Bezrobotny Lucyfer i inne opowieści

Wydawnictwo: Czytelnik
zbiór opowiadań
klasyka

Na niniejszy tom składają się utwory prozatorskie Wata, obrazujące ewolucję jego pisarstwa: "JA z jednej strony i JA z drugiej strony mego mopsożelaznego piecyka" (1919) - związany z nurtem dadaizmu i surrealizmu, prowokacyjny estetycznie zbiór prozy poetyckiej, łamiący konwencje obyczajowe i artystyczne; "Bezrobotny Lucyfer. Opowieści" (1927) - tom opowiadań należących do najciekawszych - intelektualnie i artystycznie - osiągnięć literatury międzywojennej. Katastroficzna wizja zagłady kultury europejskiej ujęta jest w sposób parodystyczno-groteskowy. Przedmiotem kpiny są także mity i obsesje współczesnego społeczeństwa; Mikronowele (1953-1967) - cykl drobnych utworów w stylu powiastek filozoficznych.

Wybór i opracowanie Włodzimierz Bolecki i Jan Zieliński
Wstęp Włodzimierz Bolecki

źródło opisu: Czytelnik, 1993

źródło okładki: antykwariat.waw.pl

Belbo | 2017-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2017

zastanawiam się, co napisać. Mosiężny piecyk to generalnie bełkot, bądź na granicy bełkotu. pisany w gorączce, w majakach zlepek słów. nawet ciekawych, to prawda. Ale cholernie ciężko to się czyta. A później to już tylko lepiej. każde kolejne opowiadanie jest wyśmienite. Wat miał przyjemność obcować z Witkacym, razem sie nakręcali literacko. Wat futurysta, anarchista, komunista. Dobry człowiek, świetny pisarz, gawędziarz.
Książkę polecić mogę tylko wyrobionym Czytelnikom. Tylko

Piotr | 2017-09-03