Z życia codziennego szlachty i ziemiaństwa między Wisłą a Pilicą w XVI-XX wieku. Studia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
83-7133-451-1
historia
welesxxi

Przedstawiony zbiór studiów, dotyczący wybranych zagadnień z życia codziennego szlachty i ziemiaństwa między Wisłą a Pilicą w XVI-XX wieku, jest owocem konferencji naukowej, zorganizowanej w Kielcach 4 czerwca 2008 r. przez Instytut Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz kielecki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. W trakcie obrad zaprezentowano referaty podejmujące różnorodne zagadnienia związane z szerokim i trudnym do precyzyjnego zdefiniowania pojęciem "życia codziennego". Uwagę referentów przyciągnęła m.in. problematyka życia towarzyskiego szlachty i ziemiaństwa, w tym szczególnie zabaw i rozrywek na dworach, kwestie wyglądu i wyposażenia dworków szlacheckich, sporów rodzinnych, zainteresowań archeologicznych dziewiętnastowiecznego ziemiaństwa, postulowanych wzorów wychowawczych w tym okresie, następnie znaczenia obrotu ziemią w życiu codziennym ziemian, ich wizerunku w oczach robotników rolnych czy wreszcie zagadnienia mentalności ziemiaństwa w trudnym okresie drugiej wojny światowej.

Jerzy Gapys, Mariusz Nowak, Jacek Pielas (red.)

źródło opisu: http://www.ujk.edu.pl/wyd/poz/zycia2.htm

źródło okładki: http://www.ujk.edu.pl/wyd/poz/zycia2.htm