Ta książka uratuje Ci życie

Tłumaczenie: Bohdan Maliborski
Wydawnictwo: Świat Książki
This Book Will Save Your Life
Ag2S

Humor, kapitalne dialogi i satyra na współczesność we wzruszającej powieści o potrzebie bliskości, przyjaźni i miłości. Richard, biznesmen w średnim wieku, mieszka samotnie w luksusowym domu twierdzy w Los Angeles. Za nic nie naruszyłby perfekcyjnie ustalonego porządku dnia, na który składają się: trening, pilnowanie diety i operacje biznesowe. Gdy powalony nagłym bólem trafia do szpitala,...

Richard, biznesmen w średnim wieku, mieszka samotnie w luksusowym domu twierdzy w Los Angeles. Za nic nie naruszyłby perfekcyjnie ustalonego porządku dnia, na który składają się: trening, pilnowanie diety i operacje biznesowe. Gdy powalony nagłym bólem trafia do szpitala, uświadamia sobie, że nie ma komu zwierzyć się ze swych obaw. Oddalił się od rodziny i znajomych, nie kontaktuje się z byłą żoną ani z dorastającym synem. Wyniki badań są dobre, ale życiowy bilans – fatalny. Wracając do domu, Richard zatrzymuje się w barze, by zjeść słodki, tłusty pączek. Łamiąc jedną ze swych podstawowych zasad, wywołuje lawinę niezwykłych zdarzeń, które zmienią nie tylko jego życie...

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

kajsa | 2011-08-05

Dałam się nabrać na tytuł, nawet przeczytałam, ale po lekturze nie poczułam się lepiej.

mozartiwieloryb | 2010-10-24
Przeczytana: 24 października 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka abstrakcyjna.
Pełna dziwnych zdarzeń wynikających z dziwnych przyczyn.
Dół. Koń. Superaktor. Żona - egoistka. Syn - gej. Sąsiad - sławny pisarz. Lekarz - oszust. Pożary. Trzęsienia ziemi. Jedzenie.
I pączki. Bardzo dużo pączków. Jakie to Amerykańskie, prawda?
No i jeszcze Los Angeles i Hollywood.

Książka ma w sobie dużo słodyczy, osobistego nadzienia, kwaśnego lukru, barwnej posypki, no i dziurkę.
Bo życie jest jak ciastko z dziurką - zawsze celowo czegoś brakuje.

Czarna_Sarna | 2012-06-27

Kuszący tytuł i kusząca wspaniałym pączkiem z różowym lukrem okładka to nie wątpliwe zalety książki A. Homes pod tytułem „Ta książka uratuje ci życie”. Mimo, iż jestem kobietą, jestem też wzrokowcem i w moim przypadku kuszenie okazało się skuteczne. Bądźmy szczerzy, kto nie uległby obietnicy zmiany życia na lepsze, i to w towarzystwie pączków? Zasiadając do lektury, nie mogłam się doczekać druzgoczącej zmiany, jaka nastąpi w moim życiu dzięki książce. Zmiana, owszem, nastąpiła, ale niestety tylko w liście przeczytanych przeze mnie lektur.
Autorem „Ta książka uratuje ci życie” równie dobrze jak pani Homes mógłby być Paulo Coelho. Podobnie jak on, pisarka próbuje przemycić nam „wielkie, życiowe mądrości” w niecodziennych dialogach bohaterów powieści. Robi to na szczęście w mniej bezpośredni sposób, pozostawiając pewne pole do interpretacji czytelnikowi. Jeśli czytelnik nie chce widzieć cudownych rad, z pewnością ich nie dostrzeże. Ja, czytając, za wszelką cenę starałam się wydobyć z...

majeczka26 | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Książka po prostu kapitalna,opowiada o losach pewnego pana Novaka,który ma życie ułożone dokładnie co do godziny.Dietetyk,trenerka,pani sprzątająca, te same 4 gazety i tak mu mija dzień za dniem, tydzień za tygodniem na tych samych czynnościach,aż pewnego wieczoru zaczyna się źle czuć.
Nie wie,czy to atak paniki,czy atak serca, dzwoni na pogotowie i...
Ta jedna noc odmienia całe jego życie, pozwala na siebie spojrzeć z boku i wyciągnąć wnioski,zaczyna doceniać życie i brać z niego ile się da.
Bardzo pozytywna książka i dająca do myślenia.Polecam

Renax | 2012-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2012

Powieść dostałam od znajomych. Książka spełniła moje oczekiwania..... - patrząc na okładkę i tytuł, spodziewałam się jakiegoś beznadziejnego poradnika dla mas i rzeczywiście - nie pomyliłam się! Zaczęło się dobrze, mężczyzna przeżywa kryzys wieku średniego. Trwało to przez 20 stron, ale dalej było coraz gorzej. Aż do głupiego zakończenia. To był stracony czas.
Ale dodam, że o dziwo, powieść otrzymała wiele dobrych recenzji od brytyjskich czytelników. Widocznie problemy nurtujące głównego bohatera są bliższe ich życiu...

Magda | 2013-11-21
Przeczytana: 18 listopada 2013

Książka ma niewątpliwie obiecujący tytuł.
Niestety. to, co oferuje, to typowa amerykańska literatura obyczajowa. Dialogi o niczym, niezwykła przemiana głównego bohatera (jej kierunek jest oczywisty od niemalże pierwszej strony), dosyć duża dawka patosu i absurdu. Nic niezwykłego, zaskakującego, skłaniającego do przemyśleń. Jeśli ktoś spodziewa się czegoś więcej po tytule, to nie, niech lepiej nie sięga po tę pozycję.
Natomiast na tle innych wybitnych powieści z tego gatunku nie jest aż taka zła. Chwilami nawet wzbudza sympatię. Takie czytadło do poduszki, w stylu "zaczęłam, to skończę"

Poetyka | 2010-09-02
Przeczytana: 31 sierpnia 2010

Ta książka na pewno nie ratuje niczyjego życia ale może nauczyć nas żyć bardziej uważnie, celebrować każdą chwilę. Zwróci uwagę na to, że wokół nas jest mnóstwo przyjaznych ludzi, których warto poznać i coś dla nich zrobić. Bo tylko robiąc coś dla innych, można w pewien sposób - "uratować" siebie".
P.S. Nie podobało mi się kilka momentów w tej książce. Jak dla mnie trochę zbyt szokujące i niepotrzebne. Ale może jestem jakaś niedzisiejsza?

Kar | 2010-12-29
Przeczytana: 2010 rok

Słaba, nudna i wtórna. Wg mnie strata czasu, choć ciasteczo na okładce smakowicie zachęca. Ja dałam się zwieść i żałuję straconego czasu.

Esuna | 2012-06-27

Stała na półce w bibliotece, przyciągając uwagę donutem. Na okładce pochwały od samego Stephena Kinga - odniesienia do Paragrafu 22 i Buszującego w zbożu, z tyłu wspomniany Vonnegut - czyżbym trafił na perełkę, kamień milowy? Nic bardziej mylnego, ale nie żałuję, przynajmniej nie za bardzo. Naprawdę świetnie się ją czyta; wciągnęła mnie na długie godziny i uwolniła dopiero, gdy dotarłem do końca. Tylko, że nikogo ta książka nie uratuje, niczego nie zmieni i tak na dobrą sprawę sama w sobie zbyt ambitna nie jest, w treści nie ma niczego co by wskazywało "lepszą drogę życia" i tym podobne amerykańskie, modne frazesy. Takie tam czytadełko. Ok. Spoko.

WhiteRabbit | 2014-03-12

Zdecydowanie nie uratowała mojego życia, przeciwnie, nieodwołalnie i niezaprzeczalnie zabiła kilka godzin z niego. Nudnawa, naciągana fabuła, kiepsko stworzone postacie i styl, który jest niby prosty i przystępny, ale zarazem irytuje patosem i pretensjonalnością. Książka dobra do pociągu, albo poczekalni lekarza, gdy człowiek nie ma nic innego do roboty. W innych przypadkach nie warto po nią sięgać.