Uznani za zmarłych

Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek
Cykl: Katie Maguire (tom 4)
Wydawnictwo: Albatros
Taken for Dead
maguire
SandyViant

Radosne wesele w Cork kończy się gwałtownie i przerażająco, kiedy państwo młodzi w trakcie krojenia tortu znajdują w nim odciętą ludzką głowę. Kiedy detektyw Katie Maguire przeprowadza śledztwo, odkrywa, że głowa należała do znajdującego się na skraju bankructwa piekarza, który został porwany przez gang każący nazywać się Arcykrólami Erin. Celem gangu jest przywrócenie Irlandii jej dawnej...

Celem gangu jest przywrócenie Irlandii jej dawnej wielkości, utraconej w wyniku krachu ekonomicznego. Pomóc ma w tym wymuszanie okupów od drobnych przedsiębiorców, którzy zapożyczyli się na większe kwoty niż kiedykolwiek mogli spłacić, przyczyniając się tym samym do upadku celtyckiego tygrysa.
Katie przy wsparciu swojego ojca, byłego inspektora, odkrywa, że Arcykrólowie Erin działali już wcześniej.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1635,36...(?)

źródło okładki: http://grahammasterton.blox.pl/resource/Uznani_za_zmarlych.jpg

Aneta Wiola | 2016-10-25
Przeczytana: 24 października 2016

No niestety źle się wzięłam za książki Masterton'a z Katie Maguire, pominęłam chronologię przez co niektóre wątki i przyczyny były dla mnie niewyjaśnione.
Po przeczytaniu UZNANI ZA ZMARŁYCH przyznam, że nie jestem pod takim wrażeniem jak po BIAŁE KOŚCI i UPADŁE ANIOŁY. Ta historia zdecydowanie chociaż była dobra, to nie na tyle, aby mną wstrząsnąć.

Podczas jednego z przyjęć ślubnych, odkryto makabryczne znalezisko, a mianowicie głowę nieznajomego. Na miejsce przebywa Katie Maguire wraz ze swoimi detektywami, aby zbadać sprawę. Jak się okazuje mężczyzną jest cukiernik, który wcześniej zaginął. Spawy wymykają się z pod kontroli, porywacze uprowadzają kolejnego przedsiębiorcę i grożą mu śmiercią w zamian za nie dostarczenie okupu. Jedynym ogniwem wspólnym jest, że przedsiębiorcy uprowadzeni przez bandytów są bankrutami, a to mordów przyznają się ARCYKRÓLOWIE IRLANII.

Książka podobała mi się pod wieloma względami m.in:
1. Szybka rozgrywająca się akcja
2. Opisywane relacje z dwóch...

filozof | 2017-01-17

Uwielbiam Mastertona,to ten pisarz który powoduje u mnie największe emocje.Z wielką niecierpliwością czekam na każdą jego książkę,choć przyznam.Że wolę horrory.
Thrillery owszem,też czytam a te z Katie Maguire uważam,za najlepsze.

Uznani Za Zmarłych,to książka która jeszcze bardziej ugruntowała pozycję Grahama na rynku literatura grozy.

Fabuła wciąga od początku,ludzka głowa zapieczona w weselnym torcie.Sprawia,że mamy od początku do czynienia z wyjątkową podłymi ludźmi.

Porwania,okaleczania,ale i korupcja w policji.Wszystko to sprawia,że zaczynam mieć wątpliwość czy w Irlandii.Jest tak taki raj,jak mówią Polacy.Którzy,nigdy nie byli za Zielonej Wyspie.

Fajnie,że autor wrzucił kilka zwrotów po irlandzku.Oraz,krótko,bo krótko ale,napisał też coś o królach Irlandii.

Autor co bardzo mi się podoba,nie zapomina że,pani nadkomisarz jest też człowiekiem.Kocha swego psa,uprawia seks.Tu autor,jak zwykle wstawia dobrą scenę seksu.
Przecież Katie,to kobieta z krwi i kości.

Książka...

Nina | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Przeczytałam opinie innych osób, bo nie wiedziałam, czy to ze mną jest coś nie tak, czy to naprawdę (jak do tej pory) najsłabsza część cyklu. Okazuje się, że nie tylko ja miałam takie wrażenie. Ale to chyba rzecz normalna w cyklach. Nie znaczy to, że Uznani za zmarłych to książka zła, o nie, po prostu lekko odstaje od swoich poprzedniczek. Temat niezły, czyta się super, tylko nasza Pani detektyw w tej części jakoś wydawała mi się mało rozgarnięta. Skoro ja się domyśliłam kto za tym wszystkim stoi, a detektywem nie jestem - jak ONA mogła tego nie zauważyć?!
Nic to, mam nadzieję, że w kolejnych częściach będzie lepiej, chociaż po tym, jak skończyła się ta część, sama już nie wiem :)
Mimo wszystko, polecam.

Joanna | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

Bardzo dobra książka. Jest to 4 cześć z panią detektyw ale tylko ta udalo mi sie zdobyć. Trzyma w napiciu od poczatku do końca. Czytałam rozne kryminaly ale ten należy do jedbego z lepszych.

Wkp | 2016-05-04

Kryzysowa sytuacja

Graham Masterton to najważniejszy obok Stephena Kinga żyjący pisarz grozy – tworzący nie tylko w tym gatunku. Spod jego ręki wyszły już i poradniki seksu, i komiks, i powieści historyczne. Stworzył także cykl THRILLERów, którego czwarta, najnowsza część, zagościła właśnie na polskim rynku. I muszę to zaznaczyć już na wstępie – nie pamiętam, kiedy ostatnio czytałem tak znakomity dreszczowiec, jak „Uznani za zmarłych”.

Całość mojej recenzji znajdziecie na Portalu Kryminalnym: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/6976/35/

itysiek_reads | 2016-10-29
Przeczytana: 28 października 2016

Kolejna część za mną i jest trochę lepiej niż ostatnio. Nie wiem czemu tak podobają mi się te książki, bo moje oceny wypadają lepiej niż innych czytelników, ale jakoś mnie to wciąga! Co prawda, denerwowały mnie początkowo dialogi, takie naiwne i głupie oraz ich tłumaczenie, ale później tłumacz przestał być dla mnie zauważalny, a tak powinno być od początku.
Tym razem Katie staje przed zadaniem odnalezienia Arcykrólów Irlandii, którzy przyznają się do popełnienia brutalnych zbrodni. W torcie weselnym zostaje odnaleziona odcięta głowa mężczyzny, a reszta ciała nie zostaje jak dotąd odnaleziona. Później giną kolejni biznesmeni na skraju bankructwa, a od ich rodzin żądane są wysokie okupy. Jaki cel przyświeca zatem Arcykrólom, którzy chcą pieniędzy od ludzi, którzy od dawna ich nie mają? Robią to celowo? A może mają w tym jakiś interes...? Katie jednak bardzo trudno znaleźć odpowiedzi na te pytania, ponieważ przestępcy znają z wyprzedzeniem każdy jej ruch, czyżby w policji był kapuś,...

Magnis | 2016-06-03
Na półkach: Przeczytane, Kryminał

Graham Masterton to pisarz grozy, ale w swej twórczości sięga również po inne gatunki jak na przykład thrillery. Tutaj mamy do czynienia z kryminałem będącym czwartą częścią przygód detektyw Katie Maguire.
Historia zaczyna się, kiedy państwo młodzi znajdują głowę w torcie weselnym, ale jest to dopiero początek wydarzeń. Do sprawy zostaje przydzielona Katie, którą obserwujemy podczas śledztwa i poznajemy jej dylematy.
Postacie zostały nieźle nakreślone, ale zabrakło mi tego czegoś i pogłębienia pod względem psychologicznym. Dostajemy postacie praktycznie niewyróżniające się niczym nowym, czyli takie, które możemy spotkać w większości kryminałów. Szkoda, bo autor wielokrotnie nas przyzwyczaił do świetnie zbudowanych sylwetek osób występujących w jego książkach (nawet drugoplanowych).
Najlepiej spośród nich wypada Katie, która prowadzi śledztwo w sprawie morderstw. Jej osoba to twarda policjantka dręczona swoimi osobistymi kłopotami i zmaganiami z nieprzychylnym szefem. Można polubić...

Anula | 2016-05-03
Przeczytana: 01 maja 2016

Podobno w Polsce powieść już pierwszego dnia stała się hitem. Nie wiem czy to zasługa fabuły, głównej bohaterki czy też nazwiska autora. Poziom kryminału podobny do poprzedniej części - niby coś się dzieje ale... i chyba o to ale chodzi. Śledztwo się wlecze a policja wydaje się być nie kompetentna. Czy i tym razem dzielna detektyw da radę?
Plusem książki jest to, że Masterton zdecydował się na kontynuację wątków z poprzednich tomów, dzięki czemu seria układa się w całość. No i oczywiście skoro to Masti to znajdziemy nieco krwawych, brutalnych i dość szczegółowych opisów scen zbrodni.

eva43 | 2016-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Dobrze się czyta, ale ta część z serii najmniej mi się podoba. Kto lubi autora to warto przeczytać. Brutalne morderstwa, porwania, źli i dobrzy policjanci. I wszystko to w tej pięknej Irlandii.

Samara_Adrianna | 2018-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Trochę się obawiam, że po ostatnich słabych książkach Mastertona z tej serii, ''Uznani za zmarłych'' mnie nie wciągną. Na początku rzeczywiście jest trochę niemrawo ale później książka wciągnęła mnie bardziej niż bym przypuszczała. Mam wrażenie, że autor stosuje jakiś schemat przy pisaniu tej serii ale to nie zmienia faktu, że ta powieść podobała mi się bardziej od dwóch następnych (uroki czytania książek z serii niezgodnie z kolejnością.)Mam nadzieję, że dwie pierwsze też mnie tak wciągną.