Dobra żona

Wydawnictwo: Niebieska Studnia
The Good Wife
83-921512-1-6
Dobra, żona

Bohaterka nowej książki Elizabeth Buchan nie staje w obliczu kryzysu wieku średniego z powodu pojawienia się młodszej konkurentki. Fanny Savage, mężatka o dwudziestoletnim stażu, powoli dochodzi do wniosku, że życie nie układa się tak, jak to sobie jako młoda dziewczyna zaplanowała, i nie przynosi oczekiwanej satysfakcji, z mniej oczywistych powodów. Po pierwsze, jedyna córka Chloё rozpoczyna studia prawie na drugim końcu świata, po drugie, wspieranie męża Willa we wspinaczce po szczeblach politycznej kariery to już tylko wykonywanie rutynowych czynności, a w dodatku - drastyczne ograniczenia stylu i sposobu bycia. Życie w cieniu sławnej osoby wiąże się wszak z wieloma wyrzeczeniami, a pozornie nieistotne szczegóły, takie jak nieodpowiedni makijaż czy motyw „love” powtarzający się na sukience, mogą urastać do rangi powodów nieobecności męża w wyborach kolejnej kadencji. Każda publiczna manifestacja poglądów żony musi też pozostawać w ścisłym związku z polityką mężowskiej partii, choć często to właśnie jej wiedza i sumienie mogą narzucać mniej czarno-białe rozwiązania. Fanny powraca więc pamięcią do kilku istotnych spraw w swoim życiu, których wartość zaczęła blaknąć z chwilą, gdy stanęła na ślubnym kobiercu – przede wszystkim do włoskich korzeni swojego rodu i, co się z tym wiąże, do pracy dla ukochanego ojca prowadzącego firmę winiarską. Podróż do słonecznej Italii, którą odbywa, nabiera dodatkowego dramatycznego znaczenia: Fanny bowiem nie tylko odwiedza toskańskie winnice, rozkoszuje się starym domem i urokami życia na włoskiej prowincji, ale odzyskuje wewnętrzną równowagę, by podjąć decyzję o tym, jak dalej potoczy się jej życie osobiste. I nie chodzi tu już tylko o to, czy będzie nadal dobrą żoną, podporządkowującą całe swoje życie karierze męża, lecz raczej o to, czy będzie jego żoną w ogóle.

Madelaine222 | 2015-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Czytałam akurat po angielsku i była naprawdę przyjemna. Jak ktoś lubi takie historie o znudzonym sobie małżeństwie z wieloletnim stażem i niekończącym się pędzie do sławy, pieniędzy, polityki, a w konsekwencji o pustce, jaką to niesie - to książka na pewno się spodoba.

Gulbaska | 2011-08-23
Przeczytana: 19 sierpnia 2011

Już dawno nie czytałam tak płytkiej, nużącej, ciągnącej się w nieskończoność mdłej książki... Główna bohaterka sama nie wie czego chce - z jednej strony ubolewa nad swoim uciemiężonym i służalczym losem a z drugiej nie ma na tyle przysłowiowych jaj by cokolwiek zrobić ze swoim życiem... Wątpię by stała się ona dla kogokolwiek wsparciem w trudnej chwili. Nie polecam, szkoda czasu.

Karolajna | 2011-05-09

lekka i przyjemna w czytaniu.
a co do treści głęboka, poruszająca i pozwalająca przemyśleć parę spraw.

Catherpie | 2013-05-09
Przeczytana: 07 maja 2013

Oj juz dawno nie meczyalam sie z tak nudna ksiazka. Za dluga zdecydowanie. Nie polecam zupelnie...

inga | 2011-03-02
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2011

niesamowite jak kilka kompromisów może zupełnie zmienić życie. małżeństwo to niełatwa sprawa.

Wiikusiia | 2016-11-23
Przeczytana: 24 listopada 2016