"Pan raczy żartować, panie Feynman!". Przypadki ciekawego człowieka

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Znak
Surely You're Joking, Mr Feynman! Adventures of a Curious Character.
978-83-240-0776-9
biografia, fizyka

Ta pełna anegdot i błyskotliwego humoru książka opowiada nie tylko o pracach nad budową bomby atomowej i tajemnicami materii, ale pokazuje też fizyka jako speca od otwierania zamków szyfrowych i niezłego perkusistę. Feynman opisuje spotkanie z Einsteinem, walki z rządową biurokracją, próby reformy brazylijskiej edukacji, codzienne życie w ośrodku badawczym w Los Alamos, wreszcie flirty z tancerkami w Las Vegas. Wyjaśnia jak to się stało, że nie spełnił marzenia o kochance oraz jak za jednego - z trudem zdobytego - dolara oddał amerykańskiemu rządowi pomysł na elektrownię jądrową.

źródło okładki: www.empik.com

vandenesse | 2016-04-09
Na półkach: 2016, Przeczytane, Biografie, E-booki
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

To nic, że zielonego pojęcia nie mam o fizyce na takim poziomie. Ważne jest to, że miałam do czynienia z jedną z najbardziej optymistycznych i pozytywnych książek. Richard Feynman był niesamowicie otwarty na świat – dla niego wszystko wokół mogło stać się ciekawym doświadczeniem. Z niesamowitym urokiem potrafił przeciwstawić się kłębiącej się wszędzie bezmyślności. Poza tym człowiek, który udowadniał, że wystarczy wola i praca a wszystko można opanować – nawet profesor fizyki może nauczyć się rysować i stworzyć wystawę swoich prac.

Andy | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

"'Pan raczy żartować, panie Feynman!'. Przypadki ciekawego człowieka" jest to napisana z humorem i dużą dozą dystansu do siebie autobiografia znanego fizyka Richarda Feynmana. Jej lektura utwierdziła mnie w przekonaniu, iż był on postacią nietuzinkową, a jego wizerunek znacznie odbiegał od standardowego postrzegania ogółu naukowców tj. osób zajętych wyłącznie opracowywaniem nowych lub rozwojem istniejących teorii naukowych, ciągle przesiadujących w laboratoriach. O tym, że Feynman lubił grać na bębnach bongo (grywał publicznie - podobno całkiem dobrze) wiedziałem już wcześniej. Jednakże to, że potrafił otwierać sejfy/zamki szyfrowe było dla mnie prawdziwym zaskoczeniem (można by powiedzieć, że był "kasiarzem" - jego umiejętności w tym zakresie czasem przydawały się w Los Alamos, gdzie pracował przy projekcie Manhattan). Zaskoczenie moje było związane z tym, że to właśnie Richard Feynman wniósł znaczny wkład w rozwój fizyki kwantowej, tworząc tzw. diagramy Feynmana, umożliwiające...

lajt | 2010-08-12

Jestem zachwycona Feynmanem, w fantastyczny sposób dowodzi, że można godzić nauki ścisłe i humanistyczne, tym też pokazuje klasę naukowca nieodrealnionego tzn. takiego który nie zamyka się w laboratorium, a otwiera wręcz na "salony" Jest gawędziarzem, co sprawia, że nauka ścisła staje się bajeczna i piękna dla wszystkich. Zabawna narracja, podane fakty w sposób szalenie przekonujący.
Czytajcie Feynmana, nawet jak fizyka nie była Waszą ulubioną dziedziną w szkole.

jusola | 2010-08-03
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2010

Do fizyka mi daleko, zdecydowanie, ale u Feynmana znalazłam potwierdzenie faktu, że mąż próbuje dociec jakiegoś zjawiska, aby udowodnić żonie, że ta się myli, a wychodzi- jak zwykle - że to żona ma rację. I to mnie ujęło:D
Owszem, znaleźć jeszcze można kilka interesujących rozważań i anegdot, ale wobec powyższego naukowym autorytetem popartego stwierdzenia zdają mi się być mniej inspirujące;)

Kotkad | 2016-10-10
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 10 października 2016

Richard Feynman to moim zdaniem jeden z wybitniejszych fizyków. Jego wielkość polegała nie tyle na odkryciach co według mnie na cechach jego charakteru, umiejętności wykładania, dążeniu do doskonałości i niebywałej ciekawości życia.
W książce "Pan raczy żartować Panie Feynman" pisze sam o sobie. Opowiada o kolejach swojego losu, od dzieciństwa po profesurę. Opowiada o nauce ale i o rozrywkach. O nauce gry samby brazylijskiej, o budowie bomby atomowej, o naprawach radioodbiorników, o poddaniu się hipnozie, o nauce malowania i włamywaniu się do sejfów.
Cała książka dowodzi tego że nie tylko był wielkim człowiekiem , ale i ciekawym świata żartownisiem. Feynman nie doszedł do profesury przez wykucie wzorów, a przez rozszyfrowywanie świata od małych zjawisk po te największe.
Polecam. Wiele się dowiedziałam, dużo się przy książce pośmiałam, i nabrałam jeszcze większego szacunku do człowieka którego książki towarzyszyły mi na studiach

Ola | 2012-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 lipca 2012

Zachęcona wieloma pozytywnymi opiniami o tej biografii skusiłam się. Nie byłam przekonana czy robię dobrze, bo moje zainteresowanie fizyką i innymi naukami ścisłymi jest na bardzo niskim poziomie. Jestem humanistką i wszelkie umysły ścisłe są dla mnie zagadką, ale... z Dickiem Feynmanem bym się dogadała! :)
Fantastyczna książka, napisana w bardzo humorystyczny sposób. Feynman był bardzo błyskotliwym, pełnym optymizmu, ciekawym świata fizykiem. Jego osoba obaliła obraz fizyka, naukowca, który miałam stworzony w głowie. Człowiek, który bawi się fizyką, którego cieszy każda zagwozdka, każda niewiadoma, któremu sprawia frajdę szukanie rozwiązania jak coś działa. Przytacza mnóstwo anegdot i sytuacji z życia. Najbardziej rozbawił mnie fragment, kiedy to Feynman stanął przed komisją poborową... Rewelacja. Z całego serca polecam!

Przemek | 2010-12-08

Książka pokazuje obraz naprawdę niesamowitego i inspirującego człowieka. Aż dziwne, że nikt nie próbował na jego życiorysie osnuć jakiegoś scenariusza filmowego. Z drugiej strony może to i lepiej. Niezła dawka humoru.

Szarka | 2012-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Richard Feynman to człowiek fascynujący - i wcale nie (tylko) dlatego, że otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. To taki trochę człowiek-orkiestra, błyskotliwy, inteligentny, ale i troszeczkę szalony (czy też - cytując z książki - "szajbnięty"). Jego zainteresowanie otaczającym go światem i - nierzadko wyjątkowo zdrowe - spojrzenie na rzeczywistość potrafią zainspirować, zaś barwne opowieści potrafią rozbawić, bo poczucia humoru mu odmówić nie można. Nie ukrywam, chciałabym kiedyś spotkać takiego Feynmana ;) A "Pan raczy żartować..." to lektura wyjątkowo przyjemna i zabawna, która może przypaść do gustu nawet tym, którzy ze słowem pisanym w formie książkowej zazwyczaj wiele wspólnego nie mają (sprawdzone!).

Kasiek | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Świetna książka. Narracja pierwszoosobowa, ale nie nużąca. Feynman opowiada o swoim życiu w piękny i bardzo prostolinijny sposób. Oczywiście dużo wątków i anegdot związanych z fizyką, ale absolutnie nie można powiedzieć,że nudnych. Idealna książka na pochmurny dzień.
Nie wiem dlaczego, ale urzekła mnie ta książka właśnie prostotą. Brak szczególnie wartkiej fabuły, szalonych zwrotów akcji, a książka przyciąga jak magnes. Taki miły pan Feynman- ze swoimi zasadami(stanowczo broniący swoich przekonań- nawet najdziwniejszych), zainteresowaniami, pokazujący wspaniałą różnorodność świata, laureat nagrody Nobla( w tej dokładnie kolejności).

PannaAnna | 2012-06-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Świetna powieść, także dla nie-fizyków, po której pozostaje mi morał taki...Feynman wybitnym naukowcem był, dlatego ,że nigdy nie przestał zadziwiać go świat ...i to nie ten laboratoryjny,ale tez za oknem, i ten w domu ...w końcu otacza nas fizyka codziennie :))

Czytamy w weekend

To będzie bardzo ciekawy weekend! Z pewnością będziemy co chwilę odświeżać strony serwisu, aby zobaczyć, czy w Plebiscycie Książka Roku 2015 przekroczono próg 100 000 głosów! W przerwach między klikaniem w klawisz f5, będziemy oczywiście czytać książki. Zobaczcie nasze propozycje!