Odgłos gromu

Okładka książki Odgłos gromu Wilbur Smith
Okładka książki Odgłos gromu
Wilbur Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 2) literatura piękna
Saga rodu Courteneyów (tom 2)
The Sound of Thunder
Albatros
2007-01-01
2007-01-01
Artur Leszczewski
powieść Saga rodu Courteneyów

Powieść z potężnym potencjałem, doskonale osadzona w czasach wojen burskich. Niestety autor w dużej mierze nie wykorzystał tego potencjału. Historia jaką stworzył była taka sobie.
Bardzo naiwna, nużąca nieporadnością życiową głównego bohatera Seana, który ciągle jest wykorzystywany i robiony w konia przez przez innych. Głównie przez Dirka i Garicka, bez żadnej reakcji z jego strony.
Słaby, przerysowany wątek miłosny, którego gdyby nie było, powieść nic by nie straciła.
Książka ma oczywiście też swoje dobre momenty, które świetnie się czyta,. Jak to u Smitha rewelacyjne opisy przyrody afrykańskiej. Nie zmienia jednak faktu, że to co napisałem wyżej mocno zaniża jej notę końcową.
Jak na razie jedna z najsłabszych części sagi.

Książka warta polecenia . Odgłos gromu to druga część kilkunastotomowej sagi rodu Courtneyow. Smith w sposób perfekcyjny opisuje skomplikowany układ, który opętał ten ród. Głównym motywem tej części jest wojna burska i udział w niej naszych bohaterów. Konflikt dwóch braci osiąga apogeum ...
Wilbur Smith wyrasta na jednego z moich ulubionych autorów. Zdarzają mu się gorsze książki , ale dla mnie dużym atutem jest urok z jakim odkrywam dzięki niemu Afrykę.

Kolejna część sporo mówi o wojnie, ale daje radę. Bardzo ciekawy opis psychologiczny postaci. Polecam

Druga część sagi rodu Courtneyów. Fajna, elegancka, podoba mi się ;) Ale strasznie długie książeczki i ich masa jest.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Drugi tom sagi, równie interesujący, chociaż jak dla mnie za dużo scen batalistycznych, dlatego niższa ocena.

Druga książka Smitha którą przeczytałem i... nie zawiodłem się :) Poprzednia część("Gdy poluje lew") troszkę bardziej przypadła mi do gustu, ale może dlatego że w "Odgłosie gromu" sporo miejsca zajmują opisy walk które pomimo tego że są dobrze i ciekawie napisane to jednak nie chwytają mnie za serce jak reszta przygód Seana, Końcówka za to naprawdę mocno trzymała mnie w napięciu. Pewnie jeszcze kiedyś do niej wrócę :) ale jak na razie pozostaje mi tylko ją polecić :)

Zdecydowanie najlepsza książka jaką przeczytałem w tym roku i wątpię, żeby coś ją jeszcze pobiło. "Odgłos gromu" to prawdziwa uczta dla wyobraźni, spotkanie ze starymi przyjaciółmi (powracają postaci znane z pierwszego tomu oraz pojawiają się nowe) oraz potężny ładunek emocjonalny. A jak to jest napisane!

Tym razem akcja osadzona została podczas drugiej wojny burskiej (1899 - 1902) i dwa lata po jej zakończeniu. Sprawnie połączone zostały realia historyczne, prawdziwe wydarzenia i historyczne postaci z fikcją. Sporo tutaj opisów potyczek, w tym tomie dominuje wojna, ale znalazło się miejsce dla wątków obyczajowych, które u Wilbura Smitha uwielbiam. Tworzy on postaci z krwi i kości, które mają cechy dobre i złe - taki Sean potrafi oburzać, odpychać, budzić współczucie, przyciągać i radować - wszystko naraz. Albo Garrick - zniszczony przez żonę i przekłamane wydarzenia z przeszłości - przedstawiony właściwie jako bohater negatywny, ale czytelnik zna prawdę i przez to postać ta jest tragiczna, smutna, wzbudzająca litość i oczekiwanie, że może w końcu coś się stanie i odmieni się los Garry'ego. Aż ma się ochotę trącić autora w ramię i powiedzieć "no weź!". Re-we-la-cja!

Marsz do czytania!

Tym razem akcja osadzona została podczas drugiej wojny burskiej...

Druga część Sagi. Tempo i jakość historii nie maleje. Wciąga jeszcze bardziej i pożera czas jak Ciasteczkowy Potwór ciasteczka. Genialna.
----------------------------------------
Chociaż jestem ostrożny wobec sag rodzinnych, to zauważyłem, iż podobają mi się one coraz bardziej.
Saga Courtneyów porała mnie i nie pozwala zostawić jej samej sobie.
Książka pisana w lekki, wciągający i bardzo ciekawy sposób. Opisy połudnowo-afrykańskich sawann, buszu, a tam Zulusi, wojny, polowania, gorączka złota... Cud miód orzeszki ;)
Pełna akcji, jej zwrotów i zmiennego tempa. Raz zawrotnie pędząca historia po to, aby za chwilę dać czytelnikowi odpocząć, by za chwilę znów porwać go w wir wydarzeń.

Tyle po pierwszej jak i drugiej części Sagi. Ruszam do kolejnej, aby śledzić dalsze losy bohaterów.

Polecam gorąco.

----------------------------------------
Saga Courtneyów porała mnie i nie pozwala zostawić jej samej sobie.
Książka pisana w lekki,...

Dalsze losy Siena i Grega Courtneyów.

Dalsze losy Siena i Grega Courtneyów.

„Odgłos gromu" jest bezpośrednią kontynuacją części pierwszej, dlatego warto czytać chronologicznie. Czyta się bardzo dobrze, dar gawędziarski Wilbura Smitha zasługuje na dużego plusa. Na minus, moim oczywiście subiektywnym zdaniem, są długie opisy działań wojennych, w żadnym stopniu nie byłam nimi zainteresowana, ale mimo wszystko przeczytałam je i to już zasługa autora, iż przy nich nie zasnęłam. Opowieść rodzinna toczy się swoim trybem, trudno przewidzieć, jak ułożą się losy kolejnych członków rodu Courteneyów, tym większe zainteresowanie towarzyszy kolejnym czytanym stronom. Trochę tylko irytujące i mało realne jest, że jeżeli postać jest negatywna, to autor nie pozwala mu już na posiadanie żadnych cech pozytywnych- poza wyglądem. Ale są to wady, na które można przymknąć oko i sięgać po kolejny tom.

• Wilbur Smith
  • Przygodowe