 2017-02-19

Kolejna literatura z cyklu : Szybko, łatwo się ją czyta ale tyle w niej prawdy ile w Tusku patriotyzmu czy honoru (śmiech..)..
Czytając tą książkę człowiek zastanawia się czy ona może być autentyczna choć by w marginalnym stopniu czy historie w niej napisane są wyssane z kosmosu???
Zastanawiam się czasami jak ludzie mogą być tak naiwni, że wierzą w takie historyjki i oceniają książkę na ponad przeciętną ;D
Autor na początku książki nalega, że przedstawione fakty zostały potwierdzone z paru wiarygodnych źródeł, i zapewnia że te historie na pewno się wydarzyły, ale w takie dyrdymały może uwierzyć tylko NAIWNIAK LUB DZIECKO Z PODSTAWÓWKI :) Między prawdą , a kłamstwem jak można spodziewać się wiarygodności od mitomana, który tylko i wyłącznie wypromował się na książkach - tyle samo prawdziwych co ta (może oprócz pierwszego wydania 'Masa o pieniądzach polskiej mafii )o najcięższym frajerze (czyt. świadku koronnym) w Polsce..
Daję 3 gwiazdki tylko ze względu na : *język...

Paulina | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytam w 2017
Przeczytana: 08 lutego 2017

Po opisie można było spodziewać się czegoś innego, "lepszego" przez ten fragment o Hannibalu, ale ja nie wzięłam sobie tego do serca i nie miałam nie wiadomo jakich wymagań, dlatego mogę śmiało stwierdzić, że książka jest wybitna. Fakt szkoda, że autor niektóre historie, jak sam stwierdza, interpretuje po swojemu, ale i tak uważam, że książka jest bardzo dobrze napisana, wciągająca, nie mogłam się oderwać.
Po prostu zabijałem, po prostu polecam.

meduzek | 2017-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Książkę czyta się bardzo dobrze. Górski bardzo dobrze wybrał jej formę: narrator w pierwszej osobie zamiast wywiadu/rozmowy.
W czytelniku budzi się momentami sympatia do tego pana mordercy, może i trochę współczucia, traci się czujność, chce się go poznać, chce się mu przetłumaczyć. Tymczasem pan morderca ma na to wyhuśtane... Pan morderca jest postacią tragiczną klasycznie - nic tu się już nie da zrobić. Może tylko skromną kurtyzanę do więzienia podesłać z "Człowiekiem bez właściwości" pod pachą.
Książka pozostawia niedosyt. Sądzę, że nie traci na wartości przez to, że niektóre scenerie zostały zmienione przez Górskiego, coś dodane, coś zinterpretowane, takie prawo autora.

kocurro | 2017-05-29
Przeczytana: 28 maja 2017

Ksiazka ktora preczytalem w zasadzie jednym tchem.Ale nie znaczy to ze byla taka dobra.Po prostu czyta sie ja szybko.
Historia seryjnego mordecy,ktory zaczal sabijac w wieku 15 lat.Niby przypadkiem, ale pozniej zabijanie weszlo mu juz w krew.Historia jego zycia i relacje z okolicznosci kolejnycgh zabojstw sa jakies takie bezosobobowe - "bylem,widzialem,zabilem".Nie mam powodow by nie wierzyc autorowi,ze to zapis autentycznych wynurzen bandyty.ale nie moge oprzec sie wrazenu sztucznosci tego calego przedsiewziecia, badz tez,zeby nie powiedziec dosadnie, ze cos mi tu "sciema wali".

czytelnicze-recenzje | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Bardzo szybko się ją czyta. Akcja jest wartka i całkiem interesująca. Głownym bohaterem jest seryjny morderca, którego działania zaczęły się w młodym wieku, od dość niefortunnego wypadku. Na tę okoliczność miały wpływ rodzina, szkolni znajomi, a także otoczenie chłopaka, ludzie,tacy jak nauczyciele.
Jedynym czego mi brakowało, to jakieś głębsze przemyślenia głównego bohatera. Najczwściej dość powierzchownie wspomina o swoich problemach i lękach, ale poza tym bardzo niewiele o nim się dowiadujemy.