Aharon Appelfeld

(אהרון אפלפלד)

Izraelski pisarz i poeta tworzący w języku hebrajskim. Urodził się w żydowskiej rodzinie w należących wówczas do Rumunii Czerniowcach. Podczas wojny, w 1941, jego matka została zabita, a on z ojcem tr... Izraelski pisarz i poeta tworzący w języku hebrajskim. Urodził się w żydowskiej rodzinie w należących wówczas do Rumunii Czerniowcach. Podczas wojny, w 1941, jego matka została zabita, a on z ojcem trafił w 1941 do obozu koncentracyjnego w Naddniestrze. Udało mu się z niego uciec, przez trzy lata się ukrywał sam w lesie, aż został przygarnięty przez oddział Armii Czerwonej, w którym został kucharzem. Po zakończeniu wojny przebywał jako DPs w obozie we Włoszech, w 1946 wyjechał do Palestyny. Za pomocą Agencji Żydowskiej odnalazł ojca, który przeżył Holocaust i znalazł się w obozie przejściowym Be'er Tuvia.

Jako poeta debiutował w 1959, później zaczął publikować opowiadania i powieści. Przez wiele lat był wykładowcą na Uniwersytecie Ben-Guriona. Mieszka w Jerozolimie.

Appelfeld jest tłumaczony na wiele języków. W Polsce ukazały się dwie jego powieści, Badenheim 1939 (1979) oraz Droga żelazna (heb. מסילת ברזל, Mesilat barzel) (1991).

źródło opisu: Wikipedia

źródło zdjęcia: Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Badenheim 1939
Badenheim 1939
Aharon Appelfeld

6,39 (56 ocen i 7 opinii)
Badenheim 1939 Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Pierwsza w Polsce książka wybitnego pisarza izraelskiego pokazuje pewien świat na chwilę przed jego unicestwieniem. W zacisznym kurorcie koło Wiednia jak zwykle trwają przygotowania do festiwalu muzyc...
czytelników: 146 | opinie: 7 | ocena: 6,39 (56 głosów)
Droga żelazna
Droga żelazna
Aharon Appelfeld

6,15 (55 ocen i 7 opinii)
Droga żelazna Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Pięćdziesięcio-pięcioletni Erwin Siegelbaum od czterdziestu lat raz w roku przemierza pociągiem tę samą trasę w południowo-centralnej Europie. Swą rytualną podróż rozpoczyna późną wiosną w Wirblbahn,...
czytelników: 245 | opinie: 7 | ocena: 6,15 (55 głosów)
Geschichte eines Lebens
Geschichte eines Lebens
Aharon Appelfeld

8 (1 ocen i 1 opinii)
Geschichte eines Lebens
Książka jest autobiografią autora. Opowiada o jego życiu przed wybuchem wojny, o domu rodzinnym, relacjach z rodzicami oraz dziadkami. Wraz z wybuchem wojny wszytko się zmienia i mały chłopiec jest zd...
czytelników: 2 | opinie: 1 | ocena: 8 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
121
254
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (121)

Cytaty tego autora (12)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?

Empik ogłosił właśnie listę „100 książek, które trzeba przeczytać”. Na razie znajdują się na niej tytuły rekomendowane przez dziennikarzy i pisarzy. Ale do współtworzenia listy zostali zaproszeni też czytelnicy – internauci mogą zgłaszać swoje typy do 29 lipca. Efektem akcji będą dwa książkowe zestawienia.


więcej
Międzynarodowy Booker przyznany Lydii Davis

Laureatką nagrody Man Booker International została w tym roku amerykańska pisarka i autorka krótkich (czasem bardzo krótkich) form, Lydia Davis. Wyróżniono ją za "czujność aż do ostatniego słowa".


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd