Królowe rywalki. Katarzyna Medycejska i królowa Margot

Nancy Goldstone Wydawnictwo: Prószyński i S-ka historia
Catherine de' Medici, Her Daughter Marguerite de Valois, and the Betrayal That Ignited a Kingdom
Adam Tuz
Prószyński i S-ka
arystokracja dwór królewski Europa Francja historia powszechna intryga królowa literatura popularnonaukowa noc św. Bartłomieja rodzina Medyceuszy spisek śmierć uczucie walka o władzę XVI w. zabójstwo zdrada
historia
Adam Tuz

„Królowe rywalki” to opowieść o dwóch nieprzeciętnych kobietach, o matce i córce, o Katarzynie Medycejskiej i Małgorzacie de Valois, czyli słynnej królowej Margot.
Książkę czyta się szybko, bo napisana jest bardzo przystępnym językiem, pomimo ogromu postaci, wydarzeń i dat oraz przedstawienia bogatego tła historyczno-polityczno- religijnego. Jest to bezsprzeczny plus.
Za...

Francja w dobie wojen religijnych to z pewnością fascynujący temat na książkę historyczną... tyle, że jeszcze żadnej nie było mi dane przeczytać. „Królowe rywalki” nie zrobiły tu wyjątku, choć przyznać muszę, że nie zabrakło im dużo.

Tytuł ma kilka zalet. Po pierwsze, sama historia Katarzyny Medycejskiej i jej córki Małgorzaty/Margot jest (jak już wcześniej wspomniałem)...

Pozycja wartościowa, choć autorka za bardzo "wygładza" postać królowej Margot.

Długo czytałam tę książkę. Temat bardzo ciekawy, jednak Autorka gdzieś popełniła według mnie błąd. Może za bardzo szczegółowo opisuje wydarzenia. Może chronologiczny opis tego okresu w dziejach Francji nie był najlepszym rozwiązaniem. Tak czy inaczej te dwie fascynujące kobiety, Matka i Córka na pewno bronią się każda swoją niezwykłą i barwną biografią.

Od tego trzeba zacząć, iż "Królowe rywalki" nie jest powieścią (ten mylący zapis wydawnictwa może niestety wiele osób zwieść), a po prostu książką historyczną/biografią Katarzyny Medycejskiej i jej córki Małgorzaty. Tym niemniej jest ona napisana przystępnym językiem i naprawdę zaciekawia. W centrum narracji stoją konflikty: religijny pomiędzy katolikami a protestantami we...

"Królowe rywalki" to świetna książka ukazująca historię Francji za czasów panowania Katarzyny Medycejskiej i jej synów. Choć nie jest to powieść historyczna, to sposób w jaki autorka ukazała panowanie Walezjuszy sprawia, że czyta się tę książkę jak bardzo ciekawą powieść.
Autorka nie tylko ukazała portret Katarzyny Medycejskiej i jej córki Małgorzaty, ale także wiele...

• Historyczne
  • Historia