Pomyśl o lilii

Consider the Lily
literatura piękna
Małgorzata Stefaniuk
myśl lilia

"Pomyśl o lilii" to opowieść o utracie i odbudowie, o zdradzie i uczciwości, ale przede wszystkim o miłości, która raz popycha nas do okrucieństwa a innym razem do najbardziej bezinteresownych poświęceń.

Wysoka ocena wynika z tego, że po prostu lubię czasem poczytać sagi. A ta mnie nawet wciągnęła, chociaż przyznam, że nie za bardzo wczytywalam się w drobiazgowe opisy. Jeśli ktoś lubi tego typu literaturę, to polecam.

Lekka miła do poczytania, czasem zapowiadająca się na coś ciekawszego, ale jednak nie... Ciekawe opisy obyczajów, stylu życia angielskiej arystokracji i ich służby w latach 30-tych XX w.

Dlaczego jednak nie tak dobra?

Za dużo tu dla mnie romansu, sytuacji jak w telenowelach, bohaterów, którzy niby są złożeni, ale jednak bardzo stereotypowi. Poczytajcie tylko jak to brzmi...

Można przeczytać dla pięknych opisów ogrodu.

Trzy osoby w związku to już tłok. A ta książka właśnie o tym jest. Jest piękna Daisy, jest fantastyczny on czyli Kit, i Matilda, ta mniej urodziwa, ale za to bogata.
On nie ma majątku, musi więc wybrać między spokojem finansowym,a prawdziwą miłością? Wybierać będzie przez całe życie.
Historia jakby już przez kogoś opowiedziana, nie ma tu zaskakujących zwrotów akcji, o...

Kiedy wypożyczyłem tę książkę z biblioteki bałem się, że będzie zbyt gruba i nudna do czytania.
Ale przekonałem się,że nie. Mamy tu nawet ciekawą sagę rodzinną z lat 20 i 30 w Anglii.
Piękne są te opisane ogrody, pełne kwiatów.
Spacery wzdłuż nich.
Siedzenie przy stole i ciekawe opowieści.
Zwłaszcza te o pierwszej wojnie.
Książkę się miło czyta i jest bardzo sympatyczna.

I żyli długo i szczęśliwie...

Tak przeważnie kończą się wszystkie opowieści czytane nam w dzieciństwie. Przyznać jednak trzeba, że życie to nie bajka. Nie jest czarno-białe, nie zawsze dostajemy to czego chcemy i często musimy zadowolić się tym co mamy. Życie składa się z całej masy wyborów, od których zależy szczęście nasze i naszych najbliższych.

Daisy jest piękna,...

Gdyby ogłoszono konkurs na najlepszy scenariusz telenoweli, "Pomyśl o lilii" zdecydowanie by go wygrała. Ekranizacja tej powieści w formie serialu, na przykład brazylijskiego czy argentyńskiego, byłaby całkiem niezła.
Daisy Chudleigh to młoda, piękna dziewczyna z fascynującą osobowością nietypową dla panienki z dobrego domu XX wieku - energiczna, śmiała,intrygująca,...

Spokojna, momentami nudnawa saga rodzinna. Dla mnie za mało wyrazista była postać głównej bohaterki Matty i za dużo wątków pobocznych niczego nie wnoszących do opowieści.

Dyskusje

• Z biblioteki
  • 2014
  • 2016
  • Moi mali książęta :)
  • Wcześniej lub później
  • Saga rodzinna
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Pomyśl o lilii