Grażyna. Konrad Wallenrod

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Dwie powieści poetyckie wielkiego polskiego wieszcza, dwie historie litewskie o miłości, zdradzie i poświęceniu. To tutaj powiedziano o bohaterze szczęścia nie zaznał w domu, bo go nie było w ojczyźnie. zdanie to przesądziło o losie co najmniej trzech kolejnychpokoleń. Tragiczna jest historia Grażyny, która musi wybrać między posłuszeństwem małżonki a czynnym oporem wobec kunktatorskich układów jej męża Litawora z Krzyżakami. Tragiczny jest Walter Alf, kiedy powinność wobec ojczyzny każe mu opuścić ukochaną, by jako Konrad Wallenrod, wielki mistrz zakonu krzyżackiego, przyczynić się do złamania jego potęgi. Tragiczne jest jego bohaterstwo naznaczone nieetycznym wyborem. Bo pewnie rację ma Machiavelli, że w walce bywa się lisem lub lwem. Ale w obu wypadkach cena jest ta sama bezpowrotnie złamane życie.

Jeniulka | 2011-01-17

No cóż lektury szkolne

buziaczek197 | 2010-11-20

Może nie mam tego wydania, ale naprawdę lubię Mickiewicza :)

jolunia559 JOLA | 2010-11-04
Przeczytana: październik 2004

Kocham Mickiewicza!

LadyCherry | 2011-07-17

Oj ciężko się to czytało, ciężko. Nie tylko dlatego, że to lektura. Poprostu nie przepadam za samą epoką romantyzmu i większość dzieł z tej epoki to nie moja bajka.

nauznyka | 2011-08-28
Na półkach: Czasy szkolne, Przeczytane

Dwie z lepszych powieści Mickiewicza. Warte polecenia mimo że obie nie kończa sie dobrze...ale tego nie powiem odkryjcie sami.

Jasia | 2011-08-09
Przeczytana: 2001 rok

Który romantyk nie kochałby Mickiewicza do grzech i wielka zbrodnia przeciw literze, a ja tego grzechu nigdy nie popełniłam

sweetjane | 2011-01-15
Przeczytana: 2010 rok