Oskarżenie. Opowieści totalitarne

Wydawnictwo: Czarna Owca
6,85 (55 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
4
8
11
7
21
6
13
5
4
4
2
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Accusation
data wydania
ISBN
9788380154582
liczba stron
264
kategoria
literatura piękna
język
polski

"Żyję w Korei Północnej jak mówiący automat, jak człowiek zaprzęgnięty w jarzmo. Moim przeznaczeniem jest świecić w ciemnościach" – pisze we wstępie autor. Niewiele więcej o nim wiemy. Nigdy nie stawił otwarcie czoła reżimowi, bo gdyby to zrobił, trafiłby do obozu pracy lub przed pluton egzekucyjny. Jego opowiadania to krótkie wycinki z życia zwyczajnych mieszkańców Korei Północnej. Ci ludzie...

"Żyję w Korei Północnej jak mówiący automat, jak człowiek zaprzęgnięty w jarzmo. Moim przeznaczeniem jest świecić w ciemnościach" – pisze we wstępie autor. Niewiele więcej o nim wiemy. Nigdy nie stawił otwarcie czoła reżimowi, bo gdyby to zrobił, trafiłby do obozu pracy lub przed pluton egzekucyjny.

Jego opowiadania to krótkie wycinki z życia zwyczajnych mieszkańców Korei Północnej. Ci ludzie zachowują się jak roboty: klaszczą, śmieją się, płaczą na zawołanie. Nie buntują się, nie uprawiają sabotażu, nie drukują ulotek, nie spiskują. Służą państwu ze wszystkich sił, nawet kosztem najbliższych. Przeglądają na oczy dopiero, gdy dotknięci jakąś osobistą tragedią, przekonują się jak bezduszny, okrutny i zakłamany jest reżim, który dotąd wspierali z takim oddaniem.

Klasycznie skonstruowane opowiadania nie są pozbawione rysów satyrycznych, chociaż przy ich lekturze chce się raczej płakać niż śmiać, bo opisywana przez Bandiego paranoiczna rzeczywistość nie jest wytworem wyobraźni autora, ale światem, w którym nadal żyje. Nie tracąc nadziei, że któregoś dnia ponad dwadzieścia milionów jego rodaków ocknie się z letargu, w którym tkwił przez dziesiątki lat również on sam.

 

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/oskarzenie,p1515908314

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/files/elibri/1515908314.jpg

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (193)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1504
almos | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Opowiadania o Korei Północnej przemycone z tejże Korei, autor pozostał anonimowy dla własnego bezpieczeństwa. Literacko to słabe, naiwne, infantylne, dłużące się. Prawdziwa wartość opowiadań tkwi w realistycznym pokazaniu życia w tym kraju realnego komunizmu, kraju permanentnego stanu wyjątkowego i permanentnego głodu, kraju gdzie jednostka jest niczym, liczą się tylko partia i Wielki Wódz.

W tych opowiadaniach, napisanych przez pólnocnokoreańskiego pisarza i przemyconych cichaczem do Korei Południowej (autor z oczywistych względów pozostał anonimowy) mamy pokazaną rzeczywistość tego totalitarnego reżimu komunistycznego, z totalnym ubezwłasnowolnieniem narodu cierpiącego głód, pracującego ponad siły, ale kochającego partię i Wielkiego Wodza, spróbowaliby nie kochać....

Dla kogoś, kto nie wie nic o Korei Północnej, opowiadania są dobrym źródłem informacji. Ja wiem już sporo o tym ostatnim bastionie stalinowskiego komunizmu, więc rzeczy opowiedziane w książce nie były dla mnie...

książek: 219
aggie | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2017 rok

W pewnym filmie Catherine Zeta-Jones, pokonuje labirynt laserowych zabezpieczeń, aby ukraść drogocenną maskę. Piękny fragment pełen skupienia i gracji. Mężczyzn zachwyca, kobiety onieśmiela. Niektórzy mogą oglądać bez końca. A gdyby tak transponować tę scenę do państwa, gdzie ludzie umierają, bo nie pochylili głowy wystarczająco nisko, bo ich dzieci płaczą na widok obrazu Marksa, bo odważyli się jechać bez pozwolenia do umierającej matki. Oni nie grają w hollywoodzkiej superprodukcji, a co dzień starają się nie przekraczać zarysowanych wszędzie niewidocznych linii, kurczących się okazjonalnie, naginanych przez ważniejszych w hierarchii. Wyśmienici aktorzy – komedianci: Koreańczycy z Północy

CAŁOŚĆ: http://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2017/03/korea-ponocna-teatr-i-zoo.html

książek: 3327

O "Oskarżeniu" nie potrafię pisać bez wyrzutów sumienia. To zbiór ośmiu opowiadań północnokoreańskiego pisarza kryjącego się pod pseudonimem „Bandi” – „Świetlik” – które zostały przemycone zagranicę przez jednego z uciekinierów. To już na wstępie budzi skojarzenia z laureatem Nagrody Nobla, Aleksandrem Sołżenicynem, i nadaje pewną wagę samej książce. I dlatego nie mogę nie napisać jednego: szkoda, że na miejscu Oskarżenia nie pojawiła się lepsza literatura. Zapraszam.

Ciąg dalszy na:
http://miedzysklejonymikartkami.blogspot.com/2018/09/365-oskarzenie.html

książek: 183
budkazksiążkami | 2017-04-19
Przeczytana: 08 marca 2017

„Stać się świetlikiem, który rozjaśni mrok Korei Północnej, tej pogrążonej w ciemnościach ziemi…”

Książka Oskarżenie jest zbiorem opowiadań, ukazujących sytuację życiową ludzi mieszkających w Korei Północnej. Kraj ten jest oficjalnie republiką socjalistyczną, lecz tak naprawdę panuje tam dyktatura totalitarna. Ludzie są uwięzieni w chorym systemie, nie buntując się przeciwko władzy, gdyż grozi to obozem pracy, a nawet egzekucją.
Bandi w swojej książce ukazuje światu tyranię, w której żyją obywatele Korei Północnej. Wszystkie sytuacje tam opisane pokazują, jak bardzo rząd jest absurdalny przez swoje dyktatorskie decyzje.

Historie o ludziach umierających z głodu, tracących najbliższą rodzinę, podlegających totalitaryzmowi czy też uciekających z kraju sprawiały, że chwilami moje gardło ściskało się z przerażenia. Cały ten terroryzm i brak jakiejkolwiek empatii ze strony rządu przeraża mnie do chwili obecnej. Nie wyobrażam sobie mieszkania i życia w takim państwie, i dziwię się, że...

książek: 280
my_fluffiness | 2017-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Temat Korei Północnej był i nadal jest dla mnie ogromną niewiadomą. Pomimo wielu starań nie potrafię zrozumieć tego całego funkcjonującego tam systemu. Jak to możliwe, że w XXI wieku, kiedy zdaje się, że wolność człowieka jest chlebem powszednim w Korei Północnej zwyczajnie nie ma jej wcale. Zawsze wydaje mi się, że nasza polska propaganda jest ogromna i okropnie mąci nam w głowach. Porównując ją jednak do Korei Północnej no cóż, brak mi słów.

Ci ludzie zachowują się jak roboty: klaszczą, śmieją się, płaczą na zawołanie. Nie buntują się, nie uprawiają sabotażu, nie drukują ulotek, nie spiskują. Służą państwu ze wszystkich sił, nawet kosztem najbliższych.

"Oskarżenie" jest zbiorem opowiadań przedstawiających codzienne życie Koreańczyków. Ich trudy, zmagania i pilnowanie każdego swojego ruchu tak, aby przypadkiem nie podpaść władzy. Książkę tę czyta się w zawrotnym tempie zważając na bardzo ciekawy temat, ale również na styl pisania autora. Podoba mi się, że nie jest to kolejny...

książek: 78
ale_nie | 2017-11-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 listopada 2017

Trudno oceniać literaturę, która tak naprawdę została stworzona, by przekazać coś ważnego, a nie tylko się podobać, bądź w ogóle ocena kunsztu autora jest tak marginalna, że nie powinna być pod tym kątem oceniania.

Bandi, do tej pory uwięziony, jak ptaki w klatce, w jednym z jego historii, przedstawia w kilku opowiadaniach życie codzienne w Korei Północnej. Nie są to drastyczne sceny - nie ma przelewu krwi, opisu obozów pracy, czy tortur jakie w tym kraju się wydarzają. A mimo to, opowiadania Świetlika poruszają. Poruszają właśnie tym, że ta codzienność jest bardzo trudna, bolesna, nie do zniesienia. Rzeczy, które wydają nam się prozaiczne, błahe, tam są nieosiągalne, a ciągły strach o swoje i bliskich życie wypala w tych ludziach radość.

Mimo ukazania surowości przepisów, instytucji, czy nieprzychylności obywateli, autor stara się przedstawić też naród Korei Północnej jako ludzi bardzo rodzinnych, wspierających się, nie tracących nadziei - zastraszony po prostu przez...

książek: 94
shijoko | 2018-10-06
Na półkach: Przeczytane

Porównywanie do Solzenicyna jest nieco na wyrost, niemniej jednak to ciekawa i dobra w mojej ocenie pozycja.

książek: 593
Asia | 2017-03-31
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 marca 2017

Opowiadania nie są może bardzo wybitne literacko, ale niosą za sobą mnóstwo historii, niełatwych losów ludzkich, mnóstwo smutku i bezsilności. Wreszcie słychać głos osoby z centrum tego całego piekła, a do tego osoby, która cały czas tam jest, która nie uciekła i nie żyje szczęśliwie w świecie poza reżimem. Jeśli tak na to spojrzymy, to całość jest niezwykle przejmująca. Książka może być dobrym uzupełnieniem innych lektur na temat Korei Północnej, jest takim zagłębieniem się w konkretne historie. Opowiadania, które najbardziej zapadły mi w pamięć to "Tak blisko, tak daleko", o człowieku, który nie może pojechać do umierającej matki, oraz "Pandemonium", o tym jak wszystko można przedstawić na dwa sposoby, a także o tym, że śmiech wcale nie musi oznaczać radości (o tym jest też opowiadanie "Scena").

książek: 2504
Karolina Sosnowska | 2017-04-09
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

"Czytając te teksty trzeba mieć świadomość, że ukrywający się pod pseudonimem autor zaryzykował swoje życie, pisząc i podając dalej te teksty. Jak pisze w posłowiu Kim Seong-dong, dziennikarz, pierwszy raz zdarzyło się, by teksty krytykujące władzę zostały napisane przez autora, który nie uciekł już do Korei Południowej, lecz ryzykował, krytykując reżim z samego serca zniewolonego kraju. Bandi w czasach dzieciństwa doświadczył okrucieństw wojny koreańskiej, a później klęski wielkiego głodu. Te doświadczenia skłoniły go do refleksji nad działaniem państwa północnokoreańskiego i funkcjonowaniem jego społeczeństwa. Jako pisarz (pisał już wcześniej „dozwolone” teksty, będąc autorem zrzeszonym w oficjalnym Komitecie Centralnej Federacji Autorów Joseonu) postanowił walczyć piórem – to jedyne, co mógł zrobić. Pozostaje mieć nadzieję, że rację ma Kim Cheong-sol (uchodźca żyjący od dwóch lat w Seulu), który mówi: „Jestem też pewien, że iskierka, jaką pragnął się stać [Bandi] na tej...

książek: 1686
Lyzitea | 2017-10-29
Przeczytana: 07 lutego 2018

Bardzo poruszająca, dająca do myślenia.

zobacz kolejne z 183 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd