Sekrety Twin Peaks

Wydawnictwo: Znak Literanova
The Secret Lives of Twin Peaks
Agnieszka Sobolewska
Damian

Najbardziej tajemnicza książka roku. Wielki powrót serialu, który stał się początkiem nowoczesnej telewizji. Miasteczko Twin Peaks, najbardziej fascynująca serialowa produkcja XX wieku, jedno z największych osiągnięć Davida Lyncha, mistrza surrealistycznej grozy i czarnego humoru, powraca na ekrany już w 2017 roku. Książka Marka Frosta, współscenarzysty serialu, stanowi pomost fabularny...

Najbardziej tajemnicza książka roku.

Wielki powrót serialu, który stał się początkiem nowoczesnej telewizji.

Miasteczko Twin Peaks, najbardziej fascynująca serialowa produkcja XX wieku, jedno z największych osiągnięć Davida Lyncha, mistrza surrealistycznej grozy i czarnego humoru, powraca na ekrany już w 2017 roku. Książka Marka Frosta, współscenarzysty serialu, stanowi pomost fabularny między tym, co zdarzyło się w Twin Peaks 25 lat temu, a tym, co czeka nas teraz. Jest niezbędna do tego, by zrozumieć akcję nowego sezonu.

Laura Palmer obiecała agentowi Cooperowi, że spotkają się ponownie za dwadzieścia pięć lat. Nadszedł czas na spełnienie tamtej obietnicy… lub groźby.
Odkryj sekrety, które czają się w mrocznych lasach Twin Peaks.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://sekretytwinpeaks.com/

denudatio_pulpae | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

przypominają nam, żebyśmy patrzyli w ciemność".

Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś innego, pewnie stąd moje rozczarowanie. Nadprzyrodzony aspekt serialu jest oczywisty, ale nigdy nie był dla mnie najważniejszy. Książka zaś, przynajmniej takie odnoszę wrażenie, mówi głównie o tym.

Roswell, UFO, latające spodki, bliskie spotkania pierwszego stopnia, tajne przez poufne... Sprawy rządowe związane z szeroką gamą zjawisk paranormalnych, plus kilka supertajnych projektów związanych z tym tematem. A gdzie w tym wszystkim podziało się Twin Peaks ze swoimi trupami w szafie? Przede wszystkim - gdzie podział się klimat, za który uwielbiałam to miasteczko? O moim ulubionym specjalnym agencie Cooperze już nawet nie wspominam :)

Kilka stron było właśnie takich, jakich oczekiwałam - trochę o bohaterach, trochę o restauracji Normy. Ale za chwilę znów wpadaliśmy w UFO i czar pryskał. No i kilka rzeczy mi...

LelandLester | 2016-11-26

Moje pierwsze wrażenia po przekartkowaniu: zaskakująca forma, nietypowa, oryginalna, tak jak cały serial „Miasteczko Twin Peaks”, a po drugie - stanowi doskonałą opcję na prezent i niewątpliwą ozdobę kolekcji; poprzez swoją ewidentną prezencję, staranne wykonanie oraz to, że oprócz tradycyjnej książki, przypomina jeszcze parę innych formatów, o czym za chwilę.

Co w środku? Z „fizycznego” punktu widzenia, „Sekrety Twin Peaks” możemy opatrzyć wieloma nazwami, począwszy od: KRONIKI, ARCHIWUM, ALBUMU, ekskluzywnego KATALOGU; złośliwi nazwą to „segregatorem”. Dla fanów TP być może miała to być swoista KSIĘGA, elementarz… i wiecie co, żadne z tych określeń nie będzie bezzasadne.

Znajdą się tu ZDJĘCIA (i rysunki) małe, duże, na całe dwie strony, z czego najbardziej zapadła mi w pamięć piękna, enigmatyczna i groźna zarazem SOWA, tak charakterystyczna dla Twin Peaks. Fotografie udanie oddają klimat, nazwałbym je rozczulająco-sentymentalnymi. Wracając do słów, czekają nas różne formy...

Degamisz | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Odkąd pamiętam zawsze lubiłem „Miasteczko Twin Peaks”. Intrygował mnie już od dziecka i przez te wszystkie lata wiele razy namiętnie przeze mnie oglądany stał się moim absolutnym numerem jeden wśród seriali. Dlatego gdy dostałem w prezencie „Sekrety Twin Peaks” ucieszyłem się niezmiernie i w oczekiwaniu na najnowszy sezon serialu rzuciłem się zachłannie do czytania.

I rozczarowałem się. Książka burzy cały klimat serialu, a właściwie drastycznie przesuwa jego środek ciężkości. Wszystkie wydarzenia zostały spłycone poprzez wplątanie to wszystko teorii o UFO i kosmitach, nie powstydziłoby się takiej historii same Archiwum X. Cały wątek temu poświęcony można by śmiało zmniejszyć ograniczając go do przedstawienia postaci Milforda i opowieści o rzekomym porwaniu przez UFO trójki dzieci z Twin Peaks, książka stanowczo by na tym zyskała. Jak to ktoś trafnie podsumował – „za dużo tu Roswell, za mało tu Twin Peaks”. Zdecydowanie się pod tą opinią podpisuję.

Ale żeby nie było, że mam...

diamentowalady | 2017-10-03

„Sowy może rzeczywiście nie są tym, czym się wydają (…)”

Jako fanka „Miasteczka Twin Peaks”, a w szczególności agenta Dale’a Coopera, musiałam sięgnąć po „Sekrety Twin Peaks” przed obejrzeniem nowych odcinków tego kultowego serialu.

Ponowne spotkanie z bohaterami „Miasteczka…” było zdecydowanie miłym doznaniem. Jednak przed przystąpieniem do lektury sądziłam, że większa część książki będzie nawiązywała do historii mieszkańców Twin Peaks, a tak nie jest. I brakowało mi tego, a najbardziej brakowało mi agenta Coopera… Mimo to podobała mi się i wzbudziła moją ciekawość.

Wielki plus za niekonwencjonalną formę – dossier analizowanego przez agenta specjalnego z polecenia, znanego z serialu, Gordona Cole’a, zawierającego materiały od 1805 do 1989 r. Materiały te mają różnorodne formy – od kartek z pamiętników przez artykuły z gazet po raporty wojskowe oraz liczne ilustracje. Dodatkowo występują komentarze tajemniczego Archiwisty.

Książka, tak jak i serial, utrzymana w atmosferze...

Piotr_M | 2017-05-18

Pomimo kilku ciekawych fragmentów i naprawdę dobrze zaprojektowanej łamigłówki, “Sekrety Twin Peaks” to książka w najlepszym razie przeciętna. Bardzo ładne wydanie i piękne ilustracje nie są w stanie zastąpić braku wartościowej treści. Według mnie fani serialu, a to do nich głównie kierowana jest lektura, niestety nie znajdą w niej informacji, na które mieli prawo liczyć. Kto zatem powinien sięgnąć po “Sekrety Twin Peaks”? Tylko i wyłącznie fanatyczni fani serialu(w tym ja), a i ci, jak widać, mogą być rozczarowani.
Zapraszam do lektury pełnej recenzji -

McRap1972 | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2017
Przeczytana: 24 maja 2017

Pozycja obowiązkowa dla fanów "Twin Peaks". Książka ma formę starych dokumentów, dzienników, wycinków prasowych i wywiadów. Do tego mamy tu zapiski agenta FBI badającego całość. Poziom trochę nie równy ale były momenty kiedy czytałem z wielkim przejęciem.
Myślę, że warto przeczytać przy okazji nowego "Twin Peaks" wchodzącego właśnie na ekrany telewizorów.

Polecam :)

Ramzes1988 | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

Jako, że jestem świeżo po maratonie ze starym i nowym Twin Peaks, na świeżo postanowiłem sięgnąć po tę książkę. Autor, Mark Frost jest jednym ze scenarzystów serialu, także dobrze rozumie tę całą dość pogmatwaną i momentami surrealistyczną historię.
"Sekrety Twin Peaks" to swego rodzaju spoiwo łączące stary serial z nowym. Z powieści dowiadujemy się czemu miasteczko jest wyjątkowe, mamy tu sporo teorii spiskowych, zjawisk paranormalnych oraz sporo innych ciekawych rzeczy.
Bardzo podoba mi się wydanie tej książki, myślę że to fenomenalna robota, sporo mamy tu rysunków, zdjęć, jest to na pewno coś nieszablonowego (nie przypadł mi jedynie do gustu ten pomysł z listami i odręcznym pismem, dla mnie ciężko się to czytało).
Myślę, że ktoś, kto nie oglądał serialu, a przede wszystkim nie jest fanem Twin Peaks w wersji telewizyjnej, raczej nie ma czego szukać. Ta książka jest dla fanów Dale'a Coopera i reszty.

Woocash | 2017-02-28
Przeczytana: 26 lutego 2017

"Sowy może rzeczywiście nie są tym, czym się wydają, ale i tak odgrywają ważną rolę: przypominają nam, żebyśmy patrzyli w ciemność."

Już niedługo fani "Miasteczka Twin Peaks" będą mogli obejrzeć kontynuację kultowego serialu Davida Lyncha i Marka Frosta. W oczekiwaniu na nowe odcinki ten drugi zaserwował nam nie lada prezent. Książka, którą książką trudno nazwać, jest skatalogowanym przez osobę przedstawiającą się jako Archiwista dossier, pełnym dokumentów, listów, transkrypcji rozmów, wycinków z gazet, zdjęć i zapisków. Dotyczą one w pewnej mierze mieszkańców Twin Peaks, dowiedzieć się można z tej pozycji wielu ciekawych faktów między innymi o Pieńkowej Damie, czy małżeństwie Martellów. Dostajemy również pewne wyjaśnienia odnośnie wątków, które drugi sezon serialu zostawił bez odpowiedzi ponad ćwierć wieku temu. Jednak to nie na tym przede wszystkim skupia się Mark Frost, a na tym, co w "Twin Peaks" chyba najciekawsze - zjawiskach paranormalnych, niewytłumaczalnych. Na pierwszy...

CzytAśka | 2016-11-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 listopada 2016

Z pewnością lektura dla fanów Twin Peaks. Osoba postronna chyba nie zrozumie i nie polubi. Ja kocham Twin Peaks i dlatego przeczytałam.
Ale mam różne ale..
Dla mnie za dużo Archiwum X i latających spodków, za mało Czytelni i tajemnic lasów Twin Peaks... Za dużo historii działań wojska i służb za mało dusznej, niewyjaśnionej atmosfery małego miasteczka. Za dużo UFO za mało BOBa.

No i wtopa autora/korekty (nie wiem kogo) z matką Normy...

Nie przepadam za formą zbiorów dokumentów, pseudo rękopisami i zdjęciami pseudo dokumentów. Wolałabym normalnie napisaną książkę (najlepiej jeszcze w ebooku, bo tu mnie ten tom strasznie męczył, wielki, ciężki i w twardej okładce) ale rozumiem zamysł... Podgrzanie atmosfery przed serialem na 5tkę. Teraz czekam jeszcze bardziej....

Suzi | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

Pisanie, że to pozycja obowiązkowa dla fanów Twin Peaks mija się chyba z celem - kto nie poznał, czym jest bycie członkiem jednego z najstarszych fandomów w historii współczesnej popkultury (Whovians, shh!), nie zrozumie, jak przewodnik po historii miasteczka znanego nam na pamięć dopełnia naszą miłość i fascynację w oczekiwaniu na wznowienie serialu.

Ci, którzy oczekiwali bezpośredniego wyjaśnienia, co dzieje się w Twin Peaks pomiędzy sezonami może się nieco rozczarować: dostaniemy tu informacje o losach kilku zaledwie postaci, których życie stanęło na zakręcie tuż przed zakończeniem emisji serialu. Książka opisuje i scala chaotyczne, tajemnicze dzieje regionu wokół TP, wyjaśnia genealogię rodów oraz powody, dla których znani nam już bohaterowie stali się tymi, kim są.

Publikacja jest przede wszystkim pięknym, eleganckim ukłonem dla fanów, znakiem rzeczywistego zainteresowania twórców widzami. Stworzona i wydana z wielką dbałością o szczegóły księga prędko się nam nie znudzi....

Czytamy w weekend

Dzisiaj przypada piątek trzynastego. Mamy jednak nadzieję, że pech się Was nie ima i że przeżyjecie dzisiejszy dzień w jednym kawałku. Ufamy także, że książki, które wybierzecie do czytania w ten weekend nie okażą się pechowe - trzymamy za to kciuki! Zobaczcie co osoby z naszej redakcji wybrały na nadchodzące dni.