Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał

Okładka książki Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał Krzysztof J. Szmidt
Okładka książki Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał
Krzysztof J. Szmidt Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Onepress
2023-10-24
2023-10-24

Okładka książki Mądrość. Psychologia mądrych myśli, słów i czynów Judith Glück, Robert J. Sternberg, Krzysztof J. Szmidt
Mądrość. Psych... Judith Glück, Rober...
Okładka książki Kultura i twórczość w czasach zarazy Aneta Bilska, Dobrosław Bilski, Agata Dawidowicz, Anna Grabowska-Nogala, Agnieszka Janiszewska-Szczepanik, Eugeniusz Józefowski, Martyna Justyńska, Leszek Karczewski, Anna Majewska-Owczarek, Monika Modrzejewska-Świgulska, Michał Płusa, Magdalena Sasin, Tamara Sass, Aleksandra Sieczych-Kukawska, Krzysztof J. Szmidt
Kultura i twór... Aneta Bilska, Dobro...
Okładka książki Alternatywy w edukacji Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Katarzyna Krasoń, Wiesława Limont, Zbyszko Melosik, Beata Przyborowska, Jolanta Pułka, Andrzej Rozmus, Dariusz Rozmus, Bogusław Śliwerski, Krzysztof J. Szmidt, Ewa Wysocka
Alternatywy w ... Edyta Gruszczyk-Kol...

W ręku masz pędzel i farby. Najpierw malujesz raj, a potem do niego wchodzisz – Nikos Kazantzakis

Kreatywność na 33 sposoby to książka, która pozwala rozwinąć tę umiejętność🚀.
Znajdziesz w niej informacje o barierach twórczości, ograniczeniach, rzeczach które mają wpływ na nowe możliwości umysłu oraz zdjęcia z dużą ilością przykładów.
Poradnik pokazuje jak można wyjść poza utarte schematy. Zawiera praktyczne ćwiczenia i porady, które są podsumowaniem każdego rozdziału.

Książka napisana jest bardzo przystępnym i zrozumiałym językiem. Do tego liczne przykłady i jasny podział rozdziałów. Czyta się z przyjemnością.

Zatem kto chce wyruszyć w podróż i rozwinąć swoją kreatywność?

Kreatywność na 33 sposoby to książka, która pozwala rozwinąć tę umiejętność🚀.
Poradnik pokazuje jak można wyjść...

Współczesne czasy stanowią pochwałę dla kreatywności. Kreatywne jest już wszystko, począwszy od zabawek po artykuły biurowe. Kreatywność ma wzięcie, jest na nią zapotrzebowanie, tyle tylko, że cały system w którym funkcjonujemy robi wszystko, by tę kreatywność zabić. Począwszy od wczesnych etapów nauki dzieci uczone są zachowania się zgodnie z przyjętymi wzorcami i uczenia się zgodnie z kluczem odpowiedzi. Każda odpowiedź wykraczająca poza przyjęty wzorzec, jest zła. To tylko przykład w morzu innych zachowań i reguł, w których wzrastamy, a które ograniczają naszą kreatywność. Nie bez znaczenia jest też rozwój technologiczny – wytwory już nie powstają z nudy, tą bowiem zabija internet, po który sięgamy w każdej niemal sytuacji. Przestajemy inspirować się obserwacją otoczenia, zachowaniami ludzi, bo przecież ktoś właśnie dodał post w mediach społecznościowych…
Czy zatem można w jakiś sposób rozbudzić swoją kreatywność? Czy można odkryć swój potencjał? Czy można zacząć tworzyć, wymyślać kreatywne rozwiązania złożonych (albo nawet prostych) problemów? Okazuje się że tak, a przeczytamy o tym w książce „Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał”. Krzysztof J.Szmidt stworzył poradnik, który – poza wiedzą teoretyczną z zakresu kreatywności oraz twórczości – dostarcza nam przede wszystkim wskazówek, jak tę kreatywność rozbudzać w sobie każdego dnia. Lektura ma zatem wymiar praktyczny, a wdrożenie tych porad w życie, wykonanie poleconych przez autora ćwiczeń może sprawić, że zaczniemy wykorzystywać w pełni nasze możliwości. Lektura adresowana jest przede wszystkim do osób, które kształcą się w dziedzinach związanych z kreatywnością, choć jestem przekonana, że tak naprawdę każdy skorzysta z zawartej tu wiedzy. Pod warunkiem oczywiście, że nie skończy się na zapoznaniu z książką, a na czynnym wykorzystywaniu rad i kierowaniu się zamieszczonymi wskazówkami.
Książka – jak wskazuje tytuł – składa się z trzydziestu trzech krótkich rozdziałów, gdzie wiedza merytoryczna przeplata się z praktyką. Autor w tych rozdziałach zawarł sposoby na rozwijanie kreatywności i uprawianie twórczego życia, choć tak naprawdę, tych sposobów można by wymienić o wiele więcej. Te jednak wydają się najważniejsze, a przy tym każdy może z nich skorzystać. Każdy rozdział zakończony jest blokiem „Próby”, w którym zamieszczone są zadania do wykonania. Ta praca domowa służy doświadczeniu tego, o czym czytamy w danym rozdziale. Już sama obserwacja, zastanowienie się nad pewnymi kwestiami otwierają nasz umysł na nowe możliwości i pozwalają tworzyć nowe połączenia neuronalne. Autor nazywa je nawet treningiem kreatywności i nie ma w tym określeniu przesady.
Dodatkowo w książce znajdziemy przykłady „z życia wzięte”, czyli sylwetki kreatywnych osób, które w niecodzienny sposób działają, rozwiązują problemy, tworzą, przy okazji mogąc zainspirować innych. To ludzie, których nazwisk nie znajdziemy możne na pierwszych stronach gazet, ale dzięki temu wydaje się ich dzielić od nas mniejszy dystans, a przez to i my nabieramy przekonania, że kreatywne życie jest możliwe również w naszym wykonaniu. Uzupełnieniem lektury są również zdjęcia, mniej lub bardziej związane z tekstem, które na różne sposoby na nas oddziałują, albo ilustrując dany fragment, albo przykuwając nasz wzrok jakimś elementem czy tematem.
Poradnik, inaczej niż większość dostępnych na rynku, nie obiecuje nam, że w tydzień staniemy się bardziej kreatywni i dzięki temu odniesiemy sukces. Przede wszystkim pozwala nam dokładnie zrozumieć, czym jest kreatywność i co może ją ograniczać. Podsuwa nam sposoby na rozwijanie tej kreatywności, daje zgodę (a nawet zachęca do tego) na twórcze wyprawy naszego umysły. A wszystko po to, byśmy nie zmienili się w maszyny działające według schematu. Wpuśćmy zatem kreatywność do naszego życia!

O kreatywności. Porozmawiajmy.

[Współpraca reklamowa z @wydawnictwo_onepress @wydawnictwo_sensus]

Ta książka to trochę opracowanie naukowe, trochę poradnik i trochę ćwiczenia. Autor tłumaczy podjęcia, zadaje pytania i przedstawia życiowe przykłady. W interesujący sposób opisuje różne osoby i ich sposoby na kreatywność.

Znajdziesz tu kilka słów o barierach, przykłady kreatywnych prac, ale przede wszystkim rozłożone na czynniki pierwsze elementy wpływające na kreatywność.

Książka może okazać się strzałem w dziesiątkę w momencie trudności twórczych, kiedy potrzebne będą elementy, które pomogą nam wrócić na właściwe tory. Zwraca uwagę na najprostsze elementy otoczenia, które mogą stać się najlepszą inspiracją.

Ponadto to niezwykle ciekawe usystematyzowanie wiedzy na temat pracy twórczej. Nie ukrywam, że nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad źródłem moich pomysłów. Zwykle przychodzą do mnie w najmniej spodziewanych momentach. A jak jest u Ciebie? Myślałxś o tym?

O kreatywności. Porozmawiajmy.

[Współpraca reklamowa z @wydawnictwo_onepress @wydawnictwo_sensus]

Znajdziesz tu kilka słów o barierach, przykłady...

Zapowiadało się naprawdę fajnie, a niestety wyszło średnio.
Możliwe, że miałam zbyt duże oczekiwania, chciałam dostać coś, co będzie spektakularne i odmieni moją twórczą część życia.

Co natomiast dostałam?
33 wskazówki, jak kreatywność wesprzeć - owszem.
Jednak były to wskazówki, które są dość powszechnie znane i powielane.

Myślę, że dla osób, które z kreatywnością są mocno na bakier, ta książka będzie pomocna. Wskazuje ona jak kreatywność obudzić, o co zadbać i jak ją pielęgnować. Tłumaczy niektóre zagadnienia i uczy właściwego podejścia.

Ja jak się okazało większość z tych sposobów znam, rozumiem i wdrażam. Nie jest to więc coś, co poleciłabym twórczym weteranom.

Plus za zadania praktyczne, zdjęcia i opowieści z życia wzięte - było to fajne urozmaicenie w trakcie czytania.

Zapowiadało się naprawdę fajnie, a niestety wyszło średnio.

Co natomiast dostałam?
33 wskazówki, jak kreatywność wesprzeć - owszem.
Jednak były to wskazówki, które są dość powszechnie znane i powielane.

Myślę, że dla osób, które z kreatywnością są...

• Biblioteka
  • Samodzielne