The Tempest
9788328207455

U schyłku swojej kariery w 1611 roku William Szekspir napisał "Burzę" - najbardziej wieloznaczną i kłopotliwą w interpretacji sztukę w swoim dorobku. Dramat ten, choć formalnie często kwalifikowany jako tragikomedia, w rzeczywistości przekracza określenia gatunkowe, a obecnie uznawany jest za syntezę poglądów Szekspira na człowieka i teatr. Książę Prospero wraz z córką Mirandą, wygnani z Mediolanu, znajdują schronienie na niewielkiej wyspie. Po latach u wybrzeży rozbija się statek, a Prospero musi się zmierzyć ze swoją przeszłością...

źródło opisu: Wydawnictwo Hachette

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Cathy Cat | 2019-07-26
Przeczytana: 20 listopada 2017

Antonio przywłaszczył sobie władzę swojego brata Prospero. Chciał zabić Prospero, ale udało mu się przeżyć. Prospero z córką Mirandą dostali się na wyspę pełną duchów. Prospero zdobył nad nimi władzę. Prospero karze Arielowi (duchowi powietrza) wywołać burzę, przez co władcy Neapolu zostają uwięzieni na tej wyspie. Caliban (syn wiedźmy) uznaje Stephano (pijanego lokaja) za bóstwo.

Dorota | 2019-06-30

Spektakl:
Burza - Maja Kleczewska

Burza - Krzysztof Warlikowski

czytający | 2019-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Gdzieś na granicy wyobraźni zacumowała wyspa pełna magii. Dopłynąć na nią może tylko ten, kto potrafi marzyć. Dotrą tam jedynie ci, którzy uwiedzeni czarami usłyszą dźwięki niesłyszalne dla innych. Spragnieni przygody zobaczą czary za których sprawą sen przemieni się w jawę. Urok osobisty tej sztuki powoduje, że wspominając o niej nie mam na myśli jedynie odludnych pustkowi, wyczarowanych szekspirowskim piórem. Pod wpływem przywołanych przez angielskiego dramaturga zdarzeń śmiem twierdzić, że każdy z nas potrafi powołać do życia swój mały i zaciszny zakątek, ulokowany w fantazyjnym świecie snu. To pomaga zrozumieć tę niezbyt wesołą komedię i połączyć to, co w niej widzialne i niewidzialne. Wydaje mi się, że tylko wtedy można się nią cieszyć i smucić. A kto nawet nie posiądzie wyrafinowanej sztuki odczuwania, temu zawsze chociaż pozostanie smakowanie morału umieszczonego w egzotycznej scenerii.

"Burza" przemawia pluskiem fal a morze wraz z przeznaczeniem drwią z każdego, kto stanie...

anika | 2019-05-28
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2019
Przeczytana: 28 maja 2019

Przeczytałam całkiem przypadkiem - nie miałam żadnej książki pod ręką i na "wolnych lekturach" trafiłam na "Burzę". Dramat jest króciutki, fabuła dość prosta, romans nawet nieco naiwny, ale bardzo przyjemnie mi się to czytało głównie ze względu na elementy magiczne, a tymi książka jest nasiąknięta. Chociaż do tej pory nie po drodze mi było z Shakespearem po "Burzy" mam ochotę na więcej.
Polecam

Anetta | 2019-02-11

Przeczytane w oryginale

Gothos | 2019-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Fajerwerków po lekturze żadnych nie było, nie rzuciła mnie na kolana, ale też nie tego się spodziewałem. Szukałem czegoś, co nadaje się jako odskocznia od tego, co czyta się na co dzień, a nie jest jednocześnie całym cyklem (o to wbrew pozorom trudniej niż by się z początku wydawało). Shakespeare z „Burzą” idealnie tutaj się wpasował.

Książka jest dość łatwa w odbiorze, nie miałem problemów ze zrozumieniem na bieżąco tego co się dzieje; raz tylko, w chwili, gdy na scenę wchodzi kilka postaci, miałem lekki problem z odróżnieniem kto jest kim. Sami bohaterowie wzbudzają raczej pozytywne emocje, niektóre sceny mogą naprawdę rozbawić. Jeśli coś mogło mi nie pasować, to wątek Mirandy i Ferdynanda - ich miłość od pierwszego wejrzenia to takie trochę pójście na łatwiznę, zwłaszcza że Prospero w ostatnich scenach kończy całą sztukę w sposób trochę bardziej niespodziewany. Książka sprawi satysfakcję tym, którzy lubią doszukiwać się drugiego dna, oraz tym, którzy chcą po prostu poczytać...

Hefajstosek | 2018-12-04
Przeczytana: marzec 2012

Jeden z najlepszych dramatów Szekspira.Nietypowy - z bardzo silnie zarysowaną rolą siły nadprzyrodzonej.

Świetnie napisana,każda strona sprawia,że historia wciąga do samego końca

MollyArrow | 2018-06-10

Kolejna genialna sztuka Szekspira, w której dla odmiany autor zachowuje zasadę trzech jedności znaną nam z dramatu antycznego. Jest to jedno z ostatnich dzieł mistrza. Polecam wszystkim, którzy lubią dramaty i nie stronią od odrobinę bardziej wymagających tytułów.

Open Office | 2018-03-29
Przeczytana: 27 marca 2018

Oskarżenia o kolonializm w odniesieniu do "Burzy" wydają się nasuwać z dwóch powodów: (1) z gatunkowej deskrypcji utworu jako komedii oraz (2) ze względu na omnipotencję Prospera, w postaci którego przegląda się sam Szekspir jako dramaturg. Raz, że trudno "Burzę" nazywać pełnoprawną komedią, bo Kaliban jest postacią ze wszech miar tragiczną, a jego wściekłość może udzielić się czytelnikowi. Dwa, że Prospero to tyran, władca logosu, podobnie zresztą jak Szekspir jest władcą pisanego tekstu.

Z dzisiejszej perspektywy, a interpretacja postkolonialna jest na wskroś dzisiejsza, Prospera nie sposób lubić. Uwaga odbiorcy skupia się raczej na postaci Mirandy, całkowicie zależnej od ojca, upatrującej - podejrzewam - wolności w relacji miłosnej. Kaliban natomiast w swym desperackim akcie odsłania egzystencjalny ból i (również) pragnienie wolności. Okoliczności powstania utworu sugerują, że zagadnienie wolności mogło być tematem przewodnim "Burzy". Nawet Prospero uwalnia się w pewien...

BlueCarmen | 2018-03-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki
Przeczytana: 12 marca 2018

Sheakespeare w solidnym wydaniu. Dramat, który bardzo przystępnie się czyta, który intryguje i jak zwykle z udziałem sił nadprzyrodzonych. Burza zdecydowanie godna uwagi!