Gdy poluje lew

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 4)
Wydawnictwo: Albatros
When the Lion Feeds

Afryka Południowa, rok 1870. Wojna zuluska daje początek rodzinnej waśni: serdeczna przyjaźń braci Courteneyów przeradza się w śmiertelną nienawiść. Sean opuszcza farmę. Po kilku latach jest najbogatszym człowiekiem w Johannesburgu. Ale fortuna kołem się toczy... Wojna, dramat i przygoda - groźna i piękna jak afrykański busz. Na tle niespokojnych czasów i w scenerii dzikiej przyrody Afryki Wilbur Smith w mistrzowski sposób odmalowuje gwałtowną walkę namiętności.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Pirate_Ship | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Bardzo ciekawa książka, której akcja toczy się w Afryce Południowej w roku 1870. Wojna zuluska daje początek rodzinnej waśni: serdeczna przyjaźń braci Courteneyów przeradza się w śmiertelną nienawiść. Sean opuszcza farmę. Po kilku latach jest najbogatszym człowiekiem w Johannesburgu.

Ale fortuna kołem się toczy... Wilbur Smith fantastycznie i niezwykle barwnie opisuje Afrykę, w mojej ocenie ma do tego niezwykły talent i właśnie te fragmenty w książce robiły na mnie największe wrażenie, oto jeden z nich:

"Cała reszta miała kolor Afryki - kolor brązowy o tysiącu rożnych odcieni. Bladobrązowa trawa na czerwonobrązowej ziemi, z której wyrastały poskręcane, czekoladowo brązowe pnie obsypane masą brązowych liści. Między drzewami i na zboczach nagich brązowych wzgórz błyskały nieokreślonymi odcieniami brązu grzbiety pasących się gazeli - a dalej, aż po odległy horyzont, rozpościerał się niespiesznie rozległy brązowy ląd, nietknięty ludzką stopą, spokojny i dostojny w swoim...

gwiazdka | 2015-08-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Czytało się bardzo dobrze, każda strona pełna przygód i ciekawych postaci, bo większość bohaterów była bardzo barwna i bogata w interesujące cechy, tylko do dwu czy trzech postaci drugoplanowych przyczepiłabym się jako do zbyt płaskich. Wilbur Smith ma to do siebie, że potrafi bardzo plastycznie przedstawić koloryt Afryki i przez to jego powieści są tak dobrą lekturą. Do tego mało przewidywalne wydarzenia i koleje losu sprawiają, że „Gdy poluje lew" czyta się z wypiekami na twarzy, a czasem nawet łezką w oku. Polecam miłośnikom sag rodzinnych i literatury przygodowej.

| 2018-01-19
Przeczytana: styczeń 2018

Bardzo ciekawa książka, której akcja toczy się w Afryce Południowej w roku 1870. Wojna zuluska daje początak rodzinnej waśni: serdeczna przyjaźń braci Courteneyów przeradza się w śmiertelną nienawiść. Sean opuszcza farmę. Po kilku latach jest najbogatszym człowiekiem w Johannesburgu. Ale fortuna kołem się toczy... Wilbur Smith fantastycznie opisuje Afrykę, w mojej ocenie ma do tego niezwykły talent i własnie te fragmenty w książce robiły na mnie największe wrażenie oto jeden z nich cytat: " Cała reszta miała kolor Afryki - kolor brązowy o tysiącu rożnych odcieni. Bladobrązowa trawa na czerwonobrązowej ziemi, z której wyrastały poskręcane, czekoladowobrązowe pnie obsypane masą brązowych liści. Między drzewami i na zboczach nagich brązowych wzgórz błyskały nieokreślonymi odcieniami brązu grzbiety pasących się gazeli - a dalej, aż po odległy horyzont, rozpościerał się niespiesznie rozległy brązowy ląd, nietknięty ludzką stopą, spokojny i dostojny w swoim bogactwie" Czy wobec...

Monika | 2011-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2011

Wspaniała saga rodzinna!
Ciekawi, nietuzinkowi bohaterowie, dużo zwierząt, wartka akcja i moja kochana Afryka w tle. Sean od razu stał się moim ulubieńcem :)
Jedyny minus to krwawe, szczegółowe opisy polowań i cierpienia zwierząt.
Bardzo się cieszę, że ta saga to wielotomowe dzieło.

elwa1 | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Przygoda, miłość, zazdrość, przyjaźń, odwaga, cierpienie itp. to wszytko co zawiera ta powieść. Zaskakujące zakończenie sugeruje ciąg dalszy w kolejnych tomach. Czyta się z przyjemnością...

Pablos | 2013-05-13
Na półkach: Przeczytane, [2013]
Przeczytana: 11 maja 2013

“Gdy poluje lew” to pierwsza powieść Wilbura Smitha, napisana w roku 1964. Książka okazała się takim sukcesem, że autor dołączył do tych szczęśliwców, którzy mogli rzucić pracę i rozpocząć pisanie na pełen etat. Sukcesowi nie sposób się dziwić, bowiem “Gdy poluje lew” porywa czytelnika od pierwszego zdania, a po ukończeniu pasjonującej lektury możliwa jest tylko jedna czynność: sięgnąć po powieść kolejną, “Odgłos gromu”. Zwłaszcza, że na dobrą sprawę debiut Wilbura Smitha nie ma zakończenia, można powieść uważać za tom pierwszy większej całości.

Akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku na terenach dzisiejszej Republiki Południowej Afryki. Wówczas teren ten był zupełnie inaczej podzielony politycznie, a sfery wpływów dzielili pomiędzy sobie po równo Brytyjczycy i potomkowie osadników holenderskich - Burowie. Co ciekawe, chwilami głośno było także o tubylcach, zawsze pomijanych, uważanych za istoty nieznaczące. Niecałe sto lat wcześniej Zulu Czaka dokonał zjednoczenia licznych...

DarkStar | 2015-09-08
Przeczytana: 05 września 2015

Nie wszystkim książkom udaje się ta sztuka, ale ta wywołała u mnie różne emocje - od radości, poprzez obawę do ogromnego smutku (aż w końcu uroniłem łzę). Zależało mi na bohaterach, ta sama postać potrafiła mnie na pewnym etapie życia irytować, bym później mógł zaobserwować jej przemianę i zacząć jej kibicować. Książka jest dość obszerna, a i tak pozostało masę wątków, które zostały tylko napoczęte - mam nadzieję, że gdzieś są kontynuowane, ponieważ czuję ogromny niedosyt!

Podobał mi się klimat Afryki dziewiętnastego wieku. Szczerze mówiąc, nic praktycznie nie wiem na ten temat, więc zacząłem poszerzać swoją wiedzę szukając informacji związanych z przedstawionymi wydarzeniami, miejscami czy postaciami. Zadziwiające jest jak bardzo świat przedstawiony przypomina... Dziki Zachód - podejrzewam, że po prostu historia kolonizacji nowych lądów przez białego człowieka cechuje się pewnymi podobieństwami, niezależnie od tego który kontynent weźmiemy na tapetę. Zawsze sprowadza się to do...

Kamil | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Książka inna niż wszystkie pozostałe Wilbura Smitha. Napisana jest pięknym i "żywym" językiem, który nie męczy. To pierwsze wydane dzieło tego autora i w porównaniu z później powstałymi częściami Sagi Rodu Courtney'ów można odnieść wrażenie, że z czasem pisarz nabrał wprawy i stał się prawdziwym mistrzem pióra (maszyny, komputera :))
Według chronologii "Gdy poluje lew" to czwarta część sagi, ale nie sposób połączyć jej z poprzednią częścią "Błękitny horyzont". W odróżnieniu od wcześniej przeczytanych przeze mnie powieści, tutaj spotkałem się z zakończeniem, które mną wstrząsnęło i jeszcze siedzi mi w głowie.
Każdy kto szuka w książkach nienudnych opisów przyrody, niebezpiecznych przygód, woli przetrwania, a także wartościowych porad i wiru uczuć, znajdzie w tej powieści coś dla siebie. Książka jak najbardziej godna polecenia, a ponieważ jestem bardzo wybredny dam bardzo mocne 7/10.

tom5210 | 2013-10-21
Przeczytana: 19 października 2013

Ciekawie spisana historia dwóch braci. Akcja toczy się w przepięknym afrykańskim klimacie w XIX wieku. Malownicze opisy przyrody i zwierząt, polowania, walki i mnóstwo przygód głównych bohaterów gwarantują czytelnikowi bardzo ciekawą lekturę. Ogólnie książka ma lepsze i gorsze momenty ale czyta ją się bardzo płynnie. Również zakończenie jest interesujące i zaskakujące. Na pewno sięgnę po kolejną cześć przygód sagi rodu Courtneyów.

LadySea | 2013-11-03
Przeczytana: 29 października 2013

Piękna panoramiczna opowieść o południowej Afryce. OK. roku 1870- mamy tu wszystko: gorączka złota, polowanie na słonie, gospodarowanie na farmie i hodowla bydła. Główny bohater przystojny i charyzmatyczny Sean Courtnay przeżywa wspaniałe przygody,wiele niebezpieczeństw oraz spotyka miłość swojego życia. Jest to pierwsza opowieść świetnego cyklu.