Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura polska
Ag2S

Jest taka noc w roku, trochę cudowna, przynajmniej wyjątkowa. W każdym mieście, na każdej uliczce mieszkają zwyczajni bohaterowie codziennego życia. Zapraszamy na ulicę Cichą 5, możecie zajrzeć przez jej rozświetlone okna. Stare mieszkania kryją piękne historie. Świadectwa przemijających smutków, spełnionych marzeń, odnalezionych szczęść. Siedem mieszkań, siedem opowieści... Katarzyna...

Katarzyna Bonda
Małgorzata Kalicińska
Katarzyna Michalak
Krystyna Mirek
Małgorzata Warda
Magdalena Witkiewicz
Natasza Socha
Siedem mieszkań, siedem opowieści. Zdradzany senator Karenin i jego piękna żona, ekscentryczna babcia, która od czarnych garsonek woli różowe sukienki, przystojny rzeźbiarz, który pragnie odzyskać swoje dzieci, mężczyzna, który dostał drugą szansę.

W każdym mieszkaniu pięknej starej kamienicy kryje się jakaś historia. Wszystkie opowieści spotykają się w Wigilię, na ulicy Cichej 5.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5547

Jeden adres – różne historie

Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku. Ma on swój specyficzny klimat i czar. Ulice miast oświetlają kolorowe lampki, wystawy sklepowe cieszą oczy cudnymi dekoracjami, w oknach mieszkań i domów pojawiają się choinki, a czasem nawet świat otuli biały puch, śnieżny całun, który sprawi, że mamy okazję poczuć się jak w baśniowej krainie. Grudniowe Święta kochają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Wiele osób czeka na te magiczne chwile cały rok. Wielu nie może doczekać się świątecznych prezentów, z których większość pochodzi od bliskich i rodziny. Bywa jednak, że w tym czasie prezenty rozdaje i los.

Święta Bożego Narodzenia są też tematem często poruszanym w książkach. Na półkach księgarń i bibliotek nie brakuje pozycji dla dorosłych i dzieci, w które wkradł się świąteczny nastrój. Ostatnio wśród literackich nowości pojawiła się kolejna książka tego typu. Tym razem nie jest to powieść, baśń ani bajka, a zbiór opowiadań ze Świętami w tle pióra najpopularniejszych polskich pisarek tworzących literaturę dla kobiet. Zamieszczone na prześlicznej okładce nazwiska to same asy. W tym momencie wydawać by się mogło, że książka będzie ideałem, bezapelacyjnym hitem, ale tak nie jest. Jak się okazuje, opowiadanie to wcale nie taka łatwa forma i czasem nawet najsławniejsi nie są w stanie w krótkiej formie zawrzeć tego samego, co w bestsellerowej powieści. Zatem wśród siedmiu utworów są i te lepsze, i te mniej udane. Nie wszystkie stoją na jednakowo wysokim poziomie i nie wszystkie jednakowo przypadły mi do gustu.

Bohaterami poszczególnych historii są bardzo różne postacie, które ze sobą łączy jedno: wspólny adres. Wszyscy mieszkają bowiem w kamienicy pod adresem Cicha 5. Czy zamieszkanie przy ulicy Cichej gwarantuje spokojne życie? Otóż nie! Cicha cichą jest tylko z nazwy. Mieszkańcy poszczególnych lokali mają dość skomplikowane życie, borykają się z różnymi problemami i troskami, mają zróżnicowaną sytuację rodzinną i zawodową. Każda z autorek napisała o lokatorze z innego numeru mieszkania. Bohaterami książki są więc m.in. senator i jego piękna żona, starsza kobieta, która wyręcza Świętego Mikołaja, poważnie chorująca babcia, która mimo komplikacji zdrowotnych i podeszłego wieku nadal czuje się młoda duchem, czy kobieta, której mąż zginął w wypadku komunikacyjnym. Zbliżają się Święta najpiękniejsze w roku. W życiu naszych bohaterów sporo się wydarzy. Wystarczy tylko zerknąć z książką w ręce w okna ich mieszkań...

Książka, podobnie jak jej okładka, jest utrzymana w miłym i świątecznym klimacie. Jest starannie wydana, użyto przyjemnej czcionki, ale minusem (piszę to z bólem w sercu) jest korekta. Odbiór zakłócił mi dość poważny błąd ortograficzny. Zepsuło to w dużej mierze smak lektury i mocno mnie zirytowało. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Całość antologii robi pozytywne wrażenie, czyta się lekko i łatwo. Książka idealnie wkomponowuje się w okres świąteczny i skutecznie umila grudniowe wieczory. Wprowadza w klimat najpiękniejszych dni w roku. Każde z opowiadań to zupełnie inna historia. To mnie właśnie zdziwiło, że losy poszczególnych bohaterów, mimo iż są oni sąsiadami, nie splatają się ze sobą. Każde z opowiadań ma swój morał niczym bajka, każde wręcz prowokuje do refleksji nad tym, co w życiu ważne i istotne, a co błahe i niewarte zachodu. W każdym utworze podkreślone są cenne wartości, które warto pielęgnować i o które warto dbać. Pisarki słowami opowiadań wskazują, co tak naprawdę jest istotą tych wspaniałych Świąt. Bo nie uginający się od potraw stół, nie najbogatsze i najdroższe dekoracje są ważne. Nie ma znaczenia, w jakim stroju siadamy do wigilijnego stołu, ale z kim dzielimy te chwile. Najważniejsza jest miłość, rodzina, wzajemne wybaczenie sobie win. I o tym nie można absolutnie zapomnieć w ferworze gorących przygotowań. Bo gdy tak się stanie, to wypaczymy istotę Bożego Narodzenia.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Opinie czytelników (1913)
Agnieszka | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Dziś tylko słów kilka o zbiorze siedmiu opowiadań znanych i cieszących się uznaniem wśród czytelników autorek. Zamierzeniem Pań było napisanie opowiadań,które pozwolą nam poczuć atmosferę świąt "chwilę" przed tym zanim w naszych sercach poczujemy prawdziwą magię tego wyjątkowego czasu.Czy im się udało trudno jednoznacznie określić.Autorki pozwoliły abyśmy w wigilijny wieczór przez krótka chwilę mogli być gośćmi w kamienicy na ulicy Cichej 5 i wysłuchać historii z życia kilkorga jej mieszkańców.Zdarzenia,których doświadczają bohaterowie opowiadań diametralnie odmieniają ich życie.Każde z opowiadań poświęcone jest innej osobie,a jednak wzajemnie się łączą.Jest to bardzo dobra książka jednak jej poziom jest nierówny.I tak;gdybym miała oceniać każde opowiadanie z osobna to dwa pierwsze zupełnie mi się nie podobały.Nie sprawiły że poczułam świąteczny klimat.Według mnie to,że są one osadzone w czasie Wigilii nie czyni z nich opowiadań typowo świątecznych, podobnie jak jedna jaskółka nie...

Ela | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 listopada 2014

Zbiór siedmiu opowiadań poczytnych polskich pisarek, połączonych wspólnym adresem. Autorki ewidentnie dostały zadanie – napisać coś związanego ze Świętami Bożego Narodzenia. Jak wywiązały się z tego zadania? Różnie...

Niektóre opowiadania faktycznie mocno wpisują się w atmosferę Świąt, część luźno do nich nawiązuje, ale są i takie, gdzie Święta wciśnięto na siłę i bez nich fabuła zasadniczo nie uległaby zmianie. Przepraszam, może to moja nadinterpretacja, ale wygląda to tak, jakby autorka gotowe wcześniej opowiadanie dostosowała na siłę do zamówionej formuły. Stąd różna jakość prezentowanych utworów.

Pisałam już kilkukrotnie, że nie jestem fanką opowiadań. Lektura tej książki tylko utwierdziła mnie w tym przekonaniu – w krótkiej formie wszystkie niedociągnięcia stylu paradoksalnie widać wyraźniej. Mnie najbardziej podobało się ciepłe opowiadanie Magdaleny Witkiewicz , zakręcone – Nataszy Sochy i wzruszające Krystyny Mirek. Wszystkie trzy bardzo pozytywne, z mądrym przesłaniem....

Kachusek | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Trudno ocenić opowiadania różnych autorek jako całość, bo niektóre są dobre, a inne denerwujące i słabsze. Nastawiłam się na przyjemniejszą lekturę, bardziej pozytywną w ten świąteczny czas. Tymczasem w niektórych opowiadaniach za dużo było smutku, zdrady i łez. Najpiękniejsza dla mnie była opowieść pani Witkiewicz i tego będę się trzymać :)

książek: 2018

Każde z tych opowiadań wnosi coś do naszego życia. Wszystkie krążą wokół jednego tematu "Wigilia" a zarazem są różne. Ludzkie problemy, cierpienia, radość, miłość oraz to ,że człowiek w tym wyjątkowym dniu nie powinien być. Czytając tę lekturę uświadomiłam sobie jedno, że życie bez drugiego człowieka nie ma sensu.

miki24gr | 2014-12-27
Na półkach: Eboomoje:), Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Znane polskie autorki, każda w swoim, niepowtarzalnym stylu, postanowiły wzruszyć nas przy okazji Świąt... Muszę przyznać, że całkiem im się udało:) Wszystkie opowiadania łączy to, że bohaterem jest mieszkaniec kamienicy przy ulicy Cichej, a akcja dzieje się w okolicy Świąt. Polecam gorąco!! Sympatyczna i ciepła lektura w sam raz do czytania w blasku choinki...

sigma122 | 2017-01-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Posiada wszystkie plusy i minusy zbioru opowiadań, tzn. można znaleźć zarówno bardzo dobre historie, jaki i totalne gnioty. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie wszystkich historii pod jednym adresem, przy czym okazuje się, że oprócz adresu bohaterów nic nie łączy.
Katarzyna Bonda - "Gałązka jabłoni"- bardzo miła, przyjemna opowieść
Małgorzata Kalicińska „Przypadki senatorowej K.”- zdecydowanie najgorsze opowiadanie w całej książce, bardzo słabiutka, nieciekawa historia
Katarzyna Michalak „Powrót na Cichą” - kiepska, ale w porównaniu z poprzednią i tak wypada lepiej
Krystyna Mirek „Wigilijna rzeźba”- miła, ciepła opowieść w świątecznym klimacie, którą czytało się bardzo dobrze
Natasza Socha „Niebieski język” – bardzo pozytywna opowieść, którą czytało się szybko i przyjemnie
Małgorzata Warda „Serce” - dobrze się czytało, mimo że to najbardziej poruszające i depresyjne opowiadanie w całej książce
Magdalena Witkiewicz „List do Mikołaja” - świetne opowiadanie, bardzo pokrzepiające i...

lacerta | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Nie wystarczy osadzić opowiadania w okresie Bożego Narodzenia, aby zrobić z niego świąteczną opowieść.
Katarzyna Bonda wzruszyła mnie i rozśmieszyła swoim opowiadaniem i pomimo tego, że nic świątecznego tak właściwie nie ma to zaczarowała mnie i raczej nie da mi o sobie zapomnieć.
Dla przeciwwagi Małgorzata Kalicińska swoją opowieścią jedynie mnie zirytowała i znudziła. W jej opowiadaniu nie widzę żadnej magii.
Pozostałe utwory mają w sobie magię, nadzieję, szczęście - czyli cały świąteczny pakiet. Wzruszyłam się opowiadaniem "Niebieski język" - zdecydowanie powinno zostać umieszczone jako jedno z pierwszych.
Może kiedyś wrócę na "Cichą 5" i być może wtedy bardziej wczuję się w jej klimat. Póki co mogę jedynie powiedzieć, że spodziewałam się czegoś lepszego.

Biblioteczka Rudej | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Chociaż nie jestem zwolenniczką opowiadań to sięgnęłam po tę książkę z ciekawości,oczywiście ze względu na polskie autorki. Opowiadania są różne,ale łączy je jedno...Wigilia. Mnie najbardziej przypadło do gustu opowiadanie Pani Michalak i Witkiewicz.Wzruszyłam się i one poruszyły we mnie dawno zakopane myśli i wspomnienia

Eli1605 | 2017-07-20
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2017

Zbiór siedmiu opowiadań najpoczytniejszych polskich pisarek. Jedne lepsze, inne słabsze ale we wszystkich powiało optymizmem i nadzieją. I chociaż akcje wszystkich opowiadań toczą się w wigilijnym klimacie to w okresie letnim także się je czyta lekko, miło i przyjemnie.

Joanna | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Bardzo podobaly mi sie te opowiadania. Jedne konczyly sie od razu szczesliwie; innych zakonczenie zalezalo od samych bohaterów. byl taki moment w zyciu ze co sie dalej stanie zależy od nich

zobacz kolejne z 1903