Okładka książki Spadkobiercy zapomnianych królestw. W poszukiwaniu wymierających religii Bliskiego Wschodu Gerard Russell
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Gerard Russell Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus reportaż
reportaż
Mundus
Heirs to Forgotten Kingdoms
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2016-10-10
2016-10-10
Joanna Gilewicz
bliski wschód religie chrześcijanie bliskowschodni świat muzułmański chrześcijaństwo

Terra incognita

Dobrze odmierzona mieszanka dziejów, współczesności, wierzeń i rytuałów bliskowschodnich mikroreligii, zręcznie urozmaicona osobistymi przeżyciami autora oraz osób, które spotkał na swojej drodze. Mimo to, po skończeniu lektury miałem wrażenie, że o niektórych z opisywanych społeczności nadal nie wiem zbyt wiele. Nie jest to jednak chyba wina książki, a raczej specyfiki tych społeczności, które mają charakter ekskluzywny i jak się okazuje nawet sami wyznawcy często nie znają założeń swoich kultów. Najbardziej w pamięć zapadł mi rozdział o koptach, i to chyba nieprzypadkowo: są oni najbliżsi kulturowo, a ich wierzenia jawne i skonkretyzowane.

Biorąc pod uwagę, że to reportaż, a nie książka z pretensjami naukowymi, to jestem pod wrażeniem ogromu wiadomości. Książka przybliża fascynujące światy mało znanych religii z najnowszej perspektywy i może być świetnym punktem wyjścia do dalszych studiów.

2030

Gerard Russell udał się do kilku arabskich krajów by dotrzeć do wymierających religii Bliskiego Wschodu. Przybliża nam poszczególną genezę ich wierzeń, opisuje tradycje, sytuację za wczesnego chrzęścijąństwa oraz pozycję w islamskim świecie. Część z tych grup znałam, część była dla mnie nowością.
Tom przedstawia też poszczególnych wyznawców, skupia się na ich codzienności.
Niektóre wyznania są endemiczne, wyznwcy mieszkają w odległych dolinach, mają utrudniony kontakt ze światem zewnętrznym lub wcale go nie pragną
Mandejczycy wielbią Jana Chrzciciela, chrzczą się w Tyfgrysie, a relia ukształtowałą sie pod wpływem judaizmu. Największą estymą darzony jest zbuntowany Mani, a świat co do zasady jest dualistczny: dobro walczy ze złem. Istnieją święte księgi mandeizmu, aczkolwiek nie mają do nich dostepu kobeity. Nadia jest przykładem bogobojnej. Co ciekawe wierzą w magię.
Jazydzi wierzą w Hassana, pamietaja o masakrach jakie urządzały im inne religie, to kult boga Mitry, mieszkają w Libanie i pośród Kurdów. Kultem otaczają posązki Meleka Tausa. światynia w Lalisz.
Gerard udaje się też do Egiptu, Iranu (zoroastranie0, od których wzięliśmy postać szatana, zło i dobro, niebo i piekło. Potężnym ośrodkiem było Persepolis. Dowiedziałam się o walkach sunnitów z szyitami, oraz mogłam poznać perspektywę Perśów, którzy z nienawiścią podchodzili do greckiego dziedzictwa. Piękno Kom, starych świątyń. Hinduscy Partowie osiedlili się też w Wielkiej Brytanii. Niestety postępuje laicyzacja.
Przyznaje, że najbardziej zafascynowałam się Koptami, modlącymi sie 7 razy dziennie, stroniącymi od alkoholu, poszczącymi jak my w Wielkim Poście, symbol półksiężyca z krzyżem. Obecnie Koptowie walczą w Egipcie o większe swobody.
Wciągająca lektura, zawiera mnóśtwo pobocznych wątków, opisuje też zabytki kultury danej religii.

Tom przedstawia też poszczególnych wyznawców, skupia się na ich...

Na półkach: , , , , , ,

G. Russell podjął się w tej książce przedstawiania kilku mniejszych religii bliskowschodnich, które funkcjonują od wieków w świecie zdominowanym przez islam. Ważne jest owo tytułowe "wymieranie", bowiem Autor akcentuje bardzo dla tych wspólnot ważny czynnik, jakim jest emigracja na Zachód (ogólnie rzecz biorąc tam, gdzie nie panują muzułmanie). W siedmiu rozdziałach tej książki zaprezentowani zostali mandejczycy, jazydzi, zaratusztrianie, druzowie, samarytanie, koptowie i kalasze. Rzeczywiście są to religie mające w porównaniu z islamem niewielu wyznawców, ale stawianie na równi kalaszów (kilka tysięcy wiernych) oraz egipskich koptów (ok. 10 mln wiernych) to jednak zabieg niezbyt przemyślany.

Russell pracował w brytyjskiej dyplomacji, zna języki bliskowschodnie i spotykał się z przedstawicielami omawianych wyznań podczas swojej służby dyplomatycznej. Zna je więc do pewnego stopnia z autopsji, ale po prawdzie o żadnym z nich nie mówi nic naprawdę wyjątkowego. Przede wszystkim informacje historyczne są mało przemyślane, a czasem nawet dość bałamutne. Na pewno nie można tej książki traktować jako krótkiego opracowania dziejów omawianych wyznań. Russell wplata w swoje rozważania dużo bardzo ogólnych uwag o dziejach Bliskiego Wschodu, tak że w sumie co rusz przewijają się tu wątki dobrze znane, a słabo powiązane z samym tematem. Autora wyraźnie fascynuje wielokulturowość tej części świata i funkcjonowanie różnych wiar, które dziś jest zagrożone. Jest w tej opowieści sporo nostalgii za dawnymi czasami, choć - może trochę paradoksalnie - Russell widzi przyczyny zmian w innych czynnikach niż ekspansja islamu, często w jego fundamentalistycznej wersji.

Niepotrzebnie tak wiele miejsca poświęcił tu Autor swoim własnym podróżom, np. opis przejazdu przez granicę iracko-irańską nie ma żadnego związku z wymierającymi religiami. Spotkania z wyznawcami oraz rozmowy z nimi - to co innego. To wartościowe fragmenty tej książki. Ciekawe jest porównanie życia tych ludzi na Bliskim Wschodzie i na emigracji. W sumie kwestia ogromnej mobilności dzisiejszych społeczeństw wywiera ogromny wpływ na wiele spraw i dobrze, że Russell pokazał to choćby na przykładzie tych bliskowschodnich emigrantów. W sumie jednak liczyłem na więcej i książka mnie trochę zawiodła. Ujęcie historyczne jest naprawdę słabe, religioznawcze też nieszczególne, brak pięknej literacko narracji. Na plus na pewno dobór ciekawego tematu oraz wskazanie problemów omawianych wyznań w świecie współczesnym.

Tomasz Babnis

• Reportaże