Rosyjskie róże

Okładka książki Rosyjskie róże
Martha Hall Kelly Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Liliowe dziewczyny (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
Liliowe dziewczyny (tom 2)
Lost Roses
Prószyński i S-ka
2021-06-15
2021-06-15
Data 1. wydania:
2019-04-09
Danuta Górska

Na półkach: , , , , ,

Zaskakująca i przepięknie napisana książka,historia chwytająca głęboko w serce,to opowieść o trzech kobietach co w trudnych czasach okrutnej,ciężkiej wojny i w trudnych chwilach były razem zaprzyjaźniły się zostały prawdziwymi,wspaniałymi przyjaciółkami.
Pisarki pióro cudowne,poruszyła mnie do głębi i połknęłam tą powieść.
Świetnie skontruowana fabuła,zwroty szybkie akcji pędziły,nie zwalniały tempa,utrzymana w napięciu dobrym książka.
Urzeka,porusza mnie zachwycała powieść obyczajowa rozgrywająca w czasach drugiej wojny światowej,to była wzruszająca,śliczna i mądra książka.

Pisarki pióro cudowne,poruszyła mnie do głębi i połknęłam tą powieść.
Świetnie skontruowana fabuła,zwroty szybkie akcji...

"Rosyjskie róże" to opowieść o przyjaźni dwóch kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Książka ukazuje tragiczne losy rosyjskiej arystokracji, dążenie do wolności, chęć odnalezienia szczęścia i miłości.
Na początku troszkę nudna ale w końcu mnie wciągnęła i nie żałuję, że ją przeczytałam.

Piękna opowieść o prawdziwej kobiecej przyjaźni w bardzo trudnych czasach. Eliza Woolsey Mitchell, córka zagorzałej abolicjonistki i filantropki z Nowego Jorku oraz Sophia Stresznajewa, córka ministra finansów w carskiej Rosji, kuzynka Romanowów. Poznały się pewnego lata w Paryżu i zostały przyjaciółkami. Książka zaczyna się w 1914 roku a kończy się w 1921. Eliza jedzie z rodziną Stresznajewów do Petersburga, by tam zobaczyć wszystko to co najpiękniejsze. Kiedy wybucha wojna, Eliza wraca do Ameryki, a Sofia z rodziną ucieka do ich wiejskiej posiadłości. Kiedy zatrudniają córkę miejscowej wróżki Warinkę, nie przypuszczają, jak bardzo ich los będzie spleciony z jej losem. Eliza ze wszystkich sił stara się pomóc rodzinom Rosjan, którym udało się uciec z Rosji, jednocześnie próbuje dowiedzieć się czegoś o losach Sofii. Powieść bardzo wciągająca, bardzo poruszająca. Polecam.

Bardzo ciekawa książka, osadzona w czasach upadku Romanowów i "polowania" na białych, w tym na rosyjską arystokrację. Treścią przypomniała mi inną lekturę, opartą na faktach - "Pokonani" Iriny Gołowkiny. Poruszająca, zaciekawiła mnie ponownie minioną epoką Romanowów, rodziną carską, ich tragiczną historią. Jeśli kiedykolwiek książka zostałaby zekranizowana, byłabym bardzo zainteresowana. Polecam.
Oba tomy można czytać niezależnie.

O mały włos odłożyłabym tę powieść po kilku stronach, ale...ale na szczęście po kilkunastu przeczytanych stwierdziłam, że może jednak lektura nie będzie stratą czasu. I nie była! Owszem, sama tematyka terroru rewolucyjnego jest mi dobrze, jeśli nie bardzo dobrze znana, ale już wiążąca się z nią pomoc Amerykanek - niekoniecznie. Jestem wdzięczna autorce za bazowanie na historii, autentycznych postaciach, wnikliwe przedzieranie się przez inność, jaką jest dla Amerykanów Słowiańszczyzna. Polecam, bo czyta się lekko, lecz powieść zapada w pamięć.

Historia opowiedziana z perspektywy kilku kobiet.

Poznajemy Sofię, Warinke oraz Elizę. Kobiety tak różne, ale przy tym tak bardzo do siebie podobne. Wszystkie pragną szczęścia, bliskości swojej rodziny i końca konfliktu.

Sytuacja na kartkach tej książki zmienia się, nieustannie. Raz się uśmiechamy, a drugi raz chcemy krzyczeć z niesprawiedliwości.

Zatraciłam się w niesamowicie burzliwej przygodzie. Śmierć, ucieczka, porwanie, strach przed wyjściem na ulicę. Głód codziennie puka do drzwi. Podatki pobierane od tych najuboższych. Podobnie jak strach o zdrowie swoich bliskich powodują, że dolne warstwy społeczne buntują się, w celu obalenia rządów cara. Ludzie zepchnięci poza nawias społeczeństwa sięgają po broń.

Wymuszanie swoich racji siłą, kolejne groźby przeradzają się z czasem w zakrwawioną walkę.

Czy są tutaj jacyś wygrani? Czy zarówno jedna jak i druga strona będzie mogła spać spokojnie?

Losy bohaterów są naszpikowane bólem, ale także heroizmem, współczuciem i empatią do innych.

Przyjaźń między kobietami daję siłę i sprawia, że chcę się utożsamiać z bohaterkami. Sami pragnąc takiej przyjaźni. Na dobre i na złe. Nie zważając na zawiłości losu.

Nieobliczane sploty zdarzeń. Walka o odzyskanie syna, umiejętność poradzenia sobie ze stratą najbliższych. To wszystko ubrane jest w tak niesamowitą opowieść, że mimo jej 600 stron, chcę się więcej.

Czy ta historia ma szczęśliwe zakończenie? Sprawdźcie sami!

Historia opowiedziana z perspektywy kilku kobiet.

Zatraciłam się w...

Doceniam dobrze oddane tło historyczne. Ciekawe, acz trudne czasy. Czytałam z nutką nostalgii. Cytując Okudżawę "co było nie wróci i szaty rozdzierać by próżno..., a przecież mi żal...." Warta przeczytania.

Rewelacja.

Rewelacja.

świetna książka, fabuła jest bardzo ciekawa i wciągająca, pozwala oczami wyobraźni przenieść się do czasów wojennych i wczuć się w wydarzenia i odczucia bohaterów

ciekawe spojrzenie na rewolucję.
Amerykanie i wielka wojna.

ciekawe spojrzenie na rewolucję.
Amerykanie i wielka wojna.