Sesje twórczej pomysłowości dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych

Wydawnictwo: Sensus
youstyna

Kreatywność i pomysłowość to cechy, które bez żadnej przesady można uznać za kluczowe dla rozwoju człowieka jako gatunku zajmującego szczególne miejsce wśród zwierząt. Przez całe tysiąclecia to właśnie dzięki tym cechom ludzie przekształcali świat wokół siebie, dokonywali odkryć i konstruowali mechanizmy. To one leżą u podstaw przełomowych wynalazków, literatury, sztuki, medycyny czy teorii społecznych. Jednak o ile dawniej twórcze myślenie było raczej domeną wybitnych jednostek, dziś staje się nieodzowne w codziennym życiu każdego człowieka: pracownika korporacji i sektora społecznego, nauczyciela, terapeuty, animatora kultury czy studenta.

Płynność i elastyczność myślenia, oryginalność i zdolność dopracowania pomysłu można w pewnym stopniu wyćwiczyć — tak jak ćwiczy się pamięć i szlifuje inteligencję. W tej książce znajdziesz wiele różnych zadań pozwalających przełamać schematyczność myślenia, poprawić procesy tworzenia skojarzeń, posługiwania się analogiami i metaforami, przekształcania idei i rzeczy. Zobaczysz, jak poprowadzić sesje indywidualne, w parach i grupowe, jak zachęcić ich uczestników do twórczego myślenia i przełamać opory. Wiele ćwiczeń zawiera ilustracje zastosowania danej techniki z przykładami rozwiązań. To nieoceniona pomoc dla wszystkich pedagogów, psychologów i trenerów, chcących wyzwolić twórczy potencjał swoich podopiecznych

Co to jest twórcza pomysłowość?
Pomysły na wagę złota i zdrowia
Rozgrzewka dywergencyjna
Początek sesji twórczej pomysłowości — problemy dobrze zdefiniowane
Sesje indywidualne i w małych grupach
Sesje zespołowe
Sesje ewaluacyjne i waluacyjne
Warunki dobrej sesji twórczej pomysłowości
Źródła inspiracji
“Nigdy nie mów ludziom, co mają robić, a zaskoczą cię pomysłowością”.
gen. George S. Patton

kreatywnytrener | 2018-08-23