Kim Dzong Il. Przemysł propagandy

Tłumaczenie: Przemysław Hejmej
Wydawnictwo: Sonia Draga
A Kim Jong-Il Production: The Extraordinary True Story of a Kidnapped Filmmaker, His Star Actress, and a Young Dictator's Rise to Power
literatura piękna
Ag2S

Prawdziwa historia pary gwiazd południowo-koreańskiego kina porwanych przez władze Korei Północnej. Rok 1978. Przyszły dyktator, Syn Wielkiego Przywódcy i jednocześnie szef Departamentu Propagandy i Agitacji, Kim Dzong-Il zleca porwanie reżysera filmowego Shin Sang-Ok i jego byłej żony, aktorki Choi Eun-Hee. Celem porwania jest zmuszenie Shina do pracy rzecz północno-koreańskiego przemysłu filmowego. Po pięciu latach więzienia, indoktrynacji, głodzenia i tortur oraz dwukrotnej próbie ucieczki Shin ulega sile perswazji aparatu Kim Dzong-Ila. Przez kolejne 3 lata Shin i Choi pozornie służą systemowi, planując jednocześnie spektakularną ucieczkę. Ten plan realizują dopiero w 1986 roku.
Fascynująca i momentami surrealistyczna opowieść o Korei Północnej w przełomowym momencie jej historii. Książka o narodzie, który odizolował się od całego świata i obłędzie jego przywódcy zniewolonego przez własne aspiracje.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Katty | 2019-09-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 13 maja 2019

Tematyka tej książki bardzo mnie ciekawiła, bo przed przeczytaniem jej nie wiele wiedziałam o Korei Północnej, poza tym, że raczej nie chciałabym spędzać tam wakacji. Już sam fakt, że to historia ludzi, którzy zostali porwani na zlecenie wodza jakiegoś kraju, co brzmi jak historia wzięta z filmu, bardzo mnie zainteresował. Styl autora jest naprawdę przyjemny do czytania, bo nie używa on jakiegoś wyszukanego słownictwa, jednak świadomość, że nie jest to fikcja sprawia, że lektura ta do najłatwiejszych nie należy i może szokować. Krótko mówiąc jest to reportaż, który przekonał mnie do reportaży.

Tomasz | 2019-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2019

Przez pryzmat losów pary filmowców dostajemy historię Korei Północnej. Historię trudną, przygnębiającą, bez przyszłości. Ciężko uwierzyć, że w dzisiejszych czasach można być aż tak zastraszonym, odciętym od informacji, od innego życia. Straszne. Książkę polecam.

fynfeuro | 2018-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Żyjemy w tak spokojnym i bogatym świecie, że Korea Północna ze swoim totalitaryzmem i biedą wydaje się nierealna. Niektóre fragmenty - opisy filmów - przynudzają a reszta wciąga jak sensacyjna powieść.

mangusta | 2018-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2018

Książka o miłości do filmów i kina. Na początku sama nie wiedziałam czego się spodziewać i czego oczekuję. Zawsze interesowałam się tematyką Korei Północnej. Do tej książki podeszłam z dystansem.
Kim Dzong Il porywa reżysera i aktorkę, aby móc rozwijać swoje filmowe marzenie. W książce zaprezentowano ślepą wiarę w ród Kimów, ich chęć do spełniania swoich zachcianek mimo krzywdy innych.
Autor w sposób prześmiewczy podchodzi do rodziny Kimów, ale z pełnym szacunkiem opisuje mieszkańców Korei Północnej. Pokazuje ich trud życia codziennego, walkę o przetrwanie i smutek codzienności.
Wiem jedno idealny Kraj Robotników to miejsce w którym ja na pewno bym się nie odnalazła.

Eponine | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

To pierwsza taka książka na temat Korei Północnej, w której autor tak bezlitośnie drwi z panującej dynastii Kimów, jednocześnie z tak wielkim szacunkiem i współczuciem wypowiadając się na temat mieszkańców tego kraju. Paul Fischer w doskonały sposób demaskuje mechanizmy władzy Pjongjangu, obłudę władzy i tragedię zwykłych ludzi.

Główną osią tego fabularyzowanego dokumentu jest historia Shin Sang-oka i Choi Eun-hee, pary południowokoreańskich filmowców, którzy mając już lata świetności za sobą, nagle odnajdują się w Korei Południowej, według różnych źródeł uprowadzeni przez reżim bądź przebywający tam na własne życzenie jako goście Kim Dzong Ila. Paul Fischer przedstawia ich punkt widzenia, według którego byli bezbronnymi ofiarami, podstępnie porwanymi na zlecenie Kim Dzong Ila, wielkiego fana światowej kinematografii. Według przekazu Choi, Dzong Il pokładał w nich nadzieje na stworzenie przemysłu filmowego rodem z Zachodu, którym oficjalnie pogardzał. Mało kto wie jednak, że w...

Smuggler | 2018-01-19
Przeczytana: styczeń 2018

Kolejna książka z cyklu "jak to w Północnej Korei jest". Ale tym razem to nie jest historia kolejnego nieszczęśnika, któremu udało się stamtąd zwiać. To historia dwojga ludzi (reżysera i aktorki) z Południowej Korei, którzy zostali porwani na polecenie Kim Dzong Ila, który chciał dzięki nim podnieść poziom kinematografii w swym kraju. Przez 10 lat para poznała "uroki" Korei - tak więzienia jak i luksus, w jakim żył Kim (ten bowiem traktował ich - po jakimś czasie - raczej jak gości, niż więźniów, choć oczywiście "łaska pańska na pstrym koniu jeździła". W każdym razie reżyser faktycznie nakręcił tam sporo filmów (w tym "słynny" film "Pulgasari" czyli taką koreańską Godzillę) a gdy po latach wszyscy uznali, że "goście" są pogodzeni ze swoim losem, parka skorzystała z okazji i dała nogę z tego raju. Ale czy wyszło im to na zdrowie? Wolność czasem smakuje dość gorzko...

Atutem książki są nie tyle opisy absurdów i realiów życia Koreańczyków z Północy, co możliwość bliższego poznania...

Goldie | 2017-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Mocna. W zasadzie raczej unikam książek mocno realistycznych o przykrych czy smutnych tematach, ale tę wzięłam z polecenia i z zapewnieniem, że dla głównych bohaterów się dobrze kończy. Tym niemniej dla pozostałych północnych Koreańczyków niestety nie. Ale warto o tym wiedzieć, szczególnie jak się słyszy wokół opinie i wspomnienia, jak to dobrze było za PRL-u i że państwo powinno to czy tamto. W tamtym kraju ludzie nie płacili podatków, bo państwo wszystko zapewniało. Ale czy byli (są) szczęśliwi...? Mocne, ale warto! Niesamowite, że to się działo/dzieje praktycznie dekadę temu a nawet i dzisiaj. Autor bardzo dobrze zweryfikował wszystkie dane i informacje (o ile to możliwe) i jest to wiarygodne przedstawienie obydwu Korei oraz losów głównych bohaterów - reżysera i aktorki.

Matełko | 2017-11-08

Fantastyczna książka, świetny debiut pisarski. Historia doskonale sfabularyzowana. Czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Ogromna ilość ciekawostek dotycząca Korei, poparta wielką bibliografią - widać, że autor poświęcił na to masę czasu. Nie dam 9/10 bo znalazłem jedno duże przekłamanie odnośnie KRLD, mimo, że autor tłumaczył, że starał się dokładnie sprawdzić na ile to możliwe. W tym przypadku nie sprawdził na pewno.

Mirabelka | 2017-10-17

RECENZJA: http://mira-bell.blogspot.com/2017/10/porwanie-z-filmami-w-tle-filmy-z.html

wabag | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane, Historia, Polityka
Przeczytana: 05 września 2017

Jak miło jest się przyjemnie rozczarować. Sięgałem po książkę Paula Fischera z pewnym dystansem i obawą, czy temat szaleńców u władzy w Korei Północnej mnie zainteresuje. Znając zamknięcie tego kraju na świat nie liczyłem również na relacje tych, którzy piekło reżimu Kimów doświadczyli na własnej skórze. Tymczasem książka pochłonęła bez reszty i okazała się bardzo pożytecznym źródłem wiedzy. Dostarczyła i wiedzy historycznej, wiedzy o reżimie, a przede wszystkim o tym jak życie w KRL-D wygląda naprawdę.

Dziś mamy XXI wiek, każdy ma w domu telewizor, internet w komputerze czy telefonie komórkowym. I wyobraźmy sobie, że w tym samym świecie od 70 lat jest jeden kraj przedzielony w sztuczny sposób, gdzie po jednej stronie mieszkają inspiratorzy postępu technicznego, liderzy myśli technologicznej, a tuż obok czas stanął w miejscu, gdzie wiecznie żyje taki Stalin, który już w trzecim pokoleniu uszczęśliwia naród za pomocą wszechobecnego aparatu strachu i represji. Aktualnie...