Odgłos gromu

Tłumaczenie: Artur Leszczewski
Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 6)
Wydawnictwo: Albatros
The Sound of Thunder

Po latach spędzonych w buszu Sean Courteney przybywa do Pretorii. W Afryce Południowej wybucha wojna domowa. Sean musi walczyć nie tylko z Burami, ale także z nienawidzącym go bratem. I z kapryśnym losem, który chce mu odebrać ukochaną kobietę...

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

gwiazdka | 2015-08-13
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

„Odgłos gromu" jest bezpośrednią kontynuacją części pierwszej, dlatego warto czytać chronologicznie. Czyta się bardzo dobrze, dar gawędziarski Wilbura Smitha zasługuje na dużego plusa. Na minus, moim oczywiście subiektywnym zdaniem, są długie opisy działań wojennych, w żadnym stopniu nie byłam nimi zainteresowana, ale mimo wszystko przeczytałam je i to już zasługa autora, iż przy nich nie zasnęłam. Opowieść rodzinna toczy się swoim trybem, trudno przewidzieć, jak ułożą się losy kolejnych członków rodu Courteneyów, tym większe zainteresowanie towarzyszy kolejnym czytanym stronom. Trochę tylko irytujące i mało realne jest, że jeżeli postać jest negatywna, to autor nie pozwala mu już na posiadanie żadnych cech pozytywnych- poza wyglądem. Ale są to wady, na które można przymknąć oko i sięgać po kolejny tom.

Monika | 2011-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2011

Saga rodu Courtney'ów rozwija się znakomicie. Nadal moim ulubieńcem jest Sean. Znów zbyt dużo cierpień zwierząt...do polowań doszły sceny z wojny domowej. Do cierpień zwierząt natomiast doszły cierpienia ludzi. Jednak całość jest moim zdaniem znakomita. Z utęsknieniem czekam aż dostanę w łapki część trzecią sagi.

Jomi | 2013-05-07

Tom II sagi rodu Courteneyów jeszcze bardziej mnie wciągnął niż pierwszy i zapominałam o rzeczywistości. Mam wrażenie , że w kolejnej książce więcej jest akcji , emocji , niespodzianek. Nawet opisy bitew nie są nużące, gdyż pokazują emocje i sposób myślenia bohaterów. Znakomita saga rodzinna.

Tuberoza | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

OCH... bajecznie cudowne czytanie...
Jakiż trzeba mieć talent aby spowodować u drugiego człowieka tak wspaniałe emocje...
Jestem zachwycona sagą o Courteneyach!!!
Rewelacyjna lektura, serdecznie polecam!

Pablos | 2013-05-14
Przeczytana: 13 maja 2013

Załóżmy, że potrafię się zmusić do wysiłku, którego efektem będzie maksimum obiektywizmu z mojej strony. To raczej niemożliwe, ale załóżmy, że się udało. Wtedy podstawową myślą, jaka towarzyszyła by mi podczas lektury ciągu dalszego genialnej powieści powinna brzmieć mniej więcej tak: nie powinno się tomowi drugiemu wystawiać maksymalnych ocen, albowiem autor zgarnął już chwałę i szacunek przy tomie pierwszym. A teraz zwyczajnie kontynuuje doskonałą historię, wykorzystuje swoich własnych bohaterów, wykorzystuje naszą ku nim skłonność.

Z drugiej jednak strony sposób, w jaki nagle urwała się akcja powieści “Gdy poluje lew” wyraźnie daje do zrozumienia, że “Odgłos gromu” to nie tyle drugi tom sagi, co raczej druga część tomu pierwszego. Tym razem z wciąż zakończeniem otwartym, jednak pozostawiającym wrażenie większej spójności, przynajmniej część wątków została domknięta.

“Odgłos gromu” wciąż opowiada historię Seana Courteneya, tym razem jednak nie rozciąga się na ponad dwadzieścia...

DarkStar | 2016-09-04
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Zdecydowanie najlepsza książka jaką przeczytałem w tym roku i wątpię, żeby coś ją jeszcze pobiło. "Odgłos gromu" to prawdziwa uczta dla wyobraźni, spotkanie ze starymi przyjaciółmi (powracają postaci znane z pierwszego tomu oraz pojawiają się nowe) oraz potężny ładunek emocjonalny. A jak to jest napisane!

Tym razem akcja osadzona została podczas drugiej wojny burskiej (1899 - 1902) i dwa lata po jej zakończeniu. Sprawnie połączone zostały realia historyczne, prawdziwe wydarzenia i historyczne postaci z fikcją. Sporo tutaj opisów potyczek, w tym tomie dominuje wojna, ale znalazło się miejsce dla wątków obyczajowych, które u Wilbura Smitha uwielbiam. Tworzy on postaci z krwi i kości, które mają cechy dobre i złe - taki Sean potrafi oburzać, odpychać, budzić współczucie, przyciągać i radować - wszystko naraz. Albo Garrick - zniszczony przez żonę i przekłamane wydarzenia z przeszłości - przedstawiony właściwie jako bohater negatywny, ale czytelnik zna prawdę i przez to postać ta jest...

| 2011-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2011

Świetna kontynuacja, poziomem nie odbiega od poprzedniej części. Znów mamy do czynienia z fantastycznymi bohaterami, przygodami, historią. Może nie uśmiałem się tyle razy, jak przy pierwszej części, ale nadal pełno jest sytuacji, gdzie naprawdę wielki uśmiech gości na twarzy. No i są znowu momenty smutne, naprawdę smutne... Polecam wszystkim. I czekam, aż dostanę w łapy kolejną część przygód Sean'a i reszty :)

treewood | 2015-08-03

Gorsze od "Drapieżne ptaki", "Monsun", "Błękitny Horyzont" i "Triumf Słońca" ale zdecydowanie lepsze od "Gdy poluje lew".

Generalnie czym dalej wkręcam się w Wilbura Smitha, to mam wrażenie, że najlepsze jego książki mam za sobą (czytam wg chronologii wydarzeń, a nie wydania książek). Generalnie ciekawy przypadek, że te pierwsze wg chronologii wydarzeń, a jedne z ostatnich wg daty wydania są jednymi z najlepszych z tej Sagi. Na ogół autorzy na początku piszą fajnie, a potem czuć, że są napisane już "tylko dla pieniędzy". Tu jednak jest zupełnie inaczej.

leszek | 2014-04-24
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

To dalsze przygody Sama Courteneya, który tym razem bierze udział w wojnie z Burami. Mamy w tej książce i opisy brutalności wojny, i miłość (do żony przyjaciela) i wreszcie skomplikowane układy rodzinne (nienawiść brata Garrica). Są tez elementy biznesowe (uprawa akacji), zazdrość syna i dramatyczne rozstrzygnięcia (samobójstwo w palącym się domu żony Garrica). To wszystko powoduje, że z duzym zainteresowaniem mam zamiar sięgnąć po kolejną pozycję sagi - Brama Chaki

mietek112 | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Druga część Sagi. Tempo i jakość historii nie maleje. Wciąga jeszcze bardziej i pożera czas jak Ciasteczkowy Potwór ciasteczka. Genialna.
----------------------------------------
Chociaż jestem ostrożny wobec sag rodzinnych, to zauważyłem, iż podobają mi się one coraz bardziej.
Saga Courtneyów porała mnie i nie pozwala zostawić jej samej sobie.
Książka pisana w lekki, wciągający i bardzo ciekawy sposób. Opisy połudnowo-afrykańskich sawann, buszu, a tam Zulusi, wojny, polowania, gorączka złota... Cud miód orzeszki ;)
Pełna akcji, jej zwrotów i zmiennego tempa. Raz zawrotnie pędząca historia po to, aby za chwilę dać czytelnikowi odpocząć, by za chwilę znów porwać go w wir wydarzeń.

Tyle po pierwszej jak i drugiej części Sagi. Ruszam do kolejnej, aby śledzić dalsze losy bohaterów.

Polecam gorąco.