Rosyjskie róże

Okładka książki Rosyjskie róże Martha Hall Kelly
Okładka książki Rosyjskie róże
Martha Hall Kelly Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Liliowe dziewczyny (tom 2) literatura piękna
Liliowe dziewczyny (tom 2)
Lost Roses
Prószyński i S-ka
2021-06-15
2021-06-15
2019-04-09
Danuta Górska

„ Podróżujemy po świecie, żeby szukać piękna, ale nigdy go nie znajdziemy, jeśli nie mamy go w sobie.” (str.68)

Jest to przepiękna powieść o trzech kobietach. Elizie amerykańskiej dziedziczce, Sofii kuzynce Romanowów i wieśniaczce Warince. Część bohaterów książki to postaci autentyczne, inne wzorowane na jakiś osobach, reszta to fikcja literacka. Autorka „Liliowych dziewczyn” cofa się w czasie by przybliżyć historię kobiet Woolseyów w czasie I Wojny Światowej. Udała się też w podróż na Wschód, by oddać atmosferę miejsc, które widziała. Udało jej się też odtworzyć życie i miejsca białej rosyjskiej arystokracji w Paryżu.

Eliza i Sofia były przyjaciółkami. Odwiedzały się wzajemnie mimo dzielącej ich odległości. Wybuch I Wojny Światowej ograniczył wzajemne wizyty, jednak przyjaciółki utrzymywały kontakt listowy. W Rosji coraz częściej dochodziło do zamieszek, sytuacja rodziny carskiej i ich krewnych stawała się coraz gorsza. Ruch bolszewicki rósł w siłę i coraz częściej dochodziło do bandyckich napadów na posiadłości arystokracji. W kraju panował chaos i bezprawie. Ludzie cara i jego rodzina zostali aresztowani, wielu zamordowano i zwolniono ze służby.

Rodzina Sofii kibicowała carowi i jego bliskim i mimo zamieszek nie dopuszczali do siebie myśli by koronowanym głowom coś się stało. W obawie o swoje bezpieczeństwo sami opuścili miasto i udając się do letniej rezydencji. Do pomocy we dworze zatrudnili wiejską dziewczynę Warinkę. Z upływem czasu Warince powierzono opiekę nad synem Sofii. Dziewczyna bardzo się do malca przywiązała. Warinkę oszołomiło bogactwo i przepych dworu, mnogość serwowanych potraw podczas posiłków. Z czasem dziewczyna stała się ważną częścią życia w rezydencji. Była lubiana przez wszystkich.

Jedyną czarną plamą w życiu Warinki był człowiek, który się nią opiekował. Krzywdził ją, szantażował, dostarczał jej bólu i cierpienia, lecz nie mogła się od niego uwolnić. Rodzinę Sofii spotkał los jaki doświadczyło wielu rosyjskich arystokratów. Napadnięto na ich majątek, ograbiono ich z cennych rzeczy, a ich samych uwięziono. Dawni mieszkańcy posiadłości szybko przekonali się co bandyci zrobili z ich domem, niszcząc wszystko co wpadło w ich ręce, kradnąc cenne rzeczy i obchodząc się z okrucieństwem z ich właścicielami.

Biali Rosjanie masowo opuszczali swój kraj szukając azylu za granicą, lecz tu też byli śledzeni i często mordowani. Eliza zaangażowała się w pomoc uciekinierom. Po urwaniu się kontaktu listowego poszukiwała też Sofii. Czasem mimo tragicznych wydarzeń trzeba było pogodzić się z rzeczywistością i żyć dalej, robiąc wszystko by przetrwać.

Dramat Sofii, która by przeżyć i uratować swoje dziecko dopuszcza się czynów, jakich nigdy nie dopuściłaby się w normalnych czasach. W samotnej drodze do Paryża czekało ją wiele przygód i niespodziewanych wydarzeń.

Wojna dobiegła końca, a wszyscy bohaterowie za punkt docelowy obrali Paryż. Zmagali się z dramatycznymi wydarzeniami, żałobą po śmierci bliskich i przystosowaniu się do nowej jakże odmiennej rzeczywistości. Mało było radosnych chwil w ich życiu od czasu wybuchu wojny i rewolucji.

Powieść czyta się z zapartym tchem, trudno oderwać się od lektury. Dramaturgia niektórych wydarzeń poraża. Jest to powieść o sytuacji w Rosji w obliczu rewolucji. O sile walki o przetrwanie. O prawdziwej przyjaźni, której nic nie było w stanie zniszczyć. O stracie bliskich i żałobie po nich. O stracie majątku i pozycji.

Opowieść o sile przyjaźni i odwadze zbudowana na historycznym tle. Lata 1914-1921 w Rosji, Francji i Stanach Zjednoczonych niosą niepokojące zmiany w życiu bohaterek powieści. Niepokojące zmiany w Rosji burzą spokój rodziny Sofii, spokrewnionej z dynastia Romanowów. Zamożna Amerykanka Elizabeth po stracie męża wpada w wir pomocy rosyjskim imigrantkom. Jest też uboga Warinka - rosyjska wieśniaczka, której życie ulega ogromnej zmianie na skutek przewrotu w Rosji. Losy tych trzech kobiet przenikają się właśnie w tej powieści. I wszystko by mi w niej pasowało, gdyby nie to, że jest to powieść napisana bardzo „po amerykańsku”. Czyta się sprawnie i po kilkudziesięciu stronach wciąga.

Wartka akcja, ale miałam wrażenie niedoprecyzowanych epizodów i wydarzeń. Krótko mówiąc pisana trochę na siłę. Nie dopuszczalne jest pisanie o carze, czy o parze carskiej Rosji " król", " para królewska" . Kto za to jest odpowiedzialny?! Autorka, tłumaczka czy wydawca. Okropność.

ciekawe spojrzenie na rewolucję.
Amerykanie i wielka wojna.

ciekawe spojrzenie na rewolucję.
Amerykanie i wielka wojna.

Zaskakująca i przepięknie napisana książka,historia chwytająca głęboko w serce,to opowieść o trzech kobietach co w trudnych czasach okrutnej,ciężkiej wojny i w trudnych chwilach były razem zaprzyjaźniły się zostały prawdziwymi,wspaniałymi przyjaciółkami.
Pisarki pióro cudowne,poruszyła mnie do głębi i połknęłam tą powieść.
Świetnie skontruowana fabuła,zwroty szybkie akcji pędziły,nie zwalniały tempa,utrzymana w napięciu dobrym książka.
Urzeka,porusza mnie zachwycała powieść obyczajowa rozgrywająca w czasach drugiej wojny światowej,to była wzruszająca,śliczna i mądra książka.

Pisarki pióro cudowne,poruszyła mnie do głębi i połknęłam tą powieść.
Świetnie skontruowana fabuła,zwroty szybkie akcji...

"Rosyjskie róże" to opowieść o przyjaźni dwóch kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Książka ukazuje tragiczne losy rosyjskiej arystokracji, dążenie do wolności, chęć odnalezienia szczęścia i miłości.
Na początku troszkę nudna ale w końcu mnie wciągnęła i nie żałuję, że ją przeczytałam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

świetna książka, fabuła jest bardzo ciekawa i wciągająca, pozwala oczami wyobraźni przenieść się do czasów wojennych i wczuć się w wydarzenia i odczucia bohaterów

Rewelacja.

Rewelacja.

Piękna opowieść o prawdziwej kobiecej przyjaźni w bardzo trudnych czasach. Eliza Woolsey Mitchell, córka zagorzałej abolicjonistki i filantropki z Nowego Jorku oraz Sophia Stresznajewa, córka ministra finansów w carskiej Rosji, kuzynka Romanowów. Poznały się pewnego lata w Paryżu i zostały przyjaciółkami. Książka zaczyna się w 1914 roku a kończy się w 1921. Eliza jedzie z rodziną Stresznajewów do Petersburga, by tam zobaczyć wszystko to co najpiękniejsze. Kiedy wybucha wojna, Eliza wraca do Ameryki, a Sofia z rodziną ucieka do ich wiejskiej posiadłości. Kiedy zatrudniają córkę miejscowej wróżki Warinkę, nie przypuszczają, jak bardzo ich los będzie spleciony z jej losem. Eliza ze wszystkich sił stara się pomóc rodzinom Rosjan, którym udało się uciec z Rosji, jednocześnie próbuje dowiedzieć się czegoś o losach Sofii. Powieść bardzo wciągająca, bardzo poruszająca. Polecam.

Bardzo ciekawa książka, osadzona w czasach upadku Romanowów i "polowania" na białych, w tym na rosyjską arystokrację. Treścią przypomniała mi inną lekturę, opartą na faktach - "Pokonani" Iriny Gołowkiny. Poruszająca, zaciekawiła mnie ponownie minioną epoką Romanowów, rodziną carską, ich tragiczną historią. Jeśli kiedykolwiek książka zostałaby zekranizowana, byłabym bardzo zainteresowana. Polecam.
Oba tomy można czytać niezależnie.

• Wypożyczone z biblioteki
  • Biblioteka