Testament starego Winckla

Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Gamle Winckels testament
Konrad

Powieść norweskiego pisarza Ø. Bolstada tchnie pełnią życia, humorem, a jednocześnie wrażliwością na ludzką krzywdę. Namiętny kolekcjoner zegarów tudzież przeróżnych staroci, wielki zrzęda i kawalarz, stary kupiec, na koniec swego bogatego żywota pragnie pomóc niezamożnej bratanicy. A że sam jest mniej zamożny, niż mniemają zapobiegliwi przyszli spadkobiercy, postanawia wyposażyć ją z ich...

Namiętny kolekcjoner zegarów tudzież przeróżnych staroci, wielki zrzęda i kawalarz, stary kupiec, na koniec swego bogatego żywota pragnie pomóc niezamożnej bratanicy. A że sam jest mniej zamożny, niż mniemają zapobiegliwi przyszli spadkobiercy, postanawia wyposażyć ją z ich kieszeni. Będzie to jego ostatni kawał, wielki kawał starego Winckla.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1969

źródło okładki: Skan własny

Voudini | 2017-08-12

„Testament” to powiastka sentymentalna i nie-za-bardzo-nachalnie moralizująca, w czym przypomina trochę Dickensa – ale tylko trochę, bo gdzie u Dickensa znajdziemy celne studia postaci i mięso fabularne, u Bolstada świecą szkice i szkielet. Czyta się to właściwie jak sztukę, bo też składa się z samych niemal dialogów.
Dwie rzeczy ratują Bolstada przed wrzuceniem do worka z osobnikami nieutalentowanymi. Pierwszą jest humor, inny niż u Dickensa, bardziej zgryźliwy, choć podszyty tą samą dobrocią. Druga to przenikająca powiastkę atmosfera tęsknoty za dawnymi czasami, wobec zarysowanych ogólnie (lecz wyraźnie) przemian społecznych, docierających z kontynentalnej Europy na daleką Północ z niejakim opóźnieniem.

Konrad | 2016-09-03
Edyta Zawiła | 2017-08-12