Bestiariusz słowiański. Część druga

Okładka książki Bestiariusz słowiański. Część druga
Witold VargasPaweł Zych Wydawnictwo: Bosz Cykl: Bestiariusz słowiański (tom 2) Seria: Legendarz albumy
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
albumy
Cykl:
Bestiariusz słowiański (tom 2)
Seria:
Legendarz
Wydawnictwo:
Bosz
Data wydania:
2016-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375762976
Tagi:
Bestiariusz słowiański
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Koszmary Hazel Heald, H.P. Lovecraft
Ocena 7,2
Koszmary Hazel Heald, H.P. L...
Okładka książki Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona
Ocena 7,1
Czarty, biesy,... Jakub Bobrowski, Ma...
Okładka książki Życie w średniowiecznym zamku Frances Gies, Joseph Gies
Ocena 6,5
Życie w średni... Frances Gies, Josep...
Okładka książki Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach Witold Vargas, Paweł Zych
Ocena 7,8
Bestiariusz sł... Witold Vargas, Pawe...

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
498 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1016
683

Na półkach: ,

Oczarowany i zachwycony pierwszą częścią Bestiariusza Słowiańskiego, postanowiłem zabrać się za jego kontynuację i poznać kolejne, nieznane stwory z opowieści i wierzeń naszych przodków. W drugiej części znajdziemy informacje o kadukach, samojadkach, liberach, mrzelcu, piecuchu, czy popielniku. Przeczytamy historie zarówno rodzimych istot – z terenów przedrozbiorowej Polski, Mazur, Śląska i Pomorza, jak i bohaterów opisywanych w podaniach i legendach kultury ludowej Białorusi i Ukrainy, co różni drugą część od pierwszej, w której znalazły się tylko istoty z terenów obecnej Polski. W sumie w książce znalazło się około 190 opisanych i zilustrowanych stworów, co czyni z tej pozycji niezwykle bogaty i piękny leksykon.

Pomimo że w drugiej części pojawiają się mniej znane istoty, to jednak bardziej przypadł mi on do gustu i na ten fakt złożyło się kilka rzeczy. Przede wszystkim autorzy opisali znacznie szerzej wiele z zaprezentowanych w książce stworów, przywołali interesujące historie z nimi związane, czy zabawne anegdoty. Bardzo rzadko są to tylko dwie, czy trzy linijki tekstu, jak to miało miejsce w pierwszej części, lecz znacznie więcej, niekiedy nawet kilka akapitów. Ponadto, jest mniej pustego miejsca na kartach książki, a więcej tekstu i rysunków oraz opisanych istot, przy zachowaniu podobnej liczby stron. Przez to odnosi się wrażenie, że całość została zdecydowanie lepiej przemyślana i skomponowana. Prawdopodobnie wiąże się to z tym, że autorzy nie planują już kolejnych kontynuacji Bestiariusza i postanowili zamknąć temat w dwóch książkach.

Ilustracje tym razem są autorstwa zarówno Witolda Vargasa, jak również Pawła Zycha. Wprowadza pewną różnorodność, która powoduje, że jeszcze lepiej ogląda się kolejne istoty z legend i wierzeń. Pomimo że rysunki obu tych autorów są utrzymane w podobnym stylu, to łatwo daje się dostrzec różnice między nimi. Ilustracje Witolda Vargasa posiadają bardziej dokładną kreskę, więcej szczegółów, natomiast rysunki Pawła Zycha są bardziej surowe i prostsze. Nie ulega wątpliwości, że oboje świetnie wykonali swoją pracę, a ich ilustracje pozwalają przenieść się do dawnych czasów i uświadomić sobie w jakie bogactwo istot wierzyli niegdyś nasi przodkowie. Sam opis słowny na nic by się zdał, dlatego pomysł z ilustrowanym Bestiariuszem jest strzałem w dziesiątkę!

Podobnie jak w poprzedniej części, przy wielu z opisanych istot są również ciekawe historie, ludowe mądrości, czy ogólne prawidła, które znamy do dzisiaj. Jedną z takich jest historia związana z czetlicami, z której dowiadujemy się dlaczego Bałtyk wyrzuca na plażę bryłki Jantaru, czyli bursztynu; dlaczego inne ptaki wychowują pisklęta kukułek, a nie one same; dlaczego nie można powstrzymać się po pierwszym kuflu piwa od kupienia kolejnych, aż stracimy wszystkie pieniądze, albo dlaczego nie można pracować w niedzielę, tylko należy w ten dzień odpoczywać. Jedną z rzeczy, która mnie niezwykle zaintrygowała jest podobieństwo unieszkodliwiania strzygonia, ożywionego zmarłego przez osobę, która nosiła w sobie dwie dusze, do zabawy Stary niedźwiedź mocno śpi. Bardzo podobne wyliczanie, zupełnie jakby zamieniono tylko słowo strzygoń na niedźwiedź, a idea została ta sama, tylko w zdecydowanie bezpieczniejszej wersji.

Bestiariusz Słowiański 2. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach jest wspaniałym uzupełnieniem pierwszej części i oba tomy stanowią wspaniałą podróż po dawnych wierzeniach i lękach naszych przodków. Wspaniałe ilustracje oraz interesujące opisy powodują, że obie części Bestiariusza można przeglądać wielokrotnie i wciąż będziemy czerpać z nich taką samą przyjemność. Polecam!

http://hrosskar.blogspot.com/2017/07/bestiariusz-sowianski-2-rzecz-o-biziach.html

Oczarowany i zachwycony pierwszą częścią Bestiariusza Słowiańskiego, postanowiłem zabrać się za jego kontynuację i poznać kolejne, nieznane stwory z opowieści i wierzeń naszych przodków. W drugiej części znajdziemy informacje o kadukach, samojadkach, liberach, mrzelcu, piecuchu, czy popielniku. Przeczytamy historie zarówno rodzimych istot – z terenów przedrozbiorowej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    725
  • Przeczytane
    657
  • Posiadam
    359
  • Chcę w prezencie
    32
  • Teraz czytam
    31
  • Ulubione
    25
  • 2018
    16
  • Słowianie
    13
  • Fantastyka
    11
  • Audiobook
    9

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bestiariusz słowiański. Część druga


Podobne książki

Przeczytaj także