Bitwa na Wrzosowiskach

Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Cykl: Zwiadowcy - wczesne lata (tom 2)
Wydawnictwo: Jaguar
Battle on the moors
fantasty, fantastyka
Melanie

Drugi tom cyklu „Zwiadowcy: Wczesne lata” John’a Flanagan’a. Kiedy były baron Morgarath uciekł, aby uniknąć kary za zdradę – wielki niepokój pojawił się w Araluen. Zwiadowcy wiedzą, że będzie planował swój kolejny ruch, a pogłoski mówią, że tworzy brutalną armię złożoną z nieludzkich postaci. Nowo wybrany Król Duncan, musi przygotować się na wojnę. Halt przygotowuje się do pozornie...

Drugi tom cyklu „Zwiadowcy: Wczesne lata” John’a Flanagan’a.

Halt przygotowuje się do pozornie niemożliwego zadania – wspinaczki na śmiertelny Cliff w górach Deszczu i Nocy oraz wyprawy na terytorium wroga, aby śledzić Morgarath. W międzyczasie, Crowley musi zadbać o bezpieczeństwo Królowej, która podejmuje się niebezpiecznej podróży, dotyczącej jej nienarodzonego dziecka.

Morgarath wydaje się być nie do powstrzymania przeciwko ubogiej armii Ducana. O zwycięstwie może zdecydować każdy błędny krok. O losie Królestwa zdecyduje bitwa.

źródło opisu: http://www.empik.com/zwiadowcy-wczesne-lata-tom-2-...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/zwiadowcy-wczesne-lata-tom-2-...»

Paklpy | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Mam wielki sentyment do "Zwiadowców" i każda nowa książka Flanagana mnie cieszy. Miło jest wciąż czytać o przygodach ulubionych bohaterów. Jednak w "Bitwie na Wrzosowiskach" już nie czuć tego klimatu, tej magii za którą kochałam tę serię. Widać, że autor ma w głowie jakiś zarys tej historii, jednak nie ma pomysłu na wątki poboczne i powoli, za pomocą rozległych opisów dąży do zakończenia. Co ciekawe udało mi się wychwycić w książce zdania niepoprawne gramatycznie i powtórzenia, typu: „Następny dzień wstał pogodny.” - nie brzmi to za ciekawie, nawet w języku potocznym - wina tłumacza czy autora? Jednakże mimo wad i mało zachęcającej akcji, powieść ma dużo pozytywów. Dynamiczni boheterowie, brak idealizacji pozytywnych bohaterów (w pierwszych tomach "Zwiadowców" Flanagan opisywał wielu jako "najlepszych w swoim fachu"). Ponadto nie brakuje, typowych dla autora, zabawnych sytuacji i dialogów, za które uwielbiam jego książki.

Myślę, że warto sięgnąć po tę pozycję, aby znów móc przeżyć...

Agata | 2017-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 lutego 2017

Oj, za dużo Flanagana jak na tak krótki okres czasu ;) Jest to trzecia książka tego autora, którą przeczytałam w ciągu miesiąca i nie da się ukryć, że jego powieści powielają te same schematy. Gdy robię dłuższą przerwę między czytaniem kolejnych jego książek nie rzuca mi się to tak w oczy. Po prostu cieszę się, że powróciłam do świata stworzonego przez tego autora. Jednak nie tym razem. "Bitwa na wrzosowisku" dość szybko zaczęła mnie nużyć, nie wnosi ona nic nowego do serii (w końcu, jeśli ktoś przeczytał serię Zwiadowcy, to dobrze wie jak to się skończy), a żarciki już przestały mnie śmieszyć. Niemniej jednak mam pewien sentyment do tej serii, a przede wszystkim do Halta. Polecam fanom serii.

"Bitwa na Wrzosowiskach" mi się spodobała. Ba! Zakochałam się w niej! Wiele osób uważa, że Flanagan co raz to nowe historie ze świata Zwiadowców, pisze na przymus. I wiecie co? Nawet jeśli to robi, to robi to bardzo dobrze. Pan Flanagan niezwykle opisuje akcje w każdym tomie tej serii.
"Bitwa na Wrzosowiskach" stała się chyba jedną z moich ulubionych książek ze świata stworzonego przez Flanagana. Dla tych, którzy przeczytali już poprzednie tomy "Zwiadowców", ta może wydawać się lekko (naprawdę lekko) przewidywalna. Co nie zmienia faktu, że akcja nadal trzyma nas w napiciu i mamy ochotę przeczytać całą te książkę jednego dnia.
No właśnie. Taki jest problem ze Zwiadowcami. Z jednej strony chcesz wiedzie jak autor to wszystko zakończy, ale z drugiej nie chcesz tego kończyć, bo wtedy cała magia czytania tego po raz pierwszy znika.

Co do bohaterów, fabuły, itp. :
Wiecie, że Halt w "Bitwie...

Fantastic | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Wujku Johnie! Miałem przerwę od Twoich dzieł około roku, a teraz masz do zaoferowania kolejną część "Zwiadowców". Dziękuję Ci! ^^
Fabuła-ok, nie jest źle, podobało mi się opisanie bitwy, bardzo precyzyjne, autor się przygotował,
Logika-jest, raczej nie ma dziur fabularnych itd.
Bohaterowie-Hal, Crowley, Duncan, to osoby, za którymi tęskniłem, ale się pojawili.
Autor-dużo humoru, powieść pisana z pasją.
I za to Cię kochamy wujku Johnie!

miszella102 | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

APEL DO TŁUMACZY WYDAWNICTWA JAGUAR:
MILI PAŃSTWO, PROSZĘ SIĘ NAUCZYĆ, ŻE GALLOP TO PO ANGIELSKU NIE "GALOP" TYLKO "CWAŁ", A Z CZYSTEJ LOGIKI WYNIKA, ŻE CWAŁ JEST SZYBSZY OD GALOPU.
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ.

No.

Ogólnie rzecz biorąc, ta część bardzo niewiele wnosi i jest chyba raczej skierowana do tych, którzy zaczynają serię "Wczesnymi Latami" tylko jeden wątek (waga mały spoiler, ale mały) zwrócił moją uwagę: GILAN! Oraz jego zasługi w tej tytułowej bitwie. I zagadka, dlaczego Halt tak bardzo nie lubił sobie przypisywać sukcesów na tej wojnie została rozwiązana ;) (mrugam do tych, co już przeczytali i wiedzą co mój kochany Gil zrobił).
Bo królowa, na którą tak długo czekałam, okazała się kolejną płaską (w sensie dosłownym i przenośnym) Flanaganową trzpiotką, co prawda z ładnym imieniem, ale jednak.
Za to babcia Cassandry bardzo przypadła mi do gustu i chyba machnę sobie jej fanarta. TEAM DEBORAH!

APEL DO PANA JOHNA FLANAGANA:
PANIE JOHNIE, KOCHAMY PANA KSIĄŻKI NIEMIŁOSIERNIE, ALE DWA...

Sylwia | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Prawdę mówiąc, pojęcia nie mam, jak powinnam zacząć tę recenzję... Jako wierna fanka zarówno "Zwiadowców" jak i "Drużyny", a także w ogóle fanka pana Johna Flanagana, kłócę się z moją wewnętrzną ja, bo nie chcę nabluzgać na ulubioną serię, ale też wyrazić jasno i dosadnie, co o tym myślę...

Na wstępie powiem, że "Turniej w Gorlanie", będący pierwszym tomem prequela do serii o zwiadowcach bardzo mi się podobał.
Drugi już nie. No, a przynajmniej nie do końca.

Będę szczera i przyznam się bez bicia - na początku podczas czytania czułam OGROMNY zawód. Humor między Haltem i Crowlay'em, który tak zachwalałam w pierwszej części, w drugiej stał się nagle tak przymuszony, że aż mi się płakać chciało. Z każdą kolejną stroną coraz bardziej rzedła mi mina. Burzenie zamku Gorlan jeszcze przełknęłam, ale potem było już tylko gorzej... "Przygoda" Halta z opisem jego wspinaczki w Wąwozie Trzech Kroków ciągnęła się chyba na cały rozdział. Na miejscu Halt poznał starca Normana i byłam przekonana,...

malaskierka | 2017-09-05
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Wczesne Lata to prequel znanego Wam już cyklu Zwiadowcy Johna Flanagana, składa się z dwóch ściśle ze sobą związanych tomów. Pierwszy tom- Turniej w Gorlanie opowiada o jednoczeniu przetrzebionych szeregów zwiadowców i demaskowaniu niecnych planów Morgaratha. Drugi- Bitwa na Wrzosowiskach przedstawia największe starcie z Morgarathem i jego armią. Wszystko ubrane w lekki, wartki styl sprawia, że strony biegną nieubłagane. Uważam, że warto zostawić sobie Wczesne Lata na koniec i przeczytać dopiero po zakończeniu głównego cyklu.

Powrót do świata Zwiadowców wywołał przyjemne ciepło w moim wnętrzu. Poczułam się jakbym po długim czasie wróciła w ulubione miejsce. Przywitałam się z Haltem, Crowley'em, zerknęłam w znane kąty, pogłaskałam Abelarda po chrapach i nawet nie wiedząc kiedy, byłam gotowa ruszyć w drogę. Nawet nie zdawałam sobie sprawy jak bardzo zatęskniłam za tym przekomarzaniem się przy ognisku, spaniem pod gołym niebem i kryciem się w zaroślach. Oj jak przyjemnie było do...

Książka z mojego ukochanego świata, z moim ukochanym mężem, i z tym cudnym poczuciem humoru. Ja się pytam jak mogłam się nie zakochać po raz kolejny! Myślałam że cała nowa seria "Wczesne Lata" mnie zawiedzie, po to już ciągnięcia... Jak dobrze że się myliłam. Poziom bardzo wysoki :D czekam na więcej <3

Vilsa | 2016-12-04
Na półkach: Posiadamy, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Wydaje mi się, że autor zbyt wiele poświęcił opisom, a zaniedbał nieco relacje między postaciami - czyli to, co jest największym plusem serii Zwiadowcy. Halt dopiero się rozkręca, za to Crowley jest w najlepszej formie :) Cieszę się, że pojawił się młody Gilan! Poczytałabym chętnie o jego szkoleniu :)

ZosiaKix1000 | 2016-11-11

Z niecierpliwością oczekiwałam na tę książkę i nie zawiodłam się! Jak w poprzednich tomach, akcja trzyma w napięciu, niektóre sceny wzruszają do łez, a wszystko przeplecione jest tym charakterystycznym dla Flanagana humorem. Polecam!