Cytrynowy sad

Tłumaczenie: Alicja Laskowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Lemon Orchard

Ciepła opowieść o sile współczucia osadzona w zjawiskowej scenerii urokliwych Gór Santa Monica Minęło już pięć lat, od śmierci córki i męża Julii, którzy zginęli w tragicznym wypadku samochodowym. Mimo upływu czasu kobieta nadal nie może się pogodzić z utratą najbliższych. Kiedy przyjeżdża w odwiedziny do swego wuja w Malibu, jedyne czego pragnie, to zaznać świętego spokoju i zapomnieć o...

Minęło już pięć lat, od śmierci córki i męża Julii, którzy zginęli w tragicznym wypadku samochodowym. Mimo upływu czasu kobieta nadal nie może się pogodzić z utratą najbliższych. Kiedy przyjeżdża w odwiedziny do swego wuja w Malibu, jedyne czego pragnie, to zaznać świętego spokoju i zapomnieć o dręczącym ją żalu i smutku.
Pewnego dnia poznaje przystojnego Roberto – imigranta meksykańskiego pochodzenia pracującego w cytrynowym sadzie wujka Julii. Kobieta dostrzega w mężczyźnie bratnią duszę, która również cierpi po stracie ukochanej osoby. Dziwnym trafem okazuje się, że córeczka Roberto zaginęła dokładnie pięć lat temu i od tamtej pory ślad po niej zaginął.

CZY JULIA I ROBERTO ODNAJDĄ W SOBIE SIŁĘ, BY NA NOWO OTWORZYĆ SWOJE SERCA I ZAZNAĆ UCZUCIA NAMIĘTNEJ MIŁOŚCI?

CZY TRAGICZNE PRZEŻYCIA, JAKICH OBOJE DOŚWIADCZYLI, ZBLIŻĄ ICH DO SIEBIE?

CZY ROBERTO ODNAJDZIE SWOJĄ UKOCHANĄ CÓRECZKĘ?

źródło opisu: http://www.wydawnictwokobiece.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/

Kasiek | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 14 lutego 2017

Ciepła, wzruszająca powieść o miłości, nie tylko tej romantycznej, ale też rodzicielskiej. Mimo dramatycznych wydarzeń, które ukształtowały tę fabułę, autorka potrafi wprowadzić czytelnika w sielski nastrój, przedstawiając piękno natury i akcentując znaczenie przyjacielskich relacji międzyludzkich. Julię i Roberta łączy podobna tragedia, którą dane im było przeżyć na wiele lat przed ich spotkaniem. Rozumieją się nawzajem, a to zrozumienie pozwala im iść krok dalej.
Autorka ukazuje piękne, czyste uczucie między dwojgiem dojrzałych i przykro doświadczonych przez życie ludzi. Nieważne, że pochodzą z innych środowisk, a ich związek stanowi swego rodzaju mezalians. Siła uczucia, a także chęć wspierania siebie nawzajem jest silniejsza niż „ludzkie języki”. Przy okazji autorka porusza też problem nielegalnych migracji i związanych z nią konsekwencji.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Licząc na szczęśliwe zakończenie można się go domyślać. Jednak czy rzeczywiście jest ono tak do końca...

Meggie | 2017-01-17

Życie doświadcza ludzi w różnym stopniu. Jednych bardziej boleśnie, innych mniej. Julia czuła się szczęśliwa i spełniona do momentu wypadku, w którym zginął jej mąż oraz córka i chociaż od tego tragicznego wydarzenia minęło pięć lat nic nie jest takie, jak było wcześniej. Kobieta zmieniła się i nie może zaznać spokoju. Bolesne wspomnienia nie dają o sobie zapomnieć. W ramach złapania oddechu wyrusza do wujostwa mieszkającego w Malibu. Tam poznaje Roberto, mężczyznę pracującego w cytrynowym sadzie jej wujka. Okazało się, że on także stracił córkę, zaginęła dokładnie pięć lat wcześniej. Czy to zbieg okoliczności, czy może przeznaczenie? Ich wspólne rozmowy pozwalają nieco ukoić ból i pozytywniej spojrzeć w przyszłość.

Luanne Rice – autorka ponad trzydziestu książek, z których część doczekała się ekranizacji. Jej powieści ukazały się w ponad dwudziestu językach i zyskały miano bestsellerów.

Fabuła wzbudziła moje zainteresowanie już po przeczytaniu opisu, chociaż okazała się znacznie...

Muminka | 2018-04-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Melancholijna, wzruszająca i intrygująca historia o sile nadziei, wytrwałości w szukaniu ukochanej osoby, ludzkiej determinacji i umiłowaniu prawdy. Julia pięc lat wcześniej straciła ukochaną córkę Jenny. Szesnastolatka w niewyjaśnionych okolicznościach straciła panowanie nad kierownicą i roztrzaskała się o mur w pobliżu swojego domu. Zabiła nie tylko siebie, ale i ojca, męża Julie. Julie pogrążyła się w rozpaczy, zwłąscza że wyniki śledztwa były niepokojące. jacyś świadkowie zeznali, że Jenny rzekomo z błyskiem determinacji celowo wjechała w mur.
Z mężem Julie nie układało się najlepiej, właściwie mieli wziąć rozwód. To za córka tęskni, to z nią umarła za życia. Pojechała do Kaliforni by zaopiekowć się farmą wujostwa. Poznaje tam Roberto, nielegalnego imigranta z Meksyku, któremu 5 lat temu podczas przeprawy do Stanów zaginęła sześcioletnia córeczka Rosa. Wpadł w ręce strażników, został deportowany, a po córce słuch zaginął. Mimo upływu lat dozorca wierzy, że Rosa żyje i pragnie...

Ania C | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017

"Cytrynowy sad" to ciepla, wzruszajaca ksiazka.
Fabula jest bardzo wiarygodna, bohaterowie autentyczni, dialogi poruszajace, a calosc jest solidna.
Choc ksiazke czyta sie jednym tchem, nie porwala mnie ta historia.
Zabraklo mi, tego blizej nieokreslonego "czegos", co sprawia, ze ksiazka mnie pochlania, przenika we mnie i pozostaje na dluzej.

Anna-mojeksiążki | 2017-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2017

Luanne Rice to autorka, którą bardzo cenię. Pisze piękne powieści obyczajowe, jednak nie boi się poruszać trudnych i czasem smutnych tematów. Jej powieści wzruszają, ale dają do myślenia.

W „Cytrynowym sadzie” oprócz opowieści o rodzinie, stracie i powracaniu do życia, mamy poruszony problem nielegalnych emigrantów i zagrożeń związanych z ich podróżami. Niby zupełnie różne tematy, a w powieści tworzą niezwykłą całość, która przemawia do serc i umysłów czytelników.

Julia straciła córkę i męża w wypadku ,który zdarzył się przed samym domem. To zdarzenie było tym bardziej tragiczne, że wyglądało na zamierzony zabieg…. Od wypadku minęło kilka lat, a kobieta nadal nie może się pozbierać i pogodzić ze stratą. Żyje sama ze starą suczką, która jest jej przyjaciółką i powierniczką. Przeprowadza się do domu swojej rodziny, otoczonego cytrynowym sadem, aby zająć się nim pod ich nieobecność. To miejsce niesie ze sobą tylko te dobre wspomnienia, otula Julię i uspokaja.

Pewnego dnia poznaje...

Michelle | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Cytrynowy sad nie jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością Lauanne Rice, więc spodziewałam się, że i tym razem emocje sięgną zenitu… I tak było.
Barwny i plastyczny język, jakim posługuje się autorka, sprawia, że pomimo trudnej tematyki, jej książki czyta się szalenie szybko…

W przypadku Cytrynowego sadu urzekły mnie opisy scenerii urokliwych Gór Santa Monica. Czytając, miałam przed oczami wzburzone fale oceanu, plażę oraz magiczny cytrynowy sad. Opisy zachwycają na każdym „kroku”, porywając czytelnika i przenosząc wprost do opisywanych wydarzeń.

Przyznam, że na ogół wolę, gdy w książce jest nieco więcej dialogów niż „zbitej” treści, jednak są takie tytuły, które bez długich opisów straciłyby na uroku. Cytrynowy sad idealnie wpasowuje się w ten „typ”. Opisów jest dużo, niekiedy są długie, ale ta magia, jaką w sobie mają, jest wprost nie do opisania… To po prostu się czuje, czytając…

Autorka w Cytrynowym sadzie porusza trudną tematykę, dotycząc utraconej miłości, relacji...

kawaczytea | 2017-01-10
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 04 stycznia 2017

"Jak to możliwe,że po tym krótkim pierwszym spotkaniu nie klasyfikowała go jako kolejnego spośród"innych ludzi"? Ciepła opowieść o dwojgu ludziach cierpiących po stracie bliskich.Historia ich córek przepływająca z jednego serca do drugiego i z powrotem.Pięć lat po śmierci córki i męża,Julia przyjeżdża w góry Santa Monica aby zająć się cytrynowym sadem swojego wuja.Roberto,zarządca sadu,jest nielegalnym meksykańskim imigrantem.Również pięć lat wcześniej,przeżył dramat,w przeprawie przez pustynię,zaginęła jego córeczka .Zostawił ją tylko na chwilę,w cieniu pod głazem ale został zatrzymany przez amerykańskich strażników.Zanim mu uwierzono,dziewczynki już tam nie było.Po deportacji do Meksyku,wrócił tą samą drogą ale nie udało mu się jej odnaleźć.Julia i Roberto zbliżają się do siebie,a kobieta postanawia dowiedzieć się,co się stało z zaginioną dziewczynką.

kruczek | 2016-11-30

Moja opinia:

Listopad...
Zimny i mokry miesiąc, który przeogromnie kocha obdarowywać nas okrutnym przeziębieniem.
Nic więc dziwnego, że w takie dni ja te człowiek woli raczej ukryć się pod ciepłym kocem aniżeli stawić czoła ponuremu światu.

Według mnie najlepszym sposobem na jesienną chandrę jest terapia książkowa. Nic tak nie ociepla serca jak dobra i podnosząca na duchu wciągająca historia.
"Cytrynowy sad" idealnie wkomponował się w mój jesienny gust. Historia Julii nie tylko oczarowała mnie swoją przepiękną okładką, ale i także poruszyła letnim promieniem nadziei.

Fabuła i styl:

Fabuła książki jest niesamowicie nietuzinkowa i naszpikowana dużą dawką emocji.
Porusza serce, rozpala zmysły i nadaje życiu nutki upragnionej nadziei.
Ta historia jest niezwykle realna, ponadczasowa i według mnie warta chwili zadumy.

Styl autorki jest bardzo lekki i pełen emocji. Dialogi są dynamiczne i płynne, a przepiękne i barwne opisy natury nie tylko chwytają nas za serce, ale i...

Karolina Rybkowska | 2017-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Julia po stracie dwóch najbliższych jej sercu osób musi stawić czoła nowej rzeczywistości w pojedynkę. Pomimo tego, że od tragicznego wypadku minęło już pięć lat, kobieta nie potrafi znaleźć swojego miejsca na ziemi. Niegdyś zapalona pani antropolog, teraz straciła swój cały zapał i pasję do odkrywania historii danych kultur i ludzi. Tymczasowa przeprowadzka do Malibu ma być dla Julii szansą na odnalezienie spokoju i celu w życiu. Jak się okazuje tytułowy cytrynowy sad jest pełnym magii miejscem, gdzie nawet najbardziej poranione dusze mogą znaleźć ukojenie. Julia poznaje meksykańskiego imigranta Roberto, który również w przerażających okolicznościach stracił swoją córeczkę Rosę. Kobieta stawia sobie za cel odkrycie prawdy i odnalezienie zaginionej dziewczynki. Jednak czy będzie to możliwe?

Luanne Rice napisała bardzo dojrzałą, wzruszającą i pełną życiowych mądrości powieść, która zdecydowanie powinna przypaść do gustu nieco starszym czytelnikom. Autorka porusza dość trudne...

Psotka | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Luanne Rice poznałam i zaczęłam czytać dzięki mojej mamie. Nie jest to ani autorka, którą wyjątkowo cenię ani tym bardziej jej książki nie są z mojej listy priorytetów, a jednak systematycznie po nią sięgam. Dlaczego? Bo emocje, które towarzyszą czytaniu jej książek są tego warte. Jeśli zaś chodzi o tę konkretną pozycję to zainteresował mnie sam opis. A gdy dodamy do tego moją chęć przerwania serii wieczorów z thrillerami to nie ciężko było wybrać akurat tą autorkę i jej najnowszą pozycję.

Mija pięć lat od wypadku, w którym ginie córka i mąż Julii. Wybiera się ona do Malibu do wujka by odpocząć. Chce też by był to wyjątkowy moment, który pozwoli coś zmienić w jej życiu. I jak się okazuje nadzieje te nie są złudne. Podczas pobytu u wuja poznaje Roberto - meksykańskiego imigranta. Bardzo szybko dostrzega w nim nie tylko przystojnego mężczyznę, ale i kogoś na kształt bratniej duszy. Jak się okazuje wiele ich łączy, a to co łączy najbardziej to utrata bliskich. Tyle, że ona tarci ich...