Pokój na Ziemi

Seria: Dzieła Stanisława Lema
Wydawnictwo: Agora SA

Inne wydania

Rzecz dzieje się w nieodległej przyszłości, kiedy ziemskie mocarstwa postanowiły wyekspediować swe arsenały i fabryki nowej broni na Księżyc, aby tam ewoluowały samopas, pozostawiając Ziemię w stanie pokoju i dobrobytu. Lęk przed tymi, co się na Księżycu z tych arsenałów urodziło, popycha jednak organizacje międzynarodowe do wysłania na Księżyc Ijona Tichego w supertajnej misji, aby dowiedział się, co na bezludnym globie zaszło. Bohaterowi zdarza się tam osobliwy przypadek: rozcięcie wielkiego spoidła łączącego półkule mózgowe, co sprawa, że staje się psychicznie rozdwojony sam dla siebie i dla otoczenia intrygującą zagadką, a zarazem nosicielem tajemnicy, której nie jest świadom, ale na którą dybią wszystkie ziemskie wywiady. Książka fascynująca zarówno z uwagi na sensacyjną akcję, jak na intelektualną zawartość i prognozy dotyczące przyszłości człowieka.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

Małe życie
Hanya Yanagihara

8,71 (34 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Gapcio | 2015-11-27

Wielka to szkoda, iż "Pokój na Ziemi" to już ostatnia okazja do spotkania z ujeżdżaczem komet i pogromcą własnych sobowtórów, Ijonem Tichym. Ciężko chyba o bohatera literackiego, który byłby bardziej zasłużony dla ludzkości, a jednocześnie tak sympatyczny i zwyczajny.
"Pokój na Ziemi" ma mniejszą siłę wyrazu niż "Dzienniki gwiazdowe" czy "Wizja lokalna", ale wciąż nosi znak jakości niedostępnej dla zatrważającej większości tych, którzy kiedykolwiek sięgnęli po pióro. Sama intryga jest jak zwykle fascynująca, nawet jeśli wyprawa w Nieznane jest tym razem jedynie wyprawą na Księżyc, a spora część akcji toczy się w ziemskim wariatkowie.
Najbardziej doceniam chyba jednak te fragmenty, w których Lem, porzucając bieżącą akcję, wypływa na ocean dygresji, opisując zjawiska albo całe grupy zjawisk, przede wszystkim społecznych, a przynajmniej mających szerokie konsekwencje społeczne. Ujawnia wówczas swe niemające równych wizjonerstwo. Gdyby postęp techniczny i towarzyszące mu przemiany...

vattghern76 | 2014-01-26
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 stycznia 2014

REWELACYJNA to pozycja. Ba! Rewelacyjna z hakiem!

Kolejne, WYŚMIENICIE napisane przygody Ijona Tichego, w mojej ulubionej a ostatecznej dla tego bohatera wersji. "Pokój na Ziemi" to powieść niezmiernie interesująca, zajmująca i pasjonująca, ważna i poważnych rzeczy się tycząca, oraz jak to u Tichego bywa - chwilami PRZEZABAWNA!

GENIALNIE poruszona po raz kolejny (patrz: "Niezwyciężony"), choć bardziej dogłębnie i dojrzale oraz takoż też pysznie: tematyka sztucznej ewolucji broni, która to w ramach przeniesienia ziemskiego wyścigu zbrojeń na Księżyc, wymyka się jakby spod ludzkiej - Lunar Agency - kontroli. A gdy wszystko zawodzi - do akcji wkracza Ijon!

Czytelnik rozkoszować się tu będzie znów PERFEKCYJNIE i MISTRZOWSKO dobranym dekoktem słów, doprowadzającym co czas jakiś do absolutnie niekontrolowanych eksplozji opętańczego chichotu, znajdzie tutaj również CUDOWNIE wymieszane elementy HARD SF z nutką lekką groteski, będą też różnego rodzaju smaczne dygresje, wątki sensacyjne...

Kallotomiczna wizja przyszłości

"Pokój na Ziemi" to kolejne fantastyczne dzieło polskiego tytana science-fiction, filozofia, etyka i myśliciela, Stanisława Lema. Fabuła książki osnuta jest wokół trwającego na Ziemi wyścigu zbrojeń, osiągającego rozmiaru absurdu, czyli formy w której Lem się lubował i której to można śmiało nazwać go mistrzem. Skoro jest i absurd, pojawić się musi i jego nieodzowny lemowy towarzysz, czyli Ijon Tichy, egoman ekscentryk i gwiezdny podróżnik, doskonale znany z powieści: „Wizja lokalna”, „Dzienniki gwiazdowe” oraz „Kongres futurologiczny”. Jak już wspomniano, na Ziemi walka o zbrojną dominację trwa w najlepsze. Konstrukcja wszelakich machin do zadawania bólu bliźniego, rozwój technologii mających na celu uprzykrzenie życia, osiągają taki kunszt, że nie sposób już rozstrzygnąć, czy ciągle padający deszcz, przeplatany huraganami to dzieło złośliwego sąsiada, czy też zwyczajny kaprys pogody. Świat zaczyna z wolna przypominać jedną wielką...

MontyP | 2014-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2010

No nie mogłem się powstrzymać, żeby nie skomentować jeszcze jednej książki Lema. Czytając obcych autorów mamy do dyspozycji kunszt... tłumacza, a nie pisarza. Nikt z nas nie zna języków obcych na tyle dobrze, żeby delektować się językiem twórcy (wiem co piszę bo sam znam 4 języki i czytam oczywiście Turgieniewa w oryginale, ale jednak...). Ta książka ma wszystkie smaczki językowe, jest tu kawał nauki z kilku dziedzin podany w przystępny sposób. Humor lekki, jedyny w swoim rodzaju, "Lemowski". Perełka dla wielbicieli SF. Tak powinno się pisać: z wierzchu lekko, przystępnie, ale z drugim (albo i trzecim) dnem. Książki "ambitne", ze zdaniami ciężkimi jak kowadło do mnie nie trafiają (napiszę o kilku takich). Ta jest wspaniała!

spootnik | 2015-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2015

Powrót Ijona Tichego w wielkim stylu! Świetnie napisana historia z olbrzymią dawką humoru i ciekawym wątkiem sensacyjnym, a wszystko to skąpane w solidnie podpartych naukowymi faktami rozmyślaniach autora. Sam Tichy po wielu przygodach przeszedł pewną metamorfozę, w wyniku której stał się nieco bardziej poważny niż w "Dziennikach gwiazdowych" a zarazem nieco mniej niż w trakcie spotkań z szalonymi naukowcami. Wspaniała książka i godne pożegnanie wielkiego podróżnika, zbawiciela wszechświata Ijona Tichego.

franekpp | 2014-08-08
Przeczytana: lipiec 2014

Kolejna bardzo dobra powieść Stanisława Lema. Przedstawia on życie na Ziemi w sposób raz komiczny, a raz makabryczny. Ijon Tichy jest tutaj postacią bardzo ciekawą i dowiadujemy się o nim wielu ciekawych rzeczy. Najbardziej (pewnie jak wszystkich) interesowała mnie sytuacja na Księżycu, którą autor opisał w sposób tajemniczy, przez co niedokładny, więc można by długo fantazjować na ten temat.
I kolejny raz nie zawiodłem się na powieści Lema.

GabrielL Kamiński | 2011-07-20
Przeczytana: 22 października 1987

Każda książka Lema wymaga odrębnego nastroju, podejścia. Czytać nieśpiesznie, bo "pomiędzy" kryją się myśli odkrywcze i zaskakująco filozoficznie prowokacyjne

Mateusz | 2013-05-31

"Pokój na Ziemi" był pierwszą książką Lema jaką (stosunkowo niedawno) przeczytałem. Miałem szczęście mieć przewlekle chorego na niechęć do fantastyki wychowawcę, dzięki czemu ominęły mnie chociażby "Bajki robotów" - jestem z tego niezmiernie rad, bo zawsze chciałem rozpocząć swój kontakt z mistrzem sci-fi poprzez jakieś bardziej odpowiadające mi dzieło, a takim właśnie okazał się być "Pokój na Ziemi". Już od pierwszych stron autor wprawia nas w zachwyt ukazując zmagania Tichego z jego dość (:D) osobliwym problem, czy też popisując się niezwykle żartobliwym językiem, który to potrafi osłodzić nam rozważania nad z pozoru wcale zabawnymi problemami. Książka wybitna jak i jej autor. Nic tylko polecić!

Cirmus | 2012-04-06
Na półkach: Przeczytane, LEM
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

Szkoda, że to ostatnia o Ijonie Tichym. Lem na szczycie formy. Polecam

Nairda | 2014-02-13

Bardzo dobra książka. Jedna z moich ulubionych Lema. Polecam!