Listy miłości

Maria Nurowska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2016-10-06
1991-01-01
Literatura polska Żydówka prostytucja ucieczka przetrwanie

Styl i pomysł na książkę ciekawy. I na tym kończą się plusy.
Sama historia (na szczęście krótka) jest trudna do przełknięcia. Nie bardzo rozumiem, co wartościowego ta pozycja miałaby zostawić w czytelniku. Zdrady, chwiejność bohaterki, nierealność wydarzeń i losy bohaterów, utkane jakby na siłę. Oj nie, jakoś nie chcę jej pamiętać.

Styl i pomysł na książkę ciekawy. I na tym kończą się plusy.

Spowiedź byłej żydowskiej prostytutki z getta warszawskiego spisana w formie listów do nieświadomego męża - nie porwała mnie, chyba nie zrozumiałam do końca intencji bohaterki

Książkę czytałam z zainteresowaniem, jednak nie rozumiem głównej bohaterki. Kochała Andrzeja, później jeszcze tego mężczyznę z getta a na koniec pojawił się kolejny, chwilowy? I chciała z nim uciec??? Seks z każdym jest opisany jako niesamowite przeżycie, jakiego nie przeżyła.... Co się kłóci z tym, kim była w gettcie, tam się nienawidziła, a dalej w powieści sypia z różnymi facetami, dla przyjemności... Chyba ktoś z taką traumą by się tak nie zachowywał, tak mi się wydaje... Dziwne to jest trochę dla mnie, niemniej jednak książkę czyta się lekko i szybko.

117/2023

117/2023

Prawdziwa i wzruszająca historia dziewiętnastoletniej Elżbiety, która rozpoczyna nowe życie pod fałszywym nazwiskiem. Jednak nie wszystko jest tak kolorowe jak mogłoby się wydawać.

Przepiękna historia, trafiła do mnie. Mam tylko wrażenie, ze za mało.

Przepiękna historia, trafiła do mnie. Mam tylko wrażenie, ze za mało.

Listy... to historia Elżbiety, która przeżyła getto. W wieku 16 lat poszła tam dobrowolnie za ojcem i została prostytutkà. Po ucieczce z getta zostaje Krystynà. Poznaje Andrzeja i to do niego przez lata pisze swoje listy. Sà one pełne lęku, że ktoś jà rozpozna, miłości, rozdarcia, wspomnień. Co mnie poruszyło, to oczywiście sama historia, ale też sposób w jaki Elżbieta opisuje swoje uczucia. Pięknie, plastycznie, wzruszajàco. Czy historia jest prawdziwa? Nie wiem. Czy warto jà przytać? Moim zdaniem tak.

W rocznicę wybuchu II wojny światowej postanowiłam przeczytać coś, co dotykało tej tematyki.
Wzięłam z półki "Listy miłości" i przepadłam.
Maria Nurowska jest dla mnie jedną z najlepszych polskich pisarek.
Co prawda jej książki są zazwyczaj poważne i smutne, a tematyka trudna i bolesna, ale takie też należy czytać.
Stylem pisania przypomina mi Romę Ligocką, może też z powodu podobnych tematów i zakresu czasowego.

Książka w formie listów kobiety, pochodzenia w połowie żydowskiego do ukochanego mężczyzny, w których stara się wyjaśnić swoje motywy, decyzje które podjęła, usprawiedliwić się i wytłumaczyć, a także zrozumieć sama siebie.
Elżbieta, która po ucieczce z getta staje się Krystyną, kilkakrotnie przechodzi kryzys osobowości. Ukrywanie się i tajemnice stały się balastem, który przez lata narósł i teraz trudno się go pozbyć.
Cały czas żyje w stresie, nie potrafi ani zapomnieć ani sobie wybaczyć.

Historia wielkiej miłości i wielkiego bólu, strachu i wstydu.
Jedna z bardziej smutnych i emocjonalnych książek.
Jest napisana w tak osobisty sposób, jakby pisarka przekazywała swoje własne intymne przeżycia.
Nie wiem czy tylko na kobietach robi takie wrażenie.

Już kilka lat minęło od spotkania z prozą Nurowskiej. Ta książka przypomniała mi jak pięknym i eleganckim językiem posługuje się ta pisarka.
Tę książkę po prostu należy przeczytać.

Wzięłam z półki "Listy miłości" i przepadłam.
Maria Nurowska jest dla mnie jedną z najlepszych polskich pisarek.
Stylem pisania przypomina mi Romę Ligocką, może też z...

Wielki szacunek, że można tak pisać. Przepięknie napisana książka. Tak rzeczywista, tak autentyczna. Jakby dotykała najgłębszych pokładów twojej duszy czytając ją. Bardzo ciekawa, bardzo wciągająca. Oczywiście bolesna, jednak dużo w niej pozytywnego. Cieszę się, że jednak było w niej dużo dobrego. Naprawdę warto ją przeczytać.

Krótka, lecz bardzo poruszająca powieść o rozpaczliwym poszukiwaniu siebie. Niespełna siedemnastoletnia Elżbieta Elsner żyje w getcie warszawskim razem ze swoim ojcem, profesorem filozofii. Przez pierwszy rok udaje im się wiązać koniec z końcem. Niestety, kiedy getto zostaje odcięte i studenci profesora nie mają już możliwości im pomagania, zaczyna się ich dramat. Pewnego wieczoru do ich mieszkania zostaje przydzielona Wera, dwudziestokilkuletnia kobieta, prostytutka. Elżbieta przenika do jej świata, by ratować siebie i ojca od śmierci głodowej. Jednym z jej klientów zostaje nazista, brutalny Otto, który chcąc mieć ją tylko dla siebie wręcza jej kenkartę na nazwisko Krystyna Chylińska oraz podaje adres, pod którym ma się zameldować na to nazwisko. Jednak Elżbieta po wydostaniu się z getta postanawia uciec. Uciec od przeszłości, od nazisty, od tego wszystkiego co widziała żyjąc w getcie. Uciekając przed człowiekiem, który ją śledził i miał dopilnować, by stawiła się pod wyznaczony adres skryła się w jednej z kamienic szukając ratunku i pukając do napotykanych drzwi. Otworzyły jej tylko jedne drzwi, stała w nich staruszka, u której Elżbieta znalazła azyl. Stała się członkiem rodziny. Niestety po roku właścicielka mieszkania zmarła, zostawiając czteroletniego wnuczka pod jej opieką. Wkrótce do domu powraca syn właścicielki, Andrzej Korzecki, szanowany kardiolog, niecierpiący Żydów. Elżbieta, a w zasadzie od tej pory Krystyna, nie wyjawia mężczyźnie prawdy o sobie, nawet gdy połączyło ich już gorące uczucie. Niestety przeszłość lubi powracać czasem jak bumerang i nie pozwala ani na chwilę zapomnieć Krystynie o jej prawdziwym pochodzeniu. Pojawia się również ktoś, kto doskonale zna Elżbietę i wie kim była w getcie. Jak to wszystko wpłynie na jej dalsze życie i czy ukochany mężczyzna pozna prawdę o jej życiu?

Jest to bardzo nostalgiczna i przepełniona bólem historia opisana w formie listów Elżbiety do ukochanego mężczyzny. Ponieważ nie umiała wyznać Andrzejowi prawdy patrząc mu prosto w oczy, zaczęła pisać od ich pierwszego spotkania listy, w których wyjawiała mu całą prawdę o sobie, ale które zostawiała tylko dla siebie samej. Choć w głębi duszy pragnęła, by pewnego dnia ujrzały światło dzienne, pragnęła być zrozumiana, ciążyło jej bardzo to, że nie mogła być sobą, że jej bliscy mieli ją za kogoś innego.

Autorka bardzo dogłębnie ukazała i opisała uczucia jakie targają bohaterką, jej strach, zagubienie, ból, ale również odwagę i determinację, a przede wszystkim różne formy miłości i ogromną miłość do życia. Czytając to, czuje się te wszystkie emocje.