Listy miłości

Wydawnictwo: W.A.B.

Ile można mieć tożsamości? Czy zatajanie prawdy i podwójne życie nie kłócą się z prawdziwą miłością? Losy bohaterki Nurowskiej są niezwykle powikłane. Nastoletnia Żydówka Elżbieta Elsner, by uchronić siebie i ojca od śmierci głodowej w getcie, decyduje się na prostytucję. Jeden z klientów domu publicznego, wysoki rangą esesman, załatwia jej kenkartę i organizuje ucieczkę na aryjską stronę. Bohaterka, już jako Krystyna Chylińska, za sprawą przypadku trafia do mieszkania doktora Korzeckiego. Pomiędzy żydowską dziewczyną a polskim lekarzem, późniejszym adresatem nie wysłanych listów, rodzi się uczucie, które przetrwa dziesiątki lat. Nowa rodzina, związek z ukochanym mężczyzną, praca tłumaczki – można by pomyśleć, że wszystko to gwarantuje szczęście. Tyle że wojenna trauma wciąż jest żywa. Poza tym nieoczekiwanie pojawia się ten drugi – niczym upiorny cień z getta…

"Listy miłości" Marii Nurowskiej są spowiedzią kobiety hańbionej i otaczanej czułością, wplątanej w tryby Historii i noszącej znamiona postaci tragicznych, rodem z Dostojewskiego. Czytana w Polsce i Rosji, najpopularniejsza polska prozaiczka w Niemczech, potrafi świetnie utrafić w tematy budzące aktualnie duże zainteresowanie.
Kobieta i Styl

Interesująca powieść Nurowskiej czerpie z wzorów anglosaskich. Forma listów nadaje fabule rys autentyczności i pomaga autorce zrealizować jej artystyczny zamiar: ukazanie prawdy skrywanej pod warstwą pozorów.
Frankfurter Allgemeine Zeitung

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B, 2008

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=665

"Dlaczego tak strasznie chciałam żyć... Śmierć była czymś nieporównanie łatwiejszym."

Tej książki nie da się czytać spokojnie, obojętnie i bezboleśnie - tylko ze łzami w oczach i cały czas ściśniętym gardłem... I nie wiem, czy ta historia robi na mnie takie wrażenie, bo jest zbyt nieprawdopodobna, czy też zbyt prawdopodobna. Wiem tylko, że jest bolesna, intensywna i prawie nie da się jej znieść...

Historia Krystyny, opowiadana przez nią w listach do ukochanego Andrzeja, zaczyna się w czasie wojny, a kończy wiele lat później. Cały czas wlecze się za nią przeszłość i to, co musiała robić, by przeżyć. Tajemnice nie dają jej spokojnie żyć, zapomnieć, wybaczyć sobie. Żyje w strachu. Nie da się całkiem wymazać tego, co było, nie pomaga zmiana nazwiska - wspomnienia są wiecznie żywe, czasem też upiory przeszłości pukają do drzwi...

Dla mnie to najpiękniejsza i najsmutniejsza powieść Nurowskiej. Sama nie wiem, czemu aż tak głęboko mnie dotyka, może przez bardzo osobisty, intymny sposób...

jousna | 2016-07-18

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marii Nurowskiej. Za mną już „Gorzki romans”, „Hiszpańskie oczy” i „Miłośnica”. Co mnie zadziwia w jej twórczości? To, że pisarka doskonale zna kobiecą psychikę. Z wielkim znawstwem potrafi opisać kobiece emocje, uczucia, przemyślenia, rozterki. Aż sprawdziłam, czy autorka nie ma może wykształcenia psychologicznego, ale nie. Musi być zatem wnikliwą obserwatorką życia i być bardzo ciekawą ludzi, pełną empatii.
Moje przemyślenia po przeczytaniu „Listów miłości” są następujące. Każdy z nas w swoim życiu dokonuje różnych wyborów: dobrych, złych, czasami jest do nich zmuszony okolicznościami, wydarzeniami wokół nas. Elżbieta (Krystyna) też w swoim życiu musiała ich podjąć wiele. Lecz w jej wypadku były one często wyborem między decyzją złą w skutkach, a decyzją tragiczną w skutkach. Bo jakiego dokonać wyboru między koniecznością zostania prostytutką w getcie, a śmiercią głodową jej i jej ojca? Albo czy wyjawić ukochanemu prawdę o...

Aurora92 | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Marii Nurowskiej. Bardzo dobra powieść obyczajowa z drugą wojną światową i romansem w tle.

Mimo że książka mocno zagłębia się w sferę kobiecej psychiki, nie jest ona trudna w odbiorze - o dziwo czyta się ją bardzo szybko, wręcz "połyka".

Nina | 2016-12-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Krystyna Chylińska to nie jest jej prawdziwe imię. Kim jest naprawdę? Jakie grzechy przeszłości ukrywa? Dlaczego nigdy nie wyznała swojemu mężowi niczego ze swojej przeszłości? W zamian pisze do niego listy, których jednak nie daje mu do przeczytania. Chowa je do szuflady.
Jak można się domyśleć, książka jest pisana w formie listów, nie jestem wielką zwolenniczką tego typu literatury ale od Nurowskiej przyjmę wszystko :) Jestem absolutnie bezkrytyczna jeśli chodzi o jej twórczość. Uwielbiam po prostu.
Listy Miłości nie są lekturą łatwą, nie raz i nie dwa ściśnie Wam serducho, bardziej wrażliwi pewnie nawet uronią kilka łez, nietolerancyjni pewnie znienawidzą główną bohaterkę, Ci, którzy mają tolerancję we krwi i empatię dla innych nie raz zastanowią się, co oni by zrobili na miejscu bohaterki.
Książkę, mimo niełatwego tematu (wojna, Żydzi, eksterminacja, itp), czyta się niezwykle szybko i ciężko ją odłożyć.
Ja, jak zawsze, Nurowską szczerze polecam.

FannyBrawne | 2018-03-12

Elżbieta Elsner jest córką żydowskiego profesora i Polki. Po wybuchu wojny mogłaby zostać z matką w ich warszawskim mieszkaniu, ale powodowana miłością do ojca udaje się za nim do getta. Tam, aby zapewnić przetrwanie sobie i swojemu tacie, zostaje prostytutką, co na zawsze zmienia jej psychikę. Dzięki zafascynowanemu nią Niemcowi Elżbiecie udaje się opuścić getto i przedostać na aryjską stronę jako Krystyna Chylińska. Wkrótce Elżbieta/Krystyna poznaje kardiologa Andrzeja i zakochuje się w nim. To on uczy ją czym jest miłość, intymność, prawdziwa bliskość. Jednak przeszłość i tajemnice Krystyny nie pozwalają zaznać im spokoju.

Książka jest pisana w formie listów Krystyny do Andrzeja, w których kobieta wyznaje swojemu ukochanemu to, czego nigdy nie była w stanie mu naprawdę powiedzieć. Listy te przepełnione są miłością i oddaniem, ale zarazem cierpieniem z powodu muru dzielącego zakochanych. Podobnie jak inne przeczytane przeze mnie książki Nurowskiej(,,Postscriptum” i ,,Hiszpańskie...

Kachusek | 2017-07-30
Przeczytana: 25 lipca 2017

Jak zwykle u pani Nurowskiej, poruszający, trudny temat i struny emocji naciągnięte, prawie boleśnie.. Bardzo mocno przeżywam książki tej autorki i niezmiennie, z zachwytem.

andzia12 | 2017-03-01
Przeczytana: 24 lutego 2017

"Oboje mieliśmy w sobie skazę, nasz wewnętrzny wizerunek nie był czysty. Zakłamywałam nasze życie w imię swojej miłości. Ty miałeś teraz zrobiś to samo..."

Powieść o losach Elżbiety Elsner opowiedziana w formie listów, których narratorką była główna bohaterka.
Każdy listy był kolejnym eteapem jej życia, który opowiadała swojemu mężowi, gdyz od początku nie powiedziała mu prawda o sobie. Żydówce, która uciekła z getta z fałszywymi papierami.
Ale całe życie to się za nią ciągnęło. Pomimo wszystko kochała tak bardzo, że poszła do wroga, aby ratować męża.

Przyznam się, że byłam ogromnie zaskoczona tą książką, ponieważ niespodziewałam się z tak głębokim sensem opowieści o czasach walki o życie i godność. O tym jak trudno było żyć z prawdą w czasach powojennych.

Polecam! Na pewno nie będziecie mogli się od niej oderwać!

Monika | 2013-03-05
Przeczytana: 05 marca 2013

Bardzo lubię prozę Pani Marii, "Listy miłości" też trafiły prosto do mojego serca.
Podwójna osobowość Żydówki, czasy getta i okres powojenny, wielkie miłości i wielkie zdrady, ból, cierpienie, rozpacz, łzy, ale i radość, życie, poświęcenie. Ta książka aż kipi od namiętności i uczuć.
Byłoby 8 gwiazdek, ale lekko rozczarowało mnie zakończenie - przewidywalne i banalne. Niemniej całość bardzo polecam.

edit3008 | 2012-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2012

Dla mnie ta książka Nurowskiej jest rewelacyjna. Polecam przeczytać, myślę, że podzielicie tą opinię.

wiech | 2014-11-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 30 listopada 2014

Kocham tę książkę.
To jedna z moich ulubionych. Lubię do niej wracać.
Zawsze będzie stała na mojej półce.
Cudowna, warta zapamiętania i wspominania.
Nurowska jak dotąd mnie nie zawiodła.
Gorąco polecam!