Pokój na Ziemi

wydawnictwo
Agora SA
typ
papier
7,46 (337 ocen i 21 opinii)

Opis książki

Rzecz dzieje się w nieodległej przyszłości, kiedy ziemskie mocarstwa postanowiły wyekspediować swe arsenały i fabryki nowej broni na Księżyc, aby tam ewoluowały samopas, pozostawiając Ziemię w stanie pokoju i dobrobytu. Lęk przed tymi, co się na Księżycu z tych arsenałów urodziło, popycha jednak organizacje międzynarodowe do wysłania na Księżyc Ijona Tichego w supertajnej misji, aby dowiedział się, co na bezludnym globie zaszło. Bohaterowi zdarza się tam osobliwy przypadek: rozcięcie wielkiego spoidła łączącego półkule mózgowe, co sprawa, że staje się psychicznie rozdwojony sam dla siebie i dla otoczenia intrygującą zagadką, a zarazem nosicielem tajemnicy, której nie jest świadom, ale na którą dybią wszystkie ziemskie wywiady. Książka fascynująca zarówno z uwagi na sensacyjną akcję, jak na intelektualną zawartość i prognozy dotyczące przyszłości człowieka.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Ambrose | 2012-07-03

Kallotomiczna wizja przyszłości

"Pokój na Ziemi" to kolejne fantastyczne dzieło polskiego tytana science-fiction, filozofia, etyka i myśliciela, Stanisława Lema. Fabuła książki osnuta jest wokół trwającego na Ziemi wyścigu zbrojeń, osiągającego rozmiaru absurdu, czyli formy w której Lem się lubował i której to można śmiało nazwać go mistrzem. Skoro jest i absurd, pojawić się musi i jego nieodzowny lemowy towarzysz, czyli Ijon Tichy, egoman ekscentryk i gwiezdny podróżnik, doskonale znany z powieści: „Wizja lokalna”, „Dzienniki gwiazdowe” oraz „Kongres futurologiczny”. Jak już wspomniano, na Ziemi walka o zbrojną dominację trwa w najlepsze. Konstrukcja wszelakich machin do zadawania bólu bliźniego, rozwój technologii mających na celu uprzykrzenie życia, osiągają taki kunszt, że nie sposób już rozstrzygnąć, czy ciągle padający deszcz, przeplatany huraganami to dzieło złośliwego sąsiada, czy też zwyczajny kaprys pogody. Świat zaczyna z wolna przypominać jedną wielką...

vattghern76 | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 26 stycznia 2014

REWELACYJNA to pozycja. Ba! Rewelacyjna z hakiem!

Kolejne, WYŚMIENICIE napisane przygody Ijona Tichego, w mojej ulubionej a ostatecznej dla tego bohatera wersji. "Pokój na Ziemi" to powieść niezmiernie interesująca, zajmująca i pasjonująca, ważna i poważnych rzeczy się tycząca, oraz jak to u Tichego bywa - chwilami PRZEZABAWNA!

GENIALNIE poruszona po raz kolejny (patrz: "Niezwyciężony"), choć bardziej dogłębnie i dojrzale oraz takoż też pysznie: tematyka sztucznej ewolucji broni, która to w ramach przeniesienia ziemskiego wyścigu zbrojeń na Księżyc, wymyka się jakby spod ludzkiej - Lunar Agency - kontroli. A gdy wszystko zawodzi - do akcji wkracza Ijon!

Czytelnik rozkoszować się tu będzie znów PERFEKCYJNIE i MISTRZOWSKO dobranym dekoktem słów, doprowadzającym co czas jakiś do absolutnie niekontrolowanych eksplozji opętańczego chichotu, znajdzie tutaj również CUDOWNIE wymieszane elementy HARD SF z nutką lekką groteski, będą też różnego rodzaju smaczne dygresje, wątki sensacyjne...

MontyP | 2014-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2010

No nie mogłem się powstrzymać, żeby nie skomentować jeszcze jednej książki Lema. Czytając obcych autorów mamy do dyspozycji kunszt... tłumacza, a nie pisarza. Nikt z nas nie zna języków obcych na tyle dobrze, żeby delektować się językiem twórcy (wiem co piszę bo sam znam 4 języki i czytam oczywiście Turgieniewa w oryginale, ale jednak...). Ta książka ma wszystkie smaczki językowe, jest tu kawał nauki z kilku dziedzin podany w przystępny sposób. Humor lekki, jedyny w swoim rodzaju, "Lemowski". Perełka dla wielbicieli SF. Tak powinno się pisać: z wierzchu lekko, przystępnie, ale z drugim (albo i trzecim) dnem. Książki "ambitne", ze zdaniami ciężkimi jak kowadło do mnie nie trafiają (napiszę o kilku takich). Ta jest wspaniała!

franekpp | 2014-08-08
Przeczytana: lipiec 2014

Kolejna bardzo dobra powieść Stanisława Lema. Przedstawia on życie na Ziemi w sposób raz komiczny, a raz makabryczny. Ijon Tichy jest tutaj postacią bardzo ciekawą i dowiadujemy się o nim wielu ciekawych rzeczy. Najbardziej (pewnie jak wszystkich) interesowała mnie sytuacja na Księżycu, którą autor opisał w sposób tajemniczy, przez co niedokładny, więc można by długo fantazjować na ten temat.
I kolejny raz nie zawiodłem się na powieści Lema.

GabrielL | 2011-07-20
Przeczytana: 22 października 1987

Każda książka Lema wymaga odrębnego nastroju, podejścia. Czytać nieśpiesznie, bo "pomiędzy" kryją się myśli odkrywcze i zaskakująco filozoficznie prowokacyjne

Mateusz | 2013-05-31

"Pokój na Ziemi" był pierwszą książką Lema jaką (stosunkowo niedawno) przeczytałem. Miałem szczęście mieć przewlekle chorego na niechęć do fantastyki wychowawcę, dzięki czemu ominęły mnie chociażby "Bajki robotów" - jestem z tego niezmiernie rad, bo zawsze chciałem rozpocząć swój kontakt z mistrzem sci-fi poprzez jakieś bardziej odpowiadające mi dzieło, a takim właśnie okazał się być "Pokój na Ziemi". Już od pierwszych stron autor wprawia nas w zachwyt ukazując zmagania Tichego z jego dość (:D) osobliwym problem, czy też popisując się niezwykle żartobliwym językiem, który to potrafi osłodzić nam rozważania nad z pozoru wcale zabawnymi problemami. Książka wybitna jak i jej autor. Nic tylko polecić!

Cirmus | 2012-04-06
Na półkach: Przeczytane, LEM
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

Szkoda, że to ostatnia o Ijonie Tichym. Lem na szczycie formy. Polecam

Nairda | 2014-02-13

Bardzo dobra książka. Jedna z moich ulubionych Lema. Polecam!

kubajakubowski | 2013-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Mam problem ze Stanisławem Lemem.

Jego Solaris zachwyciło mnie zupełnie, jako wielka, głęboka literatura o wspaniałym humanistycznym przesłaniu.

W związku z powyższym spodziewałem się równie ciekawych przemyśleń w kwestii wojny i pokoju, ale... Nie znalazłem. Bo, czy można uznać za szczególnie oryginalne refleksje na temat niezdolności człowieka do pokoju i wiecznej dążności do konfrontacji i samozagłady? O stymulującym wpływie zbrojeń dla gospodarki i społeczeństwa? O świecie bez wojny, którego skutkiem jest społeczeństwo znudzonych idiotów, którzy marzą już tylko o tym, żeby "coś" się stało?

Samej intrydze opisanej w książce nie da się zarzucić w gruncie rzeczy nic. Mamy gęsty, iście kafkowski klimat wszechogarniających kłamstw i półprawd, gdzie nie wiadomo komu, jeśli komukolwiek można zaufać. Jedynym ciężkostrawnym, (czy może nawet niestrawnym) elementem były dla mnie opisy tych różnorakich, niesamowitych zdarzeń, będących udziałem Tichego, bo są zwyczajnie pozbawione...

Peter | 2012-02-12
Przeczytana: 15 maja 2001

I chyba tak się skończy nasz Świat, jak to Mistrz Lem przewidział. Szczególnie technika wojenna dryfuje wyrażnie w tą stronę. Tyle dobrego, że człowiek ocaleje ale Rozbuchaną Technikę (elektronikę/informatykę) szlag trafi, AMEN !!! Wcale mnie to, tak jak Mistrza Stanisława, nie zmartwi.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gilbert Keith Chesterton
    141. rocznica
    urodzin
    To, co jest dostatecznie duże, by wzbudzać pożądanie bogatych, jest też dostatecznie duże, aby bronili tego ubodzy.
  • Tomasz Różycki
    45. rocznica
    urodzin
    Napiłem się gorzkich ziół o złej porze
    i chciałem wam przywieźć świat, ale tyle
    można przywieźć z wyprawy, spośród
    wszystkiego to: moment wejścia do domu (50. Czy szukałeś mnie).
  • Aleksander Kaczorowski
    109. rocznica
  • Andrzej Sosnowski
    56. rocznica
    urodzin
    Powiedziałbym, że największy problem związany z tak wybitnymi i przystępnymi postaciami [Herbert i Miłosz] to jest nie tyle ich pisanie, ile sposób recyklingu, jaki ich dotknął i sponiewierał. Nieszczęście polega na tym, że rzecz podlega rozmaitym katachretycznym zniekształceniom w odbiorze i zaczyn... pokaż więcej
  • Róża Jeleń-Chroń
    97. rocznica
  • Louise Cooper
    63. rocznica
  • Władysław Łoziński
    172. rocznica
    urodzin
    Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym. Kogo nie zabił Tatarzyn, tego zabił opryszek, kogo nie zabił oprys... pokaż więcej
  • Marek Fiedler
    68. rocznica
    urodzin
    Kiedyś za młodu przyśnił mi się orzeł, który rzekł, że nadejdzie dzień, w którym obejmie tę ziemię we władanie. Długo rozmyślałem nad tym snem. Dziś wreszcie wiem, co orzeł miał na myśli. Tą ziemią rządzi pieniądz, a na każdym dolarze widnieje podobizna orła.
  • Max Brand
    123. rocznica