Księga życia

Tłumaczenie: Ewa Leszczyńska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Le livre de la Vie
Księga, życie

Książka stanowi próbę odpowiedzi na najważniejsze pytania, które stawia sobie każdy człowiek, szczególnie w chwilach smutku i zwątpienia: Po co żyjemy? Dlaczego umieramy? Czym jest miłość? Jakie jest nasze przeznaczenie? Martin Gray, człowiek ciężko doświadczony przez los, posługując się przykładami ze swojego życia, w prostych, a jednocześnie mądrych słowach pokazuje, jak każdy z nas może odnaleźć szczęście i nadzieję.

violabu Toczytam | 2016-09-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 września 2016

Choć "Księga życia" to niespójny i chaotyczny zbiór myśli i wspomnień (przedstawionych w bardzo patetyczny sposób) człowieka, który z jednej strony został bardzo mocno doświadczony przez życie poprzez życie w gettcie dla Żydów, którego żona i czwórka(!) dzieci zginęli w pożarze, a który z drugiej strony walczył w Armii Czerwonej i który w swojej książce ciągle podkreśla wyjątkowość swojego narodu, to zaskakująco: wiele jego zdań jest niezwykle mądrych. To ogólne prawdy, które spowodują, że nasze życie będzie dobre, o ile będziemy o nich pamiętać. Dla tych kilku myśli dotyczących na przykład dobra w człowieku i wychowywania dzieci, warto przeczytać tę niewielką objętościowo książkę Martina Graya.

KikiVanKiki | 2014-01-23

Przeczytasz i zepsuje sobie humor, potępisz się, popłaczesz, a potem będziesz czysty i zadowolony.
Jeśli dojrzałeś. Tak czy tak zmieni się życie bo to jedna z tych książek co ma wpływ.
Zdobycz, prawdziwa ale dla tych co nie chcą żyć byle jak. Reszcie się nie spodoba.

sharifa | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Mądra. Napisana przez człowieka bardzo doświadczonego życiowo (uciekł z obozu koncentracyjnego, stracił żonę i dzieci w pożarze). Dużo w niej o wartościach, autentyczności, prawdzie. Wymaga refleksji. Najbardziej podobał mi się rozdział o miłości.

Lena | 2012-09-25
Przeczytana: 23 września 2012

Autor to bohater własnego i wielu innych żyć. Nie chce uchodzić za siłacza, za wytrwałego gracza, który ciągle wygrywa walkę ze śmiercią. Martin chce tylko jednego: żeby jego życie miało sens, nawet jeśli wszystkim w koło wydaje się, że dawno ten sens straciło. Udowadnia, że pomimo wielu tragedii jakie spotykają człowieka, może on tworzyć i być natchnieniem dla tych, którzy nie rozumieją po co żyją. Książka jest jego filozoficznym przesłaniem, pełna indywidualnych podsumowań, parafraz, metafor, może Martin dzięki niej, chciał sam sobie odpowiedzieć na pytanie: jak żyć, kiedy obok Ciebie stale zmienia się warta...

tattwa | 2016-09-24
Przeczytana: 17 września 2016

Książkę potraktowałabym jako uzupełnienie biografii "Wszystkim których kochałem". Można ją oczywiście czytać bez uprzedniego zapoznania się historią życia Autora, ale po jej lekturze - odbiór "Księgi życia" jest pełniejszy.

Jola | 2013-06-01

Witam,

chętnię odkupię tę książkę od kogoś :)

Lawenda | 2016-07-09
Rafał Kałuża | 2015-11-30