Królowe rywalki. Katarzyna Medycejska i królowa Margot

Tłumaczenie: Adam Tuz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Catherine de' Medici, Her Daughter Marguerite de Valois, and the Betrayal That Ignited a Kingdom
historia
Ag2S

„Królowe rywalki” to porywająca i autentyczna opowieść o przebiegłej, żądnej władzy Katarzynie Medycejskiej i wytwornej, namiętnej królowej Margot – matce i córce – których konflikt ukształtował historię XVI-wiecznej Europy. Pochodząca z możnego florentyńskiego rodu Medyceuszy Katarzyna słynęła z makiawelicznej polityki i bezwzględnych ambicji. Dominowała na tronie Francji przez trzydzieści...

Pochodząca z możnego florentyńskiego rodu Medyceuszy Katarzyna słynęła z makiawelicznej polityki i bezwzględnych ambicji. Dominowała na tronie Francji przez trzydzieści lat, podczas których królestwo było rozdzierane przez starcia polityczne i religijne. Jej najmłodsza córka Małgorzata, powszechnie podziwiana jako jedna z najpiękniejszych kobiet Europy, była upartym, wolnym duchem i jedyną przeciwniczką, której matce nie udało się zastraszyć ani ujarzmić.
Pod pretekstem pojednania Katarzyna zaaranżowała małżeństwo żarliwej katoliczki Małgorzaty i jej kuzyna Henryka z Nawarry, przywódcy stronnictwa protestantów. Zaledwie pięć dni po ceremonii zainicjowała brutalną rzeź, podczas której stracili życie wszyscy ślubni goście pana młodego oraz przeszło pięć tysięcy protestantów w całej Francji. Małgorzata – zniewalająca, inteligentna i wielkoduszna – stanęła w obliczu przejmującej decyzji, od której zależał los całego królestwa.
Książka „Królowe rywalki” to pełna szczegółów i napisana ze swadą, żywa opowieść o władzy i miłości, wielkiej polityce, dworskich intrygach, zdradach, zbrodniach i wielkich skandalach renesansowej Francji.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Krolowe_rywalki__Katarzyn...»

"Królowe rywalki" to świetna książka ukazująca historię Francji za czasów panowania Katarzyny Medycejskiej i jej synów. Choć nie jest to powieść historyczna, to sposób w jaki autorka ukazała panowanie Walezjuszy sprawia, że czyta się tę książkę jak bardzo ciekawą powieść.
Autorka nie tylko ukazała portret Katarzyny Medycejskiej i jej córki Małgorzaty, ale także wiele miejsca poświęciła pozostałym członkom rodziny. Świetnie ukazane tło polityczno-społeczno-religijne ówczesnej Francji, dokładnie przedstawione jak doszło do masakry hugenotów w noc Św. Bartłomieja w sierpniu 1572 r. i jakie były tego następstwa.

Wartościowa książka, którą warto przeczytać. Polecam !

joly_fh | 2017-01-24
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Od tego trzeba zacząć, iż "Królowe rywalki" nie jest powieścią (ten mylący zapis wydawnictwa może niestety wiele osób zwieść), a po prostu książką historyczną/biografią Katarzyny Medycejskiej i jej córki Małgorzaty. Tym niemniej jest ona napisana przystępnym językiem i naprawdę zaciekawia. W centrum narracji stoją konflikty: religijny pomiędzy katolikami a protestantami we Francji w XVI wieku oraz konflikt pomiędzy członkami rodziny królewskiej, czasami aż niewiarygodny. Autorka ma zdecydowanie pozytywne zdanie o Królowej Margot, przecząc wielu negatywnym i krzywdzącym opiniom, które o tej postaci pokutują do dziś.

annala | 2017-05-04

Długo czytałam tę książkę. Temat bardzo ciekawy, jednak Autorka gdzieś popełniła według mnie błąd. Może za bardzo szczegółowo opisuje wydarzenia. Może chronologiczny opis tego okresu w dziejach Francji nie był najlepszym rozwiązaniem. Tak czy inaczej te dwie fascynujące kobiety, Matka i Córka na pewno bronią się każda swoją niezwykłą i barwną biografią.

bursian | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Pozycja wartościowa, choć autorka za bardzo "wygładza" postać królowej Margot.

kasia88 | 2017-10-23
molik | 2017-04-24