Medea

Okładka książki Medea
Eurypides Wydawnictwo: Zielona Sowa utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Tytuł oryginału:
Médeia
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8373891358
Tłumacz:
Jan Kasprowicz
Tagi:
tragedia grecka literatura grecka
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
402 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2314
1185

Na półkach: , , , ,

Jeden z najbardziej znanych mitów greckich to historia Jazona i Medei. I o ile wyprawa po złote runo to typowa historia przygodowa, tak dalsze losy tej pary do lekkich i wesołych nie należą. Po kilku latach szczęśliwego małżeństwa, Jazon postanawia odprawić Medeę i ożenić się z córką króla Kreonta. Ale Medea, jako czarodziejka i dumna służebnica bogini Hekate, poprzysięga zemstę.

Od początku uderzyła mnie wymowa dzieła Eurypidesa. Nie jest tajemnicą, że starożytni Grecy traktowali kobiety trochę jak istoty gorszego sortu, słabe i głupie(co zresztą, niestety, widać w ,,Uczcie” Platona, gdzie uczucie do kobiety jest traktowane jako coś mniej szlachetnego niż do mężczyzny, bo kobiety nie potrafią do końca przeżywać wzniosłości). Tymczasem Medea nie dość, że jest postacią dumną i zdecydowaną, i z pewnością nie można jej porównać do pięknych, delikatnych księżniczek w typie Ariadny czy Andromedy, to jeszcze dodatkowo otwarcie mówi o dyskryminacji kobiet. Tak naprawdę utwór Eurypidesa można interpretować jako oskarżenie rzucone rodowi męskiemu, który podporządkował sobie kobiety i przeznaczył je jedynie do ról pokornych matek i żon. Niesamowite, że w piątym wieku przed naszą ery ktoś zdecydował się jasno i wyraźnie powiedzieć, że kobiety mają gorzej, że są niepewne swojego losu, zależne we wszystkim od mężów, a macierzyństwo nie jest jedynie radością i spełnieniem, a powodem trosk i niepokojów.

Nie mogę nie wspomnieć o samej kreacji głównej bohaterki. Medea nie jest szlachetną, ofiarną postacią jak Edyp czy Antygona. Działa w imię swojej zemsty, a nie czyjegoś dobra, jest mściwa i okrutna. Ale nie da się jej nazwać postacią całkowicie negatywną. Wszyscy wiemy, że w imię miłości do Jazona zabiła swojego brata – ale teraz tego żałuje. Zabija też własne dzieci, ale okazuje się, że miała w tym inne motywacje niż zrobienie na złość Jazonowi. Medea jest postacią bardzo skrzywdzoną i nieszczęśliwą, ale wciąż działającą. Czyni zło, ale jest tego świadoma. W monologach zwraca uwagę na to, że każde jej zachowanie jest czymś motywowane i że gdyby ludzie obchodzili się z nią inaczej, ona również byłaby lepsza(co nie znaczy, że na starcie była aniołkiem). I dlatego budzi o wiele większą sympatię niż bierne, dające sobą pomiatać ,,przykładne kobiety”. Sam związek Jazona i Medei też jest niesamowicie ciekawy, bo wydaje się, że mimo kłótni i pretensji, oni wciąż coś do siebie czują. Zresztą, Jazon postąpił z Medeą naprawdę ohydnie – pozwolił jej sobie pomóc, a potem był zły, że ludzie mówią, że zawdzięcza coś kobiecie i trochę zaczął się bać potęgi Medei. Nasza czarodziejka jest więc chyba pierwszą postacią kobiecą, która zostaje ukarana za to, że jest silniejsza i mądrzejsza od otaczających ją mężczyzn.

,,Medea” to zdecydowanie jedna z najlepszych greckich tragedii. Mimo, że zgodna z duchem swojej epoki i nawiązująca do ówczesnej filozofii(ach, to słynne przeznaczenie!), okazuje się być bardzo współczesna. Myślę, że wiele kobiet, i nie tylko, będzie mogło utożsamić się z księżniczką i czarodziejką, która sięgnęła do okrucieństwa, bo chciała być szanowana jak mężczyzna.

,, Wy milczycie!... Tak kobieta będzie pełna trwogi
We wszystkim; tchórz do wojny, z pochew broni srogiej
Nie wyjmie, lecz gdy ślubne zbezczeszczą jej łoże
Nikt mściwszym ani krwawszym od niej być nie może.”

Jeden z najbardziej znanych mitów greckich to historia Jazona i Medei. I o ile wyprawa po złote runo to typowa historia przygodowa, tak dalsze losy tej pary do lekkich i wesołych nie należą. Po kilku latach szczęśliwego małżeństwa, Jazon postanawia odprawić Medeę i ożenić się z córką króla Kreonta. Ale Medea, jako czarodziejka i dumna służebnica bogini Hekate, poprzysięga...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    719
  • Chcę przeczytać
    383
  • Posiadam
    36
  • Ulubione
    24
  • Dramat
    16
  • Klasyka
    15
  • Studia
    11
  • Lektury
    11
  • Dramaty
    11
  • Literatura grecka
    10

Cytaty

Więcej
Eurypides Medea Zobacz więcej
Eurypides Medea Zobacz więcej
Eurypides Medea Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także