Syrena

2006-01-01
2006-01-01
Ryszard Turczyn
współczesna literatura niemiecka literatura RFN Wellershoff

Okładka książki Literatura na Świecie nr 5-6/2006 (418-419) Alfred Andersch, Edward Balcerzan, Walter Benjamin, Gottfried Benn, Bertolt Brecht, Dennis Joseph Enright, Jacek Gutorow, Karl Krolow, Klaus Mann, Fritz J. Raddatz, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Gershom Scholem, Dieter Wellershoff, Erdmut Wizisla
Literatura na ... Alfred Andersch, Ed...
Okładka książki Short Stories in German Jurek Becker, Christoph Hein, Judith Hermann, Georg Klein, Siegfried Lenz, Birgit Vanderbeke, Dieter Wellershoff, Gabriele Wohmann, Ernst Zillekens
Short Stories ... Jurek Becker, Chris...

Książka psychologiczna to to napewno. Nic niezwykłego, ale warta przeczytania.

Książka psychologiczna to to napewno. Nic niezwykłego, ale warta przeczytania.

Aż szkoda, że autor tak nieznany w Polsce. Chyba wyszła u nas tylko ta jedna pozycja.
Szkoda, bo ten typ literatury lubię. Krótka powieść wcale nie jest dedykowana dojrzałym. Myślę, że każdy bardziej wrażliwy i empatyczny czytelnik znajdzie w niej sporo dla siebie.
Bohater, dojrzały człowiek, może już wchodzący w "smugę cienia" nagle wpada w uzależniającą relację z kobietą, której naprawdę nigdy nie widział. Zdaje sobie sprawę, że to niewłaściwe, ale nadal w to brnie, omal nie rujnując sobie życia.
Książka poruszyła moje emocje, ciągle o niej pamiętam, do tego stopnia, że jak gdzieś pożyczyłam i przepadła, to kupiłam następny egzemplarz.
Romans, jak by nie mówić - telefoniczny wydaje mi się jakimś zaczątkiem dzisiejszych romansów internetowych, gdzie wszystko jest o wiele bardziej proste.

Dieter Wellershoff (1925 -2018) - niemiecki pisarz, mieszkał w Kolonii, poza tym nic ciekawego nie znalazłem. Na LC 5,33 (3 oceny i 0 opinii),książka z 1980, wydana w Polsce w 2006. A teraz najistotniejsze: to LEKTURA DLA MĘŻCZYZN PO 50. .
A że 50 przekroczyłem ćwierć wieku temu, to doceniam trafność przedstawienia psychiki mężczyzny, któremu już nawet pomarzyć o miłości jest trudno.

Bohater – Elsheimer ma żonę i dwie córki (s.20):

„...Byli dobraną parą, łączyły ich upodobania i sposób myślenia. Elsheimer mógł sobie pogratulować pięknej, mądrej żony, dwóch udanych córek i sukcesów zawodowych..”

A jednak, a może właśnie dlatego jest podatny na rozmowy z nieznajomą, zakłócające status quo. Bo szara przewidywalna codzienność daje wprawdzie poczucie bezpieczeństwa, lecz równocześnie powoduje żal, że już się nic niezwykłego w życiu nie zdarzy. Elsheimer chwyta się rozmówczyni, jak tonący brzytwy, by przerwać stan apatii wywołany stabilizacją, umieraniem za życia. Najwyżej napisze jeszcze jedną książkę, poprowadzi wykłady, a córki pokończą studia i wyjdą za mąż, co jest normalną koleją losu. Powinien prosić: „Boże, zabrałeś moce, zabierz i chęci”, lecz te „chęci” inaczej „marzenia” nasilają się z wiekiem, są tym większe, im bliżej do śmierci, bo świadomość jakiegoś niespełnienia tkwi w każdym.

Przeczytałem jednym tchem, lecz zdradzić końca nie mogę, więc powiem tylko, że ubawiłem się świetnie i zapewniam, że każdemu samokrytycznemu starcowi też ta historia bardzo się spodoba, a innym nie polecam, bo jej nie zrozumieją. Dodam jeszcze, że lektura przypomniała mnie „Zbrodnię Sylwestra Bonnard”, w której bohaterem jest też starzejący się mężczyzna. 7/10 (dla staruchów 8/10)

• Niemiecka
  • Różne