Dwie opowieści o miłości okrutnej

Tłumaczenie: Mikołaj Melanowicz
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Ashikari; Shunkinsho
kashka

Książka zawiera dwa opowiadania: "Ashikari, czyli źle mi bez ciebie" i "Shunkinsho, czyli rozmyślania nad życiem Wiosennej Harfy".

Tanizaki stworzył - w przekroju przez całą swą twórczość - niesamowitą galerię wizerunków kobiet. Kobiet, dodajmy, bardzo wyprzedzających swoją epokę, kapryśnych, wymagających, pewnych siebie, władczych, świadomych swej urody i władzy, jaka im ona daje nad mężczyznami. W niniejszym zbiorku dwóch opowiadań również takich kobiet uświadczymy. Polecam!

Apfelbaum | 2015-10-16
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2015

Dwie niezwykle ciekawe opowieści. Charakteryzuje je skupienie na postaci kobiety, umiłowanie w arystokratycznych manierach.

Pierwsza opowieść jest według mnie znacznie ciekawsza. Autor spotyka w czasie obserwowania książęca mężczyznę, który udał się w to samo miejsce w tym samym celu. Po wymianie uprzejmości opowiada on autorowi historię miłości jego ojca do wdowy zajmującej się swoim synem i wręcz ucieleśniającej ideał damy (matrony) żyjącej konwenansami. Historia ta łączy smutek z niezwykłym przedstawieniem przymiotów aktorów dramatu i ma w sobie coś z hagiografii.

Druga historia opowiada o bezgranicznej miłości sługi i ucznia do niewidomej mistrzyni śpiewu i gry na tradycyjnych japońskich instrumentach.

Novik | 2015-01-02
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Tytuł mniej więcej oddaje to co dzieje się na kartach książki. Nie jest to jednak opowieść o niespełnionej miłości obywateli, którym Świat z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu postanowił robić głupie kawały na drodze do zamieszkania ze sobą. Oni zaś pędzą swój żywot na ich bohaterskim odkręcaniu. O nie. Tu nikt niczego nie odkręca ani z niczym nie toczy bojów. Nie miota się i nie ulega mylnym, zachodnim przeświadczeniom o posiadaniu wpływu na bieg zdarzeń. Tu miłość występuję w odmianie japońskiej, a więc jest dożywotnią, bezwarunkową służbą Formie. W niniejszych opowieściach zaś mamy do czynienia z jej wyjątkowo wredną dla uczestników odmianą.

Tanizaki Junichiro to jeden z moich ulubionych pisarzy japońskich, a ten zbiorek to jeden z powodów: przede wszystkim nikt z takim wyczuciem i z taką miłością nie pisze o tradycyjnej kulturze Japonii, po drugie u nikogo postacie kobiet nie są tak okrutne, tak bardzo godne uwielbienia, jednocześnie piękne i destrukcyjne.

Ciężka książka ale bardzo dobra!

stannirvany | 2014-04-08
Przeczytana: 13 maja 2014

przeł. M. Melanowicz

1) Ashikari, czyli źle mi bez ciebie, 蘆刈 Ashikari, The Reed Cutter, 1932

"Każdy człowiek posiada jakieś wspomnienia rozbudzające jego najgłębsze uczucia. Lecz kiedy stanie już u progu pięćdziesiątki, to nawet zwykły smutek jesieni atakuje go z tak dziwną mocą, jakiej by nigdy sobie nie wyobrażał w młodości, nawet zwykły szelest wiatru w liściach maranty przenika mnie teraz do głębi, i w żaden sposób nie mogę się z tego nastroju otrząsnąć, a zwłaszcza gdy siedzę sam w taki wieczór jak dziś i w takim miejscu jak to, z dojmującym bólem myślę o kruchości i nietrwałości ludzkich poczynań, które przemijają bez śladu, i wtedy coraz gwałtowniej ogarnia mnie tęsknota za tym barwnym i bogatym światem, który odszedł bezpowrotnie." (str. 24-25)

2) Shunkinsho, czyli rozmyślania nad życiem Wiosennej Harfy, 春琴抄 Shunkinsho, A Portrait of Shunkin, 1933

"Powiedział kiedyś Sato Haruo, że głusi wyglądają jak głupcy, a niewidomi - jak mędrcy; głusi, starając się zrozumieć, co...

EagleV | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016
karola.ka | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016
Adinho | 2016-10-25
Przeczytana: 05 listopada 2016
Nie tylko Murakami

Obecnie literatura japońska w Polsce często zawężana jest wyłącznie do twórczości Harukiego Murakamiego – pozostali autorzy to głównie margines, pojedyncze tłumaczenia, przypadkowe tytuły. Nasz użytkownik przygotował subiektywny przegląd książek japońskich, które jego zdaniem, zasługują na jak najszybsze tłumaczenie na polski.