Wiem, że tu jesteś

Tłumaczenie: Joanna Kluza
Wydawnictwo: Sonia Draga
Je suis là
L_Settembrini

Po wypadku w górach, który pogrążył ją w śpiączce, Elsa nie czuje już ani zimna, ani głodu, ani strachu. Dla kobiety wszystko jest już skończone. Nigdy się nie obudzi. Tymczasem Thibault nie może się pogodzić ze świadomością, że jego brat potrącił śmiertelnie dwie dziewczynki. Nie potrafi przekroczyć progu sali, w której ten leży. Pewnego dnia po odwiezieniu matki do szpitala Thibault wchodzi...

Pewnego dnia po odwiezieniu matki do szpitala Thibault wchodzi przez pomyłkę do sali Elsy. Przysiada na chwilę, żeby się zdrzemnąć. Nie ma obawy, że Elsa w tym stanie go wyda. Milczenie staje się wszakże kłopotliwe, nawet w obecności osoby, która pozostaje w śpiączce. Dlatego mężczyzna zaczyna mówić − nie oczekując odpowiedzi.
I chociaż lekarze, przyjaciele i rodzina dawno stracili wiarę, że Elsa kiedykolwiek powróci do żywych, Thibault buduje z nią relację. Czyżby sam był aż w tak silnej rozpaczy? A może dostrzegł w niej coś, czego nikt nie widzi?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Agnieszka | 2016-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2016

Gdy już nikt nie daje Ci szansy zjawia się ktoś, kto walczy o Ciebie do końca.

Nie wiem jak to się dzieje, ale jeśli o mnie chodzi często bywa tak, że kiedy każdego miesiąca odwiedzam strony internetowe wydawnictw robiąc research ich zapowiedzi wydawniczych jeszcze zanim zapoznam się z opisami prezentowanych pozycji czuję, co chcę przeczytać. A to wszystko dzięki ich okładkom. Tak, wiem zapewne teraz pomyślicie sobie,że nie powinno się oceniać książki po okładce lecz prawda jest taka, że z książką jest jak z poznawaniem drugiego człowieka. Zanim mamy szansę poznać kogoś bliżej pierwszym zmysłem którym odbieramy się wzajemnie jest wzrok. A jeśli w odniesieniu do książki za jej przyciągającą wzrok okładką idzie w parze intrygujący opis to nie pozostaje nic innego jak tylko przystąpić do lektury. Tak właśnie stało się w przypadku książki „Wiem że tu jesteś” autorstwa Clelie Avit. Po prostu wiedziałam, że muszę ją przeczytać, Tego czy moje zainteresowanie owym tytułem było słuszne...

Poszukując czegoś ciekawego wśród nowości na półce w bibliotece natrafiłam na tę książkę z dobrą okładką przyciągnęła mnie natychmiast, wiedziałam, że muszę ją wziąć i przeczytać.
Historia opowiada o młodej kobiecie Elsie, która po wypadku w górach leży w śpiączce,podłączona do aparatury podtrzymującą ją respiratorem do życia, rurkami jednak słyszy wszystko co wokół się dzieje,całe otoczenie i własną rodzinę, która codziennie ją odwiedza. Kobieta nie czuje zimna, ani głodu, ani strachu. Thibault nie może pogodzić się ze świadomością, że jego brat śmiertelnie potrącił dwie dziewczynki.Nie jest w stanie przekroczyć sali, w którym on leży. Nie może na niego patrzeć po tym co on zrobił nie może mu tego wybaczyć.Pewnego dnia po odwiezieniu matki do szpitala Thibault wchodzi przez pomyłkę do sali Elsy, gdzie ona tam się znajduje.Chce przysiąść się choćby na chwilę uciąć drzemkę, nie wie, że Elsa może go wydać. Mężczyzna rozpoczyna rozmawiać z nią, lecz nie dostaje odpowiedzi, bo ona...

marcia | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Miłość może połączyć dwie zupełnie różne osoby.
Miłość może pokonać coś tak trudnego jak śpiączka jednego z zainteresowanych.

Thibault i Elsa, mieli się nigdy nie spotkać, mieli nigdy nie dowiedzieć się o swoim istnieniu... Przypadek a może przeznaczenie sprawił jednak, że dowiedzieli się o sobie i tym samym wzajemnie się uratowali.

"Wiem, że tu jesteś" to świetny przykład na to, że miłość jest naprawdę w stanie wiele zdziałać. To świetny przykład na to, że nigdy nie wolno tracić nadziei. To świetny przykład na to, że trzeba walczyć do samego końca.

Jest to dobra książka, przyjemnie się ją czyta, jest napisana fajnym stylem. Fabuła także jest ciekawa, przede wszystkim nie nużąca.

Kate1404 | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Kupiłam tę książkę, gdyż była w promocji oraz zaintrygowała mnie okładka. Opis nie oddaje wg mnie tego, jak ciekawa jest ta pozycja.

Na samym początku poznajemy Elsę, która opisuje co czuje i o czym myśli będąc już 5 miesiąc w śpiączce. Często się mówi, że ludzie będący w śpiączce nas słyszą, ale niestety tylko to potrafią robić. Równolegle poznajemy losy Thibaulta, chłopaka, który przywozi do szpitala swoją matkę, ale sam nie odwiedza brata. Nie umie poradzić sobie z tym, że jego pijany brat potrącił na śmierć dwie nastolatki. I całkiem przypadkiem Thibault znajduje się w sali, w której leży Elsa. Od tej chwili nic już nie będzie takie samo.

Lubię takie książki, które są jeszcze nie odkryte. Kolejny raz potwierdza się opinia, że warto szukać fajnych pozycji nie tylko na bestellerach Empiku. Polecam gorąco fanom powieści obyczajowych.

Vanilka | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

Ta książka jest dowodem na to, że miłość nie zna granic, często jest absurdalna i i nie istnieje dla niej pojęcie niemożliwego.

Elsa od kilku miesięcy jest w śpiączce, jednak jest świadoma tego co się wokół niej dzieje ponieważ słyszy.
Thibault pewnego wieczoru przez pomyłkę trafia do jej szpitalnej sali i od tego dnia nie może przestac myśleć o dziewczynie. Odwiedza ja coraz częściej, mówi do niej, okazuje jej czułość.

Wspaniała książka, bardzo emocjonalna, w końcówce nietrudno o łzy wzruszenia.
Polecam.

Adam | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

„Ona sama się w to wpakowała. Nikomu nie wyrządziła krzywdy, tak mi się przynajmniej wydaje. Z kolei mój brat za dużo wypił, mimo to usiadł za kierownicą. Zabił dwie czternastoletnie dziewczyny. To on powinien leżeć w śpiączce. Nie ona. (str.22)

ELISA BILIER – trzydziestoletnia dziewczyna z urazem czaszki przebywa w szpitalu w stanie wegetatywnym. Szansa na powrót do zdrowia wynosi dwa procent.
THIBAULT GRAMONT – trzydziestoczteroletni mężczyzna, który w odwiedziny do szpitala przywozi matkę, sam zaś nie bierze udziału w spotkaniu z bratem.

„Wiem, że tu jesteś” – to mało znana, debiutancka powieść trzydziestoletniej francuskiej autorki Clélie Avit.
Nie pamiętam kiedy ostatnio czytałem coś przetłumaczonego z francuskiego. Gdy tylko pojawiła się okazja skorzystałem z niej, muszę wam powiedzieć warto było. Całą historię możemy śledzić z perspektywy Elisy i Thibaulta. Rozdziały są podzielone właśnie na te dwa imiona i przeplatają się między sobą.
Thibault rozstał się ze swoją...

beztroska_domatorka | 2018-09-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 września 2018

Kupiłam tę książkę ze względu na ciekawą fabułę, która przypominała mi inną pozycję o podobnym schemacie pt. „Martwa natura” Joy Fielding. Tamta książka skradła mi serce, dzięki niej poznałam wiele innych książek autorki i przyznam, że miałam nadzieję, iż tym razem będzie tak samo. Początek wciągnął mnie niesamowicie, to też z każdym rozdziałem coraz bardziej nakręcałam się na spełnienie moich oczekiwań. Rozdziały znikały, a mnie nie opuszczała euforia, akcja toczyła się dość dynamicznie, zważywszy, że główna bohaterka mogła tylko słyszeć i „rozmawiać” sama ze sobą. Zbliżając się do końca historii, czułam wzrastające napięcie, chcąc wiedzieć jak sytuacja się zakończy i cóż, tutaj właśnie dochodzimy do przykrego rozczarowania. Napięcie budowane przez całą książkę, emocje temu towarzyszące są po prostu zdeptane poprzez zakończenie, a uściślając – przez jego brak. Ogromnie rozczarowałam się takim rozwiązaniem i dla mnie w tym momencie książka straciła wiele ze swojego uroku. Szkoda,...

Agnieszka | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Super okładka,ksiażka.Polecam ;)
Elsa w śpiaczce leży w szpitalu.Miała wypadek-lawina podczas wspinaczki.Lubiła taką adrenalinę,odwagę miała.Thibault przez pzrypadek wszedł do jej sali i od razu sie nia zainteresował.Wszystko się potoczyło kwestią przypadku.Zaczął zbierać informacje o śpiączce.Cały czas wiedział,ze ona go słyszy.Był tego pewien.
Zaczął częściej przychodzić,mówić do niej.Powoli się w niej zakochiwał.Poznał jej rodzinę,którzy ja odwiedzają.Rodzice myśleli,czy by nie odłączyć ja od aparatury.Nie mieli już tej nadziei.
Elsa wszystko słyszy i za każdym razem chce się obudzić.Najbardziej wyczekuje spotkań z Thibault.Jego brat przejechał dwie nastolatki i był chwile w śpiączce.Czy wybaczył mu?Co się stało z jego bratem?Czy się wybudziła?Przeczytaj.
Szybko się czyta,szybko wciąga ta książka.

Aleksandra | 2018-06-08
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Czy tylko ja zawiodłam się na tej książce?
Narracja jest okropna, bohaterowie nudni jak flaki z olejem i na dodatek w prawie każdym rozdziale gdzie narratorem jest Thibault autorka wciąż powtarza jak on nienawidzi swojego brata. Dno i wodorosty. Nie polecam.
Tą książkę przeczyłam i przyznam szczerze czytając ją nie czułam żadnej przyjemności lecz irytacje. Dałam 3/10 jedynie za to, że został poruszony temat śpiączki i tego, iż medycyna nie rozwinęła, aż tak bardzo by wykryć te małe impulsy mózgu. I może jedynie jeszcze okładka mnie zainteresowała.

szelma | 2016-11-25
Przeczytana: 23 listopada 2016

Zapraszam -> blog-projektksiazka.blogspot.com

Nieprzypadkowo lekarze zwracają uwagę na to, aby rozmawiać z ludźmi, którzy zapadli w śpiączkę. Podobno ponad 50% pacjentów słyszy wszystko, co się wokół nich dzieje. Są zamknięci w swoich ciałach jak w więzieniu. Dlatego najważniejszą dla takich osób jest rehabilitacja. Zapachy, rozmowa, dotyk, światło. Co jednak w przypadku, gdy rodzina poddaje się? Traci nadzieję?

Elsa od pięciu miesięcy leży pogrążona w śpiączce w którą zapadła po wypadku na lodowcu. Nie odczuwa zimna, głodu i dotyku ale wszystko słyszy. Dni odlicza wizytami sprzątaczki i swojej rodziny. Wszystko, co było dla niej ważne zostało pogrzebane pod zwałami śniegu przy niefortunnym wydarzeniu w górach.
Thibault co kilka dni zawozi swoją matkę do szpitala. Jego brat pod wpływem alkoholu spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Ofiarami były dwie młode dziewczynki. Thibault nie może się z tym pogodzić. Nienawidzi brata za to co zrobił i nie chce się z nim widzieć....