rozwińzwiń

Spadkobiercy zapomnianych królestw. W poszukiwaniu wymierających religii Bliskiego Wschodu

Okładka książki Spadkobiercy zapomnianych królestw. W poszukiwaniu wymierających religii Bliskiego Wschodu Gerard Russell
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Spadkobiercy zapomnianych królestw. W poszukiwaniu wymierających religii Bliskiego Wschodu
Gerard Russell Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus reportaż
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Mundus
Tytuł oryginału:
Heirs to Forgotten Kingdoms
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2016-10-10
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-10
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323341482
Tłumacz:
Joanna Gilewicz
Tagi:
bliski wschód religie chrześcijanie bliskowschodni świat muzułmański chrześcijaństwo
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Terra incognita



868 346 50

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
228
42

Na półkach:

Dobrze odmierzona mieszanka dziejów, współczesności, wierzeń i rytuałów bliskowschodnich mikroreligii, zręcznie urozmaicona osobistymi przeżyciami autora oraz osób, które spotkał na swojej drodze. Mimo to, po skończeniu lektury miałem wrażenie, że o niektórych z opisywanych społeczności nadal nie wiem zbyt wiele. Nie jest to jednak chyba wina książki, a raczej specyfiki tych społeczności, które mają charakter ekskluzywny i jak się okazuje nawet sami wyznawcy często nie znają założeń swoich kultów. Najbardziej w pamięć zapadł mi rozdział o koptach, i to chyba nieprzypadkowo: są oni najbliżsi kulturowo, a ich wierzenia jawne i skonkretyzowane.

Dobrze odmierzona mieszanka dziejów, współczesności, wierzeń i rytuałów bliskowschodnich mikroreligii, zręcznie urozmaicona osobistymi przeżyciami autora oraz osób, które spotkał na swojej drodze. Mimo to, po skończeniu lektury miałem wrażenie, że o niektórych z opisywanych społeczności nadal nie wiem zbyt wiele. Nie jest to jednak chyba wina książki, a raczej specyfiki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
359
313

Na półkach: ,

Biorąc pod uwagę, że to reportaż, a nie książka z pretensjami naukowymi, to jestem pod wrażeniem ogromu wiadomości. Książka przybliża fascynujące światy mało znanych religii z najnowszej perspektywy i może być świetnym punktem wyjścia do dalszych studiów.

Biorąc pod uwagę, że to reportaż, a nie książka z pretensjami naukowymi, to jestem pod wrażeniem ogromu wiadomości. Książka przybliża fascynujące światy mało znanych religii z najnowszej perspektywy i może być świetnym punktem wyjścia do dalszych studiów.

Pokaż mimo to

avatar
15430
2030

Na półkach: ,

Gerard Russell udał się do kilku arabskich krajów by dotrzeć do wymierających religii Bliskiego Wschodu. Przybliża nam poszczególną genezę ich wierzeń, opisuje tradycje, sytuację za wczesnego chrzęścijąństwa oraz pozycję w islamskim świecie. Część z tych grup znałam, część była dla mnie nowością.
Tom przedstawia też poszczególnych wyznawców, skupia się na ich codzienności.
Niektóre wyznania są endemiczne, wyznwcy mieszkają w odległych dolinach, mają utrudniony kontakt ze światem zewnętrznym lub wcale go nie pragną
Mandejczycy wielbią Jana Chrzciciela, chrzczą się w Tyfgrysie, a relia ukształtowałą sie pod wpływem judaizmu. Największą estymą darzony jest zbuntowany Mani, a świat co do zasady jest dualistczny: dobro walczy ze złem. Istnieją święte księgi mandeizmu, aczkolwiek nie mają do nich dostepu kobeity. Nadia jest przykładem bogobojnej. Co ciekawe wierzą w magię.
Jazydzi wierzą w Hassana, pamietaja o masakrach jakie urządzały im inne religie, to kult boga Mitry, mieszkają w Libanie i pośród Kurdów. Kultem otaczają posązki Meleka Tausa. światynia w Lalisz.
Gerard udaje się też do Egiptu, Iranu (zoroastranie0, od których wzięliśmy postać szatana, zło i dobro, niebo i piekło. Potężnym ośrodkiem było Persepolis. Dowiedziałam się o walkach sunnitów z szyitami, oraz mogłam poznać perspektywę Perśów, którzy z nienawiścią podchodzili do greckiego dziedzictwa. Piękno Kom, starych świątyń. Hinduscy Partowie osiedlili się też w Wielkiej Brytanii. Niestety postępuje laicyzacja.
Przyznaje, że najbardziej zafascynowałam się Koptami, modlącymi sie 7 razy dziennie, stroniącymi od alkoholu, poszczącymi jak my w Wielkim Poście, symbol półksiężyca z krzyżem. Obecnie Koptowie walczą w Egipcie o większe swobody.
Wciągająca lektura, zawiera mnóśtwo pobocznych wątków, opisuje też zabytki kultury danej religii.

Gerard Russell udał się do kilku arabskich krajów by dotrzeć do wymierających religii Bliskiego Wschodu. Przybliża nam poszczególną genezę ich wierzeń, opisuje tradycje, sytuację za wczesnego chrzęścijąństwa oraz pozycję w islamskim świecie. Część z tych grup znałam, część była dla mnie nowością.
Tom przedstawia też poszczególnych wyznawców, skupia się na ich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

G. Russell podjął się w tej książce przedstawiania kilku mniejszych religii bliskowschodnich, które funkcjonują od wieków w świecie zdominowanym przez islam. Ważne jest owo tytułowe "wymieranie", bowiem Autor akcentuje bardzo dla tych wspólnot ważny czynnik, jakim jest emigracja na Zachód (ogólnie rzecz biorąc tam, gdzie nie panują muzułmanie). W siedmiu rozdziałach tej książki zaprezentowani zostali mandejczycy, jazydzi, zaratusztrianie, druzowie, samarytanie, koptowie i kalasze. Rzeczywiście są to religie mające w porównaniu z islamem niewielu wyznawców, ale stawianie na równi kalaszów (kilka tysięcy wiernych) oraz egipskich koptów (ok. 10 mln wiernych) to jednak zabieg niezbyt przemyślany.

Russell pracował w brytyjskiej dyplomacji, zna języki bliskowschodnie i spotykał się z przedstawicielami omawianych wyznań podczas swojej służby dyplomatycznej. Zna je więc do pewnego stopnia z autopsji, ale po prawdzie o żadnym z nich nie mówi nic naprawdę wyjątkowego. Przede wszystkim informacje historyczne są mało przemyślane, a czasem nawet dość bałamutne. Na pewno nie można tej książki traktować jako krótkiego opracowania dziejów omawianych wyznań. Russell wplata w swoje rozważania dużo bardzo ogólnych uwag o dziejach Bliskiego Wschodu, tak że w sumie co rusz przewijają się tu wątki dobrze znane, a słabo powiązane z samym tematem. Autora wyraźnie fascynuje wielokulturowość tej części świata i funkcjonowanie różnych wiar, które dziś jest zagrożone. Jest w tej opowieści sporo nostalgii za dawnymi czasami, choć - może trochę paradoksalnie - Russell widzi przyczyny zmian w innych czynnikach niż ekspansja islamu, często w jego fundamentalistycznej wersji.

Niepotrzebnie tak wiele miejsca poświęcił tu Autor swoim własnym podróżom, np. opis przejazdu przez granicę iracko-irańską nie ma żadnego związku z wymierającymi religiami. Spotkania z wyznawcami oraz rozmowy z nimi - to co innego. To wartościowe fragmenty tej książki. Ciekawe jest porównanie życia tych ludzi na Bliskim Wschodzie i na emigracji. W sumie kwestia ogromnej mobilności dzisiejszych społeczeństw wywiera ogromny wpływ na wiele spraw i dobrze, że Russell pokazał to choćby na przykładzie tych bliskowschodnich emigrantów. W sumie jednak liczyłem na więcej i książka mnie trochę zawiodła. Ujęcie historyczne jest naprawdę słabe, religioznawcze też nieszczególne, brak pięknej literacko narracji. Na plus na pewno dobór ciekawego tematu oraz wskazanie problemów omawianych wyznań w świecie współczesnym.

Tomasz Babnis

G. Russell podjął się w tej książce przedstawiania kilku mniejszych religii bliskowschodnich, które funkcjonują od wieków w świecie zdominowanym przez islam. Ważne jest owo tytułowe "wymieranie", bowiem Autor akcentuje bardzo dla tych wspólnot ważny czynnik, jakim jest emigracja na Zachód (ogólnie rzecz biorąc tam, gdzie nie panują muzułmanie). W siedmiu rozdziałach tej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    228
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    10
  • Teraz czytam
    3
  • Reportaże
    3
  • Religie
    3
  • Literatura faktu
    3
  • 2019
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Mundus
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także