Cień sułtana

Wydawnictwo: Czwarta Strona
historyczna
Ag2S

Gdzie kończy się „Wspaniałe stulecie” zaczyna się powieść Paszyńskiej. Jest rok 1566. Sulejman Prawodawca wyrusza na kolejną wyprawę przeciwko Habsburgom. Kampania ma być ukoronowaniem jego rządów, ostatecznym zwycięstwem Imperium Osmańskiego nad chrześcijańską Europą. Na drodze staje mu Nikola Subicz Żriński, dowódca niewielkiej twierdzy Szigetvar. Niespodziewanie jednak sułtan Sulejman...

Gdzie kończy się „Wspaniałe stulecie” zaczyna się powieść Paszyńskiej.

Niespodziewanie jednak sułtan Sulejman umiera, a wielki wezyr Mehmed Pasza Sokollu postanawia zataić ten fakt przed wojskiem, aby nie dopuścić do rozpadu Imperium Osmańskiego…

Napisana z rozmachem, niezwykle plastyczna, porywająca opowieść. Udane połączenie historii i fikcji literackiej, w której na tle wielkiej polityki, intryg, spisków, zdrad, zamachów i brutalnej walki o władzę rozgrywają się ludzkie dramaty: miłość przeplata się z lękiem, a z uśpienia budzą się demony uczuć z przeszłości.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 275

Umarł sułtan, niech żyje sułtan!

Maria Paszyńska lubi podróże w czasie, czując się dobrze zarówno w przedwojennej Warszawie, jak i w bardziej egzotycznych realiach. Nawet tak odległych kulturowo i czasowo, jak wiek szesnasty i Imperium Osmańskie. W jej najnowszej powieści właśnie ważą się losy chrześcijańskiej Europy, Sulejman Prawodawca szykuje wyprawę przeciw Habsburgom. Nagła śmierć pokrzyżuje jego plany, ale znajdzie się ktoś, kto spróbuje powstrzymać rozpad Imperium. A kiedy wielka polityka stanie na drodze miłości można być pewnym, że czeka nas nie tylko lekcja (ciekawej) historii, ale też wzruszająca opowieść.

„Cień sułtana” to powieść napisana z rozmachem, autorka udanie połączyła fikcję literacką z historycznymi faktami. Paszyńska ma talent do malowania słowami. Plastyczne, sugestywne opisy zmuszają wyobraźnię do wytężonej pracy i co wrażliwszym czytelnikom zapewnią podróż w czasie i przestrzeni. Najnowsze dzieło Marii Paszyńskiej może wciągnąć nawet tych, którym Turcja kojarzy się jedynie ze słonecznymi wakacjami i serialem telewizyjnym. Starannie opracowana pod względem merytorycznym, napisana kwiecistą polszczyzną i umiejętnie budowaną dramaturgią powieść przenosi czytelników do świata pełnego wschodniego przepychu.

W takich egzotycznych realiach toczy się walka o władzę i przetrwanie w tym dość egzotycznym dla nas świecie. Wiele się tu dzieje, bo też i na miłosnym wątku autorka nie poprzestała. Intrygi, zazdrość, poświęcenie, honor, odwaga, przyjaźń – można by tak wymieniać bez końca. Bo Cień sułtana jest po trosze o wszystkim i co istotne, ta zamierzona wielowątkowość nie wprowadza chaosu. Na uwagę zasługuje historia Sokollu, który jako dziecko został siłą odebrany rodzicom i wysłany na służbę do sułtana. Maria Paszyńska właściwie każdemu ze swych bohaterów poświęca sporo uwagi pokazując jego rozterki, słabości i targające nim uczucia.

Można pozazdrościć jej znajomości ludzkiej psychiki i talentu do tworzenia postaci wielowymiarowych i tak prawdziwych, że trudno oprzeć się wrażeniu, iż nie są zmyślone. Obdarzeni charyzmą, niebanalni i wyraziści bohaterowie to obok porywającej historii mocny punkt powieści. Dojrzewanie i wewnętrzna przemiana Sokollu jest tylko jednym z przykładów, jak wykreować wiarygodnego bohatera. Autorka pisze również o wzniosłej miłości, ale nie popada w ckliwość, jeśli słychać szczęk oręża – nie epatuje brutalnością, odpowiednio dozując sceny z pola bitwy.

Pewnym zaskoczeniem może być mała liczba dialogów i sporo opisów, co jednak absolutnie nie przeszkadza w czytaniu i nie nuży. Świat wykreowany przez Paszyńską jest niezwykle barwny i sugestywny. Trzecia w jej dorobku powieść, obok "Warszawskiego niebotyku" i "Gonitwy chmur", jest równie pasjonująca i wciągająca. Mam nadzieję, że autorka na tym nie poprzestanie. A widząc, z jakim wdziękiem i lekkością Maria Paszyńska posługuje się polszczyzną i tworzy fikcyjne światy, byłabym o to spokojna. I zawsze sumiennie odrabia lekcję historii, to tak na marginesie. Jeśli ktoś szuka ciekawej powieści z barwnymi bohaterami i wartką akcją, niech sięgnie po książki Marii Paszyńskiej.

Magdalena Świtała

Olena | 2017-02-06
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 06 lutego 2017

Na początku brakowało mi tempa akcji, rozmachu „Wspaniałego stulecia” (dość monotonne wprowadzenie w realia XVI wieku może zniechęcać),
z czasem powieść „Cień sułtana” wciągnęła mnie w egzotyczny klimat Wschodu. Jest w niej urok Baśni z tysiąca i jednej nocy, dobrze dopracowane tło historyczne i dbałość o szczegóły, działające na wyobraźnię opisy, świetne połączenie fikcji literackiej i autentycznych wydarzeń.

To nie był kraj dla starych wezyrów – chciałoby się rzec po przeczytaniu książki Marii Paszyńskiej. Rok 1566. Po śmierci sułtana Sulejmana w czasie wyprawy przeciw Habsburgom nad Imperium Osmańskim zaczynają się zbierać czarne chmury. Kampania węgierska nie kończy się spektakularnym triumfem, janczarzy zaczynają się buntować, na tronie zasiada Selim – syn Sulejmana, całkowite przeciwieństwo ojca, przedkładający zakrapiane alkoholem zabawy nad dobro państwa. Dodajmy do tego skrytobójcze zamachy i zakulisowe rozgrywki o władzę. Cały ten ambaras spada na barki wielkiego...

Zaczytana | 2016-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Wiecie co? To jest istna PETARDA.
Tak różna od poprzedniczek a równocześnie tak doskonała jak one o ile nie lepsza. Po przeczytaniu książki, mam wrażenie, że przeczytałam dwie. Główny bohater najpierw daje się poznać jako wojownik, oddany sługa i patriota, później (w tej jakby "drugiej" książce) autorka pokazuje jego życie prywatne, bardzo sprytnie splatając jedno z drugim i tłumacząc przemianę jaka zaszła w tym dzielnym mężczyźnie.
Jak zwykle u Maria Paszyńska możemy liczyć na skrupulatne przygotowanie bibliograficzne i sięganie do źródeł dosłownie zewsząd i "przemycenie" ich w taki sposób, że czytelnik nie orientuje się czy to fikcja czy fakt. Gdyby jednak komuś przyszło do głowy sprawdzać poprawność zapisów - nie zawiedzie się. Jak zwykle wszystko jest przemyślane, zbadane i odpowiednio umiejscowione w czasie. No i coś co absolutnie zachwyca czyli charakterologia postaci. Szlachetność, patriotyzm, kodeks moralny, mądrość - to cechy głównych bohaterów autorki, na których zawsze...

Myrusia | 2016-11-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2016

Bajo Sokolović miał zostać mnichem. Wesoły chłopiec żył co prawda w cieniu Imperium Osmańskiego i dewszirme, czyli wcielenia do janczarskiej armii, ale nie podejrzewał, że dzień przed upragnionym festynem jego świat stanie na głowie i nic już nie będzie takie samo. Po tragicznych wydarzeniach dostał się do niewoli i przemienił w Mehmeda Sokollu. Bohatera spotykamy znowu 42 lata później, kiedy jest już wielkim wezyrem, służącym i najbliższym doradcą sułtana Sulejmana Prawodawcy. Towarzyszy władcy podczas kolejnej wyprawy, której głównym celem okazuje się zdobycie twierdzy Szigetvár, której mężnie bronią Chorwaci pod dowództwem Nikoli Šubić Zrinskiego. Szala zwycięstwa przechyla się raz na jedną, raz na drugą stronę, mimo iż wojska sułtana są znacznie liczniejsze niż opuszczeni przez cesarza Maksymiliana II Chorwaci. Pogarszający się stan zdrowia władcy Imperium Osmańskiego i niezadowolenie żołnierzy sprawia, że Sokollu postanawia za wszelką cenę zdobyć twierdzę. Dochodzi do krwawej...

Jugonostalgiczka | 2016-10-31

Chętnie przeczytam jak pojawi się w sprzedaży. Połączenie historii i fikcji..., ale czy książka dotyczy postaci historycznej, jaką był Nikola Šubić Zrinski i oblężenia Szigetváru? Bo coś z pisownią w opisie nie tak (Subicz??? - skąd się wzięło "S" albo "cz"; Żriński??? - skąd się wzięło "Ż" albo "ń").

kinga | 2016-12-12
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Monika Hetz | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

ksiazkowyswiatmoniki.blogspot.com

"Wspaniałe stulecie. Sułtanka Kosem" jest jednym moich ulubionym seriali telewizyjnym. Kiedy dowiedziałam się o książce Marii Paszyńskiej po prostu musiałam po nią sięgnąć. "Cień sułtana" to zachwycająca powieść, pełna intryg, zdrad, walki o władzę oraz pałacowych romansów.

Mamy 1566 rok, kiedy to Sułtan Sulejman Prawodawca, wyrusza na wojnę przeciwko Habsburgom, aby odnieść symboliczne zwycięstwo nad chrześcijańską Europą. Tutaj na jego drodze staje dzielny i niezwykle odważny książę- Nikola Subicz Żrinski. Jest on gotów bronić twierdzy Szigetvar do ostatniego tchu. W trakcie wyprawy, umiera Sułtan Sulejman, a wielki wezyr Mehmed Pasza dla dobra imperium Osmańskiego postanawia zataić ten fakt i umożliwić przejęcie władzy synowi Sulejmana- Selimowi. Czy jego plan okaże się skuteczny? Jak dalej potoczą się losy Imperium Osmańskiego?

"Cień sułtana" to fascynująca opowieść, która w doskonały sposób ukazuje świat Osmanów z punktu widzenia zdrad,...

DonataBosak | 2016-12-31

Autorka w powieści przenosi nas w czasy historyczne, do roku 1566, w których wciąż są prowadzone wyprawy Imperoium Osmańskiego na chrześcijańską Europę i proby jej opanowania. Podczas jednej z takich wypraw przeciwko Habsburgom, a dokładnie przeciwko dowódcy malenkiego Szigetvaru Nikoli Subicz Zrinskiemu- Sulejman Prawodawca umiera. Wtedy to, wielki wezyr Mohmed Pasza Sokollu aby nie dopuścić do rozpadu Imperium i aby na tronie obsadzć syna Prawodawcy-Sulima, zataja ten fakt przed wojskiem. Obawiając się buntu swoją mądrością i zaradnością stara się poskromić ich złość. Czy mu się to udaje?

Moim zdaniem powieść jest bardzo ciekawa. Mimo iż, nie przepadam za historią,to w powieśći ukazanie swiata Osmańskiego z punktu dążenia do władzy wciągnęło mnie jak nic. Zrozumiałam, że w tym dążeniu nikt nie może czuć się bezpieczny bez względu na kolidacje rdzinne czy też zajmowane stanowisko, a słowo "wolność" jest złudnym marzeniem. Dodatkowo barwne opisy o przepychu i potędze Stambułu...

JeszczeJedenRozdział | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Cudowna, niesamowita opowieść o przekonaniach, honorze, przywiązaniu do własnych wartości.
Pani Maria stworzyła arcydzieło, w które niewątpliwie włożyła mnóstwo pracy. Styl, znajomość historycznych faktów. Nie mogłam dać mniej gwiazdek, polecam!

Lustro Rzeczywistości | 2016-11-26
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 08 listopada 2016

Patronat medialny Lustro Rzeczywistości
Opinia o książce:

Paula | 2016-12-01
Przeczytana: 20 listopada 2016

Weź udział w konkursach i wygraj książki!

Zapraszamy Was do odwiedzenia naszej konkursowej zakładki. W tej chwili trwa 10 konkursów – w tym nasza świąteczna akcja – w których możecie wygrać książki. Aby je zdobyć, wystarczy wykonać kilka prostych zadań. Zainteresowani? Sprawdźcie!

Patronaty tygodnia

Dziesięć kolejnych tytułów, które ukazały się w październiku w tygodni targowym, i jedna powieść listopadowa. Na jakie książki warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy, sugerujemy, informujemy.