W pogoni za proroctwem

Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Cykl: Pozaświatowcy (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
Chasing the Prophecy
Kucias

Jason i Rachel nie urodzili się w Lyrian. Nie dorastali w Lyrian. Lecz po tych wszystkich walkach i stratach , zwycięstwach i przygodach, a przede wszystkim, przyjaźniach zawartych w tym fantastycznym świecie, Lyrian stał się dla nich domem w taki sposób, jaki nigdy nie mogliby sobie wyobrazić. I tak, uzbrojeni w przepowiednię konającej wyroczni, wyruszyli w odrębne zadania - każde będące...

I tak, uzbrojeni w przepowiednię konającej wyroczni, wyruszyli w odrębne zadania - każde będące wspartym przez odważnych i silnych sojuszników - wiedząc, że szansa na powodzenie jest niewielka. Lecz Jason i Rachel są gotowi, by w końcu stać się bohaterami, których Lyrian potrzebuje, bez względu na tego koszty.

źródło opisu: http://brandonmull.com/

źródło okładki: http://mag.com.pl/ksiazka-1,82,1376--0-0-W_pogoni_za_proroctwem.html

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1273

Zamknięcie Trylogii Pozaświatowców

„W pogoni za proroctwem” to trzeci i ostatni tom cyklu Pozaświatowcy. Autorem jest Brandon Mull, niespełna 40-letni pisarz specjalizujący się w książkach dla młodszych czytelników.

Pozaświatowcy to cykl dla nastolatków i to raczej tych młodszych. Opowiada o dwójce trzynastolatków z USA, Jasonie i Rachel, która przez magiczną bramę trafia do równoległego światu, Lyrianu, gdzie są tytułowymi Pozaświatowcami. Tam będą musieli wesprzeć resztki sił dobra w walce przeciwko złemu czarnoksiężnikowi, który usiłuje objąć swoimi okrutnymi rządami cały kontynent Lyrianu.

W trzecim tomie Rachel i Jason muszą się rozdzielić. Nakazuje im to tytułowe proroctwo. Wyrocznia nakreśliła jedyną drogę do zwycięstwa, mało prawdopodobną, ale innej nie ma i nie będzie. Jason ze swoją grupą musi się udać w szaloną podróż za dawno zmarłym magiem, żeby odnaleźć jedną, jedyną informację, która pomoże pokonać cesarza. Tymczasem Rachel, w towarzystwie Ślepego Króla Gallorana musi ruszyć wprost w paszczę lwa - zaatakują Felrook, stolicę cesarstwa.

„W pogoni za proroctwem” trzyma dobry poziom poprzednich części. Akcja toczy się wartko, a bohaterowie pokonują kolejne zróżnicowane przeszkody. Otacza ich bogaty, magiczny świat, przywodzący nieco na myśl Narnię z serii powieści C.S. Lewisa. Mull nie ograniczał się w swojej wyobraźni. Mamy więc ludzi, którzy mogą swobodnie oddzielać kawałki swojego ciała bez szkody dla zdrowia, ludzi, którzy po śmierci wyrastają ponownie z nasion, które noszą u podstawy czaszki, karłów, którzy po zachodzie stają się olbrzymami czy strażnika, który potrafi stać się dowolnym materiałem, którego dotknie.

Dorosły czytelnik również powinien z przyjemnością zagłębić się w Lyrian. Oczywiście, pewne motywy mogą się wydać naiwne lub przewidywalne, a konstrukcja fabuły czy role przejmowane przez bohaterów są dość klasyczne. Mull nie próbuje wyłamywać się z kanonów powieści dla młodzieży (bardziej tej w wieku gimnazjalnym niż licealnym), raczej umiejętnie je wykorzystuje, by podrzucić kilka drobnych, zaskakujących motywów, jak radzenia sobie z niepełnosprawnością czy lojalności i zdrady. Całe szczęście, że zrezygnował z umieszczenia tam nachalnego, melodramatycznego wątku uczuciowego. Wątek romansowy jest, ale dyskretny i dość zabawny.

„W pogoni za proroctwem” to udane zamknięcie naprawdę solidnej trylogii. Wartka akcja zmierza ku punktowi kulminacyjnemu, poprowadzona jest wzorcowo, bez pośpiechu, ale i bez zbędnych dłużyzn. "Pozaświatowcy" to dobra lektura dla młodego czytelnika, ale i starszy może przeczytać ją z przyjemnością.

Krzysztof Krzemień

ZARAZA | 2014-08-26
Przeczytana: sierpień 2014

Dwie poprzednie części podobały mi się bardziej, ale i tak "W pogoni za proroctwem" bardzo mnie usatysfakcjonowało. Początkowe zdarzenia były nudne. Pożegnania, przygotowania do wędrówki, rozmyślania nad słowami wyroczni, bardzo mnie nużyły. Jednak im dalej zawędrowali bohaterowie tym robiło się ciekawiej. Zakończenie przygód Rachel i Jasona i ich przyjaciół jest bardzo emocjonujące i wciągające. Podsumowując, cała trylogia jest bardzo przyjemna i ciekawa, czyta się lekko, fabuła jest pełna przygód i wciągająca. Szczególnie polecam młodszym czytelnikom, sadzę jednak, że tym starszym również się spodoba.

anika | 2015-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 września 2015

Po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów sprawdziłam czy książka ma tego samego tłumacza, co poprzednie tomy, bo tak mocno się różni od pozostałych. Akcja toczy się wartko i mimo, że fabuła podąża dokładnie tak jak opisuje to proroctwo z drugiego tomu, nie byłam znudzona ani przez moment, wręcz trudno było mi się oderwać od czytania.

Adrian F | 2018-10-02
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 13 września 2018

Nie tak bardzo przesłodzona z satysfakcjonującym zakończeniem. Gandalf prowadzi wielką armię na bramy Mordoru, gdzie na dłuższą metę i tak nie ma szans, podczas gdy resztki drużyny pierścienia próbują wykonać tajną misję, która nawet jeśli się powiedzie to nie wiadomo czy przyniesie ostateczny sukces... A nie, to nieco inna opowieść ale bardzo podobna. Na pewno dużo przyjemniejsza w odbiorze. Polecam.

Adrian Jeżak | 2015-09-12
Na półkach: Przeczytane, Brandon Mull
Przeczytana: 12 września 2015

Dużo lepsze od części poprzedniej, chociaż jest to dużo mniej baśniowa opowieść niż liczyłem na to od samego początku. Motyw proroctw daje niestety z góry przesądzony obraz zakończenia, który niemal każdemu nasuwa się od momentu ich poznania. Wszelkie tak niebezpieczne okoliczności, które są " minimalnie prawdopodobnymi" udają się bez zbędnych trudności.
Nie licząc wyżej wymienionych wad historie czyta się niezwykle miło a od połowy trzeciego tomu niemal trudno się oderwać od czytania. Zakończenie emocjonujące i trzymające w napięciu. Przebrnijcie przez Tom drugi a nie pożałujecie poświęcenia ;)
Polecam
Adrian Jeżak

Cała trylogia jest pełna niesamowitych przygód, pełna oryginalnych postaci i zdarzeń. Polecam gorąco całą trylogię, gdyż warto na parę godzin zatopić się w ten świat.

Megumi | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Po raz trzeci spotykamy Jasona, Rachel, Gallorana i resztę bohaterów.
Teraz, uzbrojeni w dziwne proroctwo, wygłoszone przez umierającą wyrocznie, wyruszają w dwie osobne misje. Cała przepowiednia, to tylko mała iskierka nadziei. Sama wyrocznia ogłosiła, że jest tylko jedna, jedyna droga, która może obalić złego cesarza Maldora.Czy to im się uda?

Moim zdaniem książka perfekcyjna, nic dodać, nic ując. Cała ta trylogia pochłonęła mnie. Te trzy części zaliczam do moich ulubionych książek. Zakończenie trochę wzruszające. Akcja cały czas toczy się do przodu, trzyma nas w napięciu aż do końca. Polecam BAAARDZO MOCNO.

,,Sekret z przeszłości może wykupić przyszłość. Sługa zdradzi mistrza. Przyjemne ścieżki się rozpadły. Lyrian trzeba okupić ofiarą. NAsza nadzieja jest szkarłatna jak krew bohaterów; czarna jak wnętrzności ziemi; biała jak rozbłysk orantium."

Monika | 2017-02-25
Na półkach: Mam! ✬, Przeczytane, 2017

Niesamowite zakończenie wspaniałej trylogii Brandona Mulla.
Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie lepszego zakończenia. Oczywiście, nie chcę spojlerować, lecz od razu powiem, że książka ta zakończyła się Happy End'em.
(Każdy mógł się domyślić)
Końcowe 200 stron przeczytałam jednym tchem, ponieważ chciałam jak najszybciej dowiedzieć jak skończy się ta powieść. (Nie chciałam też psuć sobie frajdy z czytania poprzez zaglądanie na ostatnią stronę i czytania jej, jak to robi moja koleżanka. Przy okazji, pozdrawiam przyjaciółkę Olę.)
Książka zachwyciła mnie do tego stopnia by dać jej tak dobrą ocenę. Serdecznie polecam całą serię "Pozaświatowcy".
Jeśli lubisz książki z nie z tego świata (dosłownie) to radzę żebyś sięgnął/ęła teraz po ten niesamowity cykl Brandona Mulla.

Niezwykła trylogia, nie tylko dla tych młodszych :) Pisarz wykreował ciekawy świat, bohaterów, a akcja jest pełna przygód. Polecam!

Czytajka | 2015-08-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 8/10
Przeczytana: 24 lipca 2014

Trzecia część jest porywająca, pełna ofiar, pościgów i akcji. Jest jeszcze więcej przyjaźni, zaskakujących wątków i niepewności, która trzyma czytelnika przez prawie całą lekturę :D
Zakończenie jak dla mnie super, tylko zmieniłabym liczbę ofiar - bo muszę przyznać, większość tych osób polubiłam a nawet pokochałam <3 No ale cóż z tego, jak ich już nie ma? No, ale wiecie, zawsze takie wspaniałe postacie (nie tylko z tej książki) zostaną w sercach albo głowach czytelników. ZAWSZE <3
Książkę serdecznie polecam, znakomite zakończenie trylogii ,,Pozaświatowcy" :)

Ruczek | 2013-10-27

Czym jest prawdziwa przyjaźń? Czym jest odwaga? Odpowiedzialność? Jak wielu z nas zaryzykowałoby życie za naszych bliskich? Cieszmy się, że życie nie wystawia nas zbyt często na takie próby, bowiem moglibyśmy się załamać ich wynikami. Jednak są także ludzie, którzy bez wahania ruszają na pomoc. Robią coś, co uważają za jedyne słuszne i godne człowieka posunięcie w danej chwili. Postępują wedle własnego sumienia, czasami nawet wiedząc, że nikt się o tym nie dowie.

"Prawda potrafi być druzgocąca. Sporo życia spędzamy, próbując chronić się przed nią i osłaniać przed nią innych. Posługujemy się kłamstwem, żeby stępić ostrze życia. Śnimy o lepszym jutrze. Ukrywamy się przed własnymi żalami i niedostatkami. Staramy się wyolbrzymiać dobro i umniejszać zło. Udaje nam się nawet ukryć przed nieuniknioną rzeczywistością - tym, że prędzej czy później my sami i wszyscy, których kochamy, umrzemy."[s. 199]

Wydaje się, że tak niedawno Jason wraz z Rachel przedostali się przez magiczne przejścia...