Prywatne życie roślin

Tłumaczenie: Katarzyna Różańska
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
식물들의 사생활
Akemi

Autor jest pisarzem, który podejmując trudną problematykę, jednocześnie za pomocą precyzyjnego opisu i eleganckiego stylu z bogatą narracją posiadł umiejętność swobodnego wplatania rozważań na temat wewnętrznej natury człowieka. Jego powieść pod tytułem "Prywatne życie roślin" to utwór, który w przerażający, a zarazem piękny sposób odsłania wysublimowany dzięki porównaniom botanicznym proces...

Jego powieść pod tytułem "Prywatne życie roślin" to utwór, który w przerażający, a zarazem piękny sposób odsłania wysublimowany dzięki porównaniom botanicznym proces cierpienia w miłości, która rozpada się na kawałki, a dzieje się w jednej rodzinie.

źródło opisu: kwiatyorientu.com

źródło okładki: kwiatyorientu.com

| 2017-05-31
Przeczytana: 2017 rok

Kolejne spotkanie z literaturą południowokoreańską i znowu udane:) Ta książka to jeden wielki symbol roślinny - jesion, sosna, styrak japoński i palma. "Drzewa te gromadzą w sobie niespełnione ludzkie pragnienia i marzenia. Dlatego "człowiek śniący o drzewach jest człowiekiem o duszy drzewa, a człowiek o duszy drzewa jest już drzewem".
Jesion - podtrzymuje niebo i wstrzymuje czas, łączy ludzi z przeszłością i przyszłością. Sosna oplatająca styraka japońskiego to para kochanków, do których spotkania doszło po latach. Palma - drzewo, które wyrosło w niesprzyjających warunkach klimatycznych to symbol miłości, która mimo trudności przetrwała.
Za pomocą tych drzew, autor opisuje losy rodziny, w której jedno wydarzenie miało wpływ na cale lata ich życia i wynikające z tego nieporozumienia.
Trudna książka jednak warto zmierzyć się z nią i jej symbolami.

książek: 1973

Nie mam pojęcia, jak opisać tę książkę. To powieść o relacjach między ludźmi? O kalectwie (jeden z bohaterów nie ma nóg)? O pokrewieństwie dusz ludzkich i roślinnych?
Czegoś mi tutaj brakowało, jakiegoś wyraźnego celu, do którego dążyłaby cała historia, charakteru. Po kolei poznajemy bohaterów, każdy na swój sposób przeżywa miłość i cierpienie, ale żadna z tych osób nie zrobiła na mnie wrażenia i pewnie nie zostanie na długo w pamięci. Po odwróceniu ostatniej strony, miałam wrażenie, że ta opowieść dalej się toczy w jakimś wszechświecie, bez początku ani końca. Nigdy nie rozumiałam roślin, może to w tym leży problem.
Dodatkowa gwiazdka za niezły styl autora, jest charakterystyczny.

buziaczek197 | 2017-12-23
Przeczytana: grudzień 2017

Zacznę od tego, że lubię Wydawnictwo Kwiaty Orientu. "Prywatne życie roślin" to książka trudna w czytaniu, ale mówiąca o trudnych relacjach rodzinnych jak i miłosnych. Cała historia nawiązuje to symboliki roślin. Choć mam wrażenie, że starszy brat, który jest niepełnosprawny sam nią jest. Cała książka mało o nim opowiada jakby został zepchnięty na drugi plan jak i ojciec rodzeństwa. Ojciec okazuje się jest przybranym ojczymem właśnie niepełnosprawnego brata. Matka cały czas kocha innego, młodszy brat kocha dziewczynę starszego. I tak narratorem jest młodszy syn. Nie do końca cała historia przypadła mi to gustu, ale nie mogę zapomnieć o jednej z najpiękniejszych okładek :)

KATKA | 2017-09-10
Przeczytana: 10 września 2017

Trudny język, jakby autor chciał w sposób naukowy przedstawić sprawy, które na pierwszy rzut oka wydają błache.
Książka o miłości, ale brakuje jej jakiegoś spoiwa uczuciowego, choć autor pisze o silnych emocjach, ja ich nie czuję, choć rozumiem. Jednak z zainteresowaniem przeczytam inne pozycje autora. Polecam

Maja | 2017-02-16

Super okladka.