Dudziak

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Znak
Surely You're Joking, Mr Feynman! Adventures of a Curious Character
biografia, fizyka

Ta pełna anegdot i błyskotliwego humoru książka opowiada nie tylko o pracach nad budową bomby atomowej i tajemnicami materii, ale pokazuje też fizyka jako speca od otwierania zamków szyfrowych i niezłego perkusistę. Feynman opisuje spotkanie z Einsteinem, walki z rządową biurokracją, próby reformy brazylijskiej edukacji, codzienne życie w ośrodku badawczym w Los Alamos, wreszcie flirty z tancerkami w Las Vegas. Wyjaśnia jak to się stało, że nie spełnił marzenia o kochance oraz jak za jednego - z trudem zdobytego - dolara oddał amerykańskiemu rządowi pomysł na elektrownię jądrową.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Jarek Zawisza | 2018-01-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2015

Powiem krótko.
Gdyby pisarze byli choć w połowie tak dobrymi fizykami, jak fizyk Feynman dobrym pisarzem był...
Już dawno latalibyśmy do gwiazd :)
Serdecznie polecam, the best autobiography ever!

książek: 2053
Wojciech Gołębiewski | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Richard P. Feynman - "Surely You're Joking, Mr. Feynman"
Adventures of a Curious Character
Na podstawie Wikipedii:
Richard Phillips Feynman (1918 – 1988) - amerykański fizyk teoretyk żydowskiego pochodzenia, uznany za jednego z dziesięciu najlepszych fizyków wszech czasów w 1999 roku. Jeden z głównych twórców elektrodynamiki kwantowej, laureat Nagrody Nobla w 1965 roku. Był także znanym popularyzatorem nauki, a jedna z jego prac w tej materii jest właśnie omawiana.

Na LC wynik rewelacyjny 7,92 (1979 ocen i 185 opinii), a mnie srodze zawiódł, bo lektura jest męcząca, bo Feynman kocha Feynmana, bo jest samochwałą, bo wkurza egocentryzm i nieustanne podkreślanie swojej genialności, bo nawet ironia i drwina służą budowaniu swego boskiego wizerunku. Wielki uczony jako dowcipas i zgrywus, niby fajne, ale mnie - staremu trudno to ...

vandenesse | 2016-04-09
Na półkach: Przeczytane, Biografie, E-booki, 2016
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

To nic, że zielonego pojęcia nie mam o fizyce na takim poziomie. Ważne jest to, że miałam do czynienia z jedną z najbardziej optymistycznych i pozytywnych książek. Richard Feynman był niesamowicie otwarty na świat – dla niego wszystko wokół mogło stać się ciekawym doświadczeniem. Z niesamowitym urokiem potrafił przeciwstawić się kłębiącej się wszędzie bezmyślności. Poza tym człowiek, który udowadniał, że wystarczy wola i praca a wszystko można opanować – nawet profesor fizyki może nauczyć się rysować i stworzyć wystawę swoich prac.

Wygląda na to że z pana Feynmana był niezły dowcipniś i kawalarz . Właściwie to nawet na zdjęciu umieszczonym na tylnej okładce książki , mimo że uśmiecha się tylko kącikami ust , w oczach ma jakieś iskiereczki które zdają się pytać '' co by tu jeszcze spsocić '' , '' jaki kawał zrobić , by było zabawnie '' . Jednak przede wszystkim był to człowiek rządny wiedzy . Wszystko chciał wiedzieć i wszystko sprawdzić , najlepiej na własnej skórze . Tak po prostu miał od najmłodszych lat . Mimo że jego ulubioną dziedziną była fizyka , co może odzwierciedlać takie zdanie rodem z wikipedii '' Jeden z głównych twórców elektrodynamiki kwantowej, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1965 za niezależne stworzenie relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej.'' , jednak w książce którą właśnie opiniuję , możemy przeczytać nie tylko o tej dziedzinie nauki . Feynman opowiada w niej o sobie po prostu , o swoim dzieciństwie , kiedy to naprawiał radia '' myśleniem '' . O szkole , pracy w hotelu ,...

Andy | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

"'Pan raczy żartować, panie Feynman!'. Przypadki ciekawego człowieka" jest to napisana z humorem i dużą dozą dystansu do siebie autobiografia znanego fizyka Richarda Feynmana. Jej lektura utwierdziła mnie w przekonaniu, iż był on postacią nietuzinkową, a jego wizerunek znacznie odbiegał od standardowego postrzegania ogółu naukowców tj. osób zajętych wyłącznie opracowywaniem nowych lub rozwojem istniejących teorii naukowych, ciągle przesiadujących w laboratoriach. O tym, że Feynman lubił grać na bębnach bongo (grywał publicznie - podobno całkiem dobrze) wiedziałem już wcześniej. Jednakże to, że potrafił otwierać sejfy/zamki szyfrowe było dla mnie prawdziwym zaskoczeniem (można by powiedzieć, że był "kasiarzem" - jego umiejętności w tym zakresie czasem przydawały się w Los Alamos, gdzie pracował przy projekcie Manhattan). Zaskoczenie moje było związane z tym, że to właśnie Richard Feynman wniósł znaczny wkład w rozwój fizyki kwantowej, tworząc tzw. diagramy Feynmana, umożliwiające...

lajt | 2010-08-12

Jestem zachwycona Feynmanem, w fantastyczny sposób dowodzi, że można godzić nauki ścisłe i humanistyczne, tym też pokazuje klasę naukowca nieodrealnionego tzn. takiego który nie zamyka się w laboratorium, a otwiera wręcz na "salony" Jest gawędziarzem, co sprawia, że nauka ścisła staje się bajeczna i piękna dla wszystkich. Zabawna narracja, podane fakty w sposób szalenie przekonujący.
Czytajcie Feynmana, nawet jak fizyka nie była Waszą ulubioną dziedziną w szkole.

jusola | 2010-08-03
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2010

Do fizyka mi daleko, zdecydowanie, ale u Feynmana znalazłam potwierdzenie faktu, że mąż próbuje dociec jakiegoś zjawiska, aby udowodnić żonie, że ta się myli, a wychodzi- jak zwykle - że to żona ma rację. I to mnie ujęło:D
Owszem, znaleźć jeszcze można kilka interesujących rozważań i anegdot, ale wobec powyższego naukowym autorytetem popartego stwierdzenia zdają mi się być mniej inspirujące;)

Kotkad | 2016-10-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 10 października 2016

Richard Feynman to moim zdaniem jeden z wybitniejszych fizyków. Jego wielkość polegała nie tyle na odkryciach co według mnie na cechach jego charakteru, umiejętności wykładania, dążeniu do doskonałości i niebywałej ciekawości życia.
W książce "Pan raczy żartować Panie Feynman" pisze sam o sobie. Opowiada o kolejach swojego losu, od dzieciństwa po profesurę. Opowiada o nauce ale i o rozrywkach. O nauce gry samby brazylijskiej, o budowie bomby atomowej, o naprawach radioodbiorników, o poddaniu się hipnozie, o nauce malowania i włamywaniu się do sejfów.
Cała książka dowodzi tego że nie tylko był wielkim człowiekiem , ale i ciekawym świata żartownisiem. Feynman nie doszedł do profesury przez wykucie wzorów, a przez rozszyfrowywanie świata od małych zjawisk po te największe.
Polecam. Wiele się dowiedziałam, dużo się przy książce pośmiałam, i nabrałam jeszcze większego szacunku do człowieka którego książki towarzyszyły mi na studiach

Jestem zachwycona człowiekiem. Zawsze mnie to cieszy, kiedy spotykam w książce, bo w życiu trudno, kogoś, z kim mogłabym równolegle budować moją tożsamość. Zazdroszczę tym, którzy mieli styczność z Feynmanem, mogli wymienić kilka zdań, spoglądać mu w pogodne oczy i komunikować się neuronami lustrzanymi.
Richard Feynman przeżył życie tak, jak i ja bym chciała. Dokonał wielu odkryć, niebywałych rzeczy, miał swoją drogę, swoje poglądy, nie podążał za nikim. Odnajdywał wiedzę i nastawienie w sobie, a nie w innych.
Jest autorytetem naukowym, ale i życiowym. Daje wiele lekcji w książce, m.in. że nie należy tracić siebie wśród ludzi i zawsze można być sobą, wierząc i twardo walcząc o własną mądrość. Nie pytać innych, co jest właściwe, a możliwie samemu ogarniać rzeczywistość i ustanawiać podziały na dobre i złe. I nie bać się niczego i nikogo, ani nie bać się po prostu próbować.
Richard Feynman był niewątpliwie kreatywnym człowiekiem, pełnym entuzjazmu. Zarażał pozytywnym nastawieniem...

Ola | 2012-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 lipca 2012

Zachęcona wieloma pozytywnymi opiniami o tej biografii skusiłam się. Nie byłam przekonana czy robię dobrze, bo moje zainteresowanie fizyką i innymi naukami ścisłymi jest na bardzo niskim poziomie. Jestem humanistką i wszelkie umysły ścisłe są dla mnie zagadką, ale... z Dickiem Feynmanem bym się dogadała! :)
Fantastyczna książka, napisana w bardzo humorystyczny sposób. Feynman był bardzo błyskotliwym, pełnym optymizmu, ciekawym świata fizykiem. Jego osoba obaliła obraz fizyka, naukowca, który miałam stworzony w głowie. Człowiek, który bawi się fizyką, którego cieszy każda zagwozdka, każda niewiadoma, któremu sprawia frajdę szukanie rozwiązania jak coś działa. Przytacza mnóstwo anegdot i sytuacji z życia. Najbardziej rozbawił mnie fragment, kiedy to Feynman stanął przed komisją poborową... Rewelacja. Z całego serca polecam!