Odrodzić się z popiołów

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rising form the Ashes
Michał Juszkiewicz
Ag2S

Niewiarygodna historia młodego Japończyka, który cudem przeżył pierwszy atak jądrowy w dziejach ludzkości. Oto autentyczna, choć wprost nieprawdopodobna historia młodego Japończyka nazwiskiem Shinji Mikamo, który cudem przeżył pierwszy atak jądrowy w dziejach ludzkości. Rankiem 6 sierpnia 1945 roku Shinji pracował na dachu swojego domu, znajdującego się w odległości zaledwie 1200 metrów od...

Oto autentyczna, choć wprost nieprawdopodobna historia młodego Japończyka nazwiskiem Shinji Mikamo, który cudem przeżył pierwszy atak jądrowy w dziejach ludzkości. Rankiem 6 sierpnia 1945 roku Shinji pracował na dachu swojego domu, znajdującego się w odległości zaledwie 1200 metrów od punktu zerowego eksplozji bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Co jednak odróżnia go od większości ocalałych ofiar Hiroszimy i Nagasaki? To mianowicie, że nigdy nie widział w amerykańskiej armii agresora. Jakimś sposobem potrafił spojrzeć na te sprawy znacznie szerzej, pomimo iż podczas wojny zmilitaryzowany rząd Japonii sprawował ścisłą kontrolę nad umysłami japońskiego społeczeństwa. Spuścizną po Shinjim Mikamo opiekują się trzy jego córki; jedna z nich, dr Akiko Mikamo, napisała niniejszą książkę, aby pokazać, jaką moc mają przebaczenie oraz miłość do drugiego człowieka i przypomnieć światu, że nawet zagorzali wrogowie mogą zostać serdecznymi przyjaciółmi.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Odrodzic_sie_z_popiolow-p-33710-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Odrodzic_sie_z_popiolow-p-33710-1-30-.html

Izabela Pycio | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

"Tej nocy na niebie nie świeciła ani jedna gwiazda. Zupełnie jakbyśmy znaleźli się w długim tunelu, ciemnym choć oko wykol. Na końcu tego tunelu nie widziałem światła, a tylko jeszcze głębszy mrok."

Dość długo zabierałam się za spisanie wrażeń po przeczytaniu tej poruszającej biografii, musiało upłynąć trochę czasu, aby emocje nieco uspokoiły się. Wyciszenie stało się konieczne, gdyż książka wywołuje mnóstwo wzruszenia, współczucia i empatii. Także buntu i wściekłości, że człowiek potrafi tak skrzywdzić drugiego człowieka, zabierając nie tylko życie, zdrowie, majątek, skrawek ziemi, wiarę, ale też odciskając piętno tragedii na wiele pokoleń. Biografia jest świadectwem niezwykle bolesnej lekcji historii, gorącym apelem o pokój i człowieczeństwo, podkreśleniem znaczenia pracy na rzecz ludzkości, odwołaniem do więzi spajających wspólnotę, najważniejszych wartości w życiu człowieka, silnie osadzonej moralności, pozostania wiernym sobie. Przebaczenie, będące jedyną drogą do prawdziwego...

Isadora | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

6 sierpnia 1945 roku o godzinie 8.15 Amerykanie dokonali pierwszego w dziejach ataku jądrowego, zrzucając na Hiroszimę bombę atomową.
To suche stwierdzenie faktu w najmniejszym stopniu nie oddaje porażającej grozy tamtego zdarzenia, potworności tego bezprecedensowego eksperymentu, w wyniku którego w jednej chwili sto tysięcy ludzi po prostu wyparowało, drugie tyle zmarło w ciągu najbliższych dni w konsekwencji obrażeń wywołanych efektem fali uderzeniowej i skażenia promieniotwórczego, a pozostałe pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców tego kwitnącego niegdyś miasta do końca życia cierpiało z powodu choroby popromiennej. I chociaż zrzucenie bomby na Hiroszimę i Nagasaki ostatecznie zakończyło II wojnę światową, zmuszając Japonię do bezwarunkowej kapitulacji, skutki wybuchu przekroczyły wszelkie wyobrażenia i są odczuwane po dziś dzień. Znając rozmiar katastrofy, mając świadomość ogromu zniszczeń, niemal trudno uwierzyć, że ktokolwiek mógł przeżyć moment wybuchu i jego potworne...

mruwencja | 2017-02-25

O Hiroszimie mówi się, że to jedna z większych tragedii XX wieku, która w jednym momencie pochłonęła tysiące istnień, a wiele z ocalałych ofiar do dziś zmaga się z chorobą popromienną. No właśnie, o tym wydarzeniu mówi się najczęściej, podając tylko skalę zniszczeń i liczbę ofiar, a nie od dziś wiadomo, że "śmierć jednej osoby to tragedia, milionów-statystyka". Dzięki tej książce mamy okazję prześledzić historię życia człowieka, jednego z Japończyków, którzy ucierpieli w wyniku wybuchu bomby, i obserwować, jak radzi sobie w nowej rzeczywistości.

d_o_r_o_t_a | 2017-10-01

Jakie uczucia towarzyszyły osobom, które w wyniku wybuchu bomby atomowej zostały straszliwie okaleczone? Czy były to „jedynie” strach, cierpienie, niemoc, panika i rozpacz? Okazuje się, że nie. Jest jeszcze coś, czego przed przeczytaniem tej książki nigdy bym nie wymieniła. A mianowicie – szczęście. Nigdy by mi do głowy nie przyszło, że będąc straszliwie poparzonym i mając świadomość ogromu tragedii jaka się wydarzyła, można odnaleźć w sobie takie uczucie. A jednak jest to możliwe a świadczą o tym słowa umieszczone w pewnym momencie opisu tej niewyobrażalnej tragedii: „Mieliśmy szczęście, wielkie szczęście. To nie do wiary, że można było tak o sobie powiedzieć tamtego dnia, w tamtym miejscu, ale tak właśnie się czuliśmy”. Cytat ten jest dla mnie świadectwem tego, że ktoś kto nie doświadczył skutków wojny na własnej skórze, nigdy w pełni nie zrozumie i nie da rady nawet wyobrazić sobie uczuć i myśli jakie towarzyszyły ludziom żyjącym w tamtym czasie.

„Odrodzić się z popiołów” to...

Cantata | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Jest to jedna z tych książek, które po prostu łapią za serce, jedna z tych które dają do myślenia. Atak bombowy na Hiroshimę przez wiele setek lat będzie gościł na kartach naszych podręczników. Było to zdarzenie bezprecedensowe. Niektórzy twierdzą, że był złem koniecznym, inni że pokazem potęgi i władzy. Jednak książka ta nie szuka przyczyn, nie obwinia , pokazuje skutki. Skutki ataku terrorystycznego za które brak jest ludzi odpowiedzialnych. Po takiej powieści można by oczekiwać gorzkiego języka, języka ofiary, która nie wybaczyła, jednak po przeczytaniu uświadomiłam sobie jak mentalność zachodnia różni się od mentalności kultury wschodniej. To właśnie od nich powinniśmy uczyć się pokory, spokoju i poczucia odpowiedzialności.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.ie/2017/03/odrodzic-sie-z-popioow-akiko-mikamo.html

chiyome | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Z historii takich jak ta współczesne pokolenie może wyciągnąć lekcję. Mam nadzieję, że to zrobi. Nie wiem, czy jest to zasługa lekkiego pióra autorki, czy umiejętności tłumacza, ale książkę połknęłam. Ciężko mi było się od niej oderwać, choćby na chwilę.

Czytaj więcej:

Iwona_C_ | 2016-12-16

Autorka spisując wspomnienia swojego ojca próbowała oddać emocje, jakie towarzyszyły mu w tamtej chwili i według mnie udało jej się to. Tak, jak to wspomniałam wyżej. Książka jest napisana prostym językiem, ale potrafi zagrać na emocjach. Miejscami opisy obrażeń czy zniszczeń są zbyt dosadne, jednak pozwala to lepiej zrozumieć to co się wtedy działo. Dodatkowym atutem dla czytelnika z Europy jest to, że w książce dobrze przedstawiona jest mentalność Japończyków, która w wielu aspektach różni się do naszej.

kserokopiarka | 2018-01-18
Noxi | 2017-08-30