Cień sułtana

Okładka książki Cień sułtana Maria Paszyńska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Cień sułtana
Maria Paszyńska Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Cień sułtana (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Cień sułtana (tom 1)
Czwarta Strona
2016-10-26
2016-10-26
intryga literatura polska literatura współczesna odwaga powieść historyczna Turcja walka o władzę zazdrość zdrada

Umarł sułtan, niech żyje sułtan!

Książki Paszyńskiej zaczynają coraz bardziej przypominać mi prozę Falconesa. Obsadza bohaterów z krwi i kości w historycznym, misternie utkanym tle, a mimo to nadal ma się do czynienia z ludźmi prawdziwymi i nie do końca idealnymi. Każdy bohater ma jakąś mniejszą lub większą skazę i to lubię.
"Cień sułtana" to pierwszy tom z trylogii osmańskiej. Wartka akcja, ciekawi bohaterowie, do tego historia imperium osmańskiego, którą szczerze mówiąc trochę przespałam w szkole.
Akcja porywa, co prawda rozkręca się powoli, ale jak już nabierze rozpędu, to o rany! :) Kilka ostatnich rozdziałów dosłownie wbiło mnie w fotel; nie sądziłam, że główny bohater skrywa jeszcze tyle tajemnic. :)
Co jeszcze warto wspomnieć to to, że język autorki jest bogaty, subtelny, zdania składa zgrabnie i naprawdę czyta się z przyjemnością.

Polecam naprawdę każdemu!

"Cień sułtana" to pierwszy tom z trylogii osmańskiej. Wartka akcja, ciekawi...

Wiedza autorki o Imperium Osmańskim jest imponująca. Dobrze się czyta

Wiedza autorki o Imperium Osmańskim jest imponująca. Dobrze się czyta

Po wielu kryminałach i thrillerach zapragnęłam odmiany i sięgnęłam po tę powieść historyczną. Tematyka ciekawa bo pokazuje Imperium Osmańskie w XVI wieku i opowiada o wielkim wezyrze Mehmedzie Sokollu i Jelenie, córce bana Chorwacji, których losy splatają się ze sobą po oblężeniu twierdzy Szigetvaru. Jednak zbytnio nie porwała mnie ta opowieść.

1566 r. Sułtan Sulejman Wspaniały podejmuje kolejną próbę otwarcia swojej armii drogi do Wiednia i tym samym podboju chrześcijańskiej. Jego plany chce mu pokrzyżować stojący na cele twierdzy Szigetvar chorwacki ban Nikola Šubić Zrinski. Sułtan decyduje się podbić miasto, jednak podczas oblężenia nagle umiera po walce z ciężką chorobą. Obawiając się buntu janczarów i klęski w wojnie Wielki Wezyr Mehmed Sokollu Pasza decyduje się zataić przed wojskiem ten fakt. Niebawem w jego życiu pojawia się Jelena - dziewczynka będąca córką Zrinskiego. Decyduje się nią zaopiekować, a później oddać ją pod opiekę służby do Seraju.

W pierwszym tomie "Serii Sułtańskiej" Maria Paszyńska zabiera nas do XVI-wiecznego Imperium Osmańskiego. Śmierć Sulejmana Wspaniałego i objęcie władzy przez jego syna Selima II okazało się początkiem kryzysu tego mocarstwa i jego stopniowego upadku. Nowy sułtan okazuje się człowiekiem uciekającym od rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji dla państwa. Nie stroni za to od picia alkoholu, zabaw oraz adorowania nałożnic. Nie ufa on Mehmedowi Sokollu, choć jednocześnie pozostawia go na stanowisku Wielkiego Wezyra (jest mężem jego córki Esmahan). Jednocześnie Mehmed mierzy się z knowaniami nieprzychylnych mu możnych i w imieniu niezdolnego do pełnienia rządów Selima próbuje walczyć o utrzymanie potęgi Imperium.

"Cień Sułtana" to bardzo ciekawa, barwna i pełna dbałości o realia epoki powieść historyczna. Spodobała mi się ze względu na klimat oraz sprawnie poprowadzoną narrację. Nie mogę doczekać się lektury kolejnych dwóch tomów.

Gwiazdka wyżej za Mehmeda Paszę i ród Zrinskich. Serce kroatystki bije szybciej, gdy pojawiają się znane nazwiska.

Byłoby znacznie lepiej, gdyby nie pojawiły się wątki miłosne i rodzinne. Watek Nurbanu - całkowicie nieinteresujący, Zrinscy - tak idealni, że chyba nawet Chorwaci byliby lekko skonsternowani. Jelena - aaaa nie lubię tej dziewuchy!

Za to Mehmed Pasza Sokollu wiarygodny i do polubienia. Czekałam na fragmenty o nim i gdyby było go jeszcze więcej, ocena byłaby jeszcze wyższa.

Polecam raczej jako ciekawostkę i z pewnością nie dla miłości w sułtańskim haremie. Jestem przekonana, że są książki, w których ten wątek jest poprowadzony znacznie lepiej.

Gdybym miała przygotować jakiś tekst na konferencję slawistyczną, napisałabym pracę na temat opisu devşirme Mehmeda Paszy Sokolovicia w dziełach kultury i umieściłabym tę książkę w źródłach. Kariera naukowa mi nie grozi, więc pomysł podrzucam komuś, kto właśnie to czyta.

Za to Mehmed Pasza Sokollu...

Z przykrością, ale znudziła mnie ta książka. Początkowe 3/4 kojarzyło mi się ze szkolną czytanką, a ostatnie rozdziały ze stylem Harlequinów. Na plus z pewnością przybliżenie faktów historycznych i okoliczności śmierci Sulejmana Wspaniałego, ale jakoś brakowało mi w tym pasji, zaangażowania emocji czytelnika. Przeczytam jednak pozostałe dwie części, choć historia Jeleny nic mnie nie obchodzi, to trochę wiedzy historycznej nie zawadzi.

„Z kłębka jednego życia wysupłało się wiele nici i całość splątało do końca”. Takim cytatem zaczyna się książka Marii Paszyńskiej „Cień sułtana” od @wydawnictwo_ksiaznica. Główną postacią jest Bajo Sokolović, zwerbowany przez wojska tureckie, by stać się Mehmedem Paszą Sokollu. Powoli zaczyna akceptować nowy świat, w sułtanie widząc wzór do naśladowania. Sulejman, dziesiąty sułtan z dynastii Osmanów, Prawodawca, Król Królów staje się jedynym sensem istnienia wielkiego wezyra, którym po wielu latach staje się Mehmed.

Akcja pierwszego tomu rozgrywa się w dużej mierze w Szigetvárze na Węgrzech w połowie XVI wieku. To tu rozegra się wielka bitwa - po stronie chrześcijańskiego świata stanął książę Nikola Šubić Zrinski, po stronie świata Allaha - Sulejman Prawodawca ze swoimi tureckimi wojskami. W powieści znajdziemy dużo informacji dotyczących walki, żołnierzy, metod osaczania wroga. Jest tu wielka polityka, zdrada, wola zwycięstwa i strach przed porażką.

Wojna między Wschodem a Zachodem ukazana jest z obu stron, co czyni książkę wiarygodną i ciekawą. Nie brak tu wartkiej akcji i niespodziewanych wydarzeń. Kiedy na drodze Mehmeda stanie Jelena, życie wezyra zawiśnie na włosku, a świat przyjaciół okaże się równie niebezpieczny jak ten wypełniony przez wrogów.

Zaintrygowała mnie ta powieść. Rzadko mam okazję sięgnąć po książkę, których akcja dzieje się w XVI wieku; jeśli czytam o wojnie, to najczęściej drugiej w XX wieku. Tu zetknęłam się z egzotycznym dla mnie światem, małą historią dziejącą się na tle wielkiej. To naprawdę wciągająca opowieść historyczna, niebanalna pod względem miejsca i czasu wydarzeń. Książkę Marii Paszyńskiej czyta się świetnie, w serii sułtańskiej ukazał się właśnie drugi tom pt. „Krwawe morze”.

Liczba stron: 448
@grupa_publicat_sa
@inverso_pl
@wydawnictwo_ksiaznica
@paszynska.maria

Książkę dobrze się czyta, lecz pozostawia pewien niedosyt, brak swoistej kropki nad i.

Proza Marii Paszyńskiej skradła moje czytelnicze serce już kilka ładnych lat temu i stan ten pogłębia się z każdą kolejną przeczytaną przeze mnie książką autorki. Tym bardziej ucieszyła mnie informacja o tym, iż Wydawnictwo Książnica wznowi bardzo trudno dostępną już w pierwszym wydaniu serię sułtańską.

Tom pierwszy „Cień sułtana” ukazał się pod koniec kwietnia bieżącego roku. Autorka przenosi nas do Imperium Osmańskiego. W przededniu święta bogini Sawy sułtańscy urzędnicy prowadzą pobór chłopców do oddziałów janczarskich. Na skutek tego m.in. chłopiec o imieniu Bojo musi porzucić swe dotychczasowe życie, marzenia i rodzinę i udać się na szkolenie do dworu władcy, gdzie stopniowo wspina się po szczeblach „wtajemniczenia”.

W ten oto sposób z biegiem czasu „rodzi się” wezyr Mehmed Pasza Sokollu, który staje się prawą ręką Sulejmana Prawodawcy i wspiera go przez wiele, wiele lat. Sułtan mimo iż znękany chorobą marzy o kolejnych podbojach i rusza w bój z dumnym narodem, na którego czele stoi książę Nikola Subicz Żriński.

Jak potoczą się dalsze losy bitwy, obu władców oraz Paszy Sokollu tego dowiecie się z książki. Maria Paszyńska w sposób ogromnie plastyczny przybliża czytelnikom ówczesne tło historyczne, misternie zaplatając na tej kanwie losy barwnych postaci.

Jest to opowieść o rodzinie, miłości, przyjaźni, wierności, honorze, niezłomności, a także wyrzekaniu się własnego dobra dla dobra ogółu. Śledzimy również spiski, intrygi i zdrady w jakie uwikłane bywają niekiedy różni bohaterowie. Chociaż z wiadomych względów w publikacji nie brak opisów walk czy polityki to książkę tę czyta się bardzo dobrze.

Wyraziste postacie, ich różnorodne egzystencjalne rozterki, wartka i pełna zwrotów akcja, a wszystko to doprawione szczyptą orientalnego klimatu połączonego z wieloaspektowym opisem realiów tamtych czasów – wszystko to nadaje powieści niesamowitej aury.

Jeśli szukacie intrygującej powieści, w której bohaterowie i ich wzajemne relacje potrafią zaskakiwać, a dodatkowo lubicie książki z historia w tle to z całą pewnością „Cień sułtana” przypadnie Wam do gustu.

Dodam jeszcze tylko, że już na dniach, a dokładnie 13.07 do księgarń trafi wznowienie drugiego tomu niniejszej opowieści pt. „Krwawe morze”, którego osobiście nie mogę się już doczekać.

Zapraszam Was gorąco do zapoznania się z emocjonującymi perypetiami charyzmatycznego Paszy Sokollu. Czy ostatecznie uda mu się uniknąć zastawianych na niego pułapek i stawić czoło knutym przez innych intrygom? Te i wiele innych zagadek rozwikłacie podczas lektury powieści.

Maria Paszyńska jak zwykle nie zawodzi swoich czytelników, którym nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na jej kolejną publikację.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Tom pierwszy „Cień sułtana” ukazał się pod koniec kwietnia bieżącego...

Polecam

Polecam