Liliowe dziewczyny

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Liliowe dziewczyny
Martha Hall Kelly
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Liliowe dziewczyny (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Liliowe dziewczyny (tom 1)
Lilac Girls
Prószyński i S-ka
2016-09-27
2016-09-27
2016-04-05
Julia Szajkowska
obóz koncentracyjny aresztowanie III Rzesza Niemiecka II wojna światowa konspiracja lekarz okupacja Polska przemoc Ravensbrück terror wspomnienia
Inne

Wojna zmieniła ich życie. Wywróciła do góry nogami marzenia, ideały, codzienność. W jednej chwili przestały czuć się bezpiecznie i trafiły w bieg wydarzeń, których nigdy nie pragnęły. Tak o losach trzech młodych kobiet można sądzić po przeczytaniu tej książki, a Ravensbrück pozostanie w każdej z nich – choć tylko jedna cieleśnie doświadczyła piekła. I gdyby nie to, że my historię znamy, to poza literacką fasadą nie dostrzeglibyśmy całego ogromu cierpień, niesprawiedliwości, brutalności i zezwierzęcenia. Bo książka napisana jest – moim zdaniem – „po amerykańsku”. Fakt – to nie dokument, więc i ładunek emocjonalny zdecydowanie mniejszy. Oczekiwania miałam jednak inne, ale czytało się dobrze.

1978

Bardzo poruszająca historia. Nie sądziłam, że zrobi na mnie aż takie wrażenie!
Powieść skupia się na trzech bohaterkach. Kasia, Caroline i Herta, Polka, Niemka i Amerykanka. Świat staje u progu II Wojny Światowej, ich marzenia, plany i przyszłość stoją pod znakiem zapytania, jeżeli nie zostają zamienione w pył.
Kasia mieszka w Lublinie, jest młodziutka, zakochana, żyje przyjaźnią. Herta kończy medycynę, mieszka z rodzicami, fascynuje ją nauka. Caroline jest z Ameryki, wojna jest daleko, a ona jest taka zakochana...
To książka o Caroline, która była zaangażowana w pomoc charytatywną dla francuskich ofiar wojny. To historia Kasi, która zostaje wywieziona do niemieckiego obozu. To opowieść o Hercie, która zostaje lekarką w nazistowskim obozie.
Wspaniale się czyta tę powieść, piekło wojny widzimy z trzech perspektyw, z trzech stron. To naprawdę godna polecenia książka. Autorka wykonała solidną robotę!

Bardzo poruszająca historia. Nie sądziłam, że zrobi na mnie aż takie wrażenie!
Kasia mieszka w Lublinie, jest młodziutka, zakochana, żyje...

Moje pierwsze zetknięcie z Twórczością Marthy Hall Kelly.
Powieść jest bardzo ciężka emocjonalnie. Opowiada o eksperymentach badawczych przeprowadzanych na kobietach w obozie Ravensbruck.
Bohaterki są inspirowane prawdziwymi postaciami historycznymi.

Początek był nużący, ale im dalej brnie się w fabułę, tym trudniej książkę odłożyć.

Moje pierwsze zetknięcie z Twórczością Marthy Hall Kelly.
Bohaterki są inspirowane prawdziwymi postaciami historycznymi.

Bardzo dobra książka. Jak na amerykańską autorkę, to trzeba przyznać, że włożyła mnóstwo pracy, żeby przedstawić realia tak obozowe, jak i życie i tradycje w Polsce. Książka tym bardziej poruszająca, bo oparta na faktach i historiach kobiet, które przeżyły piekło obozowe i które następnie znalazły pomoc dzięki niesamowitej filantropce z USA. Bardzo cenna lekcja historii.

Doceniam książkę za wkład historyczny wyjątkowo jak na amerykańskie pisarstwo zgodny z prawdą. Warunki obozowe nie są odrealnione do granic możliwości, a pobyt w obozie nie przypomina sanatorium, ani wczasów dla emerytów jak chciałyby obozy widzieć niektóre amerykańskie gwiazdy literatury, zwłaszcza te z wierzchołka listy bestsellerów New York Timesa.
Doceniam też wkład tłumaczki, która odstępstwo od norm czasowych (było w książce jedno i nie miało strategicznego znaczenia dla fabuły) oraz inne zawiłości zwłaszcza amerykańskiego spojrzenia na kwestie prawne, dobroczynne i historyczne tłumaczy na bieżąco w przypisach.
Uważam, że książka w sposób wiarygodny, poruszający i zapadający w pamięć fabularyzuje historię, która nigdy nie powinna zostać zapomniana.
Nie zgadzam się z zarzutami, że książka jest jedną z wielu pisanych dziś przez pseudo-autorów i zakłamującą rzeczywistość. Nigdzie w tej książce nie przeczytałam, że Polacy ratowali Żydów z getta w 1940 roku. Jest jedna scena, w której bohaterka pomaga lubelskiej Żydówce, która ma zostać umieszczona w katolickiej rodzinie i w ten sposób uniknąć pewnej śmierci. Nigdzie nie pada słowo getto, proponowałabym zatem nauczyć się czytać ze zrozumieniem i nie polegać na tak wątłych internetowych źródłach jak Wikipedia. Piszę o tym bo w jednej z opinii przeczytanej na tym portalu taki zarzut znalazłam
Odjęłam jedną gwiazdkę za tłumaczenie - częste powtórzenia wyrazowe, które mnie trochę irytowały. Jedną za postać Kasi, która była momentami tak denerwująco dziecinna, a za chwilę egoistyczna do granic możliwości, że nie licowało to ani z jej wiekiem, ani tym bardziej z traumatycznymi przeżyciami. Wątek traumy poobozowej też mógłby być trochę bardziej rozwinięty i lepiej dopracowany. ostatnia gwiazdka odpadła za zbyt dużą "gładkość i sploty szczęśliwych przypadków" w fabularnej części powieści. Rozumiem zabieg autorki, która zapewne chciała zrównoważyć tragizm Ravensbrück szczęśliwymi splotami zdarzeń w życiu prywatnym bohaterów, ale niestety prawdziwe życie tak dobrze nie wygląda i nie zawsze los równoważy tragiczne przejścia szczęśliwymi przypadkami w przyszłości.
Mimo tych kilku uwag książkę szczerze polecam.

Doceniam też wkład...

Na długo utkwi w pamięci. Polecam.

Na długo utkwi w pamięci. Polecam.

Martha Hall Kelly Liliowe dziewczyny, kolejny mój zakup ze @skupszop, który w końcu doczekał się lektury. Historia, oparta na faktach, która z pewnością poruszy niejedno serce, wpisuje się niestety w mocno aktualny obecnie zalewający rynek nurt popularnej literatury obozowej. W nocie od autorki widnieje informacja, że Liliowe dziewczyny są oparte na historii Amerykanki Caroline Ferriday, zajmującej się podczas wojny pomocą francuskim dzieciom, a po wojnie sprowadzającą do Stanów Zjednoczonych w celach pomocowych kobiety, byłe więźniarki z Ravensbrück oraz Herty Oberhauser, jedynej lekarki kobiety pracującej w obozie w Ravensbrück, po wojnie skazanej na dwadzieścia lat więzienia. Do tych dwóch pojawiających się w powieści bohaterek autorka dołączyła jeszcze fikcyjną, choć wzorowaną na życiorysie więźniarki z Ravensbrück Kasię, jedną z ofiar niemieckich eksperymentów medycznych.

Przez całą, z resztą dość długą opowieść rozpoczynającą się w 1939 roku i mającą swój finał długo po wojnie, bo 1959 roku nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że autorka w wielu momentach serwuje czytelnikowi bardzo dużą przypadkowość wydarzeń, których rzeczywiste daty, miejsca czy zdarzenia można sprawdzić w nie tylko w dokumentach źródłowych, ale także chociażby w internecie. Żeby przytoczyć pierwszy z brzegu przykład, Kasia w 1940 roku pomaga w ucieczce z lubelskiego getta młodej Żydówce, a getto w Lublinie utworzone zostało, według znalezionych przeze mnie informacji w internecie w roku 1941.

No cóż, tego rodzaju błędy powodują, że opowiedziana przez autorkę historia, choć smutna i wzruszająca, mająca również na celu pielęgnowanie pamięci o tamtych tragicznych czasach, nawet jako opowieść po części fikcyjna, traci na swojej wiarygodności. Wielka szkoda. Nie powinno się wprowadzać czytelnika w błąd, tym bardziej, że tak istotne fakty łatwo jest sprawdzić.

Polecam, warto przeczytać

Polecam, warto przeczytać

Jest to jedna z tych książek, która mimo mijającego czasu zostaje w pamięci.
To powieść o trzech kobietach, których los się w jakiś mniejszy lub większy sposób że sobą przeplata.
Polecam.

Jest to jedna z tych książek, która mimo mijającego czasu zostaje w pamięci.
Polecam.

bolesna, prawdziwa, czytałam z zapartym tchem