Cień sułtana

Patronat LC
Maria Paszyńska Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Cień sułtana (tom 1) powieść historyczna
Czwarta Strona
intryga literatura polska literatura współczesna odwaga powieść historyczna Turcja walka o władzę zazdrość zdrada
Cień sułtana (tom 1)
powieść historyczna

Oficjalne recenzje i

Umarł sułtan, niech żyje sułtan!

[ 11 ] Link do recenzji

Historia wielkiego Paszy zwanego Sokołem. Poznajemy go jako nastolatka, który siłą zostaje wcielony do armii wielkiego Sułtana Sulejmana. Przeskakujemy w czasie do czasu gdy Sulejman wraz z armią jest w drodze na Wiedeń. Niestety nie czuje się dobrze .... Pasza jest przy boku swojego władcy. Jednak ten wkrótce umiera ..... tutaj zaczyna się historia rozkręcać. Pasza...

Na półkach: , , , ,

Nie trzeba być wielkim miłośnikiem historii, aby znać postać Sulejmana Wspaniałego. Niektórzy znają jego dokonania i wielkie wyprawy wojenne, inni kojarzą go jedynie w kontekście miłości do ukochanej Roskolany. Sulejman był z pewnością postacią nietuzinkową, doskonałym strategiem, a przy tym człowiekiem o szerokich horyzontach i rozległych zainteresowaniach. Przez prawie...

"Cień sułtana" opowiada historię Mehmeda Paszy Sokollu, zaufanego wielkiego wezyra sułtana Sulejmana, który towarzyszy mu podczas wyprawy na Europę. Kiedy stary sułtan umiera, Sokollu postanawia zataić ten fakt przed wszystkimi, aby doprowadzić kampanię do końca i bezpiecznie doprowadzić wojsko na spotkanie z następcą tronu, który niestety nie dorównuje swojemu ojcu w...

Pierwsza część cyklu wciągnęła mnie w interesujący czas XVI wiecznego Imperium Osmańskiego. Jak zwykle widać doskonałe przygotowanie autorki, jak również lekkie pióro dzięki czemu czyta się z zapartym tchem. Ciekawe co wydarzy się w kolejnej części.
Serdecznie polecam

Pióro Marii Paszynskiej pokochałam po przeczytaniu serii „ Owoc granatu”. Saga „ Cień sułtana” wydaje się być nieco słabsza, co nie znaczy, ze nie jest warta przeczytania. Przeciwnie, wciągający jest ten barwny świat Imperium Osmańskiego, wielkich bitew, szalonych namiętności i pałacowych intryg. Zaintrygowana, zabieram się za drugi tom.

Cień Sułtana to pierwszy tom trylogii o tym samym tytule. Już od jakiegoś czasu zbierałam się za przeczytanie tego cyklu. Dlaczego? Z uwagi na miejsca akcji, w której dzieje się. Akurat ze wszystkich lokacji, byłam tylko na Cyprze, ale to nie znaczy, że inne miejsca, w których akcja się dzieje, nie są również w moim kręgu zainteresowań.

Więcej...

Książka wciąga, ale dopiero po pierwszej połowie. Bardzo piękne opisy wychodzące spod ręki Pani Marii sprawiają, ze fajnie się czyta.
Zobaczymy jaka będzie kontynuacja sagi.

Moje spotkanie z literaturą Marii Paszyńskiej zaczęło się od cyklu "Owoc Granatu". Byłam i dalej jestem nią oczarowana. Jest to pięknie stworzona historia, którą czyta się jednym tchem.
Zauroczona inteligencją, płynącą z treści książek oraz szeroką wiedzą autorki sięgnęłam tym razem po "Cień Sułtana". Troszkę się opierałam, nim wzięłam się za czytanie tej pozycji, ponieważ...

„Cień sułtana” Marii Paszyńskiej jest pierwszą powieścią tejże autorki, którą miałam okazję przeczytać. I jak się okazuje nie mogę się wyrwać z magicznego kręgu Orientu.

Tym razem przeniosłam się w XVI wiek do schyłku rządów Sulejmana Wielkiego. Jego ukochanej Hurren już nie ma ale święta wojna przeciw giaurom trwa. Jednak odwieczne prawo mówi, że nic nie trwa wiecznie,...

Trudno mi ocenić tę książkę.
Z jednej strony jest tu bardzo ciekawy i mało popularny temat Państwa Osmańskiego, jego funkcjonowania, hierarchii i zwyczajów.
Jednak jak dla mnie była to książka nudnawa, gdzie właściwie nic się dzieje, a bohaterowie niczego nie wnoszą.
Czyli treściwie bogato, fabularnie - słabo.
Ale możliwe, że po prostu czas był nie ten

Dyskusje

• 2019