Pokój na Ziemi

Okładka książki Pokój na Ziemi
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Lem
Wydawnictwo Literackie
2016-09-01
1986-01-01
9788308061916
lem fantastyka

Okładka książki Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski Tomasz Fiałkowski, Stanisław Lem
Ocena 7,1
Świat na krawę... Tomasz Fiałkowski,&...
Okładka książki Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Stanisław Bereś, Stanisław Lem
Ocena 8,0
Tako rzecze Le... Stanisław Bereś, St...

Powieść science fiction z 1984, więc raczej późnego okresu w twórczości Stanisława Lema, a także ostatni tekst, w którym pojawia się Ijon Tichy, uwielbiany przez czytelników na równi z pilotem Pirxem. "Pokój na Ziemi" jest ze wszech miar poprawny - od strony technicznej bardzo dobry, zresztą jak niemal wszystkie dzieła Lema, fabularnie zaś całkiem ciekawy, choć niestety dość poszatkowany i chaotyczny sposób prowadzenia narracji utrudnia lekturę. Tak jak w innych tekstach z Ijonem Tichym w roli narratora, autor sprawnie łączy powagę z humorem, choć akurat w tym przypadku zabrakło charakterystycznej dla Lema błyskotliwości. Nieźle natomiast prezentuje się warstwa futurologiczna - pisarz jak zawsze ma sporo ciekawych pomysłów, a jego pomysł na wyścig zbrojny przyszłości jest naprawdę ciekawa. Wahałem się przez chwilę, czy nie dać oceny o oczko wyższej, ale jednak zdecydowałem się na siódemkę, bo "Pokój na Ziemi" to dobra powieść - aż dobra, ale niestety również jedynie dobra.

Bez wątpienia dobra powieść, chociaż w przekroju twórczości Lema, którą dotąd poznałem (to moja 13. przeczytana książka tego autora), jest to jednak raczej przeciętniak. Wyśmienity pomysł na fabułę i przebieg akcji - której trzonem są podejmowane próby wyjaśnienia, co dzieje się na Księżycu, który został zmilitaryzowany, a później pozostawiony samemu sobie - na pastwę ewoluującej sztucznej inteligencji. Czy roboty rozwinęły własną świadomość? Czy mogą zagrażać Ziemi, która pozbyła się własnych zasobów militarnych?

Ogólnie jest to po prostu Lem jakiego znamy i lubimy, tutaj jednak chyba troszeczkę zabrakło głębszego zaangażowania filozoficznego autora, ja przynajmniej takie odniosłem wrażenie podczas czytania, albo może po prostu po tych kilkunastu książkach, rozważania Lema już mi trochę spowszedniały. Być może pora na nieco dłuższe rozstanie z twórczością naszego znakomitego pisarza science fiction.

Niewątpliwym plusem książki jest jej zakończenie, oraz dla mnie dodatkowo, wizja rozwoju technologicznego - nareszcie w przyszłości jest komputeryzacja i nie ma mikrofilmów i bibliotek z papierowymi książkami na statkach kosmicznych, co w starszych powieściach Lema było normą :) Dodatkowy plusik również za scenę, której słowem kluczowym jest "bracie rodzony" :)

Na półkach: , , , ,

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema.
Książka 21 z 20.
Trochę nostalgiczne pożegnanie z Ijonem Tichym. Przyjemnie wrócić do mojego ulubionego bohatera znanego z „Dzienników gwiazdowych” i „Kongresu Futurologicznego”. Jak ktoś polubił Lema nie będzie zawiedziony.
Plusy:
- oryginalna wizja świata, gdzie wyścig zbrojeń został przeniesiony na księżyc;
- czy Ziemia pozbawiona zbrojeń jest już na stałe bezpieczna;
- czy człowiek jest zdolny do pokoju, czy ciągle będzie dążył do konfrontacji;
- jak na Lema dosyć spójna fabuła, przeplatana rozmyślaniami;
- dokąd zmierza rozwój techniki, czy należy obawiać się utraty kontroli nad nim;
- nie wie lewica co czyni prawica, walka z mózgiem przeciętym na pół, czyli kallotomią;
- intrygujące opisy zmian zachodzących w społeczeństwie po rozwoju technologii;
- pokazanie zmian w sposobie życia, jego komforcie, jakie mogą czekać na nas w bliższej i dalszej przyszłości;
- zmusza do refleksji i zastanowienia się nad miejscem człowieka we wszechświecie;
- epizody humorystyczne bawią i śmieszą, a zarazem nasiąknięte są sporą dawką ironii i absurdu.
Minusy:
- trochę archaiczne zachowania naukowców jak na lata osiemdziesiąte.
Ogółem książka bardzo dobra.

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema.
Książka 21 z 20.
Plusy:
- oryginalna wizja świata, gdzie wyścig zbrojeń został przeniesiony na księżyc;
- czy Ziemia pozbawiona...

Stanisław Lem po raz kolejny ukazuje w literaturze swoją niesamowitą wyobraźnię i kreatywność. Podboje technologiczne w niedalekiej przyszłości nie pozostawiają złudzenia że autor był prawdziwym wizjonerem.
Kolejne przygody Ijona Tichego, gwiezdnego podróżnika który zostaje wysłany na misję przez organizację LA na Księżyc, gdzie dokonać ma inspekcji militariów, które ziemianie umieścili na nim po podpisaniu paktu o rozbrojeniu, by mogli zacząć żyć w pokóju, bez strachu o agresję ze strony sąsiada. Niestety podczas pobytu Ijona na Księżycu dochodzi do incydentu przez który nasz bohater wpada w kłopoty. Księżyc stał się strefą wojny, prawdziwym poligonem doświadczalnym gdzie broń i maszyny pozostawione same sobie ewoluowały do takiego stopnia że zaczęły stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie ale i dla ziemi. Pod przykrywką paktu o rozbrojeniu świat wcale nie zmienił się i nie stał się wcale bezpieczniejszy, społeczeństwo zawsze zjadzie sobie coś z czym musi walczyć. Kolejne trafne przewidywania Lema są tutaj namacalne, niczym wizje wyłowione prosto od Aldousa Huxleya, niebywałe ostatnie strony pokazujące świat przyszłości, w większości jest przerażająco podobny do rzeczywistości w której obecnie żyjemy. W moim mniemaniu Morał tej książki jest taki - Nie warto zawierzać w technologię i pokładać całą w niej nadzieję, bo może nas kiedyś zawieść i sprowadzić nieszczęście.

Nie jestem fanem tego okresu pisarstwa Lema. Źle wspominam "Dzienniki gwiazdowe" a to jest niejako kontynuacja przygód Ijona Tichego, choć równie dobrze bohaterem mógłby być ktokolwiek inny. O bohaterze nie dowiemy się tu nic ciekawego ani nowego, jest po prostu fantomem przez który przemawia sam Lem. Akcja jest tylko pretekstem dla przemyśleń autora i to jest mój główny zarzut. Przemyślenia i pomysły tu zawarte są genialne i wykraczają ponad czas w których zostały opisane, jest to po prostu kawał świetnej literatury futurystycznej. Jeżeli zaś chodzi o fabułę - tu wszystko się sypie, nie trzyma kupy i prowadzi do niczego. Jeżeli ktoś szuka satysfakcjonującej narracji tu jej nie znajdzie. Frenetyczna fabuła jest jedynie pretekstem do wyłożenia przemyśleń na temat stanu ludzkości, przepowiedni na temat przyszłości i gdzieś tam jeszcze jest zawarty polityczny komentarz, niestety jego treść trochę mi umknęła. Czytając tę powieść zrozumiałem paranoiczną opinię Philip K. Dicka o Lemie. Zdecydowanie wolę pisarstwo Lema które zaprezentował w "Solaris", "Niezwyciężonym" czy "Powrocie z gwiazd".

Wspaniała przewrotna opowieść wielkiego L.E.M.a. Pomimo, a może dzięki tematowi jakim tu jest kosmiczny wyścig zbrojeń, książka do głębi pacyfistyczna. Ijon Tichy kolejny raz doświadczany kosmicznymi przygodami, staje się wcale trafnym prorokiem konsekwencji zimnowojennych gwiezdnych wojen. Uwielbiam tego faceta.

Być może ujął mnie zimnowojenny klimat z rywalizacją przeniesioną w kosmos. Być może mam do niej słabość, jako do pierwszej książki Lema, którą przeczytałem.
Czysto obiektywnie jest to 8 lub słabe 9.
Moje 10 jest sentymentalne. Wierzę, że nie jestem jedyny :)

Polecam

Czysto obiektywnie jest to 8 lub słabe 9.
Moje 10 jest sentymentalne. Wierzę, że nie jestem jedyny :)

Polecam

Cudowna, dowcipna, odkrywcza i niewiarygodne, że tak stara powieść!

Cudowna, dowcipna, odkrywcza i niewiarygodne, że tak stara powieść!

A na początku był chaos...
Tak jak Tichy, główny bohater powieści, musi odnaleźć się w na nowo w swoim umyśle, potraktowanym kalloktomią (w dużym uproszczeniu – przepołowieniem mózgu), tak czytelnik w pierwszych rozdziałach zostaje rzucony na głęboką wodę poszatkowanej treści. Kolejne części książki, zgodnie z zapowiedzią wspomnianego astronauty, odkrywają kolejne karty i w bardziej uporządkowany sposób opisują przebieg minionych wydarzeń, prowadzących do mniej lub bardziej – zależnie od odbioru – zaskakującego finału.
Proza Lema zazwyczaj bywa wielowymiarowa – nie inaczej rzecz się ma w przypadku „Pokoju na Ziemi”. To powieść o społeczeństwie, zagrożeniach płynących z ludzkich słabości i knowań, ekspansji, technologii, a poniekąd także o wojnie. Na zupełnie innej płaszczyźnie rysuje się też wewnętrzna walka człowieka – i mimowolnie, i przez pewnego rodzaju ignorancję – skłóconego samego ze sobą. Jest to powieść psychologiczna, społeczna o poszukiwaniu tożsamości indywidualnej własnej, obcej oraz zbiorowej. Poprzez wyżej wymienione zabiegi narracyjne, możemy całą tę przygodę przeżywać razem z naszą fabularną ofiarą „przepołowienia” – raz skołowani brakiem wiedzy, raz przepełnieni natłokiem sprzecznych informacji, a jeszcze niekiedy uradowani nowo odkrytym faktem.
Powieści pana Stanisława nie są także czytadłami i trudno czytać je od deski do deski w jeden wieczór. Nie jest to ani minus, ani plus ocenianej przeze mnie książki – raczej wskazówka dla ludzi, którzy udręczeni pracą lub innymi obowiązkami chcieliby sięgnąć po tę twórczość. Czytelnikom, którzy lubią i mają w danej chwili ochotę na gimnastykę umysłu jak najbardziej polecam tę pozycję. Zasiadając do niej dobrze jest posiadać przynajmniej średnią wiedzę z zakresu różnych dziedzin, m.in.: technologii, anatomii, psychologii świata polityki czy kultury i sztuki. Lem przez całą nieomal powieść zręcznie żongluje inteligentnymi żartami oraz innymi poukrywanymi pomiędzy wierszami smaczkami wywołującymi uśmiech na ustach. Powieści najlepiej kosztować będzie osobom dorosłym, myślę że po trzydziestym roku życia, aby w pełni cieszyć się tym, co reprezentuje sobą treść i wychwycić wszystkie oczka, jakie puszcza do czytelnika autor.
Polecam gorąco. Zwłaszcza tym, którzy prozę Stanisława Lema już znają.

A na początku był chaos...

Chylę głowę przed wyobraźnią autora.

Chylę głowę przed wyobraźnią autora.