Opus Dei

Wydawnictwo: Świat Książki
opus dei
religia

Jak wygląda ukryta struktura Opus Dei? Na czym polegają tajemne praktyki i obrzędy? Czy rzeczywiście przeprowadza się tam pranie mózgów i izoluje stowarzyszonych od ich rodzin? Jaki wpływ ma Opus Dei na Watykan? To tylko kilka pytań, na jakie znajdziemy odpowiedź w pierwszej tak wszechstronnej i rzetelnej monografii najbardziej kontrowersyjnej siły w Kościele katolickim. Organizacja, założona w 1928 roku w Hiszpanii, liczy 84 tysiące członków w 80 krajach w większości osób świeckich. Autor, uznawany za najlepszego specjalistę w USA od spraw Kościoła, rozmawiał zarówno ze zwolennikami, jak i przeciwnikami stowarzyszenia, skupiającego ludzi zajmujących na co dzień ważne stanowiska w polityce, gospodarce, środowiskach akademickich.

Bartosz | 2015-05-20

Bardzo ciekawa książka, ale przede wszystkim rzetelnie spisany dokument dotyczący tej (czy tak bardzo tajemniczej) organizacji... Prezentowanie różnych opinii, zarówno pozytywnych jak i negatywnych, faktów oraz dokumentów sprawiło iż książka ta pozwala samemu sobie wyrobić zdanie, nie naciskając w żadną ze stron. Do tego czyta się ją bardziej jak szereg opowiadań a nie suche, encyklopedyczne fakty... Polecam miłośnikom tematu.

nicavera | 2011-05-22
Przeczytana: maj 2011

Na pewno w sposób rzetelny i niezwykle szeroki przedstawia autor różne aspekty i opinie na temat Opus Dei. Po lekturze zdecydowanie mi się przejaśniła wizja tej organizacji i pomimo wszelkich duchowych zalet jakie posiada, lepiej postrzegam tradycyjne, katolickie formacje.

Melania | 2010-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2010

"Jest ona [istota Opus Dei] dla Kościoła niczym piwo Guiness Extra Stout - trunek mocny, o wyrazistym smaku, ale zdecydowanie nie dla każdego".

Tymi słowami rozpoczyna się książka Johna Allena, która w sposób rzetelny, przejrzysty i co najważniejsze, obiektywny opowiada o organizacji kościelnej jaką jest Opus Dei. Autor porządkuje wiedzę na temat instytucji w czterach częściach ('To co najważniejsze', 'Opus Dei od środka', 'Pytania o Opus Dei', 'Podsumowanie'). Przedstawia wnikliwe analizy, wypowiedzi sympatyków i przeciwników Dzieła wraz z logicznymi komentarzami popartymi przykładami (np. strona finansowa Opus Dei na tle innych organizacji kościelnych). Allen nie boi się stawiać trudnych pytań i z wielką drobizgowością zajmuje się istotą "tajnej" organizacji.
Jak wiemy, wiele uprzedzeń wiąże się z nieznajomością pewnych faktów i zdarzeń albo ze złej interpretacji. W liceum usłyszałam od księdza, że członkowie Opus Dei są całkowiecie uzależnieni od organizacji i z dnia na dzień...

Cóż... Dziś, jeśli w publicznej debacie pojawia się hasło 'Opus Dei', to przede wszystkim przedstawiane jest w zdemonizowanej, znieształconej formie (Danie Brownie, byłbyś świetnym pracownikiem Ministerstwa Prawdy).
A ta książka jest zdecydowanie obiektywna, zawiera zarówno przychylne, jak i negatywne opinie o dziele Escrivy. Antidotum na "Kod Leonarda da Vinci".

Paulina | 2011-12-04
Przeczytana: 15 września 2007

Śmiało można ją nazwać "encyklopedią opus dei". Ciekawa, zawierająca odpowiedzi chyba na wszystkie pytania dotyczące tej organizacji.
Momentami czytając tą książkę , czułam się , jakbym czytała charakterystykę jakiejś firmy , po prostu administracja. Ale ogólnie książka dobra , osoby ciekawskie, dociekliwe będą zadowolone ;)

Mirek Wołoszyn | 2016-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2016