Po drugiej stronie stołu

Seria: Seria Jaśminowa
Wydawnictwo: Replika
Wiola-M

Matka i córka. Dwie kobiety. Podobne czy inne? Przyjaciółki czy rywalki? Żyjące obok siebie, dla siebie czy też na przekór sobie? Kim jest córka - wobec siebie, wobec matki i wobec świata? Wokół tych nieuchwytnych relacji toczą się rozważania autorki. Po drugiej stronie stołu to powieść o trudnych sprawach, której akcja toczy się w ciągu jednego wieczora. Jej bohaterka Martyna spędza ten czas...

Wokół tych nieuchwytnych relacji toczą się rozważania autorki.
Po drugiej stronie stołu to powieść o trudnych sprawach, której akcja toczy się w ciągu jednego wieczora. Jej bohaterka Martyna spędza ten czas na rozmowach z matką.
Autorka ukazuje skomplikowane relacje, jakie łączą obie kobiety, ich wzajemne odpychanie się, a zarazem przyciąganie siłą miłości.

źródło opisu: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id...(?)

źródło okładki: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id...»

Muminka | 2016-06-15
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Z jednej strony ciekawe uwagi o naznaczonych ambiwalentnością relacjach matki i córki, czasami miałam wrażenie, że znam je z autopsji. Brutalnie szczere wyznania młodszej z kobiet, którą mierzi odgrywanie tych samych ról, zależnośc od matki, jej kłotliwość, szantaże emocjonalne. Otóż bohaterka nie boi się szokowac, pluje jadem na rodzicielkę, ale tak to bywa w toksycznych związkach, że osoba uzależniona i nienawidzi dręczyciela, i nie może bez neigo żyć. szkoda, ze autroka nie um=niosłą tego tematu. Beznadziejnie nudna, banalna i wtórna to lektura, oferująca sztampowe urozmaicenia fabuły, dość specyficzny język i nieudolnie stworzone postaci.

Wiola-M | 2011-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2011

Jakoś nie za bardzo podobała mi się ta książka. Są to głównie rozmyślania bohaterki, powracanie pamięcią do pewnych chwil, rozmowy z matką. Obie kobiety coś jednocześnie przyciąga i odpycha od siebie. Niby w jakiś sposób próbują nawiązać relacje, porozumiewają się, żartują.. jednak według mnie to trochę za mało. Jakoś nigdy nie przyszłoby mi do głowy, żeby przeklinać na blisko mi osobę, nawet jeśli ma to być tylko żartobliwie. W sumie trochę nudziłam się, czytając tę książkę, niektóre fragmenty nawet pomijałam. Ale nie chcę nikogo zniechęcać, wybór należy do Ciebie.. ;)

Rozśmieszyły mnie te słowa:
"-Mleko masz w lodówce - mówi matka.
-Dzięki, mamo, bo już podejrzewałam, że tym razem włożyłaś je do pralki." (poczułam się tak, jakby to moja koleżanka mówiła do mnie :)

adorable | 2011-04-17

Przeczytałam tą książkę już dość dawno, ale jak wiadomo - świetne książki pamięta się latami. Niestety, ta zdecydowanie nie należała do takich.

westalka | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016