Siostry krwi

Okładka książki Siostry krwi Graham Masterton
Okładka książki Siostry krwi
Graham Masterton Wydawnictwo: Albatros Cykl: Katie Maguire (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Katie Maguire (tom 5)
Blood Sister
Albatros
2016-09-28
2016-09-28
Grzegorz Kołodziejczyk
zakonnice policjantka kryminały inspirowane faktami seryjny morderca

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

To piąty tom przygód Katie Maguire.W „Siostrach krwi” Masterton ponownie dotyka tematyki religijnej.Na celowniku są siostry zakonne, które w przeszłości dopuściły się przerażających czynów, przez co stają się ofiarami sadystycznego mordercy.

W domu opieki na przedmieściach Cork zostaje uduszona stara zakonnica. Można by to nawet uznać za akt miłosierdzia, gdyby nie święta figurka znaleziona w jej ciele. I gdyby niedługo po tym okolicznym mieszkańcom nie ukazał się przerażający widok: przyczepiona do wypełnionych helem balonów, wykrwawiająca się zakonnica, która szybuje nad łąkami i rzeką.

Choć ta druga nie została jeszcze zidentyfikowana, nadkomisarz Katie Maguire wie, że odpowiedzi należy szukać w przeszłości klasztoru Bon Sauveur, w którym właśnie dokonano makabrycznego odkrycia. Niestety, natrafia tam na mur milczenia.

A tymczasem Katie ściga się z czasem, bo znikają kolejne zakonnice.

Masterton pociągnął dalej wątki z poprzednich tomów.
Wystepuje tu ponury klimat, a trzeba przyznać, że w przygodach nadkomisarz Maguire rzadko jest miejsce na happy end.

Koszmar. Pomijając, że konia nie da się zmusić do skoku w przepaść.

Koszmar. Pomijając, że konia nie da się zmusić do skoku w przepaść.

Jak do tej pory chyba najlepsza w serii. Dodatkowym atutem jest oparcie historii o podobne wydarzenia autentyczne. Zakończenie takie, że z miejsca zacząłem czytać kolejny tom., choć chciałem sobie zrobić przerwę od tej sensacji i przeczytać jakieś mocniejsze pozycje autora.

Książkę przesłuchałam. Przyznam, że trochę mi się dłużyła. Z początku zapowiadało się na dość tajemniczą i mroczną lekturę jednak szybko zbyt wiele rzeczy było oczywistych, a bohaterowie jakoś nie przekonali mnie do siebie - byli z cyklu tych którzy zostawiają po sobie jedynie poczucie obojętności.

Niby co do historii i stylu pisania autora nie mam się co przyczepić jednak zabrakło mi tam jakiejś dynamiki i napięcia. Ponad to religijność postaci, ciągłe nawiązania do Boga, trochę mi zgrzytały. Zabrakło mi tam chyba jakiejś przeciwstawności do tego.

Kryminał jakich wiele, ani zły ani dobry. Mnie nie zachęca do poznania wcześniejszych tomów serii.

Lektorem był Roch Siemianowski, którego lubię słuchać.

Niby co do historii i stylu pisania autora nie mam się co przyczepić jednak...

Niby wszystko wiadomo, niby nie ma żadnej tajemnicy, niby od pewnego momentu mamy rozwiązanie zagadki, a jednak czyta się tą powieść do końca z zapartym tchem. Nie wiem czy to lekkość pióra tłumacza, czy klimat historii, ale ja osobiście nie mogłem się od niej oderwać. Według mnie jeden z lepszych tomów serii.

Nie czytam zbyt chętnie kryminałów, ale ten lyknelam, jak bocian żabę hi, hi. Dużo wątków i wartka akcja. I co najważniejsze. Inspirowane faktami. Lubię czytać te same książki w odstępach wieloletnich. Odkrywam je na nowo.

Polecam.

Polecam.

Tym razem Masterton w klasycznej formie kryminału, logicznie i sensownie wiedzie zagadkę. Nudzić się nie można, często chce się zajrzeć szybko na następną stronę. Trochę tylko metody złoczyńcy zbyt okrutne ale - wszystko może się zdarzyć.

Życie Katie się skomplikowało. W dodatku ma mnóstwo pracy i mało czasu na rozwiązanie swoich problemów.

Zamordowane konie, ciała zakonnic, problemy osobiste i kolejna strata.
Bardzo dobra książka.

Zamordowane konie, ciała zakonnic, problemy osobiste i kolejna strata.
Bardzo dobra książka.

Kolejna część przygód Katie, irlandzkiej policjantki z Gardy. Tym razem na tapecie konie które spadły z klifu, morderstwa zakonnic, zamachy na jej życie oraz kości dzieci z klasztorze. Tematy ciekawe ale wszystko jak dla mnie trochę zbyt rozwleczone. Po połowie książki już trochę mi się dłużyło. To jedyny zarzut bo do same pióra Mastertona nie mam zarzutów.

• Graham Masterton