Szkoła żon

Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
L'école des femmes

Inne wydania

Szkoła żon powstała w 1662 i należy do najlepszych sztuk Moliere'a. Jej tematem uczynił dramaturg jedną z ludzkich namiętności zazdrość. Główną postacią jest niejaki Arnolf, czterdziestoletni mieszczanin, zatwardziały kawaler, który szykuje się do zawarcia małżeństwa ze swoją wychowanicą. Będąc przekonanym o wrodzonej niemoralności kobiet, za żonę pragnie pojąć dziewczę niewinne i głupiutkie, którego naiwność i niewiedzę świadomie pielęgnuje. Los jednak bywa przewrotny.

Kachusek | 2016-09-01
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Rewelacyjna komedia, pełna mistrzowskich rymów, ciętego humoru i klimatu charakterystycznego dla takich sztuk Moliera. Cudowna w odbiorze :)

tivrusky | 2017-02-21
Na półkach: 2017, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2017

Niesamowita komedia! Obok Szelmostw Skapena najlepsza, póki co, sztuka Moliera na którą trafiłem!

Akcja toczy się na placu w mieście, miejscu rozkosznie przerysowanym, gdzie każda żona zdradza, a każdy małżonek nosi rogi. Wszystko to jednak, swym sprytem ominąć chce pan Arnolf, zwący siebie Rosochackim (dla podniesienia statusu). Znalazł sobie tedy istotkę młodziutką i głupiutką i postanowił na żonę odchować, przekonany, że za głuptasem nikt ganiał nie będzie.

Już w drugiej, zdaje się, scenie, spotyka Horacego, młodszego, acz starego przyjaciela, który niedawno z podróży wrócił i chwali się druhowi swym nowym miłosnym podbojem. Sam Arnolf słucha zaciekawiony i uszczęśliwiony... do momentu w którym okazuje się, że młody Horacy spotyka się cichcem właśnie z jego wybranką... postanawia nie ujawniać się ze swą wiedzą i przez kolejnych pięć aktów ciągnie swoją podwójną grę - niweczy wszystkie starania przyjaciela, a potem wysłuchuje jego zwierzeń. Akcja jest nieoczywista, postaci...

Marysieńka | 2011-12-08

Każda komedia Moliera to wspaniała zabawa. Pisane były z przeznaczeniem na scenę i wiele z nich widziałam nie tylko w wersji teatralnej ale również filmowej. "Szkoła żon" opowiada o pewnym starym kawalerze, Arnolfie, który przekonany o przewrotności niewieściej postanawia wreszcie ożenić się ze swą wychowanicą, którą w odpowiedni sposób stara się przysposobić dla siebie:)Ale życie jest jakie jest i niesie wiele niespodzianek. Za kogo w końcu wyjdzie za mąż owa głupiutka, niedoświadczona wychowanka Arnolfa? Polecam jak każdą inną komedię tego autora.

Varant | 2014-08-27

Szkoła żon to rewelacyjna farsa i satyra. Molier właśnie w tym dramacie pokazał, że jest mistrzem dowcipu sytuacyjnego.Warto wspomnieć, że autorowi udało się tak skonstruować "Szkołę", iż tępo akcji rośnie z każdym kolejnym dialogiem. Sztuka ta jest dziś dalej aktualna dzięki postaci Arnolfa podstarzałego kawalera, który dzięki swej "szowinistycznej" postawie, doprowadza niektóre współczesne feministki do szaleństwa. A one cóż... urządzają przeciw niemu "krucjaty". Jednak sam Arnolf jest postacią, która ma obśmiać specyficzny, skostniały i obłudny obraz mieszczańskiej rodziny wieku XVII.

Weronika | 2016-02-10
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 11 lutego 2016

Moja recenzja:

Aleksandra | 2014-02-12

Brakowało mi tylko charakterystycznego "zakończenia z pompą".

owsiana | 2013-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Przezabawna komedia wybitnego pisarza francuskiego. Ponadczasowa lektura, która przez tyle lat pozostaje aktualna :)

Lenkaite | 2013-02-01
Przeczytana: październik 2010

Świetny spektakl z Globiszem w roli głównej:)) niestety w niektórych związkach układ całkiem aktualny!:]

torrensy | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

Po lekturze tej książki, zdałam sobie sprawę ze smutnego faktu: typy związków popierane przez Arfreda utrzymują się ciągle.

Gripper | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Tempo akcji jest niewyobrażalne! Żart sypie się za żartem! Cudowna komedia!