Pokój na Ziemi

wydawnictwo
Agora SA
typ
papier
7,46 (326 ocen i 21 opinii)

Opis książki

Rzecz dzieje się w nieodległej przyszłości, kiedy ziemskie mocarstwa postanowiły wyekspediować swe arsenały i fabryki nowej broni na Księżyc, aby tam ewoluowały samopas, pozostawiając Ziemię w stanie pokoju i dobrobytu. Lęk przed tymi, co się na Księżycu z tych arsenałów urodziło, popycha jednak organizacje międzynarodowe do wysłania na Księżyc Ijona Tichego w supertajnej misji, aby dowiedział się, co na bezludnym globie zaszło. Bohaterowi zdarza się tam osobliwy przypadek: rozcięcie wielkiego spoidła łączącego półkule mózgowe, co sprawa, że staje się psychicznie rozdwojony sam dla siebie i dla otoczenia intrygującą zagadką, a zarazem nosicielem tajemnicy, której nie jest świadom, ale na którą dybią wszystkie ziemskie wywiady. Książka fascynująca zarówno z uwagi na sensacyjną akcję, jak na intelektualną zawartość i prognozy dotyczące przyszłości człowieka.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Ambrose | 2012-07-03

Kallotomiczna wizja przyszłości

"Pokój na Ziemi" to kolejne fantastyczne dzieło polskiego tytana science-fiction, filozofia, etyka i myśliciela, Stanisława Lema. Fabuła książki osnuta jest wokół trwającego na Ziemi wyścigu zbrojeń, osiągającego rozmiaru absurdu, czyli formy w której Lem się lubował i której to można śmiało nazwać go mistrzem. Skoro jest i absurd, pojawić się musi i jego nieodzowny lemowy towarzysz, czyli Ijon Tichy, egoman ekscentryk i gwiezdny podróżnik, doskonale znany z powieści: „Wizja lokalna”, „Dzienniki gwiazdowe” oraz „Kongres futurologiczny”. Jak już wspomniano, na Ziemi walka o zbrojną dominację trwa w najlepsze. Konstrukcja wszelakich machin do zadawania bólu bliźniego, rozwój technologii mających na celu uprzykrzenie życia, osiągają taki kunszt, że nie sposób już rozstrzygnąć, czy ciągle padający deszcz, przeplatany huraganami to dzieło złośliwego sąsiada, czy też zwyczajny kaprys pogody. Świat zaczyna z wolna przypominać jedną wielką...

vattghern76 | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 26 stycznia 2014

REWELACYJNA to pozycja. Ba! Rewelacyjna z hakiem!

Kolejne, WYŚMIENICIE napisane przygody Ijona Tichego, w mojej ulubionej a ostatecznej dla tego bohatera wersji. "Pokój na Ziemi" to powieść niezmiernie interesująca, zajmująca i pasjonująca, ważna i poważnych rzeczy się tycząca, oraz jak to u Tichego bywa - chwilami PRZEZABAWNA!

GENIALNIE poruszona po raz kolejny (patrz: "Niezwyciężony"), choć bardziej dogłębnie i dojrzale oraz takoż też pysznie: tematyka sztucznej ewolucji broni, która to w ramach przeniesienia ziemskiego wyścigu zbrojeń na Księżyc, wymyka się jakby spod ludzkiej - Lunar Agency - kontroli. A gdy wszystko zawodzi - do akcji wkracza Ijon!

Czytelnik rozkoszować się tu będzie znów PERFEKCYJNIE i MISTRZOWSKO dobranym dekoktem słów, doprowadzającym co czas jakiś do absolutnie niekontrolowanych eksplozji opętańczego chichotu, znajdzie tutaj również CUDOWNIE wymieszane elementy HARD SF z nutką lekką groteski, będą też różnego rodzaju smaczne dygresje, wątki sensacyjne...

MontyP | 2014-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2010

No nie mogłem się powstrzymać, żeby nie skomentować jeszcze jednej książki Lema. Czytając obcych autorów mamy do dyspozycji kunszt... tłumacza, a nie pisarza. Nikt z nas nie zna języków obcych na tyle dobrze, żeby delektować się językiem twórcy (wiem co piszę bo sam znam 4 języki i czytam oczywiście Turgieniewa w oryginale, ale jednak...). Ta książka ma wszystkie smaczki językowe, jest tu kawał nauki z kilku dziedzin podany w przystępny sposób. Humor lekki, jedyny w swoim rodzaju, "Lemowski". Perełka dla wielbicieli SF. Tak powinno się pisać: z wierzchu lekko, przystępnie, ale z drugim (albo i trzecim) dnem. Książki "ambitne", ze zdaniami ciężkimi jak kowadło do mnie nie trafiają (napiszę o kilku takich). Ta jest wspaniała!

franekpp | 2014-08-08
Przeczytana: lipiec 2014

Kolejna bardzo dobra powieść Stanisława Lema. Przedstawia on życie na Ziemi w sposób raz komiczny, a raz makabryczny. Ijon Tichy jest tutaj postacią bardzo ciekawą i dowiadujemy się o nim wielu ciekawych rzeczy. Najbardziej (pewnie jak wszystkich) interesowała mnie sytuacja na Księżycu, którą autor opisał w sposób tajemniczy, przez co niedokładny, więc można by długo fantazjować na ten temat.
I kolejny raz nie zawiodłem się na powieści Lema.

GabrielL | 2011-07-20
Przeczytana: 22 października 1987

Każda książka Lema wymaga odrębnego nastroju, podejścia. Czytać nieśpiesznie, bo "pomiędzy" kryją się myśli odkrywcze i zaskakująco filozoficznie prowokacyjne

Mateusz | 2013-05-31

"Pokój na Ziemi" był pierwszą książką Lema jaką (stosunkowo niedawno) przeczytałem. Miałem szczęście mieć przewlekle chorego na niechęć do fantastyki wychowawcę, dzięki czemu ominęły mnie chociażby "Bajki robotów" - jestem z tego niezmiernie rad, bo zawsze chciałem rozpocząć swój kontakt z mistrzem sci-fi poprzez jakieś bardziej odpowiadające mi dzieło, a takim właśnie okazał się być "Pokój na Ziemi". Już od pierwszych stron autor wprawia nas w zachwyt ukazując zmagania Tichego z jego dość (:D) osobliwym problem, czy też popisując się niezwykle żartobliwym językiem, który to potrafi osłodzić nam rozważania nad z pozoru wcale zabawnymi problemami. Książka wybitna jak i jej autor. Nic tylko polecić!

Cirmus | 2012-04-06
Na półkach: Przeczytane, LEM
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

Szkoda, że to ostatnia o Ijonie Tichym. Lem na szczycie formy. Polecam

Nairda | 2014-02-13

Bardzo dobra książka. Jedna z moich ulubionych Lema. Polecam!

Peter | 2012-02-12
Przeczytana: 15 maja 2001

I chyba tak się skończy nasz Świat, jak to Mistrz Lem przewidział. Szczególnie technika wojenna dryfuje wyrażnie w tą stronę. Tyle dobrego, że człowiek ocaleje ale Rozbuchaną Technikę (elektronikę/informatykę) szlag trafi, AMEN !!! Wcale mnie to, tak jak Mistrza Stanisława, nie zmartwi.

Kamila | 2011-07-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 lipca 2011

Błyskotliwa, wizjonerska, inteligenta. Przerażająco możliwy scenariusz przyszłości. świetnie się czyta.
Co tu dużo pisać- po prostu Lem!

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Simon Beckett
    47. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Wiktor Suworow
    68. rocznica
    urodzin
    Najstraszliwsze zbrodnie w dziejach cywilizacji są dziełem ludzi, którzy nie pili, nie palili, nie zdradzali swoich żon i karmili wiewiórki z ręki.
  • Hanna Januszewska
    110. rocznica
  • Peter S. Beagle
    76. rocznica
    Ten wybierać drogę musi,
    komu wszelki szlak odcięło.
    Utracone wiecznie kusi,
    co minęło to minęło.
  • Adolf Hitler
    126. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    105. rocznica
  • Ian Watson
    72. rocznica
  • Julie Powell
    42. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy.
    To radość.
  • Merete Lien
    63. rocznica
    urodzin
    Wielka miłość bywa egoistyczna.
  • Arto Paasilinna
    73. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Elina Hirvonen
    40. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Mary Hoffman
    70. rocznica
  • Bram Stoker
    103. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.
  • Kacper Godycki-Ćwirko
    3. rocznica
    śmierci
    W czasie mojej podróży spotkałem wiele osób, które uświadomiły mi, że życie mija zbyt szybko, by warto było tracić czas na pracę tylko po to, aby dotrzymać kroku innym, by nie mieć mniej. Pracować, aby kupić dom, samochód, superciuchy. Ubrania szybko przestają być modne, dom staje się za ciasny, sam... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku