zaczytana

Pan Alojzy, sympatyczny właściciel małej księgarenki przy ul. Wiśniowej, postanawia zamknąć swój sklepik z książkami. Prowadził go przez prawie pół wieku, ale jest coraz starszy, brakuje mu sił. Chciałby odpocząć i wreszcie zrealizować swoje marzenie o dalekiej podróży do córki, mieszkającej w Australii. Księgarenka, jego całe życie, zostanie zamknięta, ale nie tak zwyczajnie, z dnia na...

Księgarenka, jego całe życie, zostanie zamknięta, ale nie tak zwyczajnie, z dnia na dzień. Dla jej wiernych, stałych bywalców pan Alojzy przygotował prezenty. Postanowił obdarować ich egzemplarzami swoich ukochanych książek. Dla każdej osoby wybrał pozycję szczególną, taką, która jego zdaniem może być dla tej osoby drogowskazem albo pocieszeniem. Piękna i roztrzepana Celestyna otrzyma od niego Błękitny zamek Lucy Maud Montgomery. Dla tajemniczej Alicji pan Alojzy ma oczywiście Alicję w Krainie Czarów, a dla bezwzględnego reżysera Opowieść wigilijną. Największa niespodzianka spotka jednak Ryszardę Kociołek, w ręce której trafi Wielka księga Kubusia Puchatka.

Książki są przewodnikami duszy, w to wierzy pan Alojzy. Czy ma rację? Czy uda mu się rozświetlić smutne poranki pewnej zapracowanej kobiety, która naprawdę nie znosi Świąt, i przywołać uśmiech na twarz małego chłopca? Czy moc obdarowywania i czynienia dobra ma taką siłę, że smutny sekret pana Alojzego przestanie tak bardzo ciążyć mu na sercu?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 494

Książka wskaże Ci drogę

Księgarnia jest dla czytelnika miejscem wyjątkowym - swojskim, bliskim, pełnym tego, co przynosi mu radość i ekscytację. Myślę, że każdy z nas uwielbia przejeżdżać dłońmi po grzbietach książek, szukać nowych popularnych tytułów albo białych kruków, wsuwać nos pomiędzy stronice i wdychać zapach świeżo zadrukowanego papieru. Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej jest księgarni internetowych i sieciówek, które gubią ten indywidualny, osobliwy urok, tak charakterystyczny dla prywatnych sklepików. One jednak nadal istnieją i warto ich szukać, bo czasami magia nie kryje się tylko w książkach i ich treści... ale także w miejscach i ludziach, których tam spotkamy.

„Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” to zbiór opowiadań, których akcja w dużej mierze toczy się w tytułowej księgarni. Jej właścicielem jest Pan Alojzy, sympatyczny starszy pan, który jest uwielbiany przez swoich klientów. To osoba, która zawsze doradzi, pomoże, potrafi powiedzieć coś o każdej z książek w swoich zbiorach, a przede wszystkim znakomicie zna się na ludziach i ich potrzebach. Potrafi tak dobrać dany tytuł do człowieka, że poprzez słowo pisane jest w stanie zaradzić na każde życiowe rozterki, problemy i wątpliwości. Nic więc dziwnego, że kiedy ogłasza zamknięcie swojego sklepiku, który prowadził przez prawie pół wieku, na rzecz wyjazdu do Australii, do swojej córki, jego stali bywalcy reagują bardzo emocjonalnie. Pan Alojzy przygotowuje dla nich książkowe prezenty, które są dobrane do każdego personalnie i posłużą im jako drogowskaz, kiedy już księgarenki przy Wiśniowej nie będzie. Czy intuicja księgarza naprawdę jest aż tak nieomylna? Czy losy bohaterów odmienią się za sprawą otrzymanych upominków? Co stanie się z Panem Alojzym?

Bardzo lubię zagłębiać się w zbiory opowiadań o konkretnym motywie przewodnim. „Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” to już trzecia świąteczna antologia wydana przez wydawnictwo Filia, ale dla mnie dopiero pierwsza przeczytana pozycja z tej serii. Przyznam, że zachęcił mnie ten piękny bożonarodzeniowy klimat i wiele nazwisk wśród autorów, które niejednokrotnie obiły mi się o uszy wraz z pozytywnymi opiniami. Będąc już po lekturze, mogę śmiało stwierdzić, że te wszystkie superlatywy głoszone o naszych rodzimych pisarzach to absolutnie nie jest przypadek! Antologia w całości zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie i czytało mi się ją niezwykle przyjemnie, nawet bardziej niż się tego spodziewałam. Mimo, że opowiadania to krótkie formy, to historie w nich zawarte są świetnie rozwinięte, dopracowane i spójne, a czytelnik jest w stanie zżyć się z bohaterami i całym sobą uczestniczyć emocjonalnie w ich perypetiach.

Jak to bywa w takich zbiorach - opowiadanie opowiadaniu nierówne. W przypadku „Księgarenki przy ulicy Wiśniowej” nie jest inaczej, aczkolwiek nie ma wielkiej rozbieżności między poziomem poszczególnych opowiadań, bo wszystkie są napisane bardzo dobrze, ciekawie, a każda odrębna historia ma swój indywidualny urok. Znajdziemy tu tematy mniej i bardziej poważne, wątki realistyczne i te z dodatkiem magii, dużą dawkę wzruszeń i rozbawienia. Każdy z autorów umieścił w swoim opowiadaniu coś dla siebie charakterystycznego, jak choćby motywy prawnicze w przypadku twórczości Remigiusza Mroza, genialne poczucie humoru u Marty Obuch, czy też przeładowanie emocjami w prozie Gabrieli Gargaś.

„Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” to antologia, którą mogę z całego serca polecić każdemu, kto jest zakochany w książkach i wierzy w to, że mają one w pewnym stopniu wpływ na postępowanie człowieka. Historie zawarte w tym zbiorze wspaniale to udowadniają i pokazują, jak wielką moc ma słowo pisane. Ta książka to gwarancja wielu emocji, wzruszeń, a także refleksji. Porusza tematy bliskie czytelnikowi, pokazuje że nawet z najtrudniejszych i najbardziej przykrych sytuacji jest wyjście, a wystarczy tylko otoczyć się dobrymi ludźmi, którzy dadzą nam poczucie bezpieczeństwa i szczęście. „Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” to piękny zbiór opowiadań na świąteczny okres i nie tylko.

Angelika Paterak

allison | 2017-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2017

"Księgarenkę..." znalazłam pod choinką, mimo że w ogóle nie spodziewałam się takiej książki. Może dlatego od razu po nią sięgnęłam.

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa, jedne utwory okazały się bardziej udane, inne mniej. Łączy je motyw tytułowej księgarenki, prowadzonej przez starszego pana, który obdarowuje swoich stałych klientów książkowymi prezentami.
Ten właśnie książkowy motyw, wykorzystujący znane dzieła (np. "Opowieść wigilijną" czy "Błękitny zamek"), najbardziej przypadł mi do gustu.

Część opowiadań to słodkie, przedświąteczne teksty, czasem banalne, naiwne, a nawet infantylne, ale takie chyba było założenie tej książki, więc nie narzekam, skoro sięgnęłam po nią z tą świadomością.

Najbardziej spodobały mi się historie opowiedziane przez Remigiusza Mroza i Alka Rogozińskiego, bez ckliwych dialogów i naciąganych sytuacji, bardzo dobre warsztatowo i po prostu ciekawe, wbrew początkowym pozorom - z zaskakującymi zakończeniami.

eduko7 | 2017-06-19
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Ależ optymistyczny tom! Nie tylko na świąteczny czas. Poruszając trudne tematy daje nadzieję. Już sama postać Pana Alojzego i Jego księgarnia. Chyba każdy z nas chciałby mieć takie miejsce. Bohaterowie, mnie lub bardziej rzeczywiści, a tak bliscy. A dodatkowo odwołanie do lektur, które same w sobie są perełkami.

Gosia | 2017-01-26
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Kilka krótkich opowiadań - historii życia ludzi w okresie Świąt Bożego Narodzenia, które łączy ze sobą osoba pana Alojzego i księgarenka przy Wiśniowej. Pan Alojzy postanawia zamknąć swoją księgarnię i na pożegnanie daje stałym klientom prezent na Wigilię - książkę. Nie przypadkowo każda książka wiąże się z życiem swoich właścicieli. Książka bardzo mi się podobała, wcześniej wydano podobne opowiadania pt. Cicha 5, Siedem życzeń. Polecam.

zosia_bm | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Zbiór kilku opowiadań, kilku autorów. Wspólnym mianownikiem jest tytułowa Księgarenka przy Wiśniowej prowadzona od wielu lat przez sympatycznego księgarza Pana Alojzego oraz stali bywalcy – goście księgarenki. Goście to ludzie z różnych środowisk, w różnym wieku, z różnym bagażem życiowym, których doświadczony księgarz miał okazję poznać przez wiele lat wizyt w księgarni. W tle Wigilia i „cuda” świąteczne. Każde z opowiadań to historia gościa księgarni, któremu Pan Alojzy wręcza dostosowana do sytuacji życiowej książkę, dzięki której obdarowany znajduje rozwiązanie swoich trudnych problemów.
Opowiadania są też uszyte na miarę czasu świąt. Miłe, rodzinne i optymistyczne Zapewne bardziej można wczuć się w klimat opowiadań w czasie około świątecznym niż w wakacyjny upał. Być może wrócę do nich w grudniu któregoś …. roku.

Pan Alojzy to sympatyczny właściciel małej księgarenki przy ulicy Wiśniowej postanawia zamknąć swój sklepik z książkami. Swoją kawiarenkę prowadził przez pół wieku jest już bardzo zmęczony, w coraz starszym wieku brakuje mu już sił na jej prowadzenie.
Chciałby wreszcie odpocząć i zrealizować swoje marzenie o dalekiej, odległej podróży do córki, która mieszka w Australii. Księgarenka jest jego całym życiem, jednak nie zostaje zamknięta z dnia na dzień. Dla jej wiernych, stałych bywalców Pan Alojzy przygotował skromne prezenty.Zdecydował się,ich obdarować egzemplarzami swoich ukochanych książek.
Piękna, roztrzepana Celestyna otrzyma od niego "Błękitny zamek" Lucy Maund Mongomery, a dla Tajemniczej bardzo Alicji ma oczywiście "Alicję w krainie czarów", a dla bezwzględnego reżysera "Opowieść wigilijna"A największą niespodzianką spotka to Ryszardę Koziołek w jej ręce trafi wielka księga "Kubusia Puchatka"
Siedem cudownych opowiadań, wprowadziło mnie w klimat świąteczny i wspaniałą,...

Agacha | 2018-09-06
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 września 2018

Czytając, czułam się jakbym oglądała "Listy do M". Czyli sama przyjemność. I uśmiechnąć się można i wzruszyć. Trochę świątecznego nastroju latem.

Książkowo_czyta | 2017-01-18
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Pod koniec listopada 2016 już po raz trzeci nakładem poznańskiego Wydawnictwa FILIA ukazała się świąteczna antologia opowiadań napisanych przez znanych i lubianych polskich autorów.

Kanwą dla zamieszczonych w tym zbiorze opowiadań jest tytułowa "Księgarenka przy ulicy Wiśniowej", którą jej właściciel, pan Alojzy, planuje zamknąć po wielu latach funkcjonowania.
Sympatyczny staruszek jest jednak bardzo związany z bardzo różnorodnymi bywalcami swojej księgarenki, w związku z powyższym na pożegnanie zamierza podarować swoim klientom książki w prezencie. Dla każdej z osób przygotował wyjątkowy upominek…

Jak wspominałam już wcześniej w projekt ten zaangażowało się kilku autorów i chociaż ich opowiadania są odrębne to łączy je ze sobą postać pana Alojzego oraz klimatyczna księgarenka, w której każdy czuje się niemal jak w domu.

Ciekawym zabiegiem dokonanym przez autorów są również odniesienia opowiadań do innych dzieł literackich jak np. „Błękitnego zamku”, „Opowieści wigilijnej” czy...

Biblioteczka Rudej | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Święta to magiczny czas kiedy gasną spory i spełniają się marzenia.Jestem pod wrażeniem opowiadania Pani Gargas,bo czuję,że wraca do formy takiej za jaką ją cenię

Pinacolada | 2018-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2018

Książka to zbiór opowiadań o ludziach,
którzy za sprawą właściciela Księgarni zmieniają swoje życie na lepsze.
Pan Alojzy jest starszym człowiekiem dla którego całym życiem są książki.
Postanowił zamknąć swoją Księgarenkę akurat w okresie przed świątami Bożego Narodzenia,
na pożegnanie obdarowuje swoich stałych klientów prezentami w postaci przepięknych książek.
Powieści które wybiera zmieniają diametralnie życie obdarowanych oczywiście na korzyść.
Bardzo podobały mi się historie przedstawione, są one krótkie ale bardzo dobrze przedstawione.
Można się zżyć z bohaterami.
Jestem oczarowana znajomością przez Pana Alojzego tak dogłębnie swoich klientów.
Wybiera akurat takie pozycje, które trafiają w ich serca.
Polecam książka, ciepła i życiowa. Pasuje na okres przedświąteczny.

książek: 1952

„Ludzkie sumienie jest jedną z tych rzeczy, które nie poddają się woli większości”.Harper Lee

Lubicie sięgać po antologię? "Księgarenka przy ulicy Wiśniowej" to zbiór świątecznych opowiadań napisanych przez plejadę polskich twórców literatury rozrywkowej, takich jak: Liliana Fabisińska, Gabriela Gargaś, Agnieszka Krawczyk, Remigiusz Mróz, Marta Obuch, Alek Rogoziński oraz Magdalena Witkiewicz. Każda z opowieści została napisana przez innego autora, każda opowiada inną historię — historię, która znajduje odniesienie w klasyce literatury światowej. Ten zbiór nasycony jest książkami, szelestem kartek, ich zapachem i płynącą z nich mądrością. Punktem wspólnym wszystkich opowiadań jest kameralna księgarenka, a przede wszystkim jej sympatyczny właściciel Alojzy, który swą niezwykłą osobowością tworzy magiczny, niepowtarzalny klimat, którego tak bardzo brakuje w sieciowych księgarniach. Antoni jest też doskonałym obserwatorem, umiejącym dostrzec w swoich klientach radość i melancholię, a...