Listy miłości

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Najpiękniejsze i najważniejsze książki Marii Nurowskiej w nowym wydaniu. Miłość i śmierć, wina i zagubienie oraz poszukiwanie własnej tożsamości. Opowieść o niezwykłym dążeniu, o rozpaczliwych próbach kogoś, kto – by uniknąć śmierci – musi stać się kimś innym. Ta kronika nieznośnej podwójnej egzystencji pokazuje rozdziały z historii Polski powojennej, które są szczególnie bolesne dla...

Najpiękniejsze i najważniejsze książki Marii Nurowskiej w nowym wydaniu.

Miłość i śmierć, wina i zagubienie oraz poszukiwanie własnej tożsamości.
Ta kronika nieznośnej podwójnej egzystencji pokazuje rozdziały z historii Polski powojennej, które są szczególnie bolesne dla Żydów.
Historia miłości w czasach nienawiści i barbarzyństwa.

Krystyna Chylińska stworzyła sobie nowe życie pod fałszywym nazwiskiem.
Tłumaczy się z tego w listach do Andrzeja, które daje mu do przeczytania.
W wieku 16 lat poszła dobrowolnie za ojcem do getta warszawskiego, gdzie została prostytutką, by ocalić ich oboje. Po ucieczce z getta przyjmuje nową tożsamość. Żyje jednak w nieustannym lęku, że ktoś mógłby ją rozpoznać i zniszczyć jej egzystencję.
W końcu przeszłość ją dopada i słyszy: „Krystyna Chylińska nie jest twoim prawdziwym nazwiskiem...”.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Listy_milosci-p-34734-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Listy_milosci-p-34734-1-30-.html

"Dlaczego tak strasznie chciałam żyć... Śmierć była czymś nieporównanie łatwiejszym."

Tej książki nie da się czytać spokojnie, obojętnie i bezboleśnie - tylko ze łzami w oczach i cały czas ściśniętym gardłem... I nie wiem, czy ta historia robi na mnie takie wrażenie, bo jest zbyt nieprawdopodobna, czy też zbyt prawdopodobna. Wiem tylko, że jest bolesna, intensywna i prawie nie da się jej znieść...

Historia Krystyny, opowiadana przez nią w listach do ukochanego Andrzeja, zaczyna się w czasie wojny, a kończy wiele lat później. Cały czas wlecze się za nią przeszłość i to, co musiała robić, by przeżyć. Tajemnice nie dają jej spokojnie żyć, zapomnieć, wybaczyć sobie. Żyje w strachu. Nie da się całkiem wymazać tego, co było, nie pomaga zmiana nazwiska - wspomnienia są wiecznie żywe, czasem też upiory przeszłości pukają do drzwi...

Dla mnie to najpiękniejsza i najsmutniejsza powieść Nurowskiej. Sama nie wiem, czemu aż tak głęboko mnie dotyka, może przez bardzo osobisty, intymny sposób...

jousna | 2016-07-18

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marii Nurowskiej. Za mną już „Gorzki romans”, „Hiszpańskie oczy” i „Miłośnica”. Co mnie zadziwia w jej twórczości? To, że pisarka doskonale zna kobiecą psychikę. Z wielkim znawstwem potrafi opisać kobiece emocje, uczucia, przemyślenia, rozterki. Aż sprawdziłam, czy autorka nie ma może wykształcenia psychologicznego, ale nie. Musi być zatem wnikliwą obserwatorką życia i być bardzo ciekawą ludzi, pełną empatii.
Moje przemyślenia po przeczytaniu „Listów miłości” są następujące. Każdy z nas w swoim życiu dokonuje różnych wyborów: dobrych, złych, czasami jest do nich zmuszony okolicznościami, wydarzeniami wokół nas. Elżbieta (Krystyna) też w swoim życiu musiała ich podjąć wiele. Lecz w jej wypadku były one często wyborem między decyzją złą w skutkach, a decyzją tragiczną w skutkach. Bo jakiego dokonać wyboru między koniecznością zostania prostytutką w getcie, a śmiercią głodową jej i jej ojca? Albo czy wyjawić ukochanemu prawdę o...

Aurora92 | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Marii Nurowskiej. Bardzo dobra powieść obyczajowa z drugą wojną światową i romansem w tle.

Mimo że książka mocno zagłębia się w sferę kobiecej psychiki, nie jest ona trudna w odbiorze - o dziwo czyta się ją bardzo szybko, wręcz "połyka".

Nina | 2016-12-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Krystyna Chylińska to nie jest jej prawdziwe imię. Kim jest naprawdę? Jakie grzechy przeszłości ukrywa? Dlaczego nigdy nie wyznała swojemu mężowi niczego ze swojej przeszłości? W zamian pisze do niego listy, których jednak nie daje mu do przeczytania. Chowa je do szuflady.
Jak można się domyśleć, książka jest pisana w formie listów, nie jestem wielką zwolenniczką tego typu literatury ale od Nurowskiej przyjmę wszystko :) Jestem absolutnie bezkrytyczna jeśli chodzi o jej twórczość. Uwielbiam po prostu.
Listy Miłości nie są lekturą łatwą, nie raz i nie dwa ściśnie Wam serducho, bardziej wrażliwi pewnie nawet uronią kilka łez, nietolerancyjni pewnie znienawidzą główną bohaterkę, Ci, którzy mają tolerancję we krwi i empatię dla innych nie raz zastanowią się, co oni by zrobili na miejscu bohaterki.
Książkę, mimo niełatwego tematu (wojna, Żydzi, eksterminacja, itp), czyta się niezwykle szybko i ciężko ją odłożyć.
Ja, jak zawsze, Nurowską szczerze polecam.

FannyBrawne | 2018-03-12

Elżbieta Elsner jest córką żydowskiego profesora i Polki. Po wybuchu wojny mogłaby zostać z matką w ich warszawskim mieszkaniu, ale powodowana miłością do ojca udaje się za nim do getta. Tam, aby zapewnić przetrwanie sobie i swojemu tacie, zostaje prostytutką, co na zawsze zmienia jej psychikę. Dzięki zafascynowanemu nią Niemcowi Elżbiecie udaje się opuścić getto i przedostać na aryjską stronę jako Krystyna Chylińska. Wkrótce Elżbieta/Krystyna poznaje kardiologa Andrzeja i zakochuje się w nim. To on uczy ją czym jest miłość, intymność, prawdziwa bliskość. Jednak przeszłość i tajemnice Krystyny nie pozwalają zaznać im spokoju.

Książka jest pisana w formie listów Krystyny do Andrzeja, w których kobieta wyznaje swojemu ukochanemu to, czego nigdy nie była w stanie mu naprawdę powiedzieć. Listy te przepełnione są miłością i oddaniem, ale zarazem cierpieniem z powodu muru dzielącego zakochanych. Podobnie jak inne przeczytane przeze mnie książki Nurowskiej(,,Postscriptum” i ,,Hiszpańskie...

andzia12 | 2017-03-01
Przeczytana: 24 lutego 2017

"Oboje mieliśmy w sobie skazę, nasz wewnętrzny wizerunek nie był czysty. Zakłamywałam nasze życie w imię swojej miłości. Ty miałeś teraz zrobiś to samo..."

Powieść o losach Elżbiety Elsner opowiedziana w formie listów, których narratorką była główna bohaterka.
Każdy listy był kolejnym eteapem jej życia, który opowiadała swojemu mężowi, gdyz od początku nie powiedziała mu prawda o sobie. Żydówce, która uciekła z getta z fałszywymi papierami.
Ale całe życie to się za nią ciągnęło. Pomimo wszystko kochała tak bardzo, że poszła do wroga, aby ratować męża.

Przyznam się, że byłam ogromnie zaskoczona tą książką, ponieważ niespodziewałam się z tak głębokim sensem opowieści o czasach walki o życie i godność. O tym jak trudno było żyć z prawdą w czasach powojennych.

Polecam! Na pewno nie będziecie mogli się od niej oderwać!

Kachusek | 2017-07-30
Przeczytana: 25 lipca 2017

Jak zwykle u pani Nurowskiej, poruszający, trudny temat i struny emocji naciągnięte, prawie boleśnie.. Bardzo mocno przeżywam książki tej autorki i niezmiennie, z zachwytem.

Monika | 2013-03-05
Przeczytana: 05 marca 2013

Bardzo lubię prozę Pani Marii, "Listy miłości" też trafiły prosto do mojego serca.
Podwójna osobowość Żydówki, czasy getta i okres powojenny, wielkie miłości i wielkie zdrady, ból, cierpienie, rozpacz, łzy, ale i radość, życie, poświęcenie. Ta książka aż kipi od namiętności i uczuć.
Byłoby 8 gwiazdek, ale lekko rozczarowało mnie zakończenie - przewidywalne i banalne. Niemniej całość bardzo polecam.

edit3008 | 2012-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2012

Dla mnie ta książka Nurowskiej jest rewelacyjna. Polecam przeczytać, myślę, że podzielicie tą opinię.

Anepor | 2010-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2010

Moim zdaniem najlepsza książka Nurowskiej jaką do tej pory przeczytałam. Jest zbiorem listów pisanych przez żonę do ukochanego męża, które są jednocześnie jej formą spowiedzi. Krystyna nigdy nie odważyła się wyznać Andrzejowi prawdy o swoim pochodzeniu. Jest Żydówką, a przecież jej mąż jest zatwardziałym antysemitą. Są też inne tejemnice i kłamstawa, których nigdy mu wyznała....Piękna książka.